Stadsnieuws. Het nachtfeest in den Katholieken Kring. Het Journal verbreekt tie stilzwijgendheid. SOClETÊ DES ANCIENS POMPIERS Moord op eenen advocaat veel doet voor de school van Locre en te weinig voor de S' Elisabethschool van Yper. .Na het gunstig advies over die twee begrootingen uitgebracht, wordt de openbare zitting ten 6 ure 45 in. geslo ten. Wij komen het Journal d' Ypres te ontvangen van 3 Januari, dat het verhaal geeft van het nachtfeest welk plaats had in den Katholieken kring, in den nacht van 31 December tot 1 Januari. De zender der mede- deeling heeft gedacht het artikel te moeten omlijsten met een blauw pot lood, zonder twijfel om er onze aan dacht op te vestigen. De voorzorg was niet nutteloos, want sedert maanden heeft het Journal d'Ypres zoodanig gebrek aan kopij dat men zich zelfs de moeite niet meer geeft het te openen. Er is dus een nachtfeest geweest waar men zich verheugde, zich ge- lukwenschte, punch dronk zonder ditmaal het vermaak van anderen te stooren door belachelijke en ver metele vervolgingen. Er zijn rede voeringen uitgesproken geweest en, buitengewone zaak in dien onzijdi- gen kring, waarvan de ambtenaars straffeloos deel maken, waarvan de Voorzitter der Rechtbank, M. Bie- buyck, de Onder-Voorzitter is, zijn er niets dan politieke redevoeringen geweest. M. Fraeys heeft gesproken van het succes dat de clericale partij ge had heeft in de wetgevende kiezin gen van 1906 en heeft de leden aan gemaand de zegepraal der partij te bereiden in de gemeentekiezingen van 1907 Hij heeft de lofspraak ge maakt van het bestuur van den voor tref felij ken burgemeester M. Colaert en heeft geëindigd met te drinken op de gezondheid van al de oude en jonge strijders. M. Colaert heeft gemeend eene goede gelegenheid te hebben om op zijne beurt zijn hart te openen. De vader der Stad, men weet dat het zoo is dat hij zich noemt, onze goede va der heeft begonnen (het kan niet an ders zijn) met het wierookvat op zijn eigen neus stuk te slaan, met den lof temaken van zijn bestuur, het is te zeggen zijn eigen lof. Dan, zijn eigen aard verlatende, heeft hij begonnen kruipen voor M. Fraeys, den man van den dag, wiens schoone hoeda nigheid, getrouwe vriendschap en politiek doorzicht hij geroemd heeft het was de taal die tot eene dankba re ziel behoorde, aangezien M. Fraeys niet geaarzeld heeft te verbranden wat hij eertijds aanbad, zijnen vriend M. Surmontte verlaten zoohaast hij den rug gekeerd was en de hand te reiken aan den duurbaren Colaert, wien hij beschuldigde zijne verbinte nissen verraden te hebben, die hij genomen had tegenover zijn uitste kenden vriend M. Surmont Eindelijk M. Colaert heeft ons eens te meer de uitmuntende gevoe lens laten zien, in vino Veritas, waar mede hij bezield is jegens zijne me deburgers die hij tracht meer en meer te verdeelen in vijandelijke kampen. Weest Katholieken, in het volle betrek des woords vlucht de ge vaarlijke omgangen met den vijand heeft hij uitgeroepen het is wel in derdaad, wat onze uitmuntende stads- vader peinst en wenscht de haat en de oorlog tusschen zijne onderhoori- gen En zeggen dat deze schoone po litiek ingegeven wordt door de grondbeginselen van eenen gods dienst van vrede en barmhartigheid O heilige comedie M. Colaert, onder den invloed van den punch zeker, heeft geëindigd met te dwalen. Hij heeft opnieuw de onderlaag voorzegd van M. Nolf, ditmaalvoor 1910Menkentu, mijn goede. De zitting is geheven geweest na eene korte aanspraak van eene zeld zame welsprekendheid, zegt het Journal d'Ypres, uitgesproken door eenjongen maar het Journal zegt niets meer Dat verslag van het nachtfeest zegt genoeg over de strekkingen van den onzijdigen kring der Meenen- straat. Waartoe dient dan de fameu ze omzendbrief die aan de openbare ambtenaren verbiedt zich in den strijd der partijen te werpen Sedert een groot getal maanden, was het Jotcrnal d' Ypres stom geble ven als een visch op al de lokale kwestien door het Progrèsbeha,tide\d. In zijn laatste nummer heeft het de stilzwijgendheid verbroken en on gelukkiglijk heeft het godvruchtig Journal zijnen vinger in zijn oog ge steken totaan den elleboog aangezien het ons beschuldigt van hetgeen zij ne meesters gedaan hebben zoodra zij op het Stadhuis gekomen zijn. Declericalen zijn zoodanig gewend partijdige en schandelijke daden te verrichten dat zij het geheel natuur lijk vinden het brood van eenen werk man of eenen kleinen burger te ont nemen omdat hij niet denkt als zij en dat het hem walgt den schijnheilige of den mouchard te spelen. Zijn zieken vader helpen, zijn werk doen, hetgeen een verdienstelijk werk is voor alwie het hart op de echte plaats heeft, verdient van we- ge de clericalen maar spottend ge lach en schouder ophalen. En wanneer de openbare denkwij ze, verontwaardigd, zich veroorlooft hare afkeuring in de pers te doen blijken, nemen de clericalen hunne toevlucht tot den laster, en beschul digen de liberalen gehandeld te heb ben gelijk zij. Het Journal d' Ypres haalt twee steden aan waar de liberale besturen verplicht zijn geweest de clericale bedienden in hun ambt te herstellen, die weggezonden waren geweest door het liberaal bestuur, hetgeen maar zeer rechtvaardig was. En aangezien de tolk onzer mees ters de stoutheid heeft ons deze be schuldiging naar het hoofd te wer pen, herinneren wij aan onze lezers en aan het ypersch publiek, wat de clericalen gedaan hebben zoodra zij op het Stadhuis gekomen zijn door de oneerlijke middelen die men weet Afzettting van M. Creus, eerlijke en goede bediende van het Stadhuis Oorlog aan de bestuurlijke Com missie der Academie en bijzonderlijk aan haren voorzitter Vervanging van M. Iweins door M. Colaert Vervanging van M. Boedt door M. Fraeys Vervanging van M. G. Lapiere door M. Struye Uitdrijving van M. F. Van Daele, lid der Hospicen Uitdrijving van M. Gravet, lid van het Bureel van Weldadigheid Afzetting van M. Monteyne, veld wachter voor het landelijk gedeelte der stad Afzetting van M. C. Vanden Bus- sche, secretaris der Academie Afzetting van M. A. Gryffon, meesterknecht aangesteld voor den dienst der wateren Vervanging van M. J. Cordonnier door M. L. Biebuyck in de openbare Bibliotheek Afzetting van M. Vandendriesche in de Academie Uitdrijving van M. Louis Rabau, lid der Hospicen Uitdrijving van M. Emiel Liebaert, lid van het Weldadigheidsbureel Uitdrijving van M. Eugeen Van- daele, lid van het Bureel van Welda digheid UitdrijvingvanM. F. Merghelynck, lid der Hospicen. Uitdrijving van M. Oscar Poupart, lid van het Bureel van Weldadig heid Zonder te spreken van M. Wydoo- ghe, den ijveren secretaris der Hos picen die, walgend over de handel wijs gebruikt ten zijnen opzichte, zijn ontslag gaf onze meesters, noch tans, moesten de talrijke diensten bekennen die hij aan de openbare zaak bewezen had. Hatelijke partijaanslag tegen M. Alfred Valcke En zonder een groot getal werk lieden te rekenen die weggezonden zijn geweest. Is die handelwijs onzer meesters niet schandelijk En het Journal d' Ypres durft schreeuwen en ons hunne eigen ambtsmisbruiken verwijten Het is geheel verkeerd Onder het liberaal bestuur, leven den al de Ypersche lastenbetalers aan de weldadigheidsbesturen met het clericaal bestuur zijn zij gerang schikt geweest volgens hunne poli tieke denkwijze, links of rechts het zijn maar de clericalen meer die de leveringen hebben, hetgeen zeer on rechtvaardig en walgend is. De liberalen zijn in alles als ware vreemdelingen behandeld. En ziedaar, in het clericale kamp neemt men het air van snoever aan en men schijnt verontwaardigd te zijn omdat wij de groote vrijheid ge nomen hebben aan het publiek de hatelijke daad kenbaar gemaakt te hebben die zij komen te begaan met een eerlijken vader van familie uit te drijven uit een ambt dat hij tot de algemeene voldoening vervulde. Wat de wet aangaat op de besten digheid der stadsbedienden, wij zijn er voorstanders van geweest vóór het godvruchtig Journal. Het zou dus beter gedaan hebben te zwijgen dan over deze zaak te raaskallen. DK LA VILLli D'YPRES. Programme du concert suivi de Re- doute, qui aura lieu Dimanche 27 Jan vier 1907, a 7 heures du soir, au local rue du Séminaire, avec le concours de M et Mine Mariën. P R O G R A M M E lre Partie. 1. Au Drapeautnarche mil. H. Moerman. 2. Madame Favartfantai- sie. Offenbach. 3 Marche Héroïgue, H. Moerman. 4. Sons VEventail, valse. Vanderlinden. 2me Partie 1. M. Marienchanteur de genre, dans son répertoire. 2 a) Ouverture de a La Flute enchanlêe. A Mozart. b) Berceuse en fa H. Rjezulf. c) Siegmundis Liebeslied R. Wagner. d) Adagio en si mineur A. Oozelli. e) Danse norvégienne en la E. Grieg. pour Violon, Hautbois, Flüte, Piano et Harmonium. 3. Thèatre des Fantoches vivants. par Mr et Mme Mariën. 3m® Partie. REDOUTE. TE LUIK. Nadere bijzonderheden. Ziehier nog andere bijzonderheden over den moord op den advocaat, M. Nols, gepleegd te Luik in de S'-Lam- bertusstraat, en dit dooreen makelaar waartegen hij eene beslaglegging van goederen had moeten aanvragen uit hoofde der uitgesproken failliet De moordenaar is de 43 jarige Ma- thias Brandeburger, makelaar fn wii- nen M Nols was de advocaat van eenen handelaar in wijnen uit Bor deaux. Zaterdag moesten de meubelen van Brandeburger worden verkocht. Hij had te vergeefs om uitstel gevraagd en om geld gezocht ten einde te beta len. M. Nols had hem gezegd uit Bor deaux bevel te hebben ontvangen de zaak door te drijven. Woensdag, rond elf uren, verliet de advocaat het justitiepaleis, toen M Brandeburger hem aansprak en zei Wilt ge naar mij luisteren ffc heb voorstellen te doen. Gij weet dat ik niet mag wachten antwoordde de heer advocaat. Toen schoot de makelaar den heer Nols vlak in 't gelaat. De kogel drong in 't hoofd aan het oog en de ongeluk kige zakte stervend neer, terwijl de menigte den moordenaar aanhield. Deze verklaarde dat hij, ziende dat alles verloren was en men zijne meu belen ging verkoopen, radeloos werd en schoot. Toen men hem vroeg waar om hij een revolver op zich had, ant- woorde hij aan .zelfmoord te hebben gedacht. Brandeburger had gezegd geld te verwachten. Inderdaad, eenige uren na den moord kwam aan zijn adres een brief toe, uit Malaga en inhoudend 160 frank Uaiidielenslrcek le Ërembodegem bij Aalst Een telegramdrager aangevallen en twee messteken toegebracht. In eene gracht geworpen. Zaterdag morgen, rond 6 ure, kwam de telegramdrager, Petrus Fransaert, 14 jaar oud, langs de Kefferstraat, te Ërembodegem, om een koopwarenbe- richt naar Welle te dragen, toen in het donker een zwartgemaakte kerel van achter eenen boom op hem toesprong. De bandiet nam den jongeling vast, bracht hem twee messteken toe in den buik en in het hoofd, en nadat hij hem zijn gold afgenomen had,sloeg hij hem met eenen stok en wierp het slachtof fer eindelijk in eenen gracht Fransaert had juist 35 centiemen op zak. De bandiet is weggeloopen langs den kant üsbroek Op het hulpgeroep van het jonge slachtoffer, kwam de dochter van Ja0 Raes toegeloopen, die zekeren Va& Eeckhout is gaan verwittigen, welke Fransaert uit zijn neteligen toestand heeft gered. De plichtige is lang van gestalte, mager en blond van haar hij sprak op zijn Aalstersch. Een ernstig onderzoek is door de gendarmerie ingesteld. Ontdekking eener fabriek van valschc bankbricljes tc Antwerpen. Over een tiental dagen ontving de adjunct van politie, M. De Wandeleer, eene naamlooze aanklacht tegen eenen in zekere kringen welbekenden photo- graaf onzer stad. Hierin werd deze beschuldigd van schrijver van het niet onderteekende stuk valsche bankbriefjes te hebben medegegoven, om ze te plaatsen in de Expositie van Luik. M. De Wandeleer maakte proces verbaal op, dat hij overmaakte aaD den heer onderzoeksrechter Caroly. Bijgeyolg werden het werkhuis van dezen photograaf, Audré Joly, geboren in 1872, en het huis, dat hij met zijne moeder bewoonde, door de politie in het oog gehouden. Dit werkhuis is gelogen Florisstraat, 19, en ingericht op eene mansarde Joly's bijzondere woning, die hij met zijne moeder betrekt, is een achterhuis Gulden Sporenstraat, 110, Borgerhout. Joly was reeds als photograaf geves tigd in de Justiciestraat, achter het Justiciepaleis op den Mechelschen- steenweg, in Spanje en in Frankrijk en in 't begin van 1905 was hij naar Antwerpen teruggekeerd. Dat hij h t land verliet wordt in ver band gebracht met eene veroordeeling tot 8 maanden gevangenis, vroeger on dergaan wegens diefstal. Ingevolge bevelen van den onder zoeksrechter, M. Caroly, werden Woensdag morgen huiszoekingen ge daan, in de Florisstraat en in de Gul* den Sporenstraat. In de Florisstraat waren het MM» loirot, politiecommissaris, De Wande- leer, adjunct, en twee agenten, die heel het werkbui" afzochten. Onder het dakvenster der mansard0 r.ïQgV'* 1 Z*-1 -m

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2