Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 9n Hei 1907. Derde jaar. Nr 26. De ministerieele crisis opgelost De nieuwe ministers. Parlementaire werkstaking. Moeien wij aandringen op ontbinding Belangrijke vergadering Voor de kleine burgerij. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Oonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voon den buiten Hen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten btireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen': 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Eindelijk Na drie weken vreeselijke baarsoierteu is het nieuw kind ter we reld gekomen. De moeder, de klerikale partij, is erg, zeer erg ziek, en met het kindje zelf, is het maar deerlijk ge steld Het is niet volledig. Er ont breekt nog een lidmaat. Want voor het ministerie van Landbouw heeft men nog geen miuister kunnen vinden. Arme klerikale partij Op het schip dat binnen kort zal schipbreuk lijden, hebben plaats geno men Ministerie van binnenlandsche za ken M Jules de Trooz. Ministerie van justicie M. Jules Renkin. Ministerie van buitenlandsche zaken M. Jules Davignon Ministerie van financiën M, Jules Liebaert. Ministerie van ijzeren wegen M Georges Helleputte. Ministerie van letteren en kunsten M. Descamps-David. Ministerie van openbare werken M. August Delbeke. Ministerie van nijverheid en arbeid M. Armand Hubert. Ministerie van oorlog Luitenant- Generaal Hellebaut. Hoe wilt gij dat zu'lk schip varen kan. Terwijl de eene het roer langs den eenen kant zal trekken, zal de andere het langs den anderen kant sleuten. Immers, MM. de Trooz en Liebaert zijn twee overblijfsels van het oud ministerie. Zij zullen moeten uitleg ge ven aan de Kamers over de schandalige houding welke zij aangenomen hebben toen zij de wet op de mijnen introkken den 11 April 11., tengevolge der stem ming van het amendement Beernaert, en de bespreking lieten voortzetten den volgenden dag. Eerst toen de Ka mer in verlof was, werd de intrekking der wet bekend gemaakt. Men had de volksvertegenwoordigers voor den aap gehouden Men had de gansche natie beleedigd. En aeze belediging moet uit- gewischt worden Onder de nieuwe ministers bevindt zich M. Helleputte, een van diegene die het amendement Beernaert, oorzaak van de gansche crisis, heeft doen stem men. Deze kan toch niet aanvaarden, dat men de wet, die bij met zooveel krachtdadigheid verdedigde, als niet meer bestaande zou aauzieD. Welke houding zullen die politieke mannen aannemen die, gisteren vijan den, zich morgen ais leden van een en zelfde ministerie aan de Kamers zullen voorstellen. M. Delbeke, een der nieuwe minis ters, is voor den vrijhandel, terwijl de meerderheid der klerikalen voor de bescherming van den handel is. Men wilde hem eerst minister van Land bouw maken, maar hij heeft niet mo gen aanvaarden omdat M. Maenhaut, klerikaal van Gent, er tegen gepro testeerd heeft in naam der belangen van den Landbouw. M Delbeke is ook een voorstander vau Niemaud gedwongen soldaat maar dat zal h^m wellicht niet belet ten overeen te komen met den Miuis- t<*r van Oorlog, «ant onze klerikale antimilitaristen hebben toch in deze laatste tijden al gestemd wat men maar wilde voor krijgsuitgaven. In alle geval, wanneer men de sa menstelling ziet van het nieuw kleri kaal ministerie, dan bemerkt men al gauw dat dit ministerie ni6t in staat is een ander progamma te hebben dan de verdediging der klerikale belangen. Voor het land is er niet het minste profijt uit te trekken en daarom ook, zal de onmacht van dit ministerie zoo dadelijk blijken dat het maar een heel kort bestaan zal hebben. En wat dan De tegenwoordige crisis heeft de klerikale partij meer verzwakt dan al de aanvallen der tegenpartijen. Nu is zij bepaald veroordeeld, en het kortste middel om een einde te stellen aaD dentegenwooidigen moeilijken toe stand die in ons land heerscht, is de ontbinding, ten einde het land te raad plegen en de kiezers zelf te laten be slissen dat een liberaal ministerie moet aan het bewind komen. M. de Trooz, geboren te Leuven den 21 Februari 1857, zetelt in de Kamer sedert 1889. Hij werd voor de eerste maal minister den 5 Oogst 1899. M Jules Renkin, geboren te Elsene, den 3 December 1862, werd dokter in de rechten te Leuven in 1884 geko zen, als christen democraat, trad hij in de Kamer den 12 Juli 1896, en werd steeds herkozen sinds dien. M. Davignon, geboren te Ten Naeye in 1854, studeerde te Leuven, hield zich met tentoonstellingen bezig, ze telde van 1898 tot 1900 in den Senaat, en werd Kamerlid in 1900. Baron Descamps-David, geboren te Beloeil in 1847, studeerde te Leuven, waar hij professor werd na er advo caat te zijn geweest. Huwde eene rijke Russische dame. Sonateur sedert 1896. Houdt zich veel met letterkunde en volkenrecht bezig; is dichter en tooneelschrij ver, en ver tegenwoordigde België op de conferen tie van 's Hage. M. Delbeke, geboren te Kortrijk in 1853, studeerde te Leuven, werd advo caat te Antwerpen in 1874, werd Ka merlid gekozen in 1892, en sinds bleef hij in de Kamer. Is een schrijver en een kunstliefheb ber. M. J. Liebaert, geboortig van Kor trijk, Juni 1848, studeerde ook te Leu ven, werd advocaat te Kortrijk en trad in de Kamer in 1890. Werd achter eenvolgens minister van financiën, ar beid en spoorwegen nu herneemt hij de financiën. M. J. Helleputte, geboortig van Gent, 1852, ingenieur, studeerde te Gent, bleef eenigen tijd in dienst van den Staat, en werd in 1876 leeraar te Leuven werd Kamerlid gekozen voor Maaseik in 1889. M Arm. Hubert, geboren te Lessi- nes, in 1857, studeerde ook te Leuven en werd advocaat. Eerst magistraat, werd hij arrondissementscommissaris te Bergen in 1894 In 1900 werd hij se nator gekozen. Volgens de samenstelling van het kabinet door deBrusselsche dagbladen medegedeeld, telt het nieuw ministe rie twee senators en zes leden der Ka mer. Leuven telt twee ministers. De voor zitter der Kamer, de heer Schollaert, is cok van Leuven. Brussel heeft één minister. De stad Gent is eigenlijk niet in het nieuw kabinet vertegenwoordigd. De heer Helleputte, die een Gentenaar is, is afgevaardigde van Maaseik. Hij vor blijft te Kessel-Loo, bij Leuven. In het nieuw kabinet zetelen drie Walen de hoeren Hubert, Descamps Dsvid en Davignon, en vijf Vlamingen, de heeren de Trooz, Helleputte, Lie baert, Delbeke en Reukin. Het naderen van den 1" Mei en de lentewalmen brengen de hersens der opstellers van a Le Peuple in beroe ring. Het is zeker onder dezen indruk dat het socialistisch hoofdorgaan voor stelt aan de linkerzijde om in werksta king te gaan den dag dat de Kamers heropend worden. Daarmede, denkt het wereldhervormersblad, zou men het ministerie ferm in nesten brengen. Kinderillusie of oudemansgesuf Vooreerst, een werkstaking is alles behalve parlementair. De Kamers heb ben al gedwongen verletdagen genoeg en het is niet om er werkstakers van te maken dat de kiezers hun vertegen woordigers naar de Kamer zenden. Ten tweede wij gelooven niet dat de nieuwe ministers in nesten zouden zitten door de afwezigheid van de lin kerzijden. Wel integendeel. Zij zouden het veel te schoon hebben, zich allen in meer derheid ziende om een schoone come- die op touw te zetten en aan het land te doen gelooven dat de vertegenwoor digers der katholieke partij in de Ka mers blok vormen, dat de eendracht hersteld is en dat de heerschende crisis niets anders was dan een voorbijgaan de misverstand. Het is ons dunkens noodzakelijk dat de leden van de linkerzijden van den eersten dag af zoo talrijk mogelijk op post zijn en dat zij zulkdanige uitleg gingen uitlokken, dat de tweedracht, waardoor de katholieke partij aange tast is, nog meer in 't licht gesteld worde. Heeft het hoofdorgaan van de socia listische partij nog niet begrepen dat de politiek en de behartiging der par tijbelangen met geen kwajongensstre ken te dienen zijn Tegenover het schandelijk affront der Kamers aangedaan door het intrek ken van de mijnwet, tegenover de machteloosheid van de rechterzijde, tegenover de onloochenbare scheuring inde katholieke partij, gaan er van alle kanten stemmen op om de ontbin ding van de Kamers te vragen. M. Janson, o. a., is van meeniug dat de ontbinding zich opdringt. Het kan inderdaad aangenomen zij n dat er in de Kamers geen regeeringsmeerderheid meer is, gelijk het overigens reeds be wezen is dat deze meerderheid alleen door bedriegelijke middelen werd ver kregen. Drf clericale macht, de katho lieke meerderheid vormen do recht- zinuige uiting niet meer van den wil der kiezers. Da loopende crisis heeft zulks op treffende wijze in 't licht gesteld. Nochtans gelooven wij dat de liberale partij mets te winnen heeft met op een onmiddellijke ontbinding aan te drin gen. Men late een nieuw ministerie de Trooz - bijgevolg een herlapt ministe rie optreden en weldra zal de ver rotting van de clericale partij zich nog duidelijker voor het land afteekenen. Noodlottiger wijz9 moet zij ondertus- schen ook meer verzwakken en zoo zal de ontbinding als van zelf komen. Laat ons nog enkele maanden ge duld hebben. Hoe meer de katholieke partij verbrokkeld en verzwakt wordt, hoe sterkerzal de liberale partij kun nen terug optreden. Wij zullen immers niet sterk genoeg kunnen zijn om een erfenis over te ne men, zoo zwaar belast door de vadsige onbekwaamheid der clericale regeering en welke zoovele moeilijke en gevaar lijke vraagstukken onopgelost laat. der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat. De zitting der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat, welke Vrijdag plaats had, heeft tot ruim 5 uren ge duurd. Lang en hevig zijn de besprekingen geweest waaraan al de voornaamste leden der linkerzijde hebben deelgeno men.'Ten slotte is er overeengekomen krachtdadig op te treden tegen het nieuw ministerie waarin de heeren de Trooz en Liebaert blijven zetelen na zich zelf eenen kaakslag te hebben toegediend door de onderteekenmg van het koninklijk besluit,de uieuwe mijn wet intrekkend. Er is besloten dat M. Janson in de Kamer en M. Dupont in den Senaat de Regeering bij hoogdringendheid zullen ondervragen 1° over de tegenwoor digheid vau die twee ministers-renega ten in het nieuw kabinet 2° over den hoon, de oppositie aangedaan door het intrekken eener wet waaraan bewuste ministers zelf hebben medegewerkt. Dit besluit is genomen met de alge meens meerderheid der stemmen van al de aanwezige leden en dadelijk heb ben de heeren Janson en Dupont de voorzitters van Kamer en Senaat hunne interpeltatiën in dien zin aangekon digd. Met zekeren ophef geven de clerica le bladen verslag over de zittingen van de nationale commissie der kleine bur gerij Oubetwistbaar is het dat er in deze commissie goede en nuttige wen- schen werden uitgebracht. Maar tot hiertoe is het meest bij weuscheD gebleventerwijl de cle- licale veelbelovers sedert meer dan 22 jaren lieer en meester spelen. Hunno liefde voor de kleine burgerij en voor de neringdoenden komt gewel dig laat. Niet alleen komt zij te laat, maar meer dan verdacht voor. De clericale politiek is noodlottig geweest voor de neringdoenden. Onder de leiding en toezicht van de geestelijkheid werd het land als over stroomd met katholieke coöperatieve winkels en werkhuizen, die stiel- en neringdoenden veel meer concurrentie en kwaad doen dan de socialistische samenwerkingen en enkele zeldzame liberale coöperatieven. Nevens de clericale coöperatieven, in vollen dag publiek op straat en markt gevestigd, moet men dan nog de kloosteis rekenen waar allerlei nering en nijverheiddoodende bedrijven wor den uitgevoerd, met behulp der wee- z-m en ouderlingen die er worden ge- plaatstop de kosten der officieele lief dadige besturen en der belastmgsschul- digeu. Verder hebben de kleine bur gers en neringdoenden het schrikkelijk r M

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1