Cinematograaf. Groote sprekende Champ de Foire. MRRQUSEL-SSLGN OVERMEER. i\a het stilzwijgen... de bedreigingen Diefte in de Statie van Yper. Aanhouding van den medeplichtige. De Gemeentekiezingen. Verschrikkelijke zeeramp. Er spruit ook klaar uit onze verge lijken^ der twee burgemeesters, dat het heerechende gedacht van den Burgemeester van Robaais ge weest is aan de maatschappij die de vergunning heeft eene eerlijke en wettige vergelding te verzekeren maar ter zelfde tijd ook de Btad en de abonnenten aan al de buitengewone winst te doen deelen En de berekening die hij maakt is zeer eenvoudig zoo dra de zuivere wmst van den conces- sionnaris 7 tot 8 °/0 zal overtreffen, zal deze winst gedeeltelijk moeten overge laten worden aan de stad en aan de abonnenten! Voegen wij er de jaar lij ksche teruggaaf bij van 400.000 fr. en het zekere vooruitzicht eener ver mindering der prijzen in geval van nieuwe uitvindingen, en wij zien er een geheel van de voordeeligste voor- waardeu in iedereen vindt er zijn voordeel bij Helaas wat hebben wij te Yper ge zien Door vindingrijke en bedrieglijke kunstgrepen, heeft M. Colaert de me dedinging afgeweerd De electrieke verlichting is uitgesteld geweest tot het jaar blok De hoogste prijzen zijn onverander lijk En al de mogelijke winsten zullen ten voordeeie zijn der maatschappij die de vergunning beeft Bij het eindigen van zijn verslag drukte de Burgemeester van Robaais zijne voldoening uit dat na den eerlij ken strijd tusschen mededingers, de overwinning gebleven is aan mededin gers van Robaaischen oorsprong. Bra vo Te Yper waren de voorstellen der Ypersche Groep voordeeliger dan deze van M. De Brou wer en deze van M. Valcke waren nog beter en dat be grijpt zich, de fabriek en de inrichtin gen van dezen afgelost zijnde, heeft M. Valcke zelts zoo verre geweest aan de stad de verdeeling der winsten aan te bieden, aanbod dat nog veel schooner is dan dat door Robaais aangenomen Niets kon helpen De Burgemeester van Yper heeft er aan gehouden de Yperlingen uit hunne stad te verjagen, en, met de medeplichtigheid van zijnen geleerden Raad, is hij er wonderwel in gelukt. Wij zullen geene langere commen- tariën maken nopens deze zaak. Bestatigen wij slechts dat diezelfde Raadsheeren zoo vermetel zullen zijn zich bij eenige maanden voor te stellen om herkozen te worden Wenschen wij dat de verstandige, eerlijke en vrije Yperlingen hen op eene waardige wijze zullen antwoor den Het Journaldat om reden de kwestie der verlichting niet heeft willen be spreken, verzoekt ons op onze beurt te zwijgen, daar de zaak verheffend is Het gaat zelfs tot de bedreiging en roept uit dat indien wij nog spreken over gas, geheime zittingen, geheimzinnige werkingen, politieke en baatzuchtige beweegredenen of alle andere waarhe den die de gaaf hebben zijn grooten op steller te ontzenuwen, hetonszal open baren waarom zijne vrienden de Yper sche belangen gekrenkt hebben ten voordeeie van eenen vreemdeling Wij bidden u, Journalvoer uwe be dreigingen uitd.i Yperlingen zuilen gelukkig zijn te vernemen, uit uwen mond, waarom zij bedrogen zijn ge weest. Wij bidden u, spreek, breng ons in de ware Maar neen, Journalwij verhopen helaas geene veropenbaring van u. Gij zijt een zwetser. De waarheid is dat de gaskwestie het kleed van Nessus is dat u prangt. Wij zullen er nog en altijd van spre ken en indien deze geschiedenis u verveelt, zullen wij dezelve herbegin nen. Niet alleen de Yperlingen juichen onzen strijd toemen leest ons nog met grootgenoegen inde groote provinciale sferen, waar onze meesters laagheden hebben moeten doen. Men houdt zich zelfs met onze arti kelen bezig in de Gemeenteraden van Aalst en van Doornijk, waar de kwes tie der verlichting aan de dagorde staat. In den nacht van Dinsdag tot Woens dag der verledene week, zijn kwaad doeners, gebruik makende van het or kaan, m onze statie gedrongen waar zij drie wagons opengebroken, een ge tal colis opengesneden en eene groote hoeveelheid koopwaren gestolen heb ben. Bijna rechtover het hoofdgebouw onzer statie, op het tweede spoor, be vond zich eene reeks van 12 tot 13 wa gons. De dieven, men moet dénken dat zij met verscheidene waren, hebben den zevenden, achtsten en negenden wagon opengebroken, die geplombeerd waren en alle slach van pakken bevatten. Onder die wagons moesten er 's ander daags eenige te Yper gelost worden, en het overige moest gestuurd worden naar andere statiën. In den eersten wagon hebben de die ven twee balen geweven stoffen, eene kist chocolade, eene kist garenen band geopend, zich tevreden houdende met eenige pakken chocolade. In den tweeden wagon, eene baal en eene kist zetmeel, eene kist inhouden de tapioca en verscheidene artikelen zijn opengedaan geweest. Het is te veronderstellen dat de kwaaddoeners zich goed gedaan hebben met. een goed stuk kaas, waarvan de helft is weder- gevonden geweest. Uit dien wagon zijn 23 kilos kotij gestolen geweest, eene kist inhoudende 34 kilos kaas en margarine, twee doozen pillen, twee bollen hollandschen kaas. Zij hebben niets gestolen uit den derden wagon. Nevens het bureel der reisgoederen was er eene kar onder het afdak ge plaatst, waaruit zij een twintigtal kilogr. visch genomen hebben. De bediendegelast, met het sorteeren heeft rond zes ure de diefte bestatigd. De nachtwaker in dienst in de statie die zijne gewone ronden gedaan heeft had geen gerucht gehoord en heeft niets ongewoons bemerkt. Onze lezers weten dat de gendarme rie eenen landlooperaangehouden had, beschuldigd in de diefte der koop waren aan onze statie. Wij hebben vernomen dat zijn me deplichtige ingelijks aaugehouden is geweest. Ziehier in welke omstandigheden deze aanhouding plaats heeft gehad. Indeabdij der trappisten van Sl Six- tus, gelegen op de grenzen van Pope- ringhe, Orombeke en Westvleteren, bestaat een nachtverblijf voor behoef tige reizigers. Men veronderstelde dat de tweede dief er wel den nacht van Donderdag op Vrijdag kon doorge bracht hebben. De gendarmen begaven zich ten dien einde in de omstreken der abdij en ge lukten er inderdaad in don tweeden dief aan te houden. Beiden zijn ontsnapte landloopers uit de kolonie van Merxplas zij zijn naar Yper gebracht en in het gevang opgesloten geweest. De eene is ge boortig van Mecheien de andere van Poederlé bij Herenthals. De officieale uitslag der gedeeltelijke gemeentekiezing van Blaukenberghe, is uitgeroepen geweest Zondag avond om 8 ure. M. Vernieuwe, klerikale kandidaat, is gekozen met 181 stem men meerderheid. Te Diest. had insgelijks eene gedeel telijke gemeentekiezing plaats. Daar is het de liberale kandidaat die zege praalt met 50 stemmen meerderheid. J. Zaterdag woonden wij de avond- vertooning bij in den Cinematograaf Oérardy-Xhaflaire op het feestplein. Wij wisten reeds dat het wel was en volop het zien waard. Doch wat wij er bewonderd hebben heeft onze verwach ting verre overtroffen liet is er alles perfekt en de werkelijkheid is geëve naard. Het komt de volmaaktheid na bij en men staat verbaasd te zien, hoe verre de wetenschap hetgebrachtheeft in dat vak. Het zijn niet meer enkel zich bewegende lichtbeelden, die u de leerrijkste en prettigste tooneelen uit 's menschen leven en wedervaren voor het oog spreiden, maar de kleuren, de pracht"der versieringen, de bewegin gen, de menigte, soms talloos, treinen, automobielen, vaartuigen, paarden en rijtuigen alles komt er in zijne volle natuurlijkheid te voorschijn endatdan nog in levensgrootte, met al do licht en kleureneffecten, juist alsof het on der uw oog wezentlijken waarlijk ge beurde. Het is alsof men de tooneelen werkelijk bijwoonde Nooit zagen wij zulke pracht van feeërijen. zulke wel gelukte en onmerkbare gezichtsveran deringen. Het is ongelooflijk en geene woorden zijn in staat er den lezer een juist gedacht van te geven wat men er ook van zegge men blijft nog verre beneden de waarheid. Dat moet men met eigene oogen aanzien om te kun nen beseffen wat al kunst, wat al pracht en welke wonderheden er daar ten toon gespreid worden. Het leerrijke, het prachtige, het kunstrijke, het kluchtige en boertige wisselen er zich daarenboven af op eene heel gelukkige wijze. Men smaakt er een genot, een vermaak en een ge noegenzonder weerga en dat drij volle uren lang enkel met eene tusschenpoos van 15 minuten. De tooueelen opnoe men, die wij er te zien kregen zou ons te verre leiden en dat zou overigens toch geen begrip geven van al het heerlijke, subliemeen prettige die daar voor uw oog ontrollen. Onder de aardrijkskundige en ge schiedkundige tafereelen moeten wij toch eene bijzondere melding maken van den snelvlietenden Japaneeschen stroom en de onverschrokken en han dige roeiers, van de mooie zichten van Venetie, de lagunen stad in Italië op de Adnatische Zee, van de bruiloft des konings van Spanje te Madrid, van den wedstrijd voor automobielen, van de wraak eens huurders, van de weder waardigheden op eenen betaaldag en nog vele andere. Onder de feeërijen komen op de eerste plaats de hen, die gouden eieren legt, Aladin met de wonderbare lamp, den gelddroom en meer ander, alle even wonderbaar, even schitterend en even wel gelukt. Voegen wij er nog bij dat het niet kan overtroffen worden. Men ga zien en men zal wel moeten bekennen dat geene lefwoorden in staat zijn weer te geven, wat men er al te zien en te ge nieten krijgt. De zaal is netjes opgeschikt, de zit plaatsenzijn gemakkelijk en de zaal verwarmd. Doch men kome niet te laat, want eiken avond zal er plaats te kort zijn iedereen zal dat willen zien en iedereen zal overschot van gelijk hebben ook. Parmi les attractions les plus diver- ses de notre champ de foire, citons en première ligne le Carrousel Salon Over- mser qui attirera assurément chaque soir uu public trés nombreux. 150 dootlen Rotterdam, 21 Februari. Üi Harwich-boot «Berlin komende van Londen, is dezen morgen, ten gevolge van het tempeest, gestrand in 't zicht van Nieu we Waterwijk. De boot brak in twee. De passagiers en de bemanning, omtrent 150 man, verkeeren in nood op het achterdek. De redding is bij na onmogelik. (Later.) Talrijke dooden. Een boot is in zee gelaten met talrijke passagiers maar kon niet landen, 25 lijken zqn reeds aangespoeld. Een enkele drenke ling kon gered worden Het is de kapitein Peterson. r De slachtoffers. Rotterdam, 21 Februari (11 1/2 ure) Onder de slachtoffers bevindt zich de beer Arthur Erberg, bijzondere courrier van den koning van Engeland. Er bevonden zich ook aan boord 15 personen van den Duit. j schen operatroep die vertooningen gegevetl beett in Covent Garden. Men vreest dat meest allen er het leVen bij ingeschoten hebben. Sommige personen bevinden zich nog ]e. vend op bet achterdek dat gedurig door de zee overspoeld word. Men doet het onmoge lijke om ze te redden. (Nadere bijzonderheden.) Londen, 21 Februari. Onder de personen die de reis met de Berlijn moesten meemaken, bevond zich Mej. Irenee Scharrer, eene welgekende pia niste die te Berlijn eer.e verbintenis voor drij maanden had aangegaan. Op 't laatste oogenblik stelde zij hare reis uit, ten gevolge van eenen val waai bij zij zich lichtelijk aan den arm kwetste. Leopold Reichweis, orkestmeester derope- ratroep, en Bryk, 29 orkesmeester stelden ook de reis uit. Men vreest dat Mej. Scheene, soprano die de rol van Elisabeth in Tannhauser» speelde en van Elsa in Lohengrin met M. en Mevr. Rumk, koristen, ondorde slachtoffers bevindt. Diamanten verloren. Aan boord van de Berlijn is een slot diamanten, ter waarde van verscheidene duizenden ponden sterling, in bestemming voor Holland. Volgens de correspondent van de Lloyd te Harwich is de operatroep die zich op de Berlijn inscheepte, samengesteld uit 40 personen. MEN GELOOFT NIET DAT DE TENOR VAN DYCK, VAN ANTWERPEN, zich aan boord bivond, want hij was ziek toen de steamer moest vertrekken. Verhaal van een ooggetuige. Donderdag avond, 10 uur De indrukken van den dag zijn te over stelpend, om u nog een geregeld relaas te kunnen geven van deze ontzettende ramp. Maar de afgrijselijke indruk, die zich in den chaos naar voren blijft dringen, is do over tuiging dat daar nog steeds enkele menschen in leven z.jn op het wrak van het achter schip, gebeukt door de overzwalpende bran ding, omgierd door de stormen in den don keren nacht, terwijl hun oogen wanhopend uitzien naar de dicht- bije lichten aan den Hoek van Holland, waar honderden men schen samengestroomd zijn, doch van wie er niemand tot nu toe hulp heeft kunnen bie den. Vier of vijf loodsen verdronken. Behalve de loods, de heer De Brander, die het schip den Waterweg moest binnen brengen, vreest men dat er nog drie of vier Rotterdansche loodsen als passagiers omge komen zijn, die door het stormweer genood zaakt waren op de uitgaande schepen de reis naar Engeland mee te maken. Akelige lijkeninventaris. De Nieuwe Rotterdamsche Courant geeft de beschrijving van de drij-en-dtrtig eerst opgevisohte lijken, waaronder zich bevinden A. Kruger. verbonden aan de Haagsche manege, herkend door zijn broeder. L H. Lamotte, met pelsjas aan. Man, onbekend, lengte 1. 84 M., geta- toueerd op linkerhand 1860, effen ring om den hals gebonden, kaartje met naam Mina Lemke. Mozes Raismznn, geboren in Rusland, 57 jaar oud, wonende te Amsterdam. Herkend door zijne dochter en verdere familie, die nog missen een broer, mede aan boord ge weest. Woods, stoker, 40 jaar. Boomes, schepeling, 25 jaar oud. Vrouw. Onbekend. Oogen lichtgrijs, haar zwart, tanden opmerkelijk gaaf, oud 22 jaar. Ring gemerkt Padd Lang 1. 75 M. C. W. B. Anderson uit Huil. Mejuffrouw Boomes, stewardess, moeder van voornoemde schepeniDg. W.J Moor, chisf-steward, herkend door het personeel van de lijn. De heer Patricks. Een stoker, onbekend, grijzend zwart haar oud 40 a 50 jaar. A. F. Coope, steward in de 2® klas. Man, blond, knevel noch baard, lang 1 80 meter, oogen lichtblauw, gele rij- schoen. Vermoedelijk de heer J. F. Garns- worthy. Bolock, oud 29 jaar, steward, woonach tig te Dover. De burgemeester heeft geldswaarden en kostbaarheden, op de lijken gevonden, in bewaring gesteld Onder de talrijke belangstellende overhe den was ook de Duitsche gezant. De regeering liet zich voortdurend t Ie* grafisch op de hoogte houden, en stelde zoo- A At

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2