Stadsnieuws. Eene Martelares. DAGKLAPPER. De ezelstamp de laaghartige beleediging Hier en daar. Sladsharmonie. Wettelijke akten. Bijdrage van het leger. Mengelwerk. af te bijten met allerlei groote maga zijnen en andere mededingende onder- neuiingen, opgericbt met demillioenen -waarover de kloosters en de hoogeie geestelijkheid beschikken. Zoolang de geldmacht van de gees telijkheid, schandalig aangevoed met millioenen subsidiëu onder allerlei voorwendsels door de clericale minis ters en geput uit de zakken van de be lastingschuldigen die het zwaar te ver- do reu'hebben, zoolang deze verschrik kelijke en alle stiel- en neringdoodende geldmacht niet gekortvleugeld wordt, zullen alle besluiten van alle nationale commissiën weinig baten. De kleine burgerij en de neringdoen den hebbsm er alle belang bij zich bij de liberale partij aan te sluiten en baar krachtdadig te helpen om de clericale overheersching zoo spoedig mogelik te verbrijzelen. Ministerie der Juliussen. - In het her- opgestoofd klerikaal ministerie van M. de Trooz zetelen vierJuliussen Julius beteekent de vlasbaard, de melkbaard, de jongeling 't Is waarschijnlijk daarom dat M Julius de Trooz... mo.\vz& jonge Julius sen heeft genomen om zijn waggelend' oud kraam te kunnen rechthouden, 't Zal niet laDg duren Drie weken lang heeft het politiek kraambed van M de Trooz geduurd en alles is dan toch afgeloop9U zonder de ijzers te moeten gebruiken Nooit is eene miuisteriaele crisis bij ons zoo lang van duur geweest, doch het dient gezegd dat men ook nooit in Belgieeene regeeringspartij heeft aan getroffen die zoo doodarm is aan man schappen voor het po.dje van minister kunnende in aanmerking komen. Jordaens heeft ons in eene zijner ta- fereelen Diogenes voorgesteld in vollen dag met eene lantaarn een mensch zoe kend op de markt. M de Trooz had het voorbeeld van dezen filoso f wel mo gen navolgen. Hij bleef drie weken lang op zoek daar 't wikken en 't wegen der minis- trabelen niet glad van de hand ging. De nieuwe banknoot van 1000 frank. Onlangs had de Nationale Dank van Belgie zich gewend tot de voornaamste artisten van het rijk voor de teekening van eene nieuwe banknoot van 1000 frank. Een twintigtal teekeningen werden ingezonden en de commissie gelast met de keuring, heeft de palm toegekend aan M. Jan Magné, kunstschilder en feeraar te Elsene. Hel Staatsblad van Zaterdag kondigt eenige koninklijke besluiten af. Het eerste maakt ons bekend dat het ontslag als minister door Al. de Trooz aangeboden, niet aanvaard is. Dan volgen de koninklijke besluiten waarbij het ontslag aangeboden door MM. de Sm t de Naeyer, Liebaert, Van den Heuvel, Gousebant, Van der Bruggen en Franco: te, wordt aan vaard lift besluit, oprichting hou dend van twee nieuwe departementen van Wetenschappen en Letteren en van Openbare werken, dit der benoeming van de nieuwe mini ters, enz Alweer zooveel gespaard. Het is nu vastgesteld dat geene nieuwe hotels voor de ministers Delbekeen Descamps zullen aangekocht worden. M Delbeke zal zich vestigen met zijne smala in het oud hotel d'Oultre- mont. eigendom der Regeeriog, gelegen op den hoek der boulevard, rechtover het ministerie van Spoorwegen. Baron Descamps zal zijnen intrek nemen in 't ministerie van Landbouw, in afwachting dat men voor dit depar tement eenen titularis vinde. Zou men nu ook ter gelegenheid van dezeu verhuis, de hotels der raads- heeren der kroon niet wat kunnen op schikken Sommige vallen letterlijk in duigen en 't ministerie van oorlog gelijkt er naar 'alsof het sinds 1848 niet, meer ge schilderd werd H<*e oud zijn de ministers Gene raal Hilebaut is in Februari 65 jaar o.l geweest. Din volgt baron Des camps D.ivi m-t 60 in Augusti Lie baert is 59 jaar oud Hellepolte wordt 55 jaar in Augusti. Dsvignon en Del beke zijn 51 1/2 jaar oud Hubert wordt 50 jaar. Renkin is 44 1/2 jaar. De bevolking van Belgie. Op Bi De cember bedroeg de bevolking va" Belgie, 7,238,622 inwoners, waaronder 3,596,629 mannen en 3,641.993 vrou wen. De Eva's dochters spannen dus de kroon. Brabant, alleen, telt 1,415,090 iuwo ners en achteraan komt Luxemburg met 229,143 zielen. Brussel en de voorsteden tellen ruim 750,000 inwoners. Ziehier de cijfers Brussel, 199,695; Anderlecht,58.654; Etterbeek, 26,501; Elsene, 71,748; Jette, 13,245; Koekelberg, 11,905; Laken, 32,418; Molenbeek, 65,659; S'-Gillis, 61.157; Siot-Jöost ten-Noode, 33,814; Schaarbeek, 73,395; Ukkel, 22,765; Watt rmael- Boschvoorde, 8,111 Antwerpen staat altijd vooraan met 304,032 zielen Gent heeft er 163,-079 en Luik, 172,039. Zoetenaye komt aan 't staartje met 26 staatsburgers. Wij schreven in ons laatste num mer, dat de heer graaf de Smet de Naeyer, vooraleer het ministerie te verlaten, de kiesche beleefdheid had gehad olmenboomen te planten langs de vaart van de Lei naar de Yperlée. De Yperlingen, zegden wij, zullen onder hunne frissche lommer den val van den grooten minister op hun ge mak mogen beweenen en er, onder j den olmde voltrekking der gedenk waardige vaart, die regelmatig be- j loofd wordt korts vöör alle kiezing, i afwachten. Ziedaar wat al de Yperlingen met ons gepeinsd hebben. De heeren Fraeys, Struye en Cie, in den naam der katholieke Associa tie, hebben zich toegelaten het aan den gewezen minister zelf te zeggen in eene taal waar de spot en de scherts doorstralen Voor het vermaak onzer lezers kunnen wij niet wederstaan aan de begeerte hun dit klein meesterstuk van vermakelijke letterkunde voor oogen te leggen. Hier is het Mijnheer de Minister, Het Comiteit der katholieke en bewarende Associatie van het arron dissement Yper komt in zijne alge- meene vergadering van heden te be slissen u den overgrooten spijt uit te drukken welke het vertrek inboe zemt van het kabinet dat gij onder uw bestuur hebt. Deze beslissing met de eenstem migheid van al de leden genomen, zal ongetwijfeld goedgekeurd wor den in onze algemeene vergadering die eerstdaags zal gehouden worden, en gunstig aanveerd worden door de katholieke denkwijze van het arron dissement. Het Comiteit aanziet het ter zelfde tijde als eenen plicht hulde te bieden aan onze volksvertegenwoor digers die gedurig eene regeering ondersteund hebben die waardig was van ons vertrouwen en van dat van het gansche land. Nimmer zullen wij de overgroote diensten vergeten door het ministerie de Smet de Naeyer bewezen aan de openbare zaak, bijzonderlijk in de beroerde tijden waar de orde be dreigd was. Het is grootendeels aan zijn initiatief en aan zijne pogingen dat wij den maatschappelijken vrede en den bloei welken ons land geniet verschuldigd zijn. Wij houden er aan u onze dank baarheid te betuigen, verleden jaar, de voltrekking der vaart van de Lei naar de Yperlée beslist te hebben. Indien de werken niet begonnen zijn. wij hebben de overtuiging dat zij het weldra zullen worden volgens de stu diën die de tegenwoordigeRegeering er van gedaan heeft. Het ministerie dat gij voorgeze ten hebt, Mijnheer de Minister, zal bij zijn aftreden de dankbaarheid en dè verknochtheid wegdragenvan ons arrondissement. Gelief er de verze kering van te geven aan uwe acht bare collegas en hun al den spijt mede deelen dien wijgevoelen hen te zien vertrekken op een oogenbliK dat zij geroepen waren om nog o-roote en talrijke diensten te bewij zen aan het land en aan de katholieke zaak. En aanvaard, Mijnheer de Minis ter voor u en uwe achtbare collegas, met de uitdrukking van^onze droef heid, deze onzer verhevenste gevoe lens. F. STRUYE. Ern. FRAEIJS, Ofschoon wij verscheidene keeren den beweenlijken staat der voorlan den van de Maloulaan kenbaar ge maakt hebben, die gansch omgespit zijn door de nieuwe gasverdeeling, blijft de Schepen van openbare wer ken voortdurend doof en laat de ge- buren in het slijk plassen, hetgeen hun eiken keer gebeurt bij de minste regen, het water niet meer kunrtende wegloopen naar de riool. Dit is zeker het gedrag niet. van een verzoenlijken mensch, maar wel dat van een stijfhoofdigen en onbe zonnen. Wij houden er insgelijks aan den heer Schepen den droevigen staat te doen opmerken van het voorland van het Waterkasteel het is eene plaats die zeer bezocht is, waar de lieden, in het slechte weder, moeielijk kun nen droogvoets gaan. Het was nochtans gemakkelijk, met een weinig goeden wil, dat voor land toegankelijk te maken voor de voetgangers, met de asschen te ge bruiken die voortkomen van de ma- chien der waterverdeeling. Maar daarvoor moet men willen zal onze Schepen willen Wij moeten bekennen dat er vol strekte onmogelijkheid is voor eenen Schepen van openbare werken ge volg te geven aan al de reklamaties, maar indien hij het voorbeeld volgde gegeven door de steden die goed be- heeren, waar men voor de verfraai- ingswerken deze van onbetwistbaar nut uitvoert, er zouden min tege'nbe- schuldigingen en klachten zijn van wege de lastenbetalers, die altijd af gewezen zijn, ofschoon hunne vra gen gegrond en billijk zijn. Met den val van het ministerie zullen onze openbare werken kwij nen het is te vreezen dat de vol trekking der vaart de duikeling van M. de Smet de Naeyer zal volgen, welke 400,000 fr. ter zijner beschik king had de stappen bij het nieuw ministerie van openbare werken zul len dus moeten herbeginnen; nieuwe beloften en nieuwe credieten zullen waarschijnelijk de pogingen bekro nen onzer volksvertegenwoordigers en onzer senatoren en zullen, gelijk onder het voorgaande ministerie, dienen om in tijd van kiezing, het kiezerskorps te foppen. v Men is zoo gauw voldaan in het arrondissement Yper. Het leggen van den buurtspoorweg van Yper naar Belle, waarmede de Standaard zich bijzonderlijk bezig gehouden heeft gedurende de kiezin gen om de kiezers van Locre, Re- ninghelst en Westoutre in slaap te wiegen, zal insgelijks in den verge- telhoek vallen, er zal in langen tijd geene spraak meer van zijn. Wij moeten uit het oog niet ver liezen dat wij eenen burgemeester hebben die, bij de minste tegenkan- tino- zich kwaad maakt en niets anders in den mond heeft dan i]j zal mij wreken. Iedereen weet dat het vooral aan zijne stijfhoofdigheid te wijten is dat wij den gestadigen uitstel van het in aanmerking nemen der rechtstreek- sche lijn van Yper naa^ Belle ver schuldigd zijn, omdat hij wilde eene vertakking leggen van Poperinghe naar Kemmel, waartegen de belang hebbende gemeenten zich volstrekt stellen. Zullen de kooplieden van Yper nog lang beschadigd worden in hunne belangen zullen zij altijd moeten de slachtoffers zijn van eenen burge meester die wetens en willens de be langen miskent, uit een politiek doel, van zijne ieverige en werkzame in gezetenen, want, vergeten wij niet dat die buurtspoorweg sedert meer dan vijftien jaren gevraagd is door den Koophandelskring. Allo, M. Remi Bouquet, in hoedanigheid van koopmafi en van getrouw lid van den Koophandels kring, doe eene interpellatie en ver genoeg u niet meer als antwoord met eenige ronkende en verwarde woorden van den heer Burgemeester, die volstrekt niets beteekenen, waar van onze eerste magistraat de spe cialiteit heeft en waarvan hij bij alle gelegenheden misbruik maakt om zijn gedacht te 'verbergen en het ware voorwerp der interpellatie van zijn doel af te wenden. DONDERDAG, 9 MEI (O. H. Hemel vaart), 's middags, Concert op de kiosk der Groote Markt. Gevang. Personneel. Bij koninklijk besluit van 22 April 1907 is de heer Biebnyck (L onder voorzitter der besturende Commissie van het gevang van Yper, voorzitter benoemd van dat College in vervan ging van M Ponpart, ontslaggever. Het onder-voorzitterschap is verleend aan M. Boedt (J.), lid, en de plaats van lid aan M. Dieryck (Isid.), geuees- heer te Yper. D" bijdrage der lichting van 1907 13,000 man is verdeeld onder de provinciën als volgt Antwerpen, 1,647; Brabant, 2,270 West-Vlaan deren, 1,675; Oost-Vlaanderen, 2,096; Henegouwen, 2,192 Luik, 1,601 Limburg, 521 Luxemburg, 468 Na men, 650. I. Sedert den 11 September 18.. had het parket va,1 X kennis gekregen van eene geheimzinnige zaak die de openbare meening innam en de geesten overprikkelde de ver giftiging van den pachter Uurant. Dirant was wel gekend te X... en zeer rijk. Zijne hoeve, hot Neerhof, bevatte wel de helft van het grondgebied van het dorp Romarin, en ie boeren schatten de inkoms ten op meer dan 15 duizend franks. Twee dag n na den dood des pachters den 13 September 18 was zijne vrouw, Auna Durant, aangehouden geweest. Sedert twee maanden was zij buiten alle gemeensch .p opgesloten. De wetsdokter van X.. zeer gekend in het departement, de geleerde dokter Ma theus, was gelast geweest het wettig-ge neeskundig onderzoek te noen. De onderzoeksrechter, M Tirnel en de prokureur der Republiek M. Lombret had den de grootste stilzwijgendheid gehouden over deze zaak maar getuigen hadden ge babbeld zij hadden et-nige deelen hunner getuigenis in het openbaar verteld, en die vertellingen de eene bij de andere gevoegd, maakten een zonderling verhaal uit. H-t leven van Anna Durant, de be schuldigde, was doorsnuffeld geweest Hare gewoonten, hare vermaken, hare neigingen waren nu voor niemand geen geheim meer. OF VOOR HET COMITEIT j> De Schrijver, De Voorzitter,

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2