IN DE KAMER. De hand Gods Necrologie. Ik neem de zending aan die de Onderrichts- bond mij wil opdragen. Ik zal de door u over handigde verzoekschriften aan het Parlement doen geworden. Mijnheeren, de belangrijke stoet die u hier gebracht heeft, zooals de aanwezigheid van talrijke vertegenwoordigers der natie, toont de volksgezindheid om de gevraagde hervorming. Die hervorming, Mijnheeren, zal, wat men ook zegge, vervuld worden. Haar uur is gesla gen en het heeft maar lang genoeg geduurd. En dat men niet zegge dat het eene partijzaak is De leerplicht is een nationale kwestie, een maatschappelijk vraagstuk van eersten rang. Alle denkwijzen overheerschend die de regee ring des lands betwisten, dringt, zij zich op als de onontbeerlijke voorwaarde van den voor uitgang en van het bestaan zelf der vrije vol keren. Heden durft men niet meer staande houden dat de huisvader het recht heeft zijne kinde ren in de onwetenheid te houden. Bij eene werkzame bevolking die al hare zonen verzoekt hare openbare macht tedeelen, moet de wetgever tusschenkomen om den bur ger het werktuig te schenken noodzakelijk voor zijn burgerlijkeen politieke onafhankelijkheid. Mijnheeren, de landen die ons omringen heb ben den leerplicht uitgevaardigd. Laat ons ze navolgen. Laat ons de krachtsinspanningen van eene vaderlandsche propaganda vereenigen voor de snelle verwezenlijking der ontvoog dende hervorming die gij voorstelt Nogmaals krachtig applaus. Na die plechtigheid begaven zich de heeren burgemeester, schepenen, gemeenteraadsleden, senators en volksvertegenwoordigers naar het balkoen om den indrukwekkenden optocht van den reusachtigen stoet bij te wonen. In de beste, hoopvolste stemming scheidden de manifestanten, en ieder zal voorzeker wel dezen gedenkvvaardigen dag bijblijven. Eenige cijfers Iemand, die een uitmuntend waar nemingspost je wist te bemachtingen, telde in den stoet 458 liberale vaandels en 95 kartels, of 553 liberale maat schappijen, met 72 muziekkorpsen daarbij noteerde hij nog 185 socialis tische vaandels en 32 kartels, of 217 socialistische groepen met 18 muziek korpsen, wat dus een totaal geeft van 770 maatschappijen, met 90 muziek korpsen. Volgens de laatste tienj aarlij ksche ▼olk8optelling, is de wetgevende Kamer samengesteld uit 166 leden. Tengevolge der verkiezingen van 27 Mei 1906, is de klerikale partij verte genwoordigd door 89 afgevaardigden de anti-klerikale partij telt 77 afge vaardigden, te weten 46 liberalen, 30 Bocialisten en 1 christen demokraat. Alhoewel de kandidaten dezer partij in 1904 en in 1906 hebben bekomen 1,121,195 stemmen, tegen 1,109,991 stemmen uitgebracht op de kandidaten der klerikale partij, beschikt deze laatste over 12 stemmen meerderheid in 't Parlement. Wij, antiklerikalen, zijn dus de meerderheid in 't Land en de minder heid in de Wetgevende Kamer. In geen ander grondwettelijk land van geheel Europa zou deze toestand meer dan 24 uren duren in België al leen is zulks mogelijk. De WEEKGALM zal voortaan, be knopt, doch zoo trouw mogelijk, we kelijks verslag geven over de hande lingen der wetgevende Kamer en Se naat. Inzitting van Vrijdag 16 November heeft de Kamer het onderzoek der ge loofsbrieven voortgezet. M. Hoyois brengt verslag uit over de kiezing van Kortrijk, waar de zetel van M. Debunne door de katholieken be twist wordt. De commissie heeft be slist met 5 stemmen tegen 2 de kiezing goed te keuren der heeren Vandevenne, Tack, Reynaert en Liebaert, en stelt de Kamer voor hare beslissing aangaan de de toelating van den heer Debunne te verdagen. Een hevig verzet wordt tegen de handelwijze der commissie aangetee- kend, vanwege de gansche linkerzijde. M. Destrée verklaart dat het voorstel der commissie onmogelij k aan te nemen is en wenscht door de Kamer te doen beslissen, niet over één, doch over al de verkozenen van Kortrijk. M. Huysmans, die deel maakte van de commissie, heeft bestatigd dat het papier waarin de stembrieven verzon den waren, gescheurd was ook werd het pak met de stembrieven maar op 2 Juni ter posterij van Kortrijk overhan digd, terwijl dit binnen de vijf dagen na de kiezing aan de Kamer moet over gemaakt worden. M. Demblon vraagt een volledig on derzoek en schijnt te mogen gelooven dat men aan de uiterste linkerzijde maar den zetel van den heer Meysmans heeft overgelaten om hun des to beter den zetel van den heer Debunne te kun nen ontnemen. M. Nolf verklaart zich tegen de voor stellen der commissie. M. Hymans vraagt wat belang de commissie er bij heeft, de geloofsbrie ven van vier verkozene leden dadelijk goed te keuren M. Mechelynck vindt de houding der commissie waarlijk zonderling. M. Horlait tracht de Kamer te over tuigen dat zoo Debunne niet zegevie rend ware verkozen, de bureelon te Kortrij k hem niet als verkozene zouden uitgeroepen hebben. Verklaart gij hem niet verkozen, zoo gaat M. Honlait voort, dan zeggen wij u dat wij u zul len weten te verhinderen de door u aangewende kuiperijen voort te zetten. M. Woeste vindt het vraagstuk uit erst eenvoudig. Volgens hem staat het vast, dat de Kamer, in overeenstem ming met de vroegere gebruiken, de besluiten van het verslag mag aanne men, en vraagt daarenboven dat de commissie haren arbeid spoedig zou voortzetten. M. Denis vraagt waarom de commis sie de zaak nietanderzocht heeft sedert Dinsdag en hij laakt deze omdat zij naliet zulks te doen daarenboven vraagt fiij dat het debat zou worden uitgesteld en de commissie zou wor den uitgenoodigd tegen Dinsdag een volledig verslag aan te bieden. Dit voorstel tot verdaging wordt bij naamafroeping verworpen met 69 stemmen tegen 60 en 5 onthoudingen. De voorzitter verzoekt nu deze die de conclusien van het verslag denken te moéten goedkeuren, recht te staan. De linkerzijde protesteert. De voorzitter beslist over te gaan tot de stemming bij naamafroeping. De linkerzijde, liberalen en socialis ten, ten teeken vaD protest tegen de ten onrechte sluiting van het debat, verlaat de zaal en neemt geen deel aan de stemming. Slechts 70 leden beantwoorden aan de naamafroeping bij gevolg gaat de Kamer uiteen tot Dinsdag. In zitting van Dinsdag 20 November herneemt men de hoofdelij ke stemming over de besluiten van het verslag der commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven vaD de werkelijke en plaatsvervangende volksvertegen woordigers, den 27 Mei verkozen door het kiezerskorps van het arrondisse ment Kortrijk. Deze besluiten, strekkende tot gel digverklaring der geloofsbrieven van de heeren Vandevenne, Tack, Rey naert en Liebaert, als werkende leden, worden goedgekeurd met 81 stemmen tegen 68 en 5 onthoudingen. De voorzitter verzoekt de commissie hare werkzaamheden te bespoedigen betreffende de verkiezing van den heer Debunne. Daarna gaat de Kamer over tot de samenstelling van het bureel. Worden bij stemming gekozen als voorzitter, M. Schollaert eersten ondervoorzit ter, M. Nerincx tweeden ondervoor zitter, M. Harmignie secretarissen, MM. Delbastée, Carton deWiart, So gers en Borboux. De voorzitter verklaart het bureel aangesteld en verzoekt M. Schollaert plaats te nemen in den voorzittersze tel. M. Schollaert neemt als voorzitter plaats, en na onder de toejuichingen der vergadering den deken van ja ren te hebben omhelsd, wendt hij zich tot de Kamerleden en spreekt de ge bruikelijke redevoering uit, waarin hij hen bedankt voor het vertrouwen dat zij voortdurend in hem stellen, door hem voor de zesde maal tot het voorzitterschap te roepen. RENK1N. Er is spraak dat de Brusselsche volksvertegenwoordiger minister van Bpoorwegen zou worden, in plaats van den onbekwamen Liebaert. De heeren Mechelynck, Féron, Rens, Termote, Van Damme en Persoons, hebben Dinsdag een voorstel neerge legd om het meervoudig 6temrecht af te schaffen voor de' gemeentekiezing. De heeren Mechelynck, Asou, Buyl, Nolf en Vandewalle hebben een voor stel neergelegd om het meervoudig stemrecht af te schaffen voor de pro vinciale kiezingon. Bravo, liberale mannen De liberale volksvertegenwoordigers Neujean, Mechelynck en anderen, heb ben ook een voorstel neergelegd om de evenredige vertegenwoordiging toe te passen op de gemeente- en provinciale kiezingen. Een dubbel bravo IETS VAN GROOT BELANG. Als gevolg op de indrukwekkende be tooging van Zondag laatstleden, zal binnen kort door de oppositiepartijen een wetsvoorstel ingediend worden tot invoering van den leerplicht. De ruzie tusechen de katholieken is reeds aan den gang. In de vijfde sektie (voor de budjet- ten), werd Smet de Naeyer in minder heid gesteld, na felle beknibbeling vanwege M. HELLEPUTTE enBEER- NAERT, ondersteund door de opposi tieleden, Buyl, Mechelynck, Denis. De minister deed alle mogelijke po gingen om zijn voorstel erdoor te ha len j maar, met 11 stemmen tegen 9, werd het voorstel Helleputte aangeno men. Stemden tegen den minister, onder anderen drie katholieken Beernaert, Helleputte en Thienpont. Dat zijn er drie van de visschers naar eene plaats van minister. M. DEBUNNE GEKOZEN. De commissie gelast met het onder zoek der verkiezingen van Kortrijk, vergaderde Vrijdag, en besloot bij een parigheid min eene stem (M. Hoyois) de geldig verklaring van M. Debunne voor te stellen. V Onder de vragen in de Kamer inge diend, komen de volgende voor van M. AOLF, volksvertegenwoordiger van Yper. Vraag gericht tot den Minister van oorlog 4 De officieren van lageren rang en de officieren van de bestuursdiensten, die met de officieren van lageren rang zijn gelijkgesteld, zullen hunne ver hooging van jaarwedde ontvangen te rekenen van 1 Januari 1907. Acht de heer minister niet dat hij dergelijken maatregel nemen kan ten gunste van de adjuncten van de genie entevensde gestelde verei6chten voor hunne vordering verbeteren Antwoord vau den Minister. De adjuncten van de genie maken geen deel der kaders van het leger zij zijn begrepen in de kategorie der burgerlijke ambtenaars, waarvan het traktement en het pensioen gesteld zijn op andere bazissen van deze aan genomen voor de officieren. Verder wijs ik op het antwoord ge daan te dien opzichte, in de zitting der Kamer van 3 April 1906. Vraag gericht tot den heer Minister van financien en openbare merken. Op de buitengewone begrooting voor 1906 stemde de minister erin toe het krediet van 250,000 frank, dat er op voorkwam voor werken ter vol tooiing der vaart van de Leie naar de Yperlee, tot 400,000 frank zou ver- I hoogd worden, in dien zin dat de wer- ken eerlang zouden aanbesteed wor den. Zoude heer Minister ons niet willen zeggen 1° Welke oplossing zijn bestuur heeft aangenomen voor de voltooiing van de vaart 2° Wanneer de werken in aanbe steding komen Antwoord van den Minister. Ik kan maar de verklaringen staan de houden, welke ik gedaan heb tij dens de bespreking van het buitenge woon budget van dit jaar. ^zittiP« vaa gister, Dinsdag na middag, had in de Kamer der volks vertegenwoordigers eene hevige bu- Kortri^k P °V6r dö kieziog van De klerikalen van Kortrijk hadden nieuwe reclamaties ingediend en M Moeste en zijne kliek wilden dat de commissie, met deze zaak belast on- meuw zetelde, ofwel dat men overging tot de niet aanvaarding van MDehun ne Daar M. Huysmans geen deel meer wiide maken der commissie, ging men over tot de loting eener nieuwe com missie. Werden uitgeroepen, de heeren Fléchet en Rens, liberalenSmeete, Van Langendonck en Demblon, socialisten, en twee klerikalen, de Ghellinck d'El- seghem en Tack. Het iade hand Gods, gelijk M. Capelle uitriep in de Kamer, te midden van al gemeen gelach Bood van dei» heer Volksvertegenwoordiger Liefmans. Zondag morgend is de heer Camiel Liefmans overleden te Oudenaerde in den ouderdom van 49 jaren. M. Lief- mans was advokaat pleitbezorger in deze stad, lid der kamer van volksver tegenwoordigers voor het arrondisse ment Oudenarde. Geboren te Oudenaerde den 1 Septem ber 1857, behoorde hij tot eene oude liberale familie, waarvan de leden voorname plaatsen bekleedden en steeds in de bres stonden voor de ver dediging der vrije grondbeginselen. Onder den Hollander was de groot oom van den aflijvige, Hendrik Lief mans, burgemeester van Oudenaerde en zetelde in de Staten-generaal te 's Hage. Later werd zijn oom Victoor Lief mans, insgelijks burgemeester, door de liberalen van Oudenaerde naar 't par lement gestuurd en hield er hoog het vaandel zijner partij recht. M. Liefmans deed zijne studiën in de rechten in de Hoogeschool van Gent. Hij bekwam zijn diploma van doctor in de rechten in 1882 en vestigde zich als advokaat in zijne geboorte stad. Sedert dat tijdstip nam hij altijd een groot deel aan de politieke strijden voor de verdediging der liberale ge dachten en, na verscheidene jaren vol harding en lastigen arbeid, beloonde hem het kiezerskorps van het arrondis sement Oudenaerde voor zooveel jaren opoffering met hem naar de kamer van volksvertegenwoordigers te zenden om hunne zoo duur gewonnen belangen te verdedigen. Hij zetelde gedurende ze ven jaren in deze hooge vergadering en nam deel aan verscheidene bespre kingen. De liberale partij verliest in Camiel Liefmans een harer vurigste verdedi gers Begaafd met een goed, edelmoe dig, openhartig en rechtschappen ka rakter, was hij de god der oudenaerd- sche liberale partij, die hem onze Camie! noemde. Zelfs in de katholie ke partij was hij bemind en meer dan één hoofdman droeg hem groote achting toe. Het is door de sterkte van zijn karakter dat hij de ziekte kon over meesteren die hem sedert lange jaren ondermijnde en, den 17 November II. verscheen hij nog in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Den zelfden avond legde hij zich te bed en ontsliep zachtjes. Zijne begrafenis heeft heden Woens dag te Oudenaerde plaats gehad, te midden eener overgroote menigte die diep bewogen was. M. Liefmans was voor ons, Yperlin- gen, geen onbekende. Eiken keer dat onze liberale Associa tie eenen oproep gedaan heeft aan zij ne toewijding, heeft hij ons in onze kiesworstellingen de medewerking van zijn warm en welsprekend woord ge bracht. Het Ypersch publiek hoordo hem geerne, het spaarde hena zijne toejui chingen niet wie herinnert zich de ovaties niet waarvan hij het voor werp was in ons lokaal der Oud Pom piers. Ook is het met eene rechtzinnige en diepe droefheid dat wij het overlijden inschrijven van dien dapperen gezel onzer worstellingen. Wij bieden aan zijne familie de uit drukking onzer rechtzinnige deelne ming. Geheel de liberale linkerzijde heeft in korps aan de begraving deel genomen. Eene ronwkroon is aangeboden ge- weestin naam dor liberale kamerleden. Twee lijkreden zijn uigesproken geweest da eene door M. Van Wetter, in naam der liberale Associatie, de andere door M. De Vigne, in naam der liberale linkerzijde.

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2