De zaak Allaeys, Allerlei Nieuws. Soirée Tabagie. Een liberale weldoener IN DE KAMER. Benoemingen. S0CIÉTÊ DES ANCIENS POMPIERS Het onderwijs op den buiten. Théatre d'Ypres. Rechterlijke kroiiijk. vraag te bestudeeren de tweede zal hare uitvoeriüg bekomen. 12. Water ver deeling aanbeste ding van levering van kolen. Verzonden naar de geheime zittiDg. In een toekomend nummer zullen wij de bespreking kenbaar maken van het verslag over het ontwerp van lee ning, op het voorstel van M. Fraeys gebracht op een millioeii in plaats van 800 000 fr. M, G. Boël, liberaal nijverheids- hoofd ie La Louvière hoeft in zijne werkhuizen doen uithangen, dat hij zooals andere jaren op 25 December naast onder zijn personneel volgens de verhouding der loonen 50 0/0 dor winsten onder zijn personneel zaluit- deelen Dit jaar zal er 32,000 frank worden verdeeld. Er zijn werklieden die ongeveer 500 frank zullen ontvangen, boven hun leeds ontvangen loon. Namen als Gustaaf Boel dienen dooi de werklieden onthouden te worden. Nog andere liberale patroons doen hetzelfde Solvay te Brussel, Monle- fiore te Luik De Naeyer te Willo- brouck en Warocqué te Morlenwelz laten hunne werklieden eveneens deelachtig worden in de winsten, welke zij verwezenlijken. Voeg daar bij dat de werklieden er ook groote daghuren winnen en men zal mogen besluiten, dat de liberalen toch die slechte menschen niet zijn zooals zij in de klerikale krouten worden afge schilderd. Wij kennen geen enkelen klerika- len mjveraar, die een deel zijner ge maakte winsten aan zijne werklieden uitkeert. Zij zijn er veel te gierig voor. Een werkman verdient immers ge noeg volgens hen als hij een haringje kan koopen en zich een pruimken ta bak kan aanschaffen. Werklieden oordeelt Zitting van 15 December. De kiezing van Kortrijk. Al. Eambursin legt verdag neder aan de commissie dio de verkiezing van Kortrijk onderzocht heeft. M. De Bun- ue heeft 43 stemmen meer dan M. Busschaert. Hij moet dus als verkozen verklaard worden. De Kamer keurt de besluiten goed. AlDe Bunne legt dus den eed in het Vlaamsch af en protesteert in het Viaamsch tegen de handelwijze van sommige klerikalen. Zijne socialistische vrienden drukken hem de hand. De heeren Hoyois en Reynaert loo- pen met een langen neus uit de Kamer. M. Liebaert is Diet te zien. Anseele straalt van geluk omdat zij u Viaamtcke beschermeling eindelijk dignus est in- trare. Rechterlijke orde. M. Van Daele, rechter bij het tribunaal van lste aan leg te Yper, is aangewezen voor de functiën van onderzoeksrechter te ver vullen, voor een nieuw termijn van 3 jaar. Een bericht-van 15 Juli laatst en verschenen in den Monileurvan 5 De cember verleent de decoratie van le klas aan MM. Auguste Harteel, goud smid te Yper, Jean Lacanta, zager te \Tper, Pierre Vanspranghe, metser te Yper, en Achille Baeien, handelsreizi ger te Yper. De nijverheids decoratie van 2e klas is verleend aan Accou Henri, Baratto Auguste, en Bartier Henri. DE LA VILLE D'ÏPliES Vendredi 21 Décembre 1906, a 8 1/2 h. du soir. ASSEM BLÉE GÉNÉRALE i 2. Neerlegging der gemeenlebegroo- ting voor 19U7. De gemeente begrooting voor 1907 wordt op het bureel neergelegd. De heeren Raadsleden zullen bij het einde der zitting elk een exemplaar ontvangen Zij zullen Zaterdag toeko mende in afdeelingen vergaderen. 3. Stadseigendommen: verpachting van een eilandje der Majoorgracht. M. Creton heeft zijne pacht overge laten aan M. Breydel in dezelfde voor waarden voor negen meervolgende jaren, mitseene jaarlijksche pacht van 125 franken. Goedgekeurd. 4. Stadseig endommenverpachting eener woonst in de Sl Janstraat. Dit huis is verhuurd aan dezelfde voorwaarden als vroeger, 500 fr. 's jaars. Goedgekeurd. 5. Stadseig endommen: Verpachting eener woonst in de Kloosterpoort. Mevrouw Van Iseghem aanvaardt de vernieuwing harer pacht aan dezeifde voorwaarden als vroeger, Goedgekeurd. 6. Stadseig endommengebruik van eenen grond der stad voor de buurt- lijn van Yper-Gheluwe. Op het voorstel van het College, keurt de Raad den afstand goed van 12 aren 15 centiaren 45 milliareu grond, gelegen aan de Meenenpoort en aan den Kalf vaart, moetende dienen voor de verlenging der buurtlijn Yper naar Gheluwe. Deze afstand is gedaan mits de som van 3,100 fr. Hij keurt ook de schadevergoeding goed van 3,400 fr. voor geringschattingen. De Raad keurt insgelijks de overeenkomst goed, ge sloten ten tijde van M. den ingenieur Wattelet, de te betalen schadevergoe ding vastellende op 10 fr. 'sjaars gedu rende den ganschen duur der uitba ting. 7. Stadseig endommen verkooping van boomen. Dat voorwerp is tot de naaste zitting verschoven. 8. Stadseig endommen jaar renten te betalen voor de bezitneming der gronden van de oude gasfabriek Eeneovereenkomst geslotentusschen M. Valcke en M. De Brouwer bemach tigt. dezen laatste gebruik te maken van den grond waar zich de oude gas meter en de gebouwen bevinden. Deze grond heeft eene oppervlakte van 30 aren en de stad trekt eene jaarlijksche schadevergoeding van 150 fr. Wij stel len u voor de som door M. Valcke te betalen te bepalen op 100 fr. per jaar. Het is de hof van M Valcke die eene oppervlakte heeft van 26 aren. Al. D'Euvettere vraagt welke de duur dezer overeenkomst is. MColaert. Deze overeenkomst is gesloten geweest voor twee jaren. 9. Hospicen verkooping van boo men en taillie. Gunstig advies. 10. Hospicenoverdracht van cre- dieten op de begrooting 1905 der fun datie Godlschalck. Na onderzoek en op het advies van het College dat die overdracht van ere- dieten regelmatig is, brengt de Raad een gunstig advies uit 11. Muziekschool: begrooting 1907. De begrooting der muziekschool be loopt in ontvangsten en uitgaven tot. de som van 7.800 fr. Goedgekeurd. Al. Bouquets raagt of er geene moge lijkheid ware een rekenboek te heb ben. Al. Colaert raadt M. Bouquet aan zich van de rekenboeken te mistrou wen. AI. Bouquet. Ik heb verscheidene malen gevraagd dat de leerlingen der muziekschool zouden kunnen eene muzikale oefening geven. Wij hebben reeds muzikale morgend con certen gehad. Af. Fraeys ondersteunt deze vraag. De heer Voorzitter belooft de eerste M Cnudde, onderwijzer te Syngem, een dorpje in Oost-Viaanderen, doet de volgende stichtende bijzonderhe den kennen. Zijne klas telt 62 leerlingen. In October is zij 24 dagen open geweest, dit maakt 62 x 24 1,483 dagen. Welnu bij lelt 307.5 dagen ongegronde afwezigheid of meer dan 20 t. h. M. Cnudde soml de redenen op van af'wez.gheid (het betreft kinderen van 8 tot 10 jaar.) De zoogezegde koeiwachlerljcs tellen 150 dagen afwezigheid. Vooreen emmer botermelk, voor 15 centiemen per dag, moeten de kin deren de school verwaarloozen om de koeien le wachten Een kind moest als trekhond dienst doen om beir naar den akker te hel pen vervoeren Een ander moest de kraaien van het veld verwijderen. Twee kinderen gingen niet naar school omdat het varken gedood werd Een ander kind moest de broertjes en de zusjes oppassen terwijl de móe der naar de kermis was. Eindelijk bleef een ander kleine leerling uit de school weg omdat hij met de geit naar den bok moest gaan I M. Cnudde voegt er bij dat, voor wat het schoolgaan betreft, zijne school de beste is van het schoolkan- ton. Blijkt uil die voorbeelden niet dat leerplicht volstrekt noodig is mits loelating voor de kindereneenige we ken afwezig le zijn om liet veldwerk le verrichten en mits uitdeeling van schoolkleeren en schoolelen voor de arme kinderen. 1 Allegro militaire X 2. Le Maréchal Chaudron, ouverture. Lacombe 3. Danse des Moisson- neurs. H. Moerman. 4. Le Pas des Glaneuses, H. Moerman, par l'harmonie de la Société. ASSEMBLÉE GÉNÉRALE. Ordre du jour 1. Comptes de l'année 1905 06. 2. Budgets pour l'année 1906-07. II Une Noce a l'Américaine. comédie boufie en deux actes de R. Blain des Corniers. PERSON NAG ES. Baluchard, petit bourgeois. Malidor, vieuxprofesseurdebotanique. Le Gargon de restaurant. James Fock, Anglais, 30ans. Petermaun, Américain, 28 ans. De nos jours, dans un restaurant du Bas-Meudon. Tournees Fréd. Aclmrd. Samedi 22 courant, la tournée Fréd. AUHARD viendra representee sur no- tre scène un des plus grands succès des theatres du Gymnase et de l'Odéon Second Ménage, comédie en trois actes de MM Atidré Sylvane et Mau rice Froysz Lette piece, une des plus jolies comédies representees depuis jongtempg sur nos théatres de genre, est batie sur une intrigue d< s plus nou- velles, les scènes s'enchainent naturel- lement. pour arrivor a un dénouement original et imprévu. Les mots spiri tuals, dont cette comédie est émaillée, n ont jamais rien de choquant, le bon gout est toujours respectéet tootes les families peuveut assister a sa represen tation sans aucune apprehension. A Second Menage, se joiudra LOUTE joyeux vaudeville. Cette joyèuse pièce donuée par la tournée Fréd. ALHARD, nous assure une interpretation parfaite. Nieuwe aardbeving op de Antillen. Eene aardbeving deed zich gevoelen op de Antiilen De beweging duurde op Guadeloupe pen minuut, op Marti nique vier minuten, op St-Vincent een minuut 20 seconden. Ook de Barbaden- en Ste-Lucia ei- landen schudden. Daar is geen schade maar de bevolking was zeer verschrikt. Prijskampen. De prijskampen waarvan de plakbrieven in de druk kerij van De Weergalm ver vaardigd worden, zullen kosteloos aangekondigd worden ïu dit blad. ï*i*oeft Petit Bcurre I'AREL\ Antwerpen. TREINONGEVAL te OOSTENDE. 15 reizigers gekwetst. Maandagmorgen, om 8 en half uren is do trein al hier aankomende uit Thou- rout, in de statie met groot geweld te gen de buttoirs geloQpen. De trein zelf heeft weinig schade geleden doch ongelukkiglijk werden door den heveigen schof niet min dan 13 reizigers gekwetst, waaronder de ergste gewond zekere Louis Van Moere oud 81 jaar. Hij heeft den rechterarm gebroken. Dit ongeval werd alhier in de stad zeer druk besproken De plicht van alle liberaal is van zich te abomieeren aan De Weergalm Ontvanger van het Weldadig heids Bureel van Woesten en ge wezen tijdelijke gemeente ont vanger, vèór de boetstraffelijke rechtbank van Yper. Deze zaak is opgeroepen geweest vóór de boetstraffelijke rechtbank dezer stad, den 28 November 11. M. Biebuyck zat voor en had voor bijzitters de heeren Veys en Lim- bvurg. Het openbaar ministerie was ver tegenwoordigd door M. Schramme, Procureur des konings. Mter Begerem was aan de bank der verdediging. M. Van Daele, onderzoeksrechter, is de eerste geroepen om te getui gen. Allaeys, zegt die achtbare magistraat, was ontvanger van het Weldadigheids bu reel en secretaris van Woesten sedert tal van jaren. M. Mahieu was gemeente ontvanger van Uostvleteren en ook gemeente ontvanger van Woesten. Het was Allaeys die, om zoo te zeggen al de ontvangsten voor Woesten, al de betalingen deed, gelijk hij ze insge lijks deed voor het Bureel van Weldadigheid. Den 19 November 1905, ben ik geroepen geweest te Woesten om er een onderzoek te doen in gezelschap van twee deskundigen. De uitslag heeft getoond dat de rekening boeken verwaarloosd waren. Ik heb, onder andeie, twee bladen gevonden die alle soor ten van geschriften bevatten dagteekenen- de van verschillige tijdstippen. Ik heb be- statigd, even als de deskundigen dat, vol gens die bladen gevonden bij Allaeys, er onmogelijkheid was de juiste comptabiliteit te kennen. Bij middel dezer bladen is er vastgesteld geweest dat er feiten zijn ten laste van Al laeys, als ontvanger van het Weldadigheids bureel en als tijdelij ken gemeente ontvan ger gedurende den tijd van twee jaren. - De ontvanger Fraipont is geroepen ge weest om de rekeningen te onderzoeken ij heeft bestatigd dat er verscheidene on- rege matigheden bestonden. Er waren on regelmatigheden onder betrek van het dub bel beheer van Allaeys. De opzoekingen hebben getoond dat ver scheidene aanteekeningen gedaan waren op clenzelfden datum om ze te doen overeen stemmen. Dat, van den eenen kant, Allaeys verscheidene posten ingeschreven had en ET

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2