Tib, aux Oiseaux Weldadigheidsfeest. 1 zi'n" i De stad wordt mooi. Gas. Maatschappij Oud-Pompiers Société Boyale des Francs Arbalétriers. Brand te Zillebeke. De bende van Hazebrouck. Schrijversrecht. ontslaggever sedert meer dan twee jaren. M. Begerem is afgetreden om re dens van gezondheid. M. Vandevoorde is overleden. Deze Heeren behooren tot de uit tredende reeks in 1908. Het is dus de minderheid van den Raad die in October aanstaande op het spel zal zijn. Gelukkige heer Colaert Ten ware dat M. Vanderghote zou vin den dat zijne waardigheid eischt dat hij zich terugtrekt, hetgene maar welvoegelijk ware. Men kan moeielijk zijn eigen con troleur zijn. Ziehier de lijst der uittredende Raadsleden in 1908 De heeren Begerem, ontslaggever. Bouquet, Caenepeel, ontslaggever. Fiers, Fraeys, V andenpeereboom, Vandevoorde, overleden. De uittredende Raadsleden in 1912 zijn De heeren Colaert, D'Huvettere, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Sobry, Struye, Vanderghote, V andenboogaerde. V oor het werk der Open kucht »- Zullen de kindertjes, die bij het aanstaande seizoen langs onze stran den zullen huppelen, vermoeden dat een deel hunner dankbaarheid toe komt aan den Kring der onder-offi cieren van het garnizoen van Yper Wij weten niet of het 't gebruik is, in het Werk der Open Lucht, in de harten zijner jonge gasten het gevoel van dankbaarheid in te pren ten jegens hunne weldoeners. Maar, in bevestigend geval, denken wij dat het zeer ondankbaar ware-de namen te vergeten van dezen die Donderdag. 11. het lofbaar initiatief genomen hebben een avondfeest in te richten ten voordeele van dat werk, dat te vens voortreffelijk en menschlievend Gij ziet dat er voor alle neigingen Voegen wij daarbij eenige kleine veraangenamingen, zooals onder an- j j dere, de onverwachte aankomst van I eene zangeres van Parijs, die aller schoonste romancen zong met eene verrukkelijke stem die het genot der gewone bezoekers van het opera uitmaakt. Dit alles is met een onbetwistbaar talent uitgevoerd geweest. De geimproviseerde vertolkers hebben zich op de hoogte hunner rol getoond en de vervoerde toehoorders hebben hen hunne geestdriftige en welverdiende toejuichingen niet ge spaard. Wij herhalen het met genoegen, de Kring der Onder-Officieren, met dit avondfeest in te richten, heeft eene ingeving gehad die men niet genoeg zou kunnen prijzen. Zijne daad is schoon en getuigt eene menschenlief- de die wij niets kunnen dan bewon deren. En wij zouden niet genoeg de moedige jongelingen kunnen geluk- wenschen, die gewoon zijn een ge weldig leven te leiden, en een mede lijdend oog werpen op de arme klei nen, wier wankelende gezondheid en de zwakke gesteltenis luidop de versterkende lucht des hemels, de zuivere, gezonde,open Lucht vragen. Wij zullen ons niet ophouden om een omstandig verslag te geven van dit feest, welk, haasten wij ons het te bekennen, volkomen gelukt is en den grootsten bijval bekomen heeft dien men ervan verwachten kon. Zeggen wij enkel dat het goed op gestelde programma de afwisselend- ste nummers bevatte. Muziekstukken, welke eene schaar van jonge kunstenaars, onder de lei ding van hunnen uitmuntenden be stuurder, den heer Alb. Van Eegroo, wiens faam niet meer te maken is, meesterlijk uitgevoerd heeft. Liedjes, op eene onberispelijke wijze gezongen. Eentooneelstukje, getiteld Schei den wij», waar twee echtgenooten, die zich wederkeerig bedriegen, ver liefd worden op hunne wettelijke vrouw, omdat zij bemerken dat zij zich aan oneerlijkheden schuldig maken. Eene comedie, Mijne vrouw verveelt mijwaar de vrouw de liefde van haren echtgenoot her overt, met hem te bedreigen hem de hare te onttrekken. Een drama De Vergelijking waarvan wij niets zullen zeggen, om onze lezers geen kiekenvleesch te doen krijgen. Eindelijk een blijspel, het Engelsch, zooals men het spreektwaar een ver tolker, die er geen is, een engelschen heer verzoent met den schaker zijner dochterop de vernuftigste wijze der wereld. Wij hebben een oogenblik ge meend dat er dit jaar eene verslap ping zou zijn in het bouwen wij zijn verplicht te bekennen dat wij ons vergist hebben men bouwt overal nieuwe huizen worden opgericht, de eene schooner dan de andere, er zijn er voor alle neigingen. De Capronstraat zal welhaast een ganschen kant volkomen opgemaakt hebben, behalve eenen hoek die moeielijk eenen kooper zal vinden, die zich op een gevulden gracht be vindt. Indien de stad wilde toestemmen tot eene opoffering op den prijs, weldra zou zich een liefhebber aan bieden en de hoek zou bebouwd worden het ware overigens in het belang der stad er in toe te stemmen, want de grond die aan den hoek paalt in de verlenging der nieuwe straat, zou in waarde winnen, zij zou al den eenen kant terugnemen wat zij al den anderen kant zou afstaan. Op den nieuwen ontworpen boule vard van de Statie naar den weg van Poperinghe zullen nieuwe huizen gebouwd worden, en onder andere twee herbergen de noodzakelijk heid ervan doet zich gevoelen. Op de Statieplaats, waar een kant zich onderscheidt door zeer schoone gebouwen, maar waarvan de huizen langs den kant der stad, gebouwd over nauwelijks vijf jaren, een droe vig figuur maken, is er spraak ook eene nieuwe herberg te bouwen pa lende aan het Hötel des Brasseurs. Wij kennen de inzichten niet van ons bestuur zal het gedoogen dat men er een gebouw plaatst gelijk aan deze die de Statieplaats ontsie ren en zal het toelaten bij het hötel een aanhangsel te voegen dat niet de reglementaire hoogte en geen uit zicht heeft het ware droevig zulks te zien toelaten, ook, hopen wij, voor de schoonheid van den ingang der stad, dat het bestuur een ontwerp zal eischen waarover het zinlijk zal zijn, dat het desnoods geldelijk zal tusschenkomen opdat het zoo zij De Gemeenteraad van Robaais komt met eenparigheid, min de stem van M. Le Houck, die zich onthoudt, het verdr?ig goed te keuren dat moet gesloten worden met de heeren Giros en Loucheur voor de verlichting der stad. bij den vervaltijd van het con- trakt Desclée-De Brouwer dat de Ra*id ontzegd heeft. Wij wijden aan M. Fraeys, naaste bloedverwant van M. De Brouwer, de oorzaak der onthouding van den Robaaischen Raadsheer. M. Le Houck verklaart dat hij geen deel genomen heeft aan de wei ken betrekkelijk de kwestie der verlich ting, omdat hij rechtsweir is van een der concessionnarissen, M. Giros. Hij heeft geen belang in de zaak, maar het is voor hem eene zaak van kieschheid zich te onthouden. M. de MeierGij zijt te nauw gezet, M. Le Houck. Wij weten allen dat gij de belangen der stad niet zult doen opwegen met deze van eenen neef. Te Yper is M. Fraeys in de Com missie en in den Gemeenteraad een der ieverigste aanhangers van het contrakt De Brouwer geweest. Hij heeft, wel is waar, wanneer al het werk geëindigd was, naar Rome vertrokken met M. den Deken De Brouwer, zonder aan de laatste stem ming deel te nemen. Programma van het Concert gevolgd van Redoute, dat zal plaats hebben op Zondag 28 April aanstaande, om 7 1/2 ure 's avonds, in het lokaal der Semi nariestraat, met de medewerking van M. A. Louvois, kluchtzanger. 1e DEEL 1 Le Consentmarche militaire. H. Moerman. 2 Princesse d1 Auberge, scène du carnaval. Blockx. 3 Les Galantesmorceau caractéristique. F. Mertens. 4 Manon, fantaisie Massenet. 2e DEEL. 1 M. A Louvoischanteur de genre dans son répertoire. a Ouverture du Frei- 1 schütz. Weber. n 'b. Solitude. Stojowski. c. Adagio. Mozart. Id Chanson del'Ukrai- Ine. 1 Noskowski. pour ViolonB, Flüte, Hautbois, Harmo nium et Piano. 3 M. A. Louvois dans son répertoire. 3« DEEL. REDOUTE. Lundi Ü2 Avril 1907. ler oiseau Harteel Auguste. 2me oiseau Aerbens Lambert. Op het ter pers leggen vernemen wij dat een brand Dinsdag avond uitgebarst is op de hofstede van M. Lef ever te Zillebeke. Men telefoneerde terstond naar Yper om eene brandspuit. Aanstonds hebben eenige pompiers eene brand spuit op een wagen geladen en zijn naar Zillebeke gereden. Een gedeelte der schuur stond in vlam. Na machtig het vuur bekampt te hebben zijn de pompiers terugge keerd. Niettegenstaande zijn 10.000 kilos hooi, die in de schuur verschuilt waren, de prooi der vlammen gewor den. Den Woensdag morgen om 7 ure zag men nog vlammen uit het ver brande hooi opreizen. Het bovenste gedeelte der muur en het dak der schuur zijn ingestort. Hier en daar ziet men nog eene brandende balk liggen. Het opgebrande goed is verzekerd. De Fransche bandiêten Abel Pollet, if"18® Matoret. Theebel Deroo, ge zegd Chalons, en de Belgische bandiet Guyard gezegd Lapard, evenals zijne vrouw dia beticht wordt van verhelipu werden Dinsdag op de Belgisch-Fran sche grens opnieuw geconfronteerd in bijzijn der parketten van Bethune en van Yper. De ondervraging liep eerst over ee nen diefstal van 4,000 frank, te Kou». bruizghe geplagd ten nadeele vau Vr. Nathalie Vermaere, in April 1906, als ook over eenen diefstal, gepleegd te Watou, bij den heer Cappelaere, gewe zen onderwijzer. Die misdrijven wer den verraden door eene vrouw van Po peringhe men heeft er echter nog geene bewijzen van. Er was ook kwestie van den diefstal gepleegd bij den heer Giller, veekoopman te Yper. De zaak moest bij gebrek aan bewijs- stukken uitgesteld worden. Toen de bandieten terug weggeleid werden had er eene betooging plaats. Er werd met kareelen geworpen en het scheelde weinig of de menigte be stormde het rijtuig. Dank aan de gen darmen kon zulks belet worden Ziehier eenige uittreksels van eenen brief, geschreven door den beruchten kapitein Abel Pollet Ik heb meer dan 400 diefstallen gepleegd waarvan ik het bedrag groo- teudeels voor mij hield. Doch ik be minde eene vrouw en ik deed veel bui tensporige uitgaven, 't Is overigens daaraan te wijten dat ik aangehouden werd. Ik vraag vergiffenis aan mijne ar me vrouw en aan mijne kinderen, aan wie ik zooveel leed veroorzaakt heb insgelijks vraag ik vergiffenis aan mij nen ouden vader, die zooveel en zoo hard voor mij gewerkt heeft. Dinsdag avond werd er eene huiszoe king gedaan in de woning van Theofiel Deroo. Ten 5 ure kwam de trein met de fransche bandieten te Hazebrouck aan. Daar namen zij met het parket en de bijzondere commissarissen MM. Vi- gnoile en Forest, plaatsin het rijtuig van het Hotel Nationalen men rped naar Pradelles, daar Deroo verklaard had dat hij in de woning van zijnen vader den buit verborgen had. Voor de deur van het huis, door vader Deroo betrokken, stondeeneaanzienlijke me nigte Theofiel Deroo was daarover zeer verbolgen hij riep tot het volk op dreigenden toon dat hij niemand aanraadde binnen te komen. De huis zoeking gebeurde zeer snel onder een plavei, in de keuken, vond men een blikken doos met 520 fr. in goudstuk ken. Onder het dak ontdekte men een gouden ring en een zilveren uurwerk men denkt dat die twee laatste voor werpen in België gestolen zijn. Na die ontdekkingen liet men Theo- phiel'Deroo een oogenblik alleen met zijn vader. De arme ouderling brak in snikken los toen zijn zoon hem om helsde en hem zegde Mijn arme oude vader, dien ik onteerd heb, ver geef mij Daarop antwoordde de grijsaard dat hij alles vergeten en ver geven had. Men had moeite om beiden van elkander te scheiden. Op eene zijner algemeene vergaderingen, heeft West-Vlaanderen's Tooneelhond een ontwerp van wijziging der tegenwoordige wet. op de schrijversrechten opgemaakt. Dit ontwerp bevat onder indere Geen enkel muziek- of tooneelgewrocht zal mogen opgevoerd worden voor liet pu- bliek, noch 111 zijn geheel, noch gedeeltelijk, met hel doel van geldwinning, zonder loela- lating des schrijvers Kunnen als zulkdanig niet worden be- schouwd, de muziek- of tooneelfeesten, waarvoor een inkomgeld wordi gcëischt, ten einde de enkel noodzakelijke onkosten te dek- ken of ten voordeele van een of ander liefda- dig doei Sommige bladen hebben terecht doen op merken dat, indien men du artikel zoo aan neemt, iedere maatschappij zich zou kunnen onttrekken aan het betalen der schrijversrech ten. Overal zou kunnen worden beweerd dat, hel feest enkel gegeven wordt met een of ander liefdadig doel, of, dat het geëischte inkomgeld slechts dienen moet. om de kosten der opvoe ring te dekken. Natuurlijk was dit nooit het doel van den Bond. Immers hij wil dat aan de Heeren tooneel- schrijvers en toonzetters billijke vergoeding be taald worde bet is het krachtigste middel tot aanmoediging der kunst Wat hij echter ver langt, is de misbruiken afgeschaft zien welke het tegenwoordig stelsel oplevert, ledereen weel dal de meeste schrijvers en toonzetters het opvoenngsrecht hunner werken aan maat schappijen verkoopen. Deze zoeken dan moei lijkheden schier bij elke opvoering, bijzonder lijk op muziekaal gebied, vergen soms betaling daar waar niets te betalen valt, en veelal eischen en ontvangen zij sommen, die slechts -* is. m k n

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2