Stadsnieuws. dagTTlTs^ed. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n April 1907. Derde jaar. J\r 24. De val van hel ministerie. De twee amendementen. Wal gaan wij nog al liooren De nieuwe Gouverneur van Wesl-VIaanderen. Onze Gemeenteraad. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des MMonderdays. Vires acijuirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Menigeen twijfelde er Donderdag nog aan, na de stemming van het amendement Reernaert, of de ministers er zouden van onder trekken. Zoo dikwijls reeds hadden zij met hun ontslag gedreigd, zoo zij hun zin niet kregen, zoo veel kaakslagen had den zij zich door hunne eigen vrienden laten toebrengen, zonder zich noch tans terug te trekken, zooals. bij voor beeld voor de wet op de spelen, voor de wet op de zondagsrust, voor de wet op de nieuwe forten en, onlangs nog voor de Kongokwestie, dat men zich afvroeg of de regeering nog wel eemge waardigheid had en of men nu ook niet moest gelooven aan een ijdel kwakzalverachtig maar weinig veree- rend gebaren. En waarlijk, in 't begin der zitting van Vrijdag, kon men gelooven dat de ministers, ondanks het nieuw aöront hun door hunne vuenden toegebracht, zich nog aan hunne portefoelie gingen blijven vastklampen Zelfs de vriende lijke houding van den heer Hellepntte tegenover den voorzitter, M. Schollaert, gaf grond aan dit vermoeden. Maar langs den anderen kant zag men aan de v-ormiog van de groepen langs de katholieke rechterzijde de vijandschap tegenover het ministerie zoo duidelijk algeteekeud dat de mi nisters zich voortaan geene iliusie meer konden inakeu. Overigens, de stemming over het ge- zamentlijke van de wet liet aan het kabinet de Smet de Naeyer niet de minste illusie meer over. De wet op de mijnen, met bet fa meus amendement Reernaert, bestre den door de regeering, werd aangeno men met 84 stemmen tegen 32 (de mi nisters en een deel der rechterzijde en 25 onthoudingen, leden der rechterzij de.) De ministers stemden dus tegen eene wet welke zij zeiven voorgesteld had den Meer nog de wet werd opgesteld door minister Francotte... en hij stem de er tegen. Geen wonder dat zijne stemming op spotgelach werd onthaald en dat men hem toeriep a 't is belachelijk zijn wij hier in 't zothuis Nu was toch de maat vol. Voor het land en voor gansch de wereld in zulk een potsierlijken toestand gebracht, verlaten en bespot door zijne eigen vrienden, bleef er het kabinetshoofd, M. de Smet de Naeyer, niets anders over dan de ontreddering en verdeeling van de katholieke Kamermeerderheid vast te stellen en het gezamentlijk ontslag van het ministerie aan te kon digen. Onmiddelijk trokken de ministers er vanonder, hunne portefoelie onder den arm, terwijl men hun toeriep Goede reis en de wind langs achter Wij hebben Vrijdag avond kunnen vaststellen dat het nieuws va*h den val der clericale ministers in alle kringen en in de herbergen met eene oprechte blijdschap werd vernomen. Men ziet er de voorbode in van de algemeene verlossing Wat hier in 't bijzonder dient vast gesteld te worden, is dat het ministe- ,le de Smet de Naeyer eigenlijk niet valt op een kwestie van grondbeginsel. Men schrijft in bij den Uilgever, biximidestraat, nr 53, le Yper. De aankondigingen van ganse!) helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onJerteekend toe te zenden. Wij geven verder den officteeleu tekst der amendementen Boernaert eu Van Oleemputte Op de aanvaarding van dit laatste had minister de Smet de Naeyer Woensdag, in de vergadering der rechterzijde, de kabmetskwestie gesteld. En nochtans, men moet meer dan advokaat zijn om eenig verschil van strekking tusschen beide amendemen ten te vatten. Het verschil bestaat meer in de woorden dan in den zin en het is in alle geval niet principieel. Overigens, in de zitting van Donder dag, eene voorgaande verklaaring van zijnen collega de Smet de Naeyer ver loochenend, riep minister Francotte uit DAT DE RKGEER1NG NIET WEIGERT DEN ARBEID VAN VOL WASSENEN te beschermen. Het is bijgevolg niet een kwestie van princiep die den val van 't ministerie bewerkt heeft. De oorzaak zit dieper en zij is schamelijker voor de clericale partij. Het is de verdeeldheid, de afgunst, de heerschzucht, ter eener zijde, de lamlendigheid, de karakterloosheid en de kromme sprongen van de ministers, ter andere zijde, die ia de katholieke rangen zooveel nijd en wederzijdsche onderkruiping hebben doen ontstaan, dat de ministers het niet langer tf/eer konden volhouden. Men mag zich wel aan eene clericale herplaastering verwachten, waardoor een nieuw katholiek ministerie zich nog voor eenigen tijd aan 't bewind zal kunnen houden, maar de scheur ia er m en de verfoeide clericale over- heersching -zal in de modder verzinken tot algemeene vreugde en ontlasting van 't land. en dan zal de beiaard spelen, van alle torentransen. Ziehier den tekst van het amende ment Reernaert Art. 17. Teh einde te beletten dat er misbruik wordt gemaakt van de lichaamskracht der arbeiders, eu bij gebreke van eene bijzondere wet be treffende dit onderwerp, zal een ko ninklijk besluit, gehoord den Mijnraad, den Hoogeren Arbeidsraad en de be voegde afdeelingen c^er raden van Nij verheid en Arbeid, het dagelijksch getal uren bepalen, gedurende welke do werklieden ondergronds mogen ar beiden aan de werkelijke ontginning van brandstofmij nen in het Noorder bekken. Het amendement Van Gleemputte luidt als yoigt De regeering zorgt er voor, dat bij de ontginning van mijnen waarvoor vergunning is verleend voor 7 Februari 1905, de duur van den dagelijkschen arbeid binuen in de mijn met schade lijk zij voor de gezondheid der werk lieden. Zij beslist daarover bij koninklijk besluit, na den ontginner te hebben gehoord en het advies te hebben iuge- wonnen van den Mijnraad, van de be voegde afdeeling der Raden van Nij verheid en Arbeid, alsmede dit van den Hoogeren Arbeidsraad. Het is voldoende den tek-t, van deze twee amendementen van nagenoeg ge lijke strekking te vergelijken, om te begrijpen dat het maar een voorwend- is om de ware reden van het ministe rieel ontslag te verbloemen. De ware reden is dat de clericale partij zoodanig verdeeld is,d"at wij met rasse schreden naar de outbinding ga a u Liberalen, maakt u vaardig tot den strijd. Het uur vau de revanche en den zegepraal nadert. Vrijzinnige werkliedenen burgers, hoog de blauwe vlag Treffelijke menschen, luistert aan dachtignaar de woorden van Dageraad, een klerikaal gazet je van Rousselaere, en print ze diep ui uw geheugen en in uw hert Ziehier wat hij schrijft Moesten wij overtuigd zijn dat er noch hemel noch hei iswij zouden pakken, ste len, roovenalles waar wij de hand kunnen opleggen. Voor niels dal ons hel geluk de zer wereld kan versperren, zouden wij achteruil wijken tenzij voorloopig voor de politie en gendarmen. Wij richten ons nu tot alle treffelij ke lieden want hier isgeen kwestie van liberaal of klerikaal, - er is kwestie van treffelijkheid, eu wij vragen hun Is het whI mogelijk,dat een men<ch, met gezond verstand begaafd, zulke taal voere Gij treffelijke man, tot welke partijtot welken godsdienst gij ook behooret, ga eens in uw hert on derzoek uw geweten, en stel u de vraag Waarom moord ik niet Waarom steel ik met Waarom laster ik niet En uw geweten zal u antwoor den Ik moord niet, ik steel niet, ik laster niet, omdat moorden, stelen en lasteren, diugeu zijn die slecht zijn, en dat ik, voor nietster wereld,wetens en willens, iets zoude willen doen dat slecht is. Zoo zal het geweten van ieder tref felijk man spreken. Er zijn nogthausgeweteus die anders zullen spreken. En welke gewetens zijn dat Het geweten van den schelm, van den deugniet zal antwoorden Ik zal pakken, stelen, rooven, alles waar ik de hand kan opleggen voor mets dat mij het geluk dezer wereld kan versperrenzal ik ach Ier uitwijkentenzij als ik gevaar loop van betrapt en gestraft le zijn. ■De deugniet zal letter voor letter spreken gelijk de opsteller van Dage raad schrijft. Reide laten het kwaad niet uit afkeer voor het kwaad, maar uit vrees voor de straf, en bijgevolg, beide staan op deuzelfden voet. Ministerieel leven. Van al de minis ters die de portefeuille van binnen- landsche zaken verkregen, sedert 1830, bleel M. De Trooz langst aan. Hij werd minister den 5 Oogst 1899 eti bleel dus 6 jaar en 8 maanden minister. Na hem komen Cli. Delcour, met 6 jaar en 6 maanden Alt'. VandeDpeereboom, 6 jaar en 2 maanden; R. Jackemyns, 6 jaar. De politieke man die de langste mi- nisteneele loopbaan had in Belgie, is M Vandenpeereboom, minister van spoorwegen en posterijen benoemd den 16 Jum 1884 eu aftredend den 5 Oogst 1899, 't zij na 14 jaar, eene maand en eenige dageu in den raad der Kroon .te hebben gezeteld. M. de Smet de Naeyer is minister der schatkist, sedert 26 Maart 1894, 't zij gedurende 13 jaar en eenige dagen, mits eene onderbreking van eenige maanden in 1899. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Raklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr id- De achturige arbeidsdag. De totale uitslag der referendums ingericht on der de mijnwerkers der kolenkommen van het centrum. Luik, Charleroi, Bo- rinage en Beneden Samber, omtrent den 8urigen arbeidsdag, bedroeg voor de 8 uren, 80,760 tegen 611 witte en nietige stembriefjes 569. Dit is een daverende kaakslag voor den ex minister Francotte die in volle Kamer durfde beweren dat de meer derheid der mijnwerkers vijandig aan de hervorming is. De overname door den Staat van het West-Vlaamsche spoor, is door de kle rikale kandjdaten tijdens de laatste Kamerverkiezing op schandalige wijze g( ëxploiteerd geweest. De katholieke kandidaten wisten nocatans dat ze de kiezers bedrogen, mits er van die overname niet eens sprake was Men is zooverre, gegaan feesten aan te kondigen die in Septem ber moesten plaats hebben ter gelegen heid van de inhuldiging van den staats dienst. M. de Smet de Naeyer, eerste minister, moest erbij aanwezig zijn. M. de Smet is nu naar den politieken kabeljauwkelder verhuisd en van de overname des spoor wegs zal er in de eerste drie jaren geene sprake meer zijn Misschien duikt het ontwerp bij de aanstaande verkiezingen tereg op. De benoeming van baron Ruzette tot gouverneur, heeft niet veel ver rassing gebaard te Brugge en in de provincie, daar ze algemeen verwacht werd. De jonge commissaris des Konings voor West-Vlaanderen had zich sinds het overlijden van baron Bethune op die benoemiug voorbereid, want hij die een der verkleefdste partijgangers van M. Beernaert was, die werd aan zien als een apostel der nieuwe rich ting, wachtte zich wel ter Kamer te verschijnen wanneer het er op aan kwam openbare belijdenis te doen van 't nieuwe geloof Baron Ruzette, geboren te Brussel in 1866, studeerde te Leuven, waar hij dokter in de rechten werd. Hij zetelde tot 1902 in den provincieraad van West-Vlaauderen en werd daarna naar de Kamer gezonden. Te Brugge stond hij bekend als de boodschaplooper zijuer kiezers. In de Kamer speelde hij een weinig schitte rende rol en alleen bij de bespreking der Autwerpsche forten, nam hjj stand in een debat. De jonkheer de Maere d'Aertrijcke, die hem ter Kamer opvolgt, is zoo mo gelijk ppgvönbeduidender en zal de collectie Westvlaamsche genies als Pil, Van Merris, Van der Huyden en Rey- naert op waardige wijze completeeren. In de maand October aanstaande zal de'reeks die den 31 December 1907 uittreedt moeten herkozen wor den. M. Canepeel, bestuurder van het openbaar slachthuis benoemd, is

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1