Stadsnieuws. Beroepshof van Gent. In Rusland. De Sland... op de Foire. De Foire. Het gas te Thourout. Bergen. De Kattefeest. Zo nne be ke. dat zij ook worden benadeeld door het gebrek aan mager vee tot vetmesting zij begrijpen niet, waarom onze grenzen gesloten blijven voor het mager vee, terwijl sedert twee jaar geen enkel "geval van besmettelijke ziekte werd vastgesteld in de streken van Frankrijk met welke zij gewoonlijk zaken doen. Zij verzoeken mij in bunnen naam aan den heer minister van landbouw te willen vragen 1° dat hij de grens langs Frankrijk zou open stellen niet alleen voor magere koeien en vaarzen, maar ook voor magere ossen 2° dat hij met de meeste welwillendheid het vraag stuk vin de vermindering van den quarantai- netijd, die aan het ingevoerd vee moet worden opgelegd zou onderzoeken, indien althans die maatregel moet worden begrepen onder de ernstige waarborgen, die men ongetwijfeld nemen moet. Zou de heer minister de landbouwcomices van West-V'laanderen niet zonder uitstel kun nen raadplegen over de verscheidene belan gen die daarin betrokken zijn ?Zou hij daarna, eveneens zonder uitstel, de maatregelen wil len nemen, die de omstandigheden opleggen Ziedaar de vragen door de heeren Nolf en Buyl gesteld. Welnu, stippen wij eens goed de da tums aan M. Nolf stelde zijne vraag den 19 Februari. M. Buyl op 20 Februari, Welnu, de 24 Februari verscheen een Wettelijk Besluit, waarbij luidt dat te beginnen van 1 Maart de invoer van rundvee uit Frankrijk weder zal toegelateu zijn langs de tolkantoren van Agimont, Abeele en Momignies. En op 26 Februari antwoordde de heer minister van landbouw, als volgt op bovenstaande vraag door de heeren Buyl en Nolf gesteld Verscheidene bureelen der grens werden in deze laatste tijden gesloten, daar er geval len van muilplaag waren vastgesteld. Lang vóór dat de achtbare leden hunne vraag stel den, had ik reeds onderrichtingen gegeven, om die bureelen terug open te stellen op 't einde van Februari. Verre van de gewone waarborgen te kun nen verminderen, heb ik daarenboven moeten getuigschriften eischen ten bewijze dat het in gevoerd vee herkomstig is van een departe ment van alle smelten vrij gebleven. V Niemand zal er aan twijfelen dat de heer minister sedert lang onderrichtin gen gegeven had om de grenzen op ze kere plaatsen te openen doch velen zullen het antwoord van den minister zonderling en wat grappig vinden en nog talrijker zullen dezen zijn die het als een wonder zullen aanzien dat een minister wacht tot op hel einde van de maand Februari om bekend te maken dat de grens op het einde van Februari zal geopend worden, als gevolg aan reeds lang gegeven onderrichtingen Kiesreklamatiëii. Ziehier voorde bestuurlijke arron dissementen der provinciën Oost- en Westvlaanderen de Kiesreklamatiën neergelegd op het Beroepshof van Gent Aalst 557 Gent 364 Audeuaerde 302 S' Niklaas 231 Kortrijk 167 Yper 128 Rouselaere-Thielt 123 Brugge 109 Veurne-Oo8tende-öixmude 22 'Te samen 1999 Verplettering der klerikale reactiemannen. Triomf der Liberalen. De kiezingen voor de Douma (de rus- sische Kamer van Volksvertegenwoor digers) welke komen te eindigen, zijn voor de vrijzinnigen van dit keizerrijk eene ware triomf geweest. De Liberalen en Democraten beschik ken over eene verpletterende meerder heid en wij begroeten dezen uitslag met eene groote vreugde. De prachtige zegepraal van het Li- beralismu3, op den achteruitkruipen- den adel, is het teeken der aaustaande verlossing van het verdrukte volk. Leve de Douma Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Onder de aantrekkelijkheden van de Kattefeest, is het geestig te bestatigen dat; teeken des tijds, het de schietbanen zijn die de overhand hebben op de markt. In ons slenteren van Zondag 11. hebben wij er vijf geteld Ah het is dat onze goede en ver standige marktkramers de behoeften en den lust van den tijd kennen. Zij vallen bij voorkeur neêr op de kleine garnizoensteden waar de be stuurders gebrek hebben aan vader landsliefde en gezond verstand, zoo noodzakelijk om de sport te begun stigen die het meest vereerd wordt in de 5 werelddeelen. Sommigen zeggen zelfs, maar wij gelooven er niets van, dat die zedige apostels van het schieten onderstands- geld krijgen van het ministerie van Oorlog en van het Inwendige, om de onbekwaamheid of de werkeloosheid te vergoeden van zekere burgemees ters. Wat er van zij, het komt ons zonderling geestig voor dat de Stads overheid de belangrijkste dezer in stellingen afgetrokken hebbe van de onbarmhartige officiëele rechttrek king, om ze te plaatsen bij de woonst zelve van den waarden bevelhebber der burgerwacht van Yper Het is om te schertsen Ook de goede majoor, die sedert 8 jaren, met een argeloos betrouwen de stellige belofte aanvaarde de prach tige sehietbaan uit den grond te zien rijzen, moet bittere overwegingen doen wanneer hij onderzijn balkoen de menigte schutters ziet doortrek ken die, bij gebrek aan eene behoor lijke instelling, gelukkig zijn zich te mogen oefenen in een klein houten paviljoen dat niets anders dan eene venitiaansche lantaarn voor schijf heeft. Welke bittere teleurstelling voor dezen voortreffelijken officier, die zelf een verdienstelijke schutter is en geene andere eerzucht heeft dan een bataillon goede schutters te vor men, welke toevallig kunnen nuttig zijn aan het vaderland en welke hij in afwachting zou fier zijn naar de zegepraal te leiden in de talrijke prijskampen met het geweer. Maar laat ons hopen, onze officiëe le belovers beraadslagen altijd over de belangrijke kwestiete weten of het paviljoen der schietbaan van Yper zal gebouwd worden in roode brikken van Zillebeke of in witte brikken van Veurne. Indien onze foire, dit jaar, zoo koud niet is als naar gewoonte, zij is veel treuriger. De Kattefeest van eertijds verkwijnt, zij sterft uit. Buiten een cinématograaf en een zeer kleinen cirk, waar, bij gebrek aan keus, de menigte, gretig naar vermaken, alle avonden naartoe snelt, zijn de vertooningen der foire onbeduidend en van af 9 ure Js avonds is de Groote Markt verlaten. Waarom verlaten de rondreizende kooplieden onze stad Dereden er van is zeer eenvoudig onze stadhuisbazen, in plaats van ze aan te lokken door aanmoedigins- premien, putten ze uit door overdre- vene belastingen. Voor velen van hen de foire van Yper doen, voor zoo veel het weder niet gunstig is, 't is den ondergang, het failliet te gemoet gaan. Waarom staan onze meesters, zij die altijd stoeffen met onze schitte renden financiëelen toestand, gedu rende 15 dagen niet kosteloos onze markt af aan die kleine nijveraars die maar vragen om te leven en het publiek te vermaken Dan zou men ze bij ons zien toe snellen, en gelijk vroeger zouden zij veel volk aanlokken. Dit ware eene daad van goedhai- tigheid en van goed beheer. Wij lezen in een vlaamsch blad, getiteld Noord en Zuid een hevigen aanval tegen het gemeentebestuur van Thourout. Men is er jaloers, naar het schijnt, over de lauweren welke onze groote Colaert geplukt heeft in de gaskwestie en daar ook is men bezig met geheime berekenin gen te maken met de al te vermaarde nijveraars Josef De Brouwer-Fraeys en Cie. Ziehier eenige schichten, welke onze confrater geschoten heeft Waar zijn uwe bewijzen, toon ons brieven van andere maatschap- pijen, bewijzende dat gij hare voor- waarden gevraagd hebt neen, gij kunt ons geene voorleggen om- dat uw eenig objectief M. Jozef De Brouwer-Fraeys is De kwestie der verlichting. Het College komt eene groote verza meling van documenten uit te geven betrekkelijk de kwestie der verlich ting Deze verzameling bevat namelijk een verslag van M. Coune, bestuurder der regie van Gent, over de kwestie van inrichting van den verlichtingsdienst in regie. Dit verslag voorziet voor het inrichten der openbare verlichting, eene uitgaat' van 850.000 fr. (er een rollend fonds in begrijpende van 50.000 fr.) en besluit ten voordeele van het stelsel van regie. In den brief die de zending van dat ducument aan de leden van den Raad vergezelt, doet de heer Schepen Declercq opmerken dat het noodig is de voorbereidende werken van het College te eindigen en dat het aan de bevoegde afdeelingen en aan den Raad is te bepalen. Bij gevolg zal de Gemeenteraad geroepen worden te besluiten over de drie volgende kwes- tiën 1° Anneming van het princiep der regie voor 1912 2° Aanbesteding van den dienst voor 1912; 3° Onmid- delijk opschorting der concessie. Eene afdoende beslissing zal binnen eenige weken genomen worden. Ziedaar hoe de besturen handelen die bezorgd zijn voor de belangen hun ner lastgevers. Van alle kanten doet zich dezelfde klacht hooren, de klacht die wanho pend gedaan wordt door de jeugd wel ke gretig is naar vermaken en wier geldbeurs nog niet ij del is, spijts de drie Carnavaldagen Er is niets op de Kattefeest. Verschooning, vrienden, er is iets en zelfs iets zeer schoon, er is eene Ciné matograaf. Wij denken het overbodig hierover uit te breiden en de verschillige too- neelen te beschrijven die er zich ont rollen met eene wonderbare regelma tigheid en eene ontstellende afwisse ling. Op het oogenblik dat deze regels zullen verschijnen, zal geheel Yper-het genoegen hebben gehad een aangena- men avond in de Cinématograaf door te brengen, met alle slach van taferee- len, féeriënte zien die nu vroolijk, dan treurig, maar altijd wel uitgedacht zijn. In één woord, men weent en men lacht er, het is te zeggen dat en zijn van alle goesting en dat iedereen er een vermaak vindt. Wat kan men dan meer eischen Niet waar, dat er nog iets is op de Kattefeest Sterfgeval. Maandag 25 Februari, heeft in onze gemeente de plechtige begraving plaatsgehad van M. Ju les Renty over leden den 19 Februari, na eene kort stondige ziekte. M. Jules Renty was geboren te Zonnebeke den 8 Januari 1841. Het was een deugdzaam man die algemeen geacht was. M. Jules Renty was onder-voorzitter sedert 1875, van den onderlmgen bij stand hoofdman van de Gilde van Sebastiaan en lid van het Comiteit der muziekmaatschappij Harmonie Iweius De begraving was indrukwekkend De drie vermelde maatschappijen met hunne vaandels en eene talrijke menig, te vrienden en kennissen maakten deel van den stoet. Op het kerkhof werd, in naam van den onderlinge» bijstand «Voorzienig heid en Broedermin eene lijkrede uitgesproken door M. Arthur Lam mens, onderwijzer en schatbewaarder der maatschappij. Wij verliezen in M. Jules Renty een onzer goede vriendeD. Wij bieden aan zijne familie de uit drukking onzer levendige en sym pathieke deelneming. Provincie West-Vlaanderen. Keuringen en prijskampen der stieren en prijskampen voor koeien en veerzen. Het gewoon onderzoek der stieren bestemd tot den openbaren spring- dienst in West-Vlaanderen, gedurende het jaar 1907, zal plaats hebben op de hiernagemelde plaatsen en dagen 1. Te Westcappelle, op Donderdag, 4 April. 2. Te Zuyenkerke, op Maandag, 8 8. ïe Clemskerke, op Donderdag, 11 4 Te Ghislel, op Maandag, 13 3. Te Snaeskerke, op Dinsdag, 9 6 Te Dixmuide, op Donderdag, 4 7. Te Nieuwpoort, op Woensdag, 10 8. Te Veurne, op Zaterdag, 13 9. Te Alveringhem, op Dinsdag, 2 10. Te Loo, op Dinsdag, 9 11. Te Merckem, op Maandag, 1 12. Te Proven, op Maandag, 8 13. Te Boesinglie, op Woensdag, 17 14 Te Yper, op Woensdag, 10 13. Te Wervick, op Dinsdag, 2 16. Te Meessen, op Zaterdag, 6 17. Te Kemmel, op Woensdag, 3 18. Te Moorslede, op Donderdag, 11 19 Te Meenen, op Zaterdag, 6 20. Te Kortrijk, op Dinsdag, 9 21. Te Moescroen, op Dinsdag, 2 22. Te S' Denys, op Donderdag, 4 23. Te Avelghem, op Donderdag, 18 24. Te Vichte, op Donderdag, 11 23. Te Wacken, op Woensdag, 10 26. Te Ingelmunsier, op Woensdag 3 27. Te Tliielt, op Maandag, 8 28. Te Pilthein, op Dinsdag, 2 29. Te Rumbeke, op Donderdag, 4 30. Te Hooglede, op Woensdag, 17 31. Te Zarren, op Woensdag, 3 32. Te Couckelaere, op Dinsdag 16 33. Te Thourout, op Woensdag, 10 34. Te Swevezeele, op Dinsdag, 9 35. Te Ruysselede, op Woensdag, 17 36. Te Lopliem, op Maandag 15 37. Te Oedelem, op Maandag, 1 Bij uitzonderingsmaatregel zal de keuring der stieren die recht hebben om mede te dingen voor de bewarings- premiën van 400 en van 300 fr., den dag zelf van de gewestelijke prijskam pen geschieden. Onmiddellijk 11a het gewoon onder zoek der stieren, zal in de 37 omschrij- vingen, de prijskamp plaats hebben voor de omschrijvingspremiën en be waaring spremiën van 150 en 200 fr. in gesteld voor de stieren, alsook de prijskamp voor de omschrij vingspre- miën uit te loven voor de koeien en de veerzen. De prijskampen voorde gewestelijke premiënen voor de bewaarings premiën van 400 en 300 fr. ingesteld voor de stieren, alsmede voor de gewestelijke premiën ingesteld voor de koeien en de veerzen, zullen gehouden worden 1. Te Stalhille, op Donderdag, 18 April 2. Te Dixmuide, op Maandag, 22 3. Te Yper, op Zaterdag, 20 4. Te Kortrijk, op Dinsdag, 23 5. Te Ingelmunster, op Donderdag, 25 6. Te Thourout, op Woensdag, 24 De samenstelling der landbouwom- schrijvingen en gewesten, de voor waarden, plaatsen, dagen en uren van keuring en prijskamp, alsmede het getal en het bedrag der uit te reiken premieëu, maken het voorwerp uit van een besluit der besteDdige Deputatie m date van 8 Februari 1907, dat bij plakbrief naar al de gemeentebesturen der provincie wordt gezonden. rT - -

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2