Hoogesohool Uitbreiding Belangrijk bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 2in Januari 1907. Derdejaar. IV' 11. Frédéric Mistral. Siet Comiteit der LI BERALE ASSOCIATIE waarschuwt al de kiezers die van deKATHOLlEKE ASSOCIATIE kennisge ving zouden ontvangen aangaande de verminde ring hunner stemmen of hunne doorschrapping uit de kiezerslijsten, dat het zich kosteloos gelast hun- ne kiesrechten te verdedi gen. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. i er Schijnendef flCS ËfiOhfierdfffgS. Vxres acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voon den buiten: Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voob stad Een jaar, Fr 2-50 Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixmudestraa:, nr 53, te Yper. l)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Heeblerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzacht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Zondag 3 Februari 1907, om 1 5 ure Voordracht van Mejuffer Nelly LECRENIKR Ondebwebp Openbare zitting van 12 Januari 1907 De openbare zitting wordt ten 5 u. 30 ra. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Go- laert, Borgemeester-Voorzitter;Struye, Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vanden- peereboom, Bouquet, Sobry en Iweins, Raadsleden N. Boudry, d.d. Secreta ris. Het proces verbaai der zitting van 15 December 11. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige bemer king, wordt goedgekeurd. De heer Secretaris, weêrhouden door de ernstige ziekte van Mevr. Gorrissen, kan de zitting niet bijwonen. Op het voorstel van het College, be noemt de Raad den heer Boudry om den heer Secretaris te vervangen. M. Begerem, de zittingen van den Raad niet meer kunnende bijwonen, heelt zijn ontslag van gemeenteraads lid gezonden. Daar het besluit van M. Begerem onwederroeplijk is, zegt de heer Voor zitter, kunnen wij niet anders doen dan zijn ontslag aanvaarden. Het spijt ons te moeten afscheid ne men van eenen Gollega die onze be raadslagingen bijgewoond heeft sedert M. Fraeys heeft zich doen veront schuldigen en M. Lemahieu, weêrhou den door familieplichten, kan deze zitting niet bijwonen. 1. Sladseigendommen proces-ver baal der aanbesteding van de lokalen onder de Halle. Deze aanbesteding heeft, de som van 237 fr. opgebracht. Ofschoon deze op brengst minder zij dan vroeger is zij nochtans regelmatig, zegt de heer Voorzitter. 2. Waterverdeeling leoerino van kolen Ter oorzaak der onregelmatigheden in eene ïuscbnj ving en der betwistin gen in eene andere, zal er overgegaan worden tot eene nieuwe aanbesteding van 12 wagons van 10 ton kolen. De Raad beslist in het lastenkohier dit nieuw beding te schrijven dat de kolen zullen moeten komen uit de mij - nen van Bassecour. 3. Stadsfinanciën begrooting der stad voor 1907. Amendementen be slissende stemming. Deheer Voorzitter. Eenige verande ringen gebracht geweest zijnde aan verscheidene artikelen der begrooting, verzoekt de leden van den Raad de zelve te overzien. Aan het artikel 67, centrale uitga ven, dit crediet wordt verhoogd en ge bracht op 7.500 fr. Ten gevolge der vergrooting van het kerkhof, hebben wij eene hulp moeten geven. Goedgekeurd. Aan het art 124, uitgaven, is het crediet van 476 op 52b gebracht om eene kleine gratificatie te geven aan de agenten van politie. M. 2?' HWc etter e had 100 fr. gevraagd wij vinden dat, 50 fr. zullen voldoende zijn. Aangenomen. Aan het art. 165 is er een crediet van 600 fr. gestemd geweest voor de concerten door de Koninklijke fanfare gegeven. Het Coilege stelt eëa bijgevoegd cre diet voor van 326 fr. Dit cijfer vertegenwoordigt do kost der deelneming van het Pompierskorps aan de begrafenis van M. Vaudevoor de. Dat crediet mag niet toegerekend worden op het gewone crediet dat uit geput ia. Aangenomen. In de laatste vergadering van het College is er beslist geweest eene riool te maken in de nieuwe laan van Pope- riughe, waarvan de kost 4.500 fr. zal zijn Aangenomen. Om te voorzien in deze uitgaven is er aan het art, 18 5 000 fr. gevoegd ge weest voor verkooping van gronden. Aangenomen. Aan het art. 22b. der ontvangsten is er 500 fr. ingeschreven geweest, als aandeel der provincie in dezelfde bou wing. Aangenomen. Er wordt alsdan overgegaan tot de herhaling Gewone ontvangsten 372,528-42 Gewone uitgaven 351,840-33 Overschot fr. 20.688-09 Buitengewone ontvangsten 85,552-90 Buitengewone uitgaven 102.976 33 Tekortfr. 17,423-43 Dit tekort afgetrokken van het over schot 20,688-09 brengt een algemeen overschot voor van fr. 3,264-66. Het zijn nogmaals de gewone ont vangsten, zegt de heer Voorzitter, die het buitengewoon budjet uitmaken. Het is't verkeerde van hetgeen in an dere gemeenten gebeurt, Tot slot, volgens M. Colaert, is de üpantieelè tóestand overheerlijk en i G 't, b! wijs van een voorzichtig be heer. AI. Sobry. Zon de opbrengst der onlangs gestemde leeuing niet kunnen ingeschreven worden op het buitenge wone M. Colaert. Dat kan niet gedaan worden, omdat de leening nog moet goedgekeurd worden in hooger hand De heer Burgemeester houdt er aan bij te voegen dat de 2,200 fr. gestemd in de laatste zitting voor het stichten van een rekenboek en de gebeurlijke stich ting van een ambt weer behouden zijn. M. Bouquet Wanneer zal het te stichten rekenboek gangbaar zijn AI. Colaert. Te rekenen van ln Ja nuari li Het zal dus eene zekere te rugwerkende kracht hebben. Het geheele der begrooting voor 1907 wordt met eenparigheid aanvaard. 4 Sladseigendommenvraag van uitweg in het straatje genaamd Pen sestraatje. Deze zaak is onderzocht geweestde kwestie zal straks behandeld worden, na de uitleggingen van dezen wien de zaak aangaat. 5. Sladseigendommen herstel ing aart de Halle, plansenz. Men zal beginnen mot den vleugel langs den Oostkant, het is 't gedeelte, gelogen tusschen het belfort en het Nieuwerk. Het noodige crediet voor deze her stelling, volgens het bestek is van fr, 77,832 '51 De Stad zal tusschenkomen voor een vierde in deze herstelling. De Raad stemt dat crediet zonder bespreking. 6 Kerkfabrieken tusschenkomsl- deel der stad in de herstellingskosten van S' Maartenskerk. De herstellingskosten der kerk van Sl Maarten zullen beloopen tot de som van 654,000 fr. Het is ooodig van nu af ons deel van tusschenkomst te stem men. Men zal beginnen met het zuider portaal. De kost dezer herstelling is geschat op fr. 118,722-11. Het aandeel der stad is van 1/6 hetzij 19 787-03. De Raad stemt eenpariglijk dat aan deel. 7. Godshuizen verkoop van het kasteel Godlschalck. Er volgt uit eene beraadslaging der Hospicen dat dit liefdadigheids bestuur als erfgenaam der goederen van M. Godtschalck, vraagt om het kasteel-en het park te verkoopen van wijlen M. Godtschalck omdat het onderhoud van dezen eigendom moeilijk en van een betrekkelijk inkomen is (1) AA. D'Huvettere vindt hot zonderling dat de HospiceD het advies van den Raad gevraagd hebben voor het beko men van een koninklijk besluit deze verkooping toelatende, wanneer het koninklijk besluit aan dit liefdadig- heidsbestuur de toelating verleenende het legaat van M. Godtschalck te aan vaarden, aan de Hospicen gebiedt over (1) Oh bittere spot Al de giften aan de Hospicen en aan he*. Bureel van weldadigheid gedaan, komen voort van de liberalen. Het zijn hunne ergste vijanden die beschik ken over deze giften om er zich van te bedie- ren ten oadeele van dezen die zij zouden moe ten helpen en ondersteunen. Het zijn die clericalen die in kiezingstijd er misbruik van maken om dezen te verdrukken die hun juk niet willen dragen. te gaen tot de verkooping dezer goede ren. AI Colaert. - Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk dat in het vervolg al die eigendommen zullen verkocht wor den. Het kasteel en het park eerst, dan de andere aanpalende eigendommen. Het is beter alles in eens niet te ver koopen. Men heeft in Oostvlaanderen, in Frankrijk en in Holland verkocht. AI. D'Huvettere deelt dat gedacht niet. AI. Colaert. Gij denkt dat het ver kieslijk ware alles te verkoopen. AI. D'Huvettère Ja omdat het on derhoud moeilijk is. Al.Colaert. Wij hebbeu maar een advies uit te brengen en wij zullen de opmerkingen van M. D'Huvettere aan het liefdadigheidsbureel kenbaar ma ken AI. Vandenboogaerde. - Het ware ver kieslijk het hofstedeken met het kas teel en het park te verkoopen. In die voorwaarden zou de kooper het noodi ge bij de hand hebben. De Raad brengt een gunstig advies uit over de opmerking er bijvoegende dateen Raadslid begeert dat de hospi cen het hofstedeken met het kasteel en het park verkoopen. 8 Bureel van weldadigheid reke ning 1903 en begrooting 1907. AI. D' Huvellere, in den naam der Commissie, geeft lezing van het ver slag over de rekening van 1905 van het Bureel van weldadigheid. M. D'Huvettere leest dat verslag alsof het eeno verkoopingsakte gold het is ons dus onmogelijk het achtba re raadslid in deze lezing te volgen en zekere cijfers van dat verslag kenbaar te maken. Wij hebbeu kunnen ont houden dat de verslaggever besluit tot de goedkeuring dezer rekening. De Raad brengt een gunstig advies uit.over de besluitselen van dat verslag. Er wordt alsdan lezinggegeven, door denzelfden Raadsheer, van het verslag over de bagrooting 1907 van dat wei- da jigheidsbestuur. De besluitseien zijn gunstig aan de goedkeuring dezer begrooting. De Raad brengt insgelijks een gun stig advies uit. Gedurende de lezing dezer twee ver slagen sliep de eerbiedwaardige heer Struye, een andere Raadslid sluimer de klaar bewijs dat zij zich niet be kommerden in de belangen der be- hoeftigen. 9. Hospicen rekening 1905 en begrooting 1907. Er volgt uit het verslag van AI. Sobry dat de toestand van het liefdadigheids- bestuur verbetert. Gedurende verschei dene jaren hebben de Hospicen hunne rekeningen gesloten met een tekort. Gedurende het dienstjaar 1905 is er een overschot geweest van 8.000 fr. Er is insgelijks een overschot ge weest in de rekening 1905 der Funda tie Godtschalck. AI. Sobry besluit tot de goedkeuring dezer rekeningen. AI. Colaert zegt dat er dient de Hos picen geluk te wenschen van het be lang dat zij do werkende klas toedra gen. Op het voorstel van het Collego brengt de Raad een gunstig advies uit. De v rslaggever M Sobry besluit insgelijks tot do goedkeuring der be- grootiug!907 der Hospicen en der be grooting 1907 der Fundatie Godt schalck. Hij bestatigt nochtans dat men te

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1