nieuws. Naar de ontbinding der Kamers. Sperling Van LSeempulte. Ministers in de kool IN DE KAMER. I\ DE VAL. De waarheid volgens het Journal cTYpres. Hier en daar. Maatschappij Oud-Pompiers raadslaagde en stemde, dat al haar werk voor den Koning van Pruisen zou zijn. Het is immers niet aan te nemen dat de Koning twee dagen noodig heeft gehad om uit Kaap Ferrat naar Brus sel te telegrafeeren. Is 't Passable dom genoeg Als verantwoordelijke minister draagt overigens de Smet de Naeyer al het ha telijke van die handelwijze. Zijne daad is eene echte kwakzalve rij, erger, een Staatsaanslag Sedert 1831 is het de eerste maal dat een ministerie, in zulke ernstige om standigheden, ons parlement als eene Russische Doema behandelt. Die handelwijze is des te schahdebj ker daar het Parlement, niet zetelt en dat enkel de pers de stem der natie kan laten hooren Paul Janson een oude parlementair, die hot noodig aanziet en ervaring heeft opgedaan, aarzelt niet de intrekking van de mijnwet als eene beleediging voor de natie te brandmerken Het is een echte staatsaanslag, heeft hij er bijgevoegd. Emile Feron deelt dezelfde meening schandvlekt eveneens het valsch spel der regeering. Nog andere volksvertegenwoordigers van links deelen Janson's gevoelen. Zij verbergen het niet dat het land aan een uiterst gevaarlijk keerpunt zijner geschiedenis is gekomen aan eenen strijd op leven en dood tusschen het absolutisme of alleenheerschappij en de grondwettelijkheid. De liberale volksvertegenwoordiger van Charleroi, M. Buisset, heeft ver klaard dat het gansche land moet op staan om zich tegen dieu staatsaanslag te verzetten en te beduiden dat Belgie geen Rusland is. De val van het ministerie gaat slechts den grooten slag vooraf, die over den Congo zal geleverd worden tusschen de alleenheerschappij en het grondwette lijk land. Wij herhalen het het land gaal 2eer zorgwekkende tijden te gemoet. Meer en meer begrijpt het land dat de crisis enkel door eene raad pleging van het land kan zooniet op gelost, toch opgehelderd worden. Zooals Georges Lorand verklaarde, is de toestand zonder uitweg voor de klerikale partij. De ontbinding is het eenige middel om klaar te zien. Hij deelt ook onze meening dat een klerikaal kabinet niet leefbaar zou zijn. Paul Janson deelt diezelfde ver wachtingen. Hij is ook van meening dat de ontbinding onontbeerlijk is. De meeste liberale en socialisti sche bladen beamen overigens die meening. De klerikale bladen uiten Jeremias- klachten alsof het nog Witten Don derdag of Goeden Vrijdag ware. Het Journal de Bruxellesdat met zooveel weemoed de Smet de Naeyer heeft zien vertrekken, maar gereed is om morgen een ministerie Beer- naert te bewierooken, schrijft dat de rechterzijde nog mannen telt om den beganen misslag te herstellen en demoeilijkheben van morgen te over winnen. Maar daarvoor moeten de veeten verdwijnen, de eigenliefde moet zwijgen, de enge en persoonlij ke hartstochten moeten zich ver smelten in een groote en eenige pas sie het openbaar welzijn en de vruchtbare eendracht. Wij hebben nog mannen naar wie we moeten luis teren en die we moeten steunen, maar wij kunnen er geene meer slachtofferen. Dit is voorwaar, een zeer gelijkend portret van de ouwbakken klerikale partij waar veeten, eigenliefde en enge en persoonlijke hartstochten de baas zijn. Hoe is het mogelijk dat met zulke meerderheid een ministerie van rechts nog zou kunnen regeeren Men vergete immers niet dat de klove tusschen Beernaert en Woeste den val van dezes hartevriend een afgrond is geworden, waarin een nieuw kle rikaal ministerie, met welk etiket ook, onvermijdelijk zal neerstorten. Overigens zien we niemand rechts die in staat zou zijn de Congokwestie op te lossen of die lust zou hebben zijnen vinger tusschen den stam en de schors te steken. Nu vooral dat we vooreen gevaar lijk geschil staan tusschen kroon en Parlement tengevolge van de intrek king van de mijnwet. Er blijft geen ander middel meer 'over dan de ontbinding. In dit geval is het de triomf van de democratische gedachten en het Al gemeen Stemrecht. De Smet de Naeyer met zijn Berlijn, Zat vast op eene klip. Van Cleemputte zou de Sperling zijn Van 't wrakgeslagen schip. Hij wierp de trossen en zag 't gevaar, Hij predikte met klem. Als Bossuet, met een rond gebaar, Met tranen in de stem. Hoe meer hij sprak des te dieper zonk, Het vaartuig in de zee. Een klarinet in een bosch, zoo klonk Zijn tremelo vol wee. Van Cleemputte is toch een groote snul Al draagt hij een matras Hij lijkt, ja, spijts gebaar en gebrul, Een voze rammenas. 't Vergaan van schepen heeft ook zijn nut. Hetzelfde schip vaart voort... Berlijn is wel naar den helleput, Maar nieuw volk gaat aan boord. Nu dat het ministerie de Smet ver dwenen is, denken alle leden van de rechterzijde zich bekwaam genoeg om de vertrokken middelmatigheden te kunnen vervangen, ledereen droomt er van eene portefoelie. Tibbaut, de groo te geitenhok, boerke Van Brussel, Maenhout, de man met het borstbeeld der onderwijzers, Thienpont, de kie- keiikweeker, tot zelfs Gielen, de mis lukte neger, droomen van niets anders dan Baron van der Bruggen te vervan gen. Rosseeuw, de Cicero van Thienen, die eerst voor den spiegel de zeldzame redevoeringen en onderbrekingen de clameert, vooraleer hij ze inde Kamers uitgalmt, de Theux de Meylandt en Cartuyveis- Clement, Pil, de zwijger van Veurne De Groote van het Vrij - busch, droomen van de portefoelie van finantiëu, Raemdonck droomt Kouse- bant op tevolgen en Klaas van Naemen wil absoluut minister van binnenland- sche zaken worden. In een woord de grootste politieke ezels der Kamer brengen slapelooze nachten door. Zelfs Lammeken Smeer buik De Bruyn vergeet zijne tafel, zijn wijnkelder,zijnecocoline en zijn voor wereldlijken trein van Dendermonde en Sl Niklaas om aan een mogelijke ministerieele verrijzenis te denken. Vele groote en ernstige dagbladen vullen gansche kolomen om ministe rieele voorspelLingen te doen net als de oude majoor over het weder. Laat. ons wachten tot Sire in het land is. Na een paar dagen zullen wij misschien wijzer zijn dan nu. Alles wat men voorspelt over de samenstelling van het ministerie van morgen is eukel goed voor den dubbe len almanak van Milanen, Snoeck en het Allemansgerief. voorzien worden, daar het meerendeel der departementen m frankrijk besmet waren De beesten die aan den Abeele met konden gestald worden, werden naar Seizate gestuurd, 't Is om de invoer ders erge schade te sparen, dat dit recht hun werd verleend, op hun risico en zonder dat er spraak kon zijn van schadevergoeding. Nieuwe stallen werden dezer dagen met spoed opgericht aan den Abeele. Van den ln April af, kouden nagenoeg honderd stuks vee er plaats vinden Ik zal onderzoeken of de inlichtingen nog moeten worden vergroot. 2° Door den hoer Buyl, over het openen van de Fransche grenzen, voor mager vee. Den heer Nolf, over dezelfde zaak en om de machtiging totinvoer,van koeien en vaarzen uit frankrijk in België uitte strekken tot magereoss m. Antwoord. De aan de heeren Co laerten Van Merrie gegeven uitleggin gen antwoorden gedeeltelijk op de vragen der heeren Nolf en Buyl. Indien men driemaal per maand den invoer van vee moest toelaten, zou men het niet lang genoeg onder toe zicht kunnen houden, en daarna de stallen zuiveren en ontsmetten. Er zijn meer quarantaine-posten op de Nederlandsche grens dan op de Fransche, omdat het verkeer er druk ker is. Maar dat verkeer is normaal en regelmatig, terwijl te Abeele, Momi- gnies en Agimont de invoer onbedui dend is van Februari tot Mei. Er eerschtenkel bewegingin Maart-April. Daaruit vloeien onvermijdelijke moei lijkheden voort, die men nog verzwa ren zou, door het toelaten van ander soort vee dan hetgeen nu toegelaten wordt. Antwoord gedaan door M. de Smet de Naeyer, minister der financiën en der openbare werken, op de vraag ge steld door M. Nolf, betrekkende het maken van een wielrijderspad, tus schen Komen en Hollebeke, op den oever der vaart van de Lei naar de Yperlee. Antwoord. - Zooals wordt herin nerd bij koninklijk besluit van 2 No vember 1892, is het uit loutere toege vendheid dat de wielrijders gebruik mogen maken van aanho irigheden der door den Staat beheerde bevaarbare w gen Dus kan er geen sprake van zijn dit verkeer uit te lokken en geregeld te maken door het aanleggen van wielrij derspaden op de oevers. Hieronder deelen wij de antwoorden mede door M. Vander Bruggen, minis ter van landbouw, gedaan op de vra gen gesteld 1° Door de heeren Colaert en Van Merrrs. betrekkende tot de vergroo ting van de stallen, bestemd voor de quarantaine-van het grenskantoor van den Abeele. Antwoord. De quarantaine-stal len aan de Fransche grens waren in voorgaande jaren toereikend om al bet ingevoerde vee te stallen. Dat was het geval niet meer in 1907, des te meer daar de beesten ditmaal niet konden verblijven in de stallen van den Abeele. Het ware moeilijk geweest er de behoorlijke zorgen aan te beste den, in gevat het mond- en klauwzeer er was waargenomen. Dat geval moest Het zijn de katholieke gazetten denkende het ministerie Clémenceau te verzwakken die begonnen zijn met de papieren van Monseigneur Mon- tagnini bekend te maken. Zij verwachtten er zich niet aan dat deze openbaarmaking zoo tegen de naaste omgeving van den paus ente gen de hoogste waardigheidsbekleders der Roomsche Kerk zou draaien. Zij hebben zich zeiven in den pot geklapt en in den val gebracht. En nu trachten zij zich ellendig uit den slag te trekken. De clericale gazetjes, staande onder de bescherming van Bisschop Wafl'e- laerten die bijzonderlijk bestemd zijn om aau de Vlaamsche boeren knollen voor citroenen te verkoopen, beginnen reeds te vertellen dat al die papieren uitvindsels zijn en dat de liberale gazetten leugen en laster vertellen. Hewei, gepatenteerds waarheidsor ganen, van dezen keer gaat gij uwe le zers deze grove pil niet kunnen doen slikken. Daags na de wetgevende kiezin gen van 1906, schreven de klerikale gazetten en namelijk het Journal a 1 pres dat de Regeering machtiger dan ooit uit den strijd gekomen was. Nu is zij ten gronde, die zoo mach tige Regeering. Welk geloof mag men hechten aan de gezegden van het godvruchtig Journal Wij zijn in volle knoeierij. En zeggen dat de klerikalen aan kondigden dat zij alléén bekwaam waren° om den regelmatigen gang der zaken te verzekeren. Op de Vandenpeereboomplaats zal de stad de voorlanden merkelijk ver- breeden en men zal er acacias plan ten. Het is eene verfraaiing die ge makkelijk hadde kunnen gedaan worden na dat de nieuwe Capron- en Waterkasteelstraten de voorlanden hadden verkregen die zoo vurig ge vraagd zijn door de geburen, welke in regenachtig weder verplicht zijn in de modder te gaan tot over de knoezels. In alle goed bestuur gaat het nuttige vöör het aangename. Wij bestatigen met spijt dat het tegen strijdige de regel geworden is. Men bestraat weder, zegt men, ten laste der Gasmaatschappij, al de straten die onderste boven gekeerd zijn geweest door de nieuwe kanali satie. Wij hebben er niets tegen te zeggen, maar het schijnt ons dat op de steeds zoo vuile Maloulaan het allernoodzakelijkst is de voorlanden te schikken, die ware modderpoelen geworden zijn wanneer er een stort regen komt. Dit is zoo waar dat het water, maar moeilijk kunnende weg- loopen naar de riool, voor de voet gangers een onaangenaam voetbad uitmakenDe beweenlijke staat dezer voorlandenis reeds kenbaar gemaakt geweest, maar de heer Schepen van openbare werken, waarschijnlijk an dere gewichtige bezigheden in het hoofd hebbende, heeft er nog niet aan gedacht dien slechten Staat te doen verdwijnen. Wanneer zal de herstelling der Halle plaats hebben Deze van het dringendste gedeelte der hoofdkerk van S' Maarten heeft reeds plaats gehad, zij is ter goedkeuring der be stendige Deputatie. Het schijnt ons dat, het geld be schikbaar zijnde, de stad zou ongelijk hebben al de werken voorzien in de leening niette verhaasten. In de Boterstraat, nr 58, is er een gevel die verdient behouden te wor den en welken, naar het schijnt, men bereid is af te breken. Te Brugge waakt het Bestuur met de grootste zorg over het behoud der oude gevels of het maken van gevels in denzelfden bouwtrant voor de nieuwe gebouwen. Trachten wij in onze stad de zeld zame huizen te behouden die ons nog den goeden ouden tijd herinneren, want het getal verminderd alle jaren. Programma van het Concert gevolgd van Redoutedat zal plaats hebben op Zondag 28 April aanstaande, om 7 1/2 ure 'b avonds, in het lokaal der Semi- narïe8traat, met de medewerking vau M. A. Louvois, klnchtzanger. 1° DEEL. 1 Le Consentmarche militaire. H. Moerman. 2 Princes se d'Auberge, scène du carnaval. Blockx. 3 Les Galantesmorceau caractéristique. F. Mertens. 4 Manonfantaisie. Massenet. 2« DEEL. 1 M. A. Louvoischanteur de genre dans son répertoire. 'a Ouverture du Frei- I schütz. Weber. ib. Solitude. Stojowski. jc. Adagio. Mozart. Id. Chanson de I'Ukrai ne, Noskowski. pour Violons, Flüte, Hautbois, Harmo nium et Piano. 3 M. A. Louvois dans son répertoire- Se DEEL. REDOUTE 9-^=5*5

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2