Cortege a Messines, A. Dechièv Instituutvan Jumet-Heignebij Charleroi Champ de Foire. CARROUSEL-SALON OVERWIEER. HET WILDE MEISJE. Musique. Société Royale des Francs Arbalélriers. GRAND BAL Fêle annuelle de la Mi-Carême. Dc schoolstrijd in ons land (1879-1884) Dit is de titel van een boekdeel van 208 blz. klein-8° dat zoo even versche nen is (Gent, boekhandel J. Vuylsteke, fr. 1-25). Het is niet, gelijk sommige clericale werken over dat onderwerp, een stortvloed van groote woorden en holle volzinnen, maar de kalme be schrijving van de gebeurtenissen uit dien bangen strijd, die akelige trage die, welke de eeuwige schande zal blijven van het Belgisch episcopaat. Met feiten en onwraakbare bronnen wordt daar bewezen, dat laakbare ser moenen werden gehouden tegen Ko ning, ministers, wetgevers, officieële onderwijzers, leden der schoolcomitei- ten dat vrouwen en kinderen tot on gehoorzaamheid tegen hunne mans en vaders werden opgeruid dat vrijzinni gen om hunne overtuiging werden be nadeeld en gebroodroofd dat de officieële onderwijzers werden belee- digd en vervolgd, en dat ze noch huisvesting, noch levensmiddelen, noch jaarwedde konden krijgen. Alle vrij zinnigen moeten deze geschiedenis lezen en verspreiden. Een Fransche vertaling kan niet lang uitblijven. Dit boek is n. 4 van de uitgaven van het Julius Vuilsteke-Fonds, deze heer lijke stichting der Vlaamsche libera- leD, die reeds een kapitaal van meer dan 25,000 fr. bezit. De andere uitgaven zijn Klauwaart en Geusbloemlezing uit de politieke schriften van J. Vuylsteke v 2. De Geestesontwikkeling van BelgiëK. Buis 3. Het Volksonderwijs in België tot onder de wet van 1819. De begiftigers van het Julius Vuyl- steke-Fond8 en de leden van het Wil- lems-Fonds ontvangen al deze uitga ven. De Vlaamsche Liberale Kiesbond, te Gent, heeft uitdeze werken twee volks- brochuren getrokken 1Eerbied voor den Koningde Wel en de Vrijheid 2. De Schoolstrijd in ons Land, die op dui zenden exemplaren door heel het Vlaamsche land verspreid zijn. Lundi 4 Mars 1907 Tir oüert par les Commissaires. 1. lr Oiseau Aertsens Lambert. 2. I1' Haut total Hamendt Arthur. 3. lr Bas total Gillis Gustave. 4 2e Oiseau Thirifays Xavier. 5. 2e Haut total Brunfaut AugUBte. 6. 2« Bas total Dupont Vdlère. G Matthyssens sur un poème de Mils Marguerite Coppin. La musique du charmant compositeur féminin est a la fois jolie, expressive et accessible a tous les talents. Le poème est plein d'un amour dé- voué et ardent, et offre eet agrément rare pour les dames qui chantent, que c est une temme qui s'exprime, et non pas, comrne presq ie toujours, un hom- me qui déclare ses sentiments. J'ai bu les larmes musique de Mlne G. Matthyssens, paroles de Marguerite Goppin, fr. 2, net. A l'occasioh de la Ml- CA RÊME Dimanche 10 Mars 1907, a 8 h. du soir, en la salie du LION NOIR rue de Boesinghe. PR IX D'ENTRÉE Cavalier 0-50 c. - Dame 0 30 c. Dimanche 10 Mars 190Ï, a 2 1/2 heures de relevée, 40 groupes et chars de nouvelle crèation. Des trains supplémentaires partiront avant l'heure ordinaire pour assurer les correspondences. Garage pour vélos a la salie de gym- nastique, rue d'Armentières. Les Bourgmestre et Echevins, E V1CTÜOR. Par ordonnance Le Secrétaire ROM MENS. Kt«mque et KSecoucremcnt. A chat et Wente de Fond» publics Kü change de coupons Conversionet housedplion a tous emprunts Beiges et étrangers. KPélivrauce sur tous paps de lettres de crédit, traites et cheques. Avances de fonds. Dépot de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de cheques. oü 15. i'üedc iMcufii. 15 S Y P R ES. f 5. liaison fond Ce ess iü 1873- Parmi les attractions les plus diver- ses de notre champ de foire, citons en première ligne le Carrousel Salon Over- meer qui attirera assurément chaque soir un public trés nombreux. AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doiveut être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvertde 9 a 12 hres matin. roerde het zijne hoogen schoten vol vlammen dia door de tranon half uitgodoofd waren, het daalde een der takken van den grooten olmboom af, dan twee. Kom kom herhaalde de krankzin nige, querida querida De lippen van het wilde Meisje herhaal den als een bewogen weerklank Querida! querida mia Mevr. d'Epinoy had moeite een verwon- deringskreet in te houden. Antoninus na derde zijne zuster en zeide haar zachtjes Zwijg in 's hemels naam Het gerucht der ontsnapping van het wilde Meisje had zich welhaast door gansch het kasteel verspreid en de dienstboden, door de nieuwsgierigheid uitgelokt, vereen- nigden zich in het kreupelhout, de ontknoo ping van dit zonderling drama afwachtende. Marszeil kon de laatste niet zijn om zich in dat zeldzaam schepsel te bekreunen min bevreesd dan de dienstboden, ging hij langs den kant waar zich de officier bevond, om beter te zien wat er ging gebeuren. Op dat oogenblik was de bedelares, met het hoofd achterover, haren zwarten mantel en heur wit haar op hare schouders vallende, in zulke houding, dat de matroos, met de juist heid en de fijnheid eener schildery, het schoone profiel zag afteeken van dat bleek hoofdwaaraan eene hevige ontroering eene buitengewone schoonheid terug gaf. Eene herinnering trof plotseling dengeest van den matroos. Die vrouw had hij reeds gezien, gezien gelijk op dat zelfde oogen blik, geknield en biddend met de armen tot den hemel uitgestrekt. Die stem, die al de getuigen van dat schouwspel ontroerde, had aan zijne ooren geklonken, Gelijk eertijds verwarde zij de uitdrukkingen van schrik met de uitdrukkingen eener onuitsprekelijke teederheid. De matroos deed zijn geheugen een won derbaar geweld aan de feiten vereenigderv zich en werden duidelijker. Nog een straal, en het licht zou in zijnen geest ontstaan. De oogen op de bedelares gevestigd, on dervroeg hij meer de voorzienigheid dan zijne herinneringen. Deze konden hem mis leiden, maar God zou niet nalaten hem ter hulp te komen. Betooverd, aangetrokken door die be traande vrouw, die zich inbeeldde in het meisje van het Ravyn de schim van haar verloren kind weder te vinden, daalde de gevangene van Songy nog, en bevond zich welhaast op een kleinen afstand van den grond. In eenen sprong zou het haar gemak kelijk worden den grond te bereiken. Zij aarzelde, aanschouwde beurtelings de ge knielde krankzinnige en de ruime lucht, en, zich afvragende wat het beste was, haar vrij en eenzaam leven of de teederheid de zer onbekende die zooveel macht cp heur hart verworven had. Zie, zegde Stefana tot haren broeder, die ongelukkige door mijn medelijden opge nomen, ontneemt mij het hart van deze waarvan ik wenschte bemind te zijn Ik bezit geen vermogen op dat zonderling schepsel, en de arme krankzinnige over- heerscht, het reeds. Ja, antwoordde Mevr. d'Epinoy ik wenschte van dat kind bemind te worden. Gij zult het worden, antwoordde An toninus maar slechts wanneer het ver stand het instinkt zal vervangen hebben. Tot dat die ongelukkige den graad van ver nedering beseffe waarin zij gedompeld was toen wij haar vonden, aanziet zij ons als hare bewakers en hare beulen. Wij ver drukken haar, wij doen haar lijden.,.. Die vrouw, die zich noch haren naam noch haar vaderland herinnert, raakt haar door hare goedheid en geeft haar willicht de uitge- wischte beeltenis eener andere vrouw te rug... De stem die haar met eene zeldzame welsprekeuheid streelt, daalt in haar hart zij glijdt op den laatsten tak van den boom. zij is op den grond.... de bedela res neemt haar in hare armen. Inderdaad, het wilde Meisje, met de op welling zijner onstuimige natuur, kwam zijne twee armen om den hals der bedelares te slaan die zijn voorhoofd en hoogén met kussen bedekte. Donder en bliksem riep Marzeil uit, ik weet nu weet ik Wat weet gij vroeg Antoninus, die de uitroeping van zijnen matroos hoofde en die de schielijke ontsteltenis van zijn wezen bemerkte. Ben naam dezer vrouw, mijn officier. Gij hebt ze dan gekend Ja maar hoe schoon en hoe geluk kig was zij dan Welaan dien naam Mijnheer de burggraaf, zegde Marszeil met bevende stem, wilt gij aan Mevr. d'E pinoy vragen mij eenige stonden onderhoud te gunnen. De jonge officier overandigde zijne zuster de vraag van den matroos, en kondigde haar aan dat de waarde zeeman geloofde in staat te zijn juiste inlichtingen te geven over die vrouw met wit haar, wier schoonheid zoo wonderbaar had moeten zijn, over die bede lares, die haar versleten kleed met de waardigheid eener groote dame droeg. Marszeil, zegde Mevr. d'Epinoy, gij hebt mijnen broeder diensten genoeg bewe zen om u een weinig als lid der familie te aanzien. Ik zal u des te liever toestaan wat gij begeert, dat al wat hier betrekkelijk het wilde Meisje gebeurt, mijne balangstelling voor dat kind verdubbelt... Begeert gij die arme vrouw te ondervragen Neen, mevrouw, antwoordde de ma troos. Haar geest schijnt mij te verward opdat het haar mogelijk zij gedachten te verzamelen en mij te antwoorden. Ik zou mij langzamerhand van haar verstand willen meester maken en haar geheugen ontwaken, zonder dat het mogelijk worde te raden dat ik daarom eene poging doe. Ik kan mij ver gissen indien dat gebeurt, zou ik vruchte loos die ongelukkige aan eene ondervraging onderworpen hebben, die aan eene foltering gelijkt. De matroos scheen het beste middel te zoeken om zijn doel te bereiken, dan voeg de hij er bij Die arme vrouw zal zeker het wilde Meisje naar de roode kamer terugleiden Ik geloof het, antwoordde Mevr, d'E pinoy, ziende dat de krankzinnige het wilde Meisje met een streelenden arm omringde en het zacht toefluisterde terwijl zij het kasteel aanwees. Ziehier wat ik mevrouw de gravin zou voorstellen. Zij zou de bedelares vergezel lenwant ik durf haar nog geen andoren naam geven, en, een oogenblik later, zou ik bij haar komen met mijnen officier,..,Vóór hem en vóór u za! ik dan eene schrikkelij ke gebeurtenis verhalen waarin ik denk dat die ongelukkige gemengd was In dien ik eene misgreep bega met haar in mijn gedacht eenen naam te geven die de hare niet is, zal zij ongevoelig blijven.... Indien ik in do waarheid ban, het schijnt mij toe dat een hevige aandoening hare slapende verstandsvermogens zal ontwaken. Wat denkt gij ervan, Antoninus vroeg Mevr. d'Epinoy. Wij tergen God niet, antwoordde de burggraaf, Want wij hebben betrouwen in zijn bermbertigheid en in zijne rechtvaar digheid. Queridazei de krankzinnige het wil de Meisje naar het kasteel medeleidende, herinnert gij u dat een engel gelast is over elke ster te waken Het heelal is gansch vervuld met engelen die ons hunne vleugelen verbergenGij ook, gij zijt een kleine engel Eertijds noemde ik u niet anderskom Hoort gij de zwarten zingen in de chozas.... kom Querida mia, kom En het wilde Mei-je volgde de krankzin nige. {Vervolgt.) Eene tentoonstelling te Spa. in 1907. De internationale Tentoonstelling van Badenwezen en Badstadsievenwelke te Spa wordt ingericht, onder de Hooge Be scherming van H. K. H. Mevrouw de Prin ses Clementine van België en onder begun stiging van den Staat, de Provincie en de Stad, belooft alleszins wel te gelukken. Zij grijpt plaats in de prachtige hovingen van het Park en zal open zijn van den 20 Juli tot den 31 Augustuea. s., dus, gedu rende het bijzonderste tijdperk van het bad seizoen. Het programma dezer Tentoonstelling omvat Badenwezen, Gezondheidsleer, Ge- nees-en Artsenijkunde, Bouwkunde,Meube len en bijhoorige vakken. Deeoratieve-en graphische kunst Electriciteit, Toiletartike len, Voedingsmiddelen, Vervoermiddelen, Sporten vermakelijkheden, Photographie, Postzegelkunde, Vereeniging en Publiciteit. De werklieden, persoonlijk of in collecti viteit tentoonstellend, hebben recht op kos- telooze plaatsruimte. De aanvragen tot deelneming en verdere inlichtingen moeten gezonden worden aan het Algemeen Secretariaat der Tentoonstei- ling, avenue de Marteau, 43, te Spa. EN VENTEau bureau du Pro- grès une charmante mélodie de IV. De Proef. Wanneer het wilde Meisje dien met wan hoop en liefde gemengden roep hoorde uiten, bleef het staan. Zijne oogen vestig den zich op de smeekende vrouw die hare armen tot hem uitreikte, terwijl zij de woerden vol teederheid en angst tusschen hare snikken mengde. Het was een vloed van streelende woorden, nu in 't francch en dan in 't spaansch, kussen met de vingeren en de lippen, onweerstaanbare bewegingen waaraan niet een wezen ter wereld weder- staan kon. Antoninus en zijne zuster beschouwden dat tooneel met eene diepe ontroering. De toekomst hunner beschermelinge bevond zich op dat oogenblik in de handen der be delares. Kom 1 smeekte deze met uitgestrekte armen en trillend hart kom, lieve Nina kom, mijne liefde, mijn schat Weet ge niet, ik meende u verloren te hebben. Ik heb gebeden en geweend, querida mia. Onze vrouw del Pilar heeft u van den hemel teruggeroepen, waar zij u henen gevoerd had. Santa Virgen kom, ik bemin u, en wanneer gij u verwijdert is het alsof gij mijn hart medevoerdet Het wilde Meisje helde zich hygend voor over de klank dezer grievende stem ont- (GESTICHT VAN DEN Dr. L DOGN1AÜX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 lot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar BSO tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditate" voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz.) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp- en platvoeten, enz. Albums van honderden genezingen, bevestigd door photografies, kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte bewerktuiging, bijzondere gezonde ligging, puk van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren, Telefoon 473. GRAND ORCHESTRE. i»y^Tiïmtai3«J39oa5*a*c* (45e VERVOLG.) TWEEDE DEEL.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3