Belangrijk bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Een en ander. Donderdag, 17n Januari 1907. 5 centiemen. Derde jaar. 1\' 10. Hei Comiteit der LI BERALE ASSOCIATIE waarschuwt al de kiezers die van deR ATH0L1EK.E ASSOCIATIE kennisge ving zonden ontvangen aangaande de verminde ring hunner stemmen of hunne doorschrapping uit de kiezerslijsten, dat het zich kosteloos gelast hun ne kiesrechten te verdedi- gen. De Liberale gedachten op den buiten. Kaïnernieuws. De groote havens der wereld. Eendracht maakt Macht. Wev&chijnende des Stondevdugs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr."3-Oö. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijf! in bij den Uitgever, bixtmidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Sedert eenigen tijd, hebben de li berale gedachten veel vooruitgang gedaan op de buitengemeenten. Eertijds hadden de landlieden een gansch verkeerd ge 'acht over het doelwit dier partij Zoo waren vroe ger de liberalen op den builen, af geschilderd als slechte handlangers, die maar goed waren om allo maat schappelijke instellingen omver te stooten, om priesters en nonnen le vervolgen, enz. Deze dwaling kwam voort uil de slechte leerstelsels en onderrichtingen der klerikalen en van sommige gees telijken. Was er op een dorp, iemand die durfde op laan en tegenstrijdig was met de klerikale bazen, zijn vrij ge dacht uitle, dan was die persoon aan zien als een slecht mensch, als libe raal. Doch, die valsche meeningen heb ben opgehouden. Iedereen overweegt hedendaags verstandiger. Te lande, begint men de liberale gedachten te verstaan, de strekkingen van hel liberalismus te waardeuren en hoog ic schatten. Ieder weldenkend burger weet dat een liberaal slechts tegenstrijdig is tegen de overkeer- schingder geestelijkheid in burgerlij ke zaken. De kerk moet van het stad huis gescheiden worden Daarom draagt de Weergalm voor leus De burgmeester op het Gemeente huis de Pastoor in de Kerk Niettegenstaande het volk het libe ralism verstaat, mag het niet openlijk zijne gevoelen- laten hooren Sotnmi- gealleenbeerschers die op vele vlaam- sche gemeenten baasspelen, hebben het hooge woord, en zoo kan de her bergier, de werkman, de landbouwer niet spreken, uit vrees van gebrood roofd te worden want op de dorpen is de broodwinning alles. Daar waar invloedhebbende libera len zijn, moet er gezorgd worden, dat de vrijzinnige gedachten tot in de kleinste hut binnendringen, dat de minderen ondersteund worden, de liberale vrienden bescherming krij gen. In de buitengemeenten ziel mee ook, dat alwie van naar of verre in betrekking is met sommige klerikale meesters, nooit op een liberaal blad mag geabonneerd zijn, zelfs het niet lezen mag. Slechts vuile klerikale schimpbladen, lasterende pamphlets, die de eer en reputatie van deftige en eerlijke lieden onbarmhartig door dén modder sleuren, mogen den dorpel van hel huis overtreden. Neen, liberalen der buitengemeen ten, laat geene gelegenheid vootbij- gaan, waar ge kunt hel goede woord verkondigen, de liberale gedachten vorenstaan. Doeteene ijverige propa ganda, beveelt de liberale dag- en weekb'aden aan, alzoo zult gij mede werken tot de heropbeunng van het liberaltsmus en tot de versterking van den vrijheidsgeest Wetsvoorstel betreffende de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging op de verkiezingen voor de gemeente. Het beginsel van evenredige verte genwoordiging werd, bij de verkiezin gen voor de gemeente, ingevoerd door de wet van 12 September 1895, doch deze neemt het slecht» aan ton einde de herstemming te vermijden, wanneer al de te verkiezen kandidaten niet de meerderheid der stemmen hebben ver worven. De toepassing daarvan is dus beperkt in het meerendeel der 'gemeenteraden zijn do minderheidsgroepen beroofd van alle vertegenwoordiging. Het wetsvoorstel, dat wij de eer heb ben u te onderwerpen, heeft ten doel de evenredige vertegenwoordiging inai de gemeenten te verzekeren het ver vangt het beperkt stelsel der wet van 1895 door het, stelsel dat de wet van 29 December 1899 aanneemt bij de verkie zingen voor de Wetgevende Kamers. Deze zoo rechtvaardige en gepaste maatregei wordt dringend gevraagd in alle deelen des lands. De wet van 1895, eerste uiting in Bel- gie van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, was een overgang en eeno proefneming. Reeds in 1897 werd de regeeiiug er toe gebracht de hervorming toe te pas sen op de verkiezingen voor de wetge vende Kamers maar toen zij het stelsel der wet van 1896 onder een an deren vorm hernemende die toepas sing wilde beperken tot de grooto ar rondissementen, ontstond er zulk hevig verzet tegen haar ontwerp, dat het ha enkele weken verdween De wet van 29 December 1899 huldigt een integraal stelsel van evenredige vertegenwoor diging, toepasselijk in al de arrondis sementen. De redenen, die het hebben ingege ven, zijn nog meer beslissend wanneer het de verkiezingen voor de gemeente geldt. Het meerderheidsstelsel belette nooit het bestaan van minderheidsgroe pen in de Kamer en in den Senaat het verwijdert ze onverbiddelijk, wat ook hunne macht zijuit de gemeenteraden die altijd verkozen worden door een eenig college. Artikel 1 bepaalt dat de gemeente raden geheel worden hernieuwd alle 6 jaar. Met het meerderheidsstelsel kon de geheeie periodieke hernieuwing be zwaren opleveren al de vroeger geko zene afwijzende, kon zij, inderdaad, de beetuursoverleveringen onderbreken. Anders is het gelegen met het stelsel der evenredige vertegenwoordiging de geheeie hernieuwing is zelfs noodza kelijk om daarvan de nauwkeurigheid te verzekeren. Artikel 2 bepaalt den duur van het mandaat der gemeenteraadsleden op 6 jaar het geeft enkel weer de gemeen tewet van 1836, die van kracht was ge bleven tot in 1895 Artikel 3 schalt af artikel 66 der wet van 1895, dat de bestendige afvaardi ging van den provinciaalen raad mach tigt te bepalen volgens de bevolking, in de gemeenten samengesteld uit ver scheidene afdeeliugen of gehuchten, ht t getal raadsleden te verkiezen onder de kiesbaren van elke afdeeling of ge hucht. Deze bepaling wordt nutteloos met het stelsel der evenredige vertegen woordiging. Dezelfde reden rechtvaardigt de af schaffing van artikel 4 der wet 11 April 1895 en van de artikelen 52 tot 66 der wet van 12 September 1895 betreflende de plaatsvervangende gemeenteraads leden. A., MEUHELYNCK Ziehier, volgens een Blauw Boek, door Engeland uitgegeven, welke de grootste havens zijn der wereld Hong-Kong op de Chineesche Zee, heeft eeno koopwarenbeweging van 19 millioen 300 000 ton Londen, 18 inilboen 600 000 Antwerpen, 18 millioen 100 000 New-York, 18 millioen Hamburg, H7 millioen 300 000 Liverpool, 14 millioen 700 000 Botterdam, 13 millioen 600.000 Geene enkele Fransche haven komt in deze opgave in aanmerking. Antwerpen komt op de derde plaats, Londen staat aan het hoofd van Europa. Antwerpen en Rotterdam nemen twee van de zeven eerste plaatsen in. En toch beweren sommigen dat er voor ons volk geen uitweg is zonder vreemde hulp, en dat wij geenen in vloed op de wereldbedrijvigheid kun nen uitoefenen. Laat ons maar beginnen onzen handel te vervlaamschen 6n onze taal zal hare plaats onder de zon wel eer vol bekleeden. Koningin Wilhelmina in Belgie. Wij zegden dezer dagen dat er geruchten liepen als zoude Koningin Wilhelmina een bezoek brengen aan de stad Brug ge, ter gelegenheid der inhuldiging van de haveninstellingen. Dit bericht won veld en nu heet het reeds dat Neerland's IioningiD niet al leen Brugge maar ook Brussel zal be- zo.'keu. Langs den waterweg, aan boord van een kruiser of een jacht, vergezeld der oorlogsbodems EverlsenKortenaer en Prins Hendrik zou de Koningin naar Brugge worden gebracht waar gioote Resten te barer eere zouden ingericht v rden. Koüing Leopold 11 zou de Ko ningin te Brugge vervoegen en haar daarna naar Brussel brengen, waar insgelijks feesten zouden ingericht worden. Proefnemingen zijn genomen met den draadfoozan telegraaf te Toulon, ia Frankrijk, in bijzijn van den onder staatssecretaris M. Simyan. Het toestel van 't eiland Parquerolles dat tele grammen opeen afstand van 2.000 ki lometers kan verzenden, werd in wer king gebracht. Vooreerst stelde de te legraaf zich in gemeenschap met de kruisers Brennes en Iènadie buiten de haven van Toulon liggen, daarna met verschillende posten op de kust. De proefnemingen waren afdoende de telegrammen bleken zoo duidelijk te zijn als deze per draad overgeseind. Met een weinig oefening kan men zelfs naar de lengte der vonken en den aard van 't geknetter de overgeseinde letters onderscheiden. De wel tot beteugeling van verzeke ring legen kindersterfte is door het Staatsblad afgekondigd. Die wet luidt aldus Art. 1. Nietig is elk beding van verzekering, ten doel hebbende het betalen van zekere som gelds in geval van overlijden van kinderen benaden de vijfjaren of bij het ter wereld ko men van doodgeborenen. Art. 2. Elke verzekeraar, agent, in specteur, bestuurder van eene verze keringsmaatschappij of makelaar in verzekeringen die deelneemt aan het sluiten of uitvoeren van eene overeen komst, nietig uit krachte van artikel 1, wordt gestraft met eene boete van 26 tot 500 fr. n Eene korte, maargoede wet. Kinderen die rooken zal men weldra met meer in Engeland ontmoeten. Inderdaad, een wetsvoorstel is neer gelegd geworden m'tparlement, waar bij beboet wordt met 50 fr. voor het eerste vergrijp en met 125 fr. bij her- valling, elke uitventer van tabak en sigaren, die sigaretten, sigaren of tabak zal verkocht hebben aan kinderen be neden dn 16 jaar. De kinderen zeiven staan bloot aan eene boete van 50 fr. voor elke over treding der wet het rooken in 't open baar verbiedend, onder de 16 jaar. De prijs der kolen. - Er is alweer spraak van opslag, doch ditmaal voor de mjverheidekolen terwijl de huisko- leu afslaan. De grootekolenmaaUchappijen rond Bergen hebben hunne nij verheidskoien met 1 fr. opgeslagen. Anderzijds heeft de gioote invoer van Fransche en Eugelsche kolen de Belgische kolenbarons gedwongenhun ne prijzen te verminderen. Eigenaardig is het dat, voor die ver mindering, het land in drie gordels is verdeeld geworden met uitgangspunt te Brussel. Hoe moer men naar de zee gaat, hoe grooter afslag is waar te Demen, zijnde 1, 2 en 3 fr. op de 1000 kilogr. In 't centrum hebben de maatschap pijen hunne contrakten slechts willen vernieuwen voor 3 maanden, met op slag van 50 cent. Rond Charleroi is geene verandering aan te stippen. De razernij. In het gesticht Pas teur te Brussel hebben zich aangeboden on de behandeling te ondergaan, de pachter Verheven en zijn 16jarige zoon van Waver bij Mechelen die werden gebeten door hunnen baudhond, welke kort daarop aan de stuipen overleed. De dansfeesten in 'fc paleis van prins i pil inn Mil1 mi wii ii >n i iff T"

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1