Hoogeschool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. bericHt. Donderdag, 20n December 1906. Derde jaar. \Tr Vaccins et Sérums, Maxim Gorki. Frédéric Mistral. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des M&ondendngs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. il-OO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Ter gelegenheid van KERSTDAG zal de Weer galm» Woensdag aanstaan de niet verschijnen. Zondag 30 December 1906, om 15 ure. Voordracht van M. Pierre NOLF, cursusgelastigde bij de Universiteit van Luik. Onderwerp Zondag 13 Januari 1907, om 15 ure. Voordracht van M. G. DWELSHAU- WERS, professor bij de Faculteit van wijsbegeerte van de vrije Universiteit van Brussel. Onderwerp Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure. Voordracht van Mejuffer Nelly LECRENIER. Onderwerp In de maand Maart 1907. Voordracht met lichtbeelden, van M. WAXWEILER, Bestuurder van het Maatschappelijk Instituut. Onderwerp Pourquoiy a-t-il line question ouvrière en Belgique Men schrijft in bij den Uitgever, bixfnudestraat, n> 33, te Yper* De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Zaterdag 8 December 1906. De openbare zitting wordt ten 5 u. 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye, Vandenboogaerde,SchepenenFraey s, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Van- denpeereboom, Bouquet,Sobry, Iweins en Lemahieu, Raadsleden M. Gorris- sen, Secretaris. Afwezig M. Begerem. Het proces verbaal der zitting van 10 November 11. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige bemer king, wordt goedgekeurd. Den 6 December 11. heeft de Raads heer D'Huvettere eenen brief gezoDden naar het Schepencollege, het verlangen uitdrukkende hetzelve te ondervragen nopens de uitvoering van het gascon- trakt. De heer Voorzitter geeft het woord aan het achtbare Raadslid. Ondervraging van MD'Euvettere. M. D'Huvettere. Ik zou6enige vra- gon willen stellen aan het College no pens de uitvoering van het gascon- trakt. Ik zal de gaskweatie van de kwestie van personen scheiden. S9d9rt den ln November 11. is het een jaar dat wij beheerd zijn door het nieuwe gascontrakt. Ik weetdatde be ginselen moeielijk zijn, maar het is al gemeen bekend dat de verlichting in verschillige omstandigheden te wenschen iaat. Zij heeft gansch ontbroken. Laatstmaal nog, tijdens het sermoen van den E P. üilevier, in S' Maartenskerk, was de verlichting erbarmelij k. Daarbijde nij veraars die zich van het gas bedienen als beweeg kracht klagen bitterlijk. Dezen die kluitegas gebruiken, gebruiken alle middelen om tot hun doel te komen en zulks ten nairele der andere ver bruikers en dat is zeer onaangenaam. Er is eene andere kwestie waarop ik de aandacht van het College zon wil len vestigen Het is deze van de pla veiing die volstrekt te wenschen laat. Iu de Lange Thouroutstraat, te begin nen van hel huis De Caestecker tot aan de herberg de Ka If'vaart is de waterpas van tot 30 centimeters boven de spil der kalsiede. Na groote regens, des winters, kan er eene rivier van ijs ont staan, ten nadeele der voetgangers en der voerlieden. In de Hondstraat is de bestrating insgelijks gebrekkig. Men moet dat voorkomen. Ik zal niet pogen, zegt het achtbare Raadslid, de scheikundige hoedanig heid van het gas te onderzoeken, maar indien het gebrek van verlichting voortkomt uit de weinige drukking, gelijk de fabriek van Yper nog andere plaatsen bedient en dat de kanalisee- riug zich zal uitbreiden tot aan de Po- tyze, ia het allernoodzakelijkst maat regelen te nemen opdat de stad eene goede verlichting hebbe. Het is de plicht der stad den concessionnaris tot de uitvoering te roepen van het con- trakt dat hij in volle vrijheid aanvaard heeft. M. D'Huvettere zou willen weten, om te eindigen, of men in dien toestand verholpen heeft en welke maatregelen het College nemen zal M. de Burgemeester. Ik zal oumicP delijk aanM. D'Huvettereautwoorden. De gaskweatie houdt ons zonder op houden bezig. Ik, die de openbare ver lichting in mijne ambtsbevoegdheid heb, ik ben een der bijzonderste fac tors er van. Er is te klagen, ik ontken het niet. Vóór het einde van October hebben wij al de grieven verzameld de eeDe waren gegrond, de andere niet. Wij hebben de klachten kenbaar gemaakt om de voldoening te bekomen die wij geerne zouden gehad hebben. Het is met spijt dat wij de aandacht der maatschappij hebben moeten ves tigen op het grootste gedeelte der be merkingen. M. De Brouwer is verwittigd geweest dat men tot nu toe eene groote toege vendheid gebruikt had, maar dat wij, te rekenen van 3 November, de bodin gen van hetcontrakt iu alhunnestreug- heid gingen toepassen. Wij hebben insgelijks zijne aandacht gevestigd op den slechten staat der bestrating. Er is bestatigd geweest dat den 30 November het gas een onnoemlijken geur verspreid had dat over acht da gen zekere bekken niet ontsteken wa ren. (De heeren Struye, D'Huvettere en ik hebben het bestatigd) dat de druk king gebrekkig was dat het gas tegen woordig duurder kost dan in deovereen- komstige tijden. Al die feiten zijn ter kennis gebracht geweest van M. De Brouwer. Er werd ons geantwoord dat men er niet in gelukte een oehoorlijke ploeg te vinden en dat men de oorzaak ging zoeken van den tegenwoordige» onaan- geuamen geur, daarenboven, dat da netjes (Auerbekken) deze vereischte soort, deze niet was die bij hen was gebruikt. Ziedaar, Mijnheeren, het antwoord dajLwij ontvangen hebben Na het artikel, in een plaatselijkblad verschenen over de hoedanigheid van het gas en de ontleding door le Progrès kenbaar gemaakt, heb ik aan M. Teir- iinck gevraagd eene ontleding te willen doen zoohaast ik de zaak uitgelegd heb heeft hij aanvaard. M. Teirlinck heeft het gas ont leed voor rekening der stad den 6, 7 en 8 November en zijne besluitselen zijn geweest dat het gas beter was dan tijdens de eerste ontle ding door hem gedaan. Het punt te weten of het koolzuur bevatte heeft ontkennende uitslagen gegeven. Er is nochtans gedurende twee of drie dagen een weinig koolzuur geweest Het is dus verre van een openbaar gevaar ge lijk zeker orgaan der plaatselijke pers bevestigde. (1) M. D'Huvettere Het is dat de sa menpersing nog niet in goede hoeda nigheden gedaan wordt. M.Colaert. - Natuurlijk. Het verslag van onderzoek aan de Maatschappij is, onder zekere betrekkingen beslissend. Men heeft insgelijks geklaagd dat de bijzonderen, ten gevolge van gebrek van pressie, meer gas verbruiken dan vroeger. Verschillende proeven gedaan door de stad en door bijzonderen heb ben bewezen dat zulks niet waar is. Wij hebben eenen luchtmeter doen plaatsen id den gang van het politie- bureel. Die luchtmeter duidt elkeD dag de pressie aan van water en deze pressie is regelmatig. Ziedaar eenigo kwestiën die opgelost zij n of die eene geaoegzoame uitlegging bekomen hebben. Indien de klachten voortkomen ten gevolge vau de ongenoegzaamheid der verlichting, het is misschien ter oor zaak der gebrekkelijkheid van de ka nalisatie of door andere oorzaken waar- vau men de maatschappij niet verant woordelijk kan maken. Wij hebben een zeer bevallig ver haal gelezen van een geval dat zich voorgedaan heeft op het Stadhuis. Rechtzinnig, zegt de heer Burgemees ter, dat heeft mij wei vermaakt. (2) De plichtige is hier. tegenwoordig 't is De Meyer. Tegenwoordig is de verlichting zeer schoon. MDHuvettere. Men zegt ook dat de beweegkracht ontbrak. M. Colaert. Dat is niet bewezen. Het noorderlicht dat zich over een jaar in mijn huis voorgedaan heeft, moet mij toegeschreven worden, het is ik die plichtig was. (3) Ik heb mij zeer veel vermaakt, toen ik het verhaal las dat zeker plaatselijk blad daarover ge geven heeft. (1) In de kolommen van hel Journal blijft zijn meesier stom gelijk eon visch over al die zaken, maar hij neemt de vergaderingen van den gemeenteraad te baat om er eene openbare tribuun van te maken en om op de organen te vallen die niet denken gelijk onzen Burgemees ter. Het is eene schoone handelwijze welke wij hem voor rekening laten. (N. d. R.) f2J Ons verslag over hel banket van Sle Ce- eialafeest heeft Colaert in zijne kleine schoent jes... verschooniag,. in eene zoete vroolijkheid gesteld. Onze Burgemeester heeft gelachen gelijk eene kleine zottin. Hij heeft het luidop verklaard in de laatste zitting van den gemeenteraad. Welk eene eere voor le Progrès. Sedert de sympathieke en volkslievende Bur gemeester de vergunning van het gasaan eenen vreemdeling overgelaten heeft, heeft hij dik wijls groen gelachen hij mag wel voor eenen keer deze vergoeding hebben. f3J Wie is de Yperling diedeze Poperingsche pil zal slikken (N. d. R.) Zooals gij het hoort dat liegt niet aan de Maatschappij dat liegt aan de bijzonderen. Wij hebben den 24 November eene nieuwe ontleding gevraagd aan M. Teirlinck de uitslag heeft bewezen dat het gaz bijna regelmatig is. Het ba- vat oxigeen m te weinig hoeveelheid misschien om te geraken tot de manier die in Engeland in gebruik is, maar te Ypor ware dat te kostelijk. Ziedaar voor de hoedanigheid. HÉnnen kort zal ik eene nieuw8 ont leding vragen. Ik ben overtuigd dat wij tegenwoordig een gas hebben zoo- als wij er nooit een gehad hebben als goede hoedanigheid. Wat de bestrating aangaat M. de Burgemeester is van het gedacht van M. D'Huvettere. Zij is in zeer slechten staat. De stad zal zich met dat werk ge lasten en M. De Brouwer vraagt niets beter. De kaualiaeering zal binnen korten tijd voltooid zijn. Wij zullen die her stelling doen die zeer langdurig zal zijn van het oogenblik dat wij kalsie- deleggers zullen hebben. Ziedaar den toestand het werk zal gedaan worden op de kosten van M. De Brouwer. De heer Voorzitter denkt dat M. D'Hu vettere zal voldaan ziju. M. D'Huvettere. Gij hebt al de vragen beantwoord, maar ik heb geene voldoening gehad op alle punten. In dien de ontleding van 24 November beslissender is dan de andere, er zijn nog punten die te wenschen laten. Indien gij geene straatleggers vindt ik kan niet eischeu dat het Schepencol lege dat werk verricht. De heer Voorzitter. Tegenwoordig is de openbare verlichting zeer schoon. (1) Ik ben overtuigd dat binnen kort wij volledige voldoening zullen heb ben en, desnoods, zullen wij al de be dingen, al de voorwaarden toepassen vau het coutrakt dat zeer uitgebreid is. M. de Burgemeester heeft medege wrocht aan dat coutrakt, hij zal er over waken iu het toekomende gelijk in hot. verleden. M. Sobry verzoekt het College te wa ken dat de Regeering op de kaai den muur van den westkant verlenge tot aan de vaart van Komen. De heer Voorzitter verzoekt den heer Sobry, iu het toekomende, het Sche- pencollegie van zijne ondervraging te verwittigen M. Colaert antwoordt dat dergelijke vraag reeds aan de Regeering gedaan is geweest. M. Sobry klaagt dat verscheidene herbergen, geopend sedert den 9 Juni 1904, de geregelde oppervlakte nie«t hebben van 25 vierkante meters. M. Colaert antwoordt dat het onmo gelijk is te handelen, aangezien geene enkele reklamatie aan het- College is toegekomen. 1Neérlegging van het verslag over het bestuur en den toestand der stadszaken in 1905. De heer Voorzitter legt dat verslag op het bureel neêr. Het zal gedrukt en uitgedeeld worden. (IJ Wanneer M. Colaert's avonds van Brus sel terugkomt, is hij in verrukking voor onze schoone vei lichting. De openbare verlichting der stad Yper is een der schoonste van het land, zegt Colaert. Moet onzen burgemeester toupet hebben (N. d. R.) DE WEERGALM BfT—11111111111111 ■Will III I III II llll I11 111 'I IIHBIIM lllil MI1ÏÏÏ1

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1