Stadsnieuws. üiiiiii! mmmmmmm Melkboerinnen en Gasvitlers. Wanklank en geuren Si ill Cecilia bij de Oud-Pompiers. Eclips van Ste Cecilia op het Stadhuis. Vlaamsch Tooneel. Grande représenlation Cinématographique. llllillülüliii Théatre d'Ypres. UIGXOX, geblaas, eenen luchtstroom zond door de buizen van M. De Brouwer, als door de hemelsche orgels. De zaal werd aanstonds in de diepste duister nis gedompeld die aan de eeretafel eene omverwerping teweegbracht en een onbeschrijflijke onrust veroor zaakte. De goede muzikanten, na eenen schaterlach, hieven in koor het coupleetaan van Nichtje's gas» met eene onwillekeurige en onweer staanbare beweging, aldus de ware gevoelens van het volk latende ken nen tegen onze verdrukkers van Po- peringhe en van Brugge. De hoofdmannen waren ontsteld en deden vruchteloos de glazen rin kelen om dc genoodigden tot den eerbied voor de overheid te roeperf. Maar de zangen werden met vuur en overtuiging hernomen en men zong een gelegenheidslied ter eere van Colaert. De eeuwenoude gewelven van het Stadhuis sidderden met het hart van den Burgemeester Een zenuwachtige commissaris, nochtans, had reeds eene brigade gasvitters geroepen en, na 20 minu ten pogingen, eene eeuw voor den Burgemeester die als op heete kolen stond, verscheen het licht weder, de zangen hielden op en M. Colaert, met bleek en samengetrokken gelaat, dat de ontroering van het gevoelen des volks verraadde door de verplette rende ontploffing veroorzaakt, staat op en roept met eene heilige veront waardiging uit Gij beseft niet, mijn- heeren, al de afschuwelijkheid van het schandaal dat gij komt te ver wekken Gij die zoudt moeten de ijverigste verdedigers zijn der ver dienstelijkemannen van het stadhuis, het is aan den voet zelf van onzen troon en op het ©ogenblik dat wij u met onze gunsten overladen, dat gij samenzweert met onze ergste vijan den Gij schijnt ook niet te weten, Mijnheeren, dat er komt besloten te worden dat de gezangen welke gij komt aan te heffen in den ban gesla gen zijn. De Colaerdtenne is godslas terlijk omdat zij de Overheid aanvalt, Nichtje's gas is een ontuchtig lied omdat er in het gas vele onzuivere dingen zijn. Maar gij hebt misschien gezon digd door onwetendheid, Mijnhee ren, ook vergeef ik het u, maar her begint niet meer M. Fraeys, voorzitter der Harmo nie, staat alsdan op en, m#t eene wel sprekende en bewogene stem, vraagt genade voor de muzikanten die zich plichtig gemaakt hebben aan een oogenblik vergetelheid hij stelt voor de Maatschappij eene bedevaart voor naar Brugge, op de kosten der stadskas, men zou in zijne geboorte stad de fabriek De Brouwer en de inrichtingen van »Zeebrugge bezoe ken en men zou den dag eindigen met eene serenade in de Ezelstraat, om den grootsten gasvitter der we reld te bedanken om gewaardigd te hebben de concessie Vein het gas van Yper te aanvaarden. Eenparige toejuichingen onthalen die redevoering en men scheidt uit een, de muzikanten zeer vroolijk, de gasvittersstam vernederd Er is echter, naar het schijnt, een merkelijken vooruitgang. Dien dag bijna, geene zwavelzuur meer. Alleen lijk veel stikstof en weinig pressing en weinig verlichtingskracht. Wat duivel heeft men in de fabriek ge daan zou men in het gas gansche flesscheq, zuurstof gestopt hebben Onzeker middel en dat niet lang kan duren. Overigens, zooveel licht in het gas zou het niet beter maken. Nu dat teekent altijd op den teller en het is het groote punt voor de heeren aandeelhouders. Wij zullen dus onzen burgemees ter deze nieuwe ontleding zien stel len tegen deze die op het onver wachts gedaan werd, gelijk het be hoort gedaan te worden wanneer het er op aankomt bedrog te ontdekken. Als gevolg een bewijs van vol doening datop niets rijmt, ontledings- kosten die de Stadskas zal betalen en eene boet vermeden voor de duur bare fabriek. Het zijn maar de Yperlingen die niet tevreden zullen zijn. Welke lastige menschen Het Journal dat aanwezig was op het banket der Stadsharmonie in het Stadhuis, rept er geen enkel woord van in zijn nummer van den volgen den Woensdag dat ontslaat hem van eclips te spreken. Het vertelt nocht-ans in 't lange en in 't breede het feest der Fanfare, het spreekt van het schitterend licht der Iweinszaal, der redevoeringen, enz. Maar het zegt ons nochtans niet welke destinkende geur was die u versmachtte als men de Halle bin nenging gedurende het Wandel- Concert Sommigen beweeren dat er eene gasontsnapping was en zeer merkelijke wederverschijningen van zwavelzuur Het was volmaakt de ooren wa ren gekwetst door de schelle tonen der Fanfare en de reuk gestreeld door zoete geuren Zondag 25 November hebben de Ood- Pompiers Sinte Cecilia, patrones der muzikanten gevierd. Het gunstige weder heeft toegelaten zich ai spelende, gelijk zij het alle ja ren doen, naar hunnen bestuurder, M. Henri Moerman te begeven om hem geluk te wenschen. Yan 's middags tot een ure had een wandel-concert plaats. Volgens de meening der politieke tegenstrevers zelf, die het concert bijwoonden, heeft de harmonie de verschillige stukken van haar programma uitgovoerd op ee ne merkwaardige wijze. Ten 1 1/2 ure vereenigde eene maal tijd, opgediend in de Kasselry, de le den der Commissie, den muziekmees ter en een groot deel der muzikanten. De maaltijd was wondergoed bereid dank aan de goede zorgen van Juff Marie Aelbrouck. Wij zijn gelukkig te mogen zeggen dat onder de Oud Pom piers eene goede overeenkomst bestaat even alseene rechtzinnige vriendschap, die men te vergeefs overal elders z,,u zoeken. bracht waren, wanneer zij ter eene zijde den torl-en-gueule van den socialistischen groep dief' 1 dief hoorden roepen terwijl de hoofdman van de grrroote katholieke partij er zich op beroemde zijne kiezers op worsten te vergasten En op dien toon hebben de diplo maten en gezanten een volle zitting dezen zonderlingen saucissetjespraat moeien verorberen. Quel tas de Congolais 1 mocht terecht eene dame zeggen, toen zij het Parlement verliet, na afloop van deze zitting waar de katholieke partij eens te meer getoond heeft hare kies- belangen te stellen, niet alleen boven alle rechtvaardigheid en onpartijdign heid, maar zelfs boven hare eige- waardigheid voor zooveel er haar nog overblijft Ah ditmaal loopt de maat over Dat wordt wreed voor den stam der gasvitters Geene feesten, geene officieele vergaderingen meer, zon der dat Nichtje's gas zijne perten speelt, en zulks meteene verraderlijke geslepenheid, die het geweten onzer meesters diep moet ontroeren Ziedaar dat de Heiligen zelf uit den Hemel ons ter hulp komen om de stadhuismannen te beschamen die in het duister tegen de belangen der Yperlingen samengezworen hebben. De groote Heilige Leopold heeft den veldtocht begonnen, voor de goede zaak, in de salons van den sympathieken Burgemeester. Sint Michiel, heeft op zijnen feest dag de stad in de duisternissen ge dompeld. Zie nu de goede Heilige Cecilia, de vreedzame toonkunstena- res, die op hare beurt verontwaar digd wordt en die, o de wreede, voor tooneel harer heldendaden de zaal zelve kiest, waar het schande lijk verdrag geteekend werd dat ons aan de Bruggelingen overleverde Maandag 16 November, inderdaad, ter gelegenheid van Sinte Cecilia- feest, bood de stadskas een banket aan de leden der Harmonie, in de groote Blauwe Zaal van ons oud stadhuis. De Burgemeester zat de plechtig heid voor, omringd van zijne Sche penen en van eenige aanzienlijke le den van den stam der gasvitters de Heeren Fraeys, Bouquet, Karei en Jules Baus, allen ijverige dienaars der groote toonkunstenares En een honderdtal vroolijke genoodigden drongen zich rondde rijkelijk opge- dischte tafels. De pers was alleen vertegenwoor digd door M. Callewaert van het Journal d' Ypres. Le Progrès en de Weergalm, niet uitgenoodigd geweest zijnde, betreu ren het maar een kort verslag te kun nen geven van het feest. Wij weten nochtans dat in het be gin alles goed afliep, maajzeer koel tjes gelijk altijd wanneer onze sym pathieken zich er mede bemoeien. Maar rond 4 ure, daar de avond daal de, moest men zijne toevlucht nemen tot het licht der Heilige Fabriek het was ongelukkiglijk het begin der tegenspoeden. De vlammende nieu we Auerbekken die voor de omstan digheid ontsteken waren geweest verspreidden een schitterend licht in de schoone zaal. De Burgemeester staat fier op en spreidt in langdradi ge volzinnen zijne tegenwoordige da den en zijne beloften voor de toekomst ten toon...en eene trotsche houding aannemende, zegt hij Wij, mijn heeren, wien onze tegenstrevers de stoutheid hebben voor dompers te doen doorgaan, hebben wij niet in overvloed een schitterend licht ver spreid wanneer eensklaps de zachtmoedigeheilige Cecilia, veront waardigd over zooveel schaamteloos heid, haar machtig en welluidend Indien onze schrandere Burge meester aan al onze schoone melk boerinnetjes met trompetgeschal deed aankondigen dat zij Maandag aanstaande, met den daageraad, zou den moeten verschijnen in het politie bureel, vóór den onverbiddelijken Commissaris, om er te laten over gaan tot het onderzoek van hun ge weten en van hunne melk, wij wed den voor hare eer en tot groote vreugd der zuigelingen, dat dien dag de melk niet zoude gedoopt zijn Welnu, onze voortreffelijke gas vitters die, op hunne beurt, op den dag door den burgemeester vastge steld, verschenen zijn vóór den strengen scheikundige, hebben geen voldoende bewijsschrift bekomen. Zondag laatst woonden wij de twee de vertooning bij, gegeven door onze wakkere Vlaamsche Ster. De tooneel- zaal was opgepropt met volk en schoon voik Daar vindt men het puik onzer bevolking. Het was eene mooie vertoo ning ook. Op het programma kwam vooreerst Marlen de Boschwachter dra ma in 3 bedrijven door E. Pil-Deman, een schoon stuk, dat krioelt van roe rende toestanden en indrukwekkende tafereelen. lletis heelemaal doorweven van treffende zadelesseu. Het werd daarbij meesterlijk vertolkt. Mej. Z. Dsvers was eene Mina die hare rol be greep en onberispelijk weergaf. De heer K Deweordt was een Boschwach- terwaarop niets af te dingen valt. De heeren J. O&sieur en A Gilon vertolk- ten de rollen van Reinhart en Graaf met al de kunst, waarover zij beschikken an dat, wil nog al iets zeggeu, De heer L. Vancampo was een volmaakte Baas Biervlieten de heer A Dohaene, een nieuweling, met de rol van Waan- tjeliedjeszanger, heeft bewezen dat hij op'de planken te huis is. De heeren A. Heughebaert, met de rol van PolG. Pottel, met die van Pastoor, K Mallet, met die van Berlen, en A Luy ten, met die van Naardjegaven heel goed hun ne rolletjes weer en droegen veel bij tot den algemeenen bijval. De twee lieve kinderen. Jantje en Mieken, deden het zoowel dat menigeen verplicht was eenen traan weg te pin ken. De figuratie was talrijk en heel pret tig, wat de kluchtige zijde van het treurspel uitmaakte Alles liep als op wielkens. Ook werd er herhaaldelijk en dapper toegejuicht. Daarna volgde De Belgische Vrijschut ter, blijspel met zang in 1 bedrijf door H. Van Peene, een stukje dat geschikt is om eene weibegrepeue vaderlands liefde hoog te doen opflakkeren en om oude veten tusechen Noord en Zuid te doen vergeten. Mej. Devers vertolkte de rol van Julia op eene wijze, die allen lof ver dient, De heer A. Gilon was een Van Woert, Belg, die goed geschetst werd de heer J. Ossieur speelde de rol van StoffelsHollander, op eene voortreffe lijke manier de heer K. Doweerdt, was een flinken vrijschutter en de heer L. Vancampo een koddige reizende kommies, die veel en hartelijk deed lachen. Het stukje had den grootsten bijval dank aan zijn gehalte en vooral dank aaD de goede vertolking. Die kundige speelster en spelers werden ook op daverende salvo's onthaald. Het orkest onder de leidiDg des hee ren M. Tasseel vergastte ons op eenige brokjes meeslepende muziek en hielp alzoo volop mede tot het welslagen der vertooning. Het was eene der liefste en genot vol ste opvoeringen, welke de knappe Sterrelingen ooit gaven. Ook heeft zij op allen een onuitwischbaren indruk nagelaten. Allen hunkeren reeds naar de derde vertooning, hopende dat er ons wederom iets fijns zal opgedischt worden. Een gul bravovoor de moedige Vlaamsche Sier Natus. Nous avons le plaisir d'annoncer au public Yprois qu'une grande représen- tation Ginématographique anra lien en la Salie de Spectacle de uotre vi 11e, Jeiuli O Décembre prochain, a 8 heures précises du soir. Le spectacle durera deux heures. Scènes entièrement iiouvelles. Le prix des places est a la portée de toutes les bourses. Premières 1 fr. Secondes 50 c. Troisièmes 30 c. II y aura des matinées pour toutes les écoles, Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Pour rappel, c'est MAHDI 11 DÊ- OEMBRE prochain. que la troupe du Théatre de Tournai, qui a si bien dé- buté par les Cloches de Corneville, inter- prêtera sur uotre scène opéra comique en 4 acles, musique d'Ambroise Thomas. Nous sommes persnadés que cette représent-ition attirera un nombreux public, car il nous a été rarement don- né d'avoir une troupe aussi bien com- posée. La location est dès a présent 011 verte chezjh Degroote, machiniste du théa tre, place Vandenpeereboom. Le spectacle commencera a 8 heures precises-

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2