ÏÏoogeschool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en bet Arrondissement. IN DE KAMER. Donderdag, 51n Januari 1907, 5 centiemen. Derdejaar. lVr 12. Eendracht maakt Macht. i er schijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Vooeden buiten: Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voob stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij oveeeenkomst. Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure. Voordracht van Mej after Nelly LECRENIER. Frédéric Mistral. Moederlijke Mutualiteiten Wij nemen hieronder een artikel over dat verschenen is in le Journal van Parijs, onder de handteekening van Lucien Descaves, artikel dat wij aan de aandacht van alle mannen met een goed hart aanbevelen. DE Moederlijke Mutualiteiten Da lezeressen van het Journal heb ben mij de belofte wel willen herin neren die ik haar gedaan heb terug te komen op de Moederlijke Mutualitei ten, aan welker aanhoudende poging M. Engerand recht heeft laten weder varen in zijn wetsvoorstel betrekke lijk de bescherming der vrouwen vóór en na hare bevalling. Nietszoumij gemakkelijker geweest- zijn dan de ïuiichtingan. welke men mij vroeg ta putten uit het zoo volle dig verslag van M, Engerand maar ik heb de nieuwsgierigheid gehad, bij overmaat, den man te raadplegen dia de zaak best moest kennen en, deze laatste dagen, heb ik van M. Félix Poussineau het onderhoud bekomen dat ik begeerde. M. Poussineau. wier verheven toe stand in den parijscheo handel eertijds de betrekkingen vergecaakelijkte met de syudikale kamers, van het naaiwerk, van het borduurwerk en van den pas- semeQthaudel, is destichter der Mutua liteiten van Parijs en van Dammarie- les-Lys in Seine en Marne. Het is aan hem en aan zijnen betreurden vriend M. Brij 1 linsky dat dit voortreffelijk werk ziju bestaan en zijue uitbreiding te danken heeft. Zij hebben het gekenschetstEene vereeniging van armeen rijkemoeders, voor doel hebbende aan de deelheb- sters, wanneer zij in 't kraam zijn, eene genoegzame vergoeding te geven opdat zij zich zouden kunnen onthou den te werken gedurende de twee eerste weken die op hare verlossing volgen Aan hare deelhebsters en mits de storting eener bijdrage van 0 fr. 25 c. te maande, hetzij 8 fr. per jaar, ver leent de Moederlijke Mutualiteit, te rekenen van hare bevalling, twaalf franken per week, gedurende eene maand, daarenboven eene premie van tien fr. wanneer de moeder zelf haar kind voedt. De dood van het kind schaft de rechten der vergoeding niet af. De fundatie, onder de bescherming gesteld van Mev Carnot, heeft haren oorsprong in de maand Februari 1891 Een besluit van den 21 Februari 1892 gaf haar de officieeie bekrachtiging. De Mutualiteit, eerst voorbehouden aan de werksters der syndikale kamers stichteressen, en niet meer dan 1700 deelhebsters tellende in 1894, breidde hare werking uit tot al de werksters en bedienden van het departement der Seine, zonder onderscheiding van bedrijf. Hare vooruitgang was dan snel eD beslissend in het internationaal Con- Men schrijft in bij tien Uilgever, bixüiudestraat, nr 58, te Yper. De aankondigmgen van gansch België en 'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- iiaamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. gres van openbaren on bij zonderen on derstand die verleden jaar gebon den werd te Milauen. M. Poussineau bracht er het bewijs van. De Moeder lijke Mutualiteit telde bij de 12 000 deelhesbters, cijfer dat zij heden over treft. In 1906, dank aan de toegelaten lo- tery ten voordeele van het werk, kon den 85,000 fr. uitgedeeld wórden in onderstand gelden van rust, premiën voor het zoogen, enz Vier-en-dertig nieuwe afdeeiingen op vier-en-veertig, bezitten eene armen apotheek waar de zuigelingen, die naar de raadpleging gebra'cht worden, ge wogen zijn. in de hoofd apotheek, waar men ze kosteloos bezorgt zijn in 1906 2,300 raadplegingen gegeven ge weest. Want het schoone gedacht van den doctor Budin kon geen voordeeli- ger stralen vinden om vruchten te dragen dan de Mutualiteit, en deze, van een anderen kant, verrijkte haar programma met voor de moeders, ge durende achttien maanden na de ge boorte van het kind, de raadplegingen der zuigelingen bij te voegen. De beweging had da provincie ge wonnen waar tegenwoordig meer dan honderd vijftig Mutualiteiten werk zaam zijn. Men telt onder de oudste en de btoeiendste deze van Dammarie Ies-Ly8, van Weenen (Isère) gesticht door een menschlievenden nij veraar, M. Bonnier van Saint-Germain-eii- Laye, van Rijsel, van Melun, van Ro- baais, Saint-Etivnne, Evreux, Nantes, Marseille, Touion, Beziere, enz. Wat de uitslagen aangaat dezer toe passing van het princiep van solidari teit, het is zeer eenvoudig overal waar moederlijke Mutualiteiten ge sticht zijn geweest, is de schaal der kindersterfte omgekeerd. Indien het in 't algemeen waar is, zooals het eens M. Dejeante op de tri buun zegde, dat de sterfte bij de rijke kinderen in Frankrijk van 6 °/0 is te gen 60 en zelfs 70 °/0 in de werkende klas, mag de Moederlijke Mutualiteit trotsch zijn over hare goede diensten, want zij laten toe te verzekeren,statis tieken onder de oogen, dat dank aan hare werking, de sterfte minder is in de werkende klas dan in de welstellen de klas. Een onloochenbare feit is dat de sterfte gevallen is op 3 in de afdee iingen waar eene raadpleging van zuigelingen dienst doet, 7 1/2 °/0 be reikt daar waar er geene bestaat En de Mutualiteit van Pijrijs, eiken dag haren omtrek vergrootende, wenscht zich heden geluk over zulke talrijke veroveringen dat ik, bij gebrek aan plaats, moet verzaken dezelve op te tellen. Zeggen wij de waarheid het edel moedig initiatief, over zestien jaren, door MM Poussineau efTBrijlinski ge nomen, zouden veel min reden van be staan gehad hebben, indien de mutua- listen, hunne plicht begrijpende, het recht der kraamvrouwen erkend had tot de schadeloosstelling van ziekte. Maar op dat tijdstip, het meereudeel der maatschappijen van onderlingen bijstand meenden zich ontslagen jegens hare aanklevers met hun eene almoes te geven van een twintigtal franken, ofwel met het eereloon der vroedvrou wen te betalen. Eenige dezer maat schappijen hebben sedert dien hunne reglementen, die te streng waren ten dien opzichte, herzien rnaar het scheelt veel dat de hervorming alge meen zij de bijval de." moederlijke mutualiteiten bewijst het. Buitengewone zaak, dat succes bracht bijna üun bestaan in gevaar. Het is zeer schoon vooruitzicht aan te prediken aan de vrouwen van ie volksklas, maar het is dikwijls predi ken voor de dooven. Hoe zou de el lende do noodige voorzorgen nemen Men verspaart op het overtollige, niet op liet hoogst noodige. M. Poussineau liet mij onlangs toe eenige dossiers vanplaatsvraagsters tot de aanvaarding te doorloopen. Het is stichtend en 't is schrikkelijk. Het gold vrouwen die reeds ten minste zeven kinderen hadden en ten hoogste twaalf, zij verwachtten een nieuw. De man is daglooner, nachtwaker wat weet ik en wint vijf franken daags. Vijf fran ken om tien personen te doen leven Da onderzoeker verklaart dat de woning waar ai die lieden zich verme nigvuldigen net is eudatde kinderen goed gehouden zijn. Voeg er deze aau- doenlijke omstandigheid bij De va der is ziek geweest, hij heeft twee maanden zijn werk moeten staken, twee maanden gedurende dewelke het huishouden met schulden bezwaard, is. Maar nu werkt de man en, door veel gebrek te lijden gelukt, men er in zich te kwijten jegens de schuldeiachers en leveranciers. Wat blijft er de ongelukkigen over om te bestaan, zich te kleeden, zich te huisvesten, zich te warmen en te verlichten Gt»aL gij, onder voorwendsel van. on voorzichtigheid, de moeder berooven van de hulp der Mutualiteit M. Piot zou het niet willen. M. Poussineau heeft het ook niet ge wild. Hij waagde het bestaan van het ongeregeld werk. Hij heeft het stout moedig gewaagd en hij heeft gewon nen Hij heeft als deelhebsters buiten het reglement vrouwen aanvaard die het werk aankleefden nadat zij slechts kennis hadden van haar zwangerschap. Aan deze mits eene enkele storting van 3 fr. geeft hij eene verminderde scha devergoeding van 15 franks boven do premie voor hetzoogen, den onderstand der dames beschermsters en de raad plegingen der zuigelingen. Het was, zooals men zegt, de slechte gevaren opeenhoopen. Het werk, nochtans heeft geleefd en de takken die het schiet in alle richtin gen, toonen het tegenovergestelde der machteloosheid aan. Het is dat de deel neemsters buiten het reglement, voor het werk onvergelijkelijke agenten van propagande worden. Zij werven voor het werk deelhebsters aan, zij zijn zelf deelhebsters, om met hare bijdrage onberaden zusters te heipen, gelijk zij het geweest zijn Het is van dien kant dat het werk zijne kostbaarste aanmoedigingen be komen heeft, want indien ik u zeide in weike maat de Staat het ondersteunt, gij zoudt glimlachen. Glimlacht dus. Hij verleent hettwee honderd franken op de begrooting van het in wendige De Stad Parijs is milder, zij verleent er zes duizend. Nog eens, dank aan hare loterij van drie mülioenen, mag de moederlijke Mutualiteit zich niet meer verwijten in 1905, haren bijstand bepaald te heb ben aan 283 moeders deelhebsters en 1,163 moeders verlaten te hebben, bui ten het reglement, die zij bijgeHtaau heeft onaangezien der onderlinge recht- geloovjgheid. Verleden jaar, zegt M. Poussineau, hebben wij de weidaden van hét werk uitgebreid over 2,500 moeders. Al de kinderen die zij ter wereld gebracht hebbeD zouden zonder ons niet gestor ven zijD, iiec is klaar, maar er zouden er ten minste25 gestorven zijn. Het ontwerp van M. Engerand, die AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. eene inrichting benuttigt, welke reeds bestaat en hare proeven gedaan heeft, verdiende dus de goedkeuring die wij haar gegeven hebben. Het ligt ten laste der begrooting van het inwendige eene som van 720,000 fr. bestemd om de werken van moederlijke bijstand te ondersteunen naar verhouding der po gingen door hen gedaan en der beko- mene uitslagen, eene stoffelijke hulp waarborgende aan de vrouw, geduren de haar zwangerschap en na hare be valling. Hetzelfde wetsvoorstel vermeerdert van 25 centimen per deelhebster, van 16 tot 45 jaar, de toelage die tegen woordig toegestaan wordt door den Staat aan de Maatschappijen van on derlingen bijstand,onder deze uitdruk kelijke voorwaarde dat gezegde Maat schappijen de bevalling zullen in schrijven onder het getal gevallen rechtgevende aan eene schadeloosstel ling of hare deelhebsters zullen verze keren bij eene moederlijkamutualiteit. Dit alies is zeer wel, na bemerkt te hebben'dat het cijfer van 720,000 fr. samengevaagd met de 160,000 fr. van h9t hoofdstuk der hulp aan de maat schappijen van moederlijke weldadig heid en aan de kinderkribben, gelijk staat met het crediet door het minis terie van landbouw verleend met het zicht op de sterfte van het vee, hoe zou men met M. Engerand niet besluiten Het schijnt ons toe dat de Staat niet min kan doen voor de kinderen van Frankrijk dan voor de dieren. Lucien Descaves. De groote sleden hebben hel voor beeld gegeven van het stichten dezer instellingen die duizenden kinders der volksklas aan den dood moeten ontrukken. De heer doclor Micle van Gent zal eerstdaags naar Yper komen om in eene voordracht het oneindig goed te verloonen dat de werken zooals de moederlijke Mutualiteiten en de raad plegingen der zuigelingen moeten verwezenlijken. C. J. Zitting van Dinsdag, 22 Januari 4907. MM Van den Heuvel en de Trooz, in antwoord op de vraag door M. Mecheiynck gesteld over de te nemen maatregelen ten opzichte der burgers, die zonder recht deel genomen hebben aan de wetgevende kiezing van 27 Mei 11. in het arrondissement Kortrijk, hebben verklaard Noch het parket van den procureur-generaal van Gent, noch dat van den procureur des ko- nings van Kortrijk hebben eene enke le klacht ontvangen betrekkelijk over tredingen van de kiezing van Kortrijk. Een bestuurlijk onderzoek werd geo pend over de oorzaken der vastgestel de dwalingen. Sommige inlichtingen ontbreken nog. Wat den uitslag vaa het ingestelde onderzoek wezen moge, de onderrichtingen welke aan de wets- overheden en aan de gemeentebesturen gegeven werden, om de uitvoering van de wet te verzekeren, en die verschil- lige malen ter herinnering geroepen zijn, zullen hernieuwd worden ter ge legenheid der aanstaande herziening der kiezerslijsten. Een gjjeeril liberaal abon neert zich aan DE WEER» OALBI. ÜNDEEWEEP in iiiHHiH H. Tli T i-T

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1