De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I8n April 1907. 5 centiemen. Derde jaar. JVr 25. Het Ministerie de Smet-de Naeyer omver gekegeld. Ministerieele Oissis. Ontslag van het Ministerie. IVAHBOEL. Het gevallen ministerie Irekt de Mijnwet in Eendracht maakt Macht. Verschijnende des /donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixrriudestraat, nr §3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Raklaraen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Koning Oscar van Zmeden. Stockholm. De gezondheidstoe stand van Koning Oscar is plotseling zorgwekkend geworden. Al de prinsen en princesBen van het koninklijke huis zijn naar Stockholm ontboden. De ministers zullen morgen ten pa- leize van den kroonprins vergaderen, om de kwestie te bespreken van de be noeming van een regentschapsraad. Pierpont Morgan en de Van Bijck's. Rome. M. Pierpont Morgan, die te Rome vertoeft, heeft een onderhoud gehad met den Minister van Openbaar Onderwijs. Hij verklaarde dezen dat hij niet betrokken was in den verkoop der zeven schilderstukken van Van Ihjck, toebehoorende aan de familie Catanes te Genua, over welken verkoop zooveel opschudding is geweest. De redders van de Berlin gedecoreerd. Koning Eduard heeft gouden meda- lies toegekend aan de scheepskapiteins Sperling, Jansen en Berkhout, die zich onderscheidden door hun moedig ge drag bij de redding der schipbreuke lingen van de Berlijn De andere Hollandsche redders heb ben zilveren medalies ontvangen. Bo vendien hebben de kapiteins zeekij kers ten geschenke gekregen en de manschappen eene som geld. Be werkstaking te Parijs. in eene vergadering, hedenochtend door de bakkersgasten gehouden, is met algemeene stemmen tot voortzet ting der staking besloten. Het aantal stakers vermindert. Heden nacht zijn 24 hunner aangehouden. Zelfmoord met dynamiet. Algiers. In een dorpje nabij deze stad heeft de weduwe van een officier, die sedert den dood van haren man aan den drank geraakt was, een einde aan haar leven gemaakt door zich zelf met dynamiet in de lucht te doen springen. Het lichaam der ongelukkige werd op afschuwelijke wijze verminkt en langs alle zijden vlogen ledematen. Be werkstakingen in het Noor der departement. Rijsel. De schrijnwerkers, wier beweging ernstig schijnt ingericht, zijn nog steeds in de groote Bteden van het arrondissement Rijsel aan het sta ken, behalve te Armentières en La Ma deleine. Hedenochtend hebben de timmerlie den en schrijnwerkers der etablisse menten Kühlman zich bij de stakenden aangesloten. Na eene vreedzame betooging door de straten van Rijsel, had er eene bij eenkomst plaats, waar belangrijke besluiten werden genomen, o. a. om gezamenlijk naar Armentières te trek ken, ten einde de schrijnwerkers al daar goed of kwaadschiks te dwingen den arbeid neer te leggen. Maeterlinck te Berlijn Berlijn. Het bestuur van hot Beutsches Theater alhier heeft den dich- 'er Maeterlinck uitgenoodigd tegen woordig te zijn bij de eerste opvoering van zijn stuk Aglavaine en Selysethe Welke den 22 dezer maand zal plaats hebben. Een eleclrische spoorweg' te Tangiers. Tangiers. Volgens inlichtingen uit goede bron is er een syndicaat ge vormd, bestuurd door geldmannen uit Londen, ten doel hebbende den aan leg van een electrischen spoorweg te Tangiers. Het syndicaat zou reeds twee inge nieurs en een handelsagent naar Ma- rokko gezonden hebben, met het doel in het geheim de noodige toebereidse len te maken, zooals b. v. aankoop van treinen te Fez en Tangiers. Vrienden, herinnert gij u dat beei- dekeu van de laatste kiezingen. Janson en andere liberalen aan 't ke gelen. Het is er nu toch van gekomen. Maar 't is door zijn eigen vrienden dat het verfoeid clericaal ministerie omver gekegeld werd. VRIJDAG HEBBEN DE MINISTERS HUN ONTSLAG MOETEN GEVEN. EN BINNEN KORT IS 'T GEHEEL GLERIGAAL BOELKEN OM ZELPE. Weg met de clericale voiksbedrie gers Weg met de zwarte dwingelandij De bom is ontploft. M. Beernaert is overwinnaar. Het ministerie de Smet de Naeyer bevindt zich tusschen haugen eu wor gen daar de Kamer met TG stemmen tegen TO on 3 onthoudingen het amendement van M. Beernaert heeft aangenomen. Die stemming was voor zien. De Kamer kon, zonder hetgan- sche parmentaire stelsel belachelijk te maken niet heden neen zeggen na voor Pascheu/a gestemd te hebben. Hebben JA gestemd MM. Smeets, Standaert, Termote, Terwagne, Tounelier, Van Damme, Van der Linden, Van de Venne, Van- dewalle, Van Langendonck, Verhae- gen, Verheyen, Wettinck, Allard, An- seele, Asou, Augusteyns, Beernaert, Berloz, Bertrand, Brenez, Buisset, Buyl. Óaeluwaert, Cambier, Capelle, Carton de Wiart, Cartuyvels, (Jlaes, Goremans, Gousot. Daens, Debunne, De Lantsheere, Delbastée, Delporte, Demblon, Dems, De Pouthière. Des- camps, Destrée, Dewandre, Dhauwer, Féron, Fossion, Franck, Furnémont, Giilès de Pelichy, Giroul, Hainbursin, Helleputte, Hellinckx, Hendrickx, Horlait, Hubin, Jourez, Lambillotte, Léonard, Levie, Lorand, Mabille, Maenhaut, Malempré, Maaeart, Ma- roille, Mechelynck, Melot, Meysmans, Nolf, üuverleaux, Pepin, Persoons, Pirard, Renkiu, Roger etSchinler. Hebben NEEN gestemd MM. Snoy, Tack, G. Terwangne, Tibbaut, Vau Brussel, Van Cauwen- bergh, Van Oleemputte, vau der Brug gen, Vanderheyde, Van Merris, Van Naemeu, Van Reeth, Versteylen, Vi- sart de Bocarmé, Warocqué, Woeste, Begerem, Boël, Brabant, Braun, Co- laert, Colfs, Cooreman, Dallemagne, Davignon, De Bruyn, De Cocq, de Ghellinck d'Elseghem, Degroote, A. Delbeke. J. Delbeke, de Limbourg Stirum, F. Delvaux, H. Delvaux, De Sadeleer, Desmaisières, de Smet de Naeyer, de Trooz, de Winter, Drion, Duquesne, Francotte, Gendebien, Gie- len, Gracia, Gravis, Harmignie, Hey- nen, Hoyois, Hubert, Huysmans, Hy- ms#it5, Lefebvre, Lepage, Le Paige, Liebaert, Masson, Monville, Mullen- dorfl', Nerincx, Petit, Pil, Pitsaer, Po- let, Raemdonck, Reynaert, Rosseeuw, Segers et Schollaert. Hebben zich onthouden MM. De Becker, Devigne en Rens In zitting van Vrijdag heeft M. de Smet de Naeyer, hoofd van 't Kabinet de volgende verklaring van 't Minis terie afgelezen 4 De stemming van gisteren heeft bewezen dat de Regeering niet meer rekenen kan op de meerderheid. Anderszijds kunnen wij de verant woordelijkheid niet op ons nemen van zekere bepalingen die bij het wetsont werp gevoegd zijn, bepalingen waar van het doel en de aard toegelicht zijn door verschillige Bprekers. Bijgevolg hebben al de Ministers be sloten hun ontslag den Koning aan te bieden en ik verzoek de Kamer tot na dere bijeenroeping uiteen te gaan. Met dit woord hebben Janson en Woeste de crisis bestempeld. Dit woord bevestigt dus het arti kel dat we onlangs over de ministe rieele crisis schreven. Wij hebben doen uitschijnen hoe moeilijk het zal zijn een ministerie te vormen dat het vertrouwen van het land, het Parle ment en de Kroon zou bezitten. Aangenomen dat de Koning MM. Schollaert en Descamp-Duvid als mi nisters aanstelt, dan zullen zij onge twijfeld noggrootere struikelblokken op hunnen weg vinden dan het ont- slaggevend kabinet, daar het een Congoleesch ministerie zou schijnen, gansch ingenomen met.de zienswijze aan hooger hand, Congo zooveel mo gelijk aan het parlementair toezicht van het moederland te onttrekken. In de coloniale commissie heeft M Schollaert inderdaad zijne vingeren verbrand. Ook is hij geen persona grata voorde democratische rechter zijde. Als minister zou hij dezelfde fanatie ker en reactionnairder zijn dan onder de Burlet. Hij is immers de man van de huidige Schoolwet en van de wet der vier eerloosheden We gelooven dat Schollaert liever voorzitter der Kamer zal blijven dan voorzitter van een ministerie. De heer Descamp-Da- vid is te onbeduidend, te groote ho veling, staatsminister van Congo. In de Kamer zou hij het noodige gezag missen omdat hij er ook niet in heemsch is. Van een ministerie Beernaert-Hel leputte is lot nu toe geene spraak vooral niet voorde verkiezingen van aanstaande jaar. Men mag zich misschien aan een oulsiderministerie verwachten, een ministerie van jongens zonder talent, die zich buiten het gevecht hebben gehouden en in de meerderheid niet gevaarlijk zijn. In dit geval zou het zijn leven slechts kunnen rekken tot de verkiezingen. Uit de stemming der gematigde li beralen hoeft men afgeleid dat deze wel met zekere gematigde klerikalen een ministerie van zaken zouden kunnen vormen. We hebben verno men dat die mogelijkheid in zekere kringen wordt ingezien. Maar, we vragen ons af hoe lang zulk ministe rie zonder programma zou kunnen duren? Een ministerie noch mossel, noch visch. Die mogelijkheid wordt reeds rechts en links bestreden en zij zal ook zoo wel door de massa van hel liberaal als van het klerikaal leger ten heftigste bekampt worden, want het ware de vet loochening van 60 jaren polilieken strijd tusschen beide partijen. Ten hoogste zou men aannemen dat, in geval alle pogingen mislukten om een politiek ministerie tot stand te bren gen, een voorloopig kleurloos minis terie gevormd zou worden, ofwel De Smet de Naeyer aanblijft om zooge zegde douzaines provisoires van het Parlement te bekomen en de Ka mers te ontbinden. Onnoodig te zeggen dat dit minis terie onmiddellijk na de verkiezingen zou aftreden. Waarheen men zich wendt of keert, is het de warboel. Er blijft niets anders over dan het Parlement te ont binden en het land le raadplegen. Echte staatsaanslag van het overleden Ministerie Onverwachts bavat het Staatsblad van Zondagmorgen het volgend ko ninklijk besluit Het wetsontwerp van 23 December 1904, waarbij gewijzigd en aangevuld worden de wetten van 21 April 1810 en 3 Mei 1837 op de mijnen, WORDTIN- GETROKKEN Onze Minister van Financiën en Openbare Werken zal hiervan bericht geven aan de Wetgevende Kamers. Gegeven te Passable, den 11 April 1907. LEOPOLD. Dit kluchtspel van het overleden ministerie van den katoeDbaron de Smet is Passable dom. Dit koninklijk besluit is tegengetee* kend door al de afgetreden ministers. Het Journal de Bruxelles beweert dat dit besluit Zaterdag medegedeeld is geworden aan den voorzitter van Ka mer en Senaat. Het lakeienblad voegt er bij dat vermits heteconomisch belanggewaar- borgd is door het verleenen van de toegestane vergunningen en eene com missie benoemd is om het bestaan der misbruiken te onderzoeken, het kabi net het wetsontwerp niet heeft willen vasthouden dat het zelf nedergelegd had en waarin bepalingen waren ge schoven die volgens hem de wet mis vormen en onaanneembaar zijn met liet oog op het algemeen belang Die uitlegging is zoo helder... als een flesch zwarte inkt Stolypin-de Smet heeft eenvoudig het parlement voor deu aap gehouden. Inderdaad, het koninklijk besluit is op 11 April, dus vóór de stemming van Vrijdag, oadergeteekend geworden. Die koordendanser wist dus dat, ter wijl de Kamer in tweede lezing be- GALM d

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1