ONZE WONING. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. CONCERT GEVOLGD VAN VOORDRACHT Donderdag, 23n Hei 1907. 5 centiemen. Derdejaar. Nr 28. Verschijnende des itonderdays. Volkhoogcschool. Kostelooze Tombola Gemeenteraad van Yper. In de Klem. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixtnudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteeketid toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Zondag 3 6 Mei i ten 3 ure ZAAL DER BEURS, voor* de werklieden. Openbare zitting van den Zaterdag M Mei 1907. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Uo- laert, Burgemeester Voorzitter; Struye en Vandenboogaerde, Schepenen; Fiers, Vanderghote, Vandenpeereboom, Bou quet, Sobry, Iweins en Lemabieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig de heeren D'Huvettere en Fraeva. Het proces-verbaal der zitting van 3,0 Maart 11. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige opmer king, wordt goedgekeurd. Sedert onze laatste zitting, zegt de heer Voorzitterhebben wij kennis ge kregen van de benoeming van M. Ru- zette, als gouverneur der provincie. Te dezer gelegenheid hebben wij hem een telegram van gelukwenschingen g9zonden en wij hebben hem uitge- noodigd een officieel bezoek naar Yper af te leggen deu tweeden Zoudag van Tuindag Het zal eene gelegenheid zijn om hem de sympathie te bewijzen, die wij denken hem te moeten betuigen.' M. Bouquetals lid der feestcommis sie, kleeft dat voorstel aan dat eeopa- riglijk aangenomen wordt. Daar het in de ambtsbevoegdheid van het College komt de namen der straten te geven, zijn wij besloten de straat die deze der Waterkasteel en der Capronstraat verbindt, Gravelinestraat te noemen. Het is eene toespeling op eene fransche stad, zegt de heer Voor zitteren Gravelinestraat zal den naam vervangen der oude sterkte die in den tijd gekend was onder den naam van Graveliuesfort. Goedkeuring. 1Stadsbibliotheek rekening 1906 H^t te kort van fr. 100-55 c. zal ge dekt worden in de aanstaande begroo ting. Goedgekeurd. 2. Kerkfabriek van Sl Jacobs re kening 1906. De ontvangsten hebben beloopen tot fr. 7,368 64 De uitgaven tot 8,500-22 Te kort fr. 1,131 58 Be heer Voorzitter verklaart dat het te kort voortdurend vermindert elk jaar en dat het weldra zal verminderd zijn op nul. 3 Kerkfabriek van St Dieters re kening 1906. Ontvangsten fr. 13.653 31 Uitgaven 12,862-77 Overschot fr. 790 54 4. Weldadigheidsbureelverpach ting van onroerende goederen. De Raad brengt een gunstig advies uit over deze verpachting van onroe rende goederen 5. Stadseigendummen verpachting eener sluippoort. Op het voorstel van het College, keurt de Raad de verpachting goed der sluippoort Het Houten Peerd. Deze verpachting is gedaan geweest aan de gewone voorwaarden, aan M. Bruno Boete, voor 9 jaren, aan 300 fr. 'sjaars. 6 Stadseigendommen verpachting van eenen grond. M Angloo, zijne zaken overgelaten hebbende aan M. Depuydt, vraagt de vernietiging zijner pacht met verzoek die pacht over te laten aan zijnen op volger. Op de bemerkingen van den Raads heer Sobry, dat de stad dezen grond zou kunnen noodig hebben, beslist de Raad eene pacht te verleenen voor 9 jaren aan M. Depuydt. M. Angloo had dien grond in pacht voor 25 jaren. 7. Stadseigendommen: verkooping van een perceel grond. Het geldt een perceel grond gelegen tusschen den eigendom van Mevr. weduwe Soenen en den buurtspoorweg van Yper naar Gbeluwe. Het College vindt dat bet verkieslijk ware te verkoopen en op dat voorstel beslist de Raad de verkooping aan 75 c. den vierkanten meter aau Mevr. weduwe Soenen. 8. Stadseigendommenoverdracht eener pacht M Breydel, .lie de pacht van M. Jules Creton overgenomen had van het eilandje op deu Majporgracht, vraagt om deze pacht over te laten aan M. Gaune aan denzelfden prijs. Men weet, zegt de heer Voorzitterdat M. Breydel in het water gevallen is met geheel zijn gezin en het is misschien die oorzaak dat hij beseert zijns pacht over te laten [Men lacht Goedgekeurd. 9. Stadseigendommen: vraag van een bijzonder crediet voor werken vangroot onderhoud in 1906. Dat bijzonder crediet is geheel uit geput en met een frank overtroffen. De werken van groot onderhoud aan de Kasselrij hebben beloopen tot de som van fr. 1,107 08 en deze van bet huis der school in de S' Janstraat, lot fr. 582-45. Na deze uitleggingen door het Col lege gegeven, stemt de Raad de vraag van dat crediet, onder voorbehoud dat in het toekomende bet College ten meesten mogelijk deze werken van groot onderhoud voorziet. 10. Water verdeelingleveringen van kolenvernietiging van het con- trakt. Deze zaak wordt naar de geheime zitting verzonden na eenige opmerkin gen van M. Bouquet. 11 Kerkfabriek van S' Maarten proces-verbaal van aanbesteding van werken. De Raad brengt een gunstig advies uit over deze aanbesteding. Het is M. Vandenkerkhove van Ise- ghem die aannemer verklaard is ge weest. Het ware verkieslijk geweest, zegt de heer Voorzitterdat de aannemer een Yperling ware Het deel der kerkfabriek dat van een zesde is, list zij 28,843 fr., zal ver deeld worden in twee dienstjaren. 12. Gemeenteverordeningen ver andering der schikkingen betrekkelijk de foir en Deze zaak wordt naar eene naaste zitting verzonden voor vollediging van studiën. 13. Wegenis: bestraling der Kla verstraat. De kwestie der bestrating van de Klaverstraat zal nog moeten ondor zocht worden Er zal dienen een nieuw lastenkohier opgemaakt te worden omdat er beslist is geweest vierkante straatsteenen 14 x 14 te gebruiken die min kosten dan de langwerpige. M. Sobry vraagt aan het College de bewoners uit te noodigen die nog aan de riolen niet verbonden zijn, zulks te doen vóór dat de bestrating plaats heb be. Deheer Voorzitter is het met hem eens. 14 Water ver deelingverandering van den Zillebeekvijverlastenkohier en bestek Na eene nieuwe hulde bewezen te hebben aan den heer ingenieur Froi- dvire, opsteller der verandering van den Zilleboekvij ver, en van het. ont werp vau verandering der waterver- deeling onzer stad geeft de heer Bur gemeester lezing van eene rechtvaar digende nota, die wij hier niet kunnen mededeelen bij gebrek aan plaats. De heer Voorzitter stelt twee onder scheidene aannemingen voor; de eene voorden vijver van Zillebeke, de an dere voor deu vijver van Dickebnsch. Men beslist den 10 Mei in afdeelin- gen te vergaderen om 3 ure, om dte voorstellen te onderzoeken ten einde eene stemming te kunnen uitbrengen in de openbare zitting die volgen zal. MSobry zon willen dat de politie met meer waakzaamheid zorge om de ongevallen te vermijden als dat welk dezen namiddag voorgevallen is. Een jongen knaap dezer stad is verdronken al een bad nemende. Men zou moeten beletten dat de jongens zich gaan ba den in de grachten en de wateren der stad. De heer Burgemeester doet aan het achtbaar Raadslid opmerken dat dit ongeval gebeurd is op het grondgebied van Voormezeele. Wat er M. Sobry van denke, het is somtijds zeer moeie- lijk voor de politie de jongens te be letten zich te baden, de gevallen echter vallen zelden voor te Yper. M. Sobry vraagt of er eene beslissing genomen is geweest nopens het maken der inzamelaarsriool van de Door gangstraat. Het is lang, zegt het acht bare Raadslid, dat dit werk aangekon digd is geweest M. Colaerl. De zaak is verscheide ne keereu aangegeven geweest aan den dienst der werken Wat er van zij, de heer Schepen der openbare werken zal zorgen dat dit werk binnen kort ge daan zij M. Sobry begeert dat men eenen put doe vullen tusschen den weg der Stee- nenbrug naar den buurtspoorweg van Yper naar Gbeluwe. M. Vandenboogaerde -- Die grond behoort aan de stad niet. Niettemin, om den achtbaren heer Sobry te vol doen zal het College den noodigen spoed doen. M. Bouquet vestigt de aandacht van het College op eene gevaarlijke plaats, in de Kanonstraat. Om ongelukken te vermijden vraagt hij eene afsluiting aan de Yperlée. De heer Schepen der openbare werken denkt dat deze afsluiting geene wer kende kracht zal hebben. Hij zal ech ter eene proef doen om het achtbare Raadslid te bevredigen. M. Bouquet. De grond waar eer tijds de karren stonden der zwervers, welke het College van de stad heeft doen verwijderen, zou wonderwel dienen voor het maken van eenen hof. Het College beslist voorstellen at te wachten. M. Bouquet. Gij zult zeggen dat ik eene zaag ben, men lacht) ik heb u nochtans te vragen nieuwe banken te plaatsen op de openbare wandelwegen. Eene bespreking ontstaat tusschen verscheidene leden over de plaatsing der banken op onze wandelwegen. M. Vandenboogaerde verklaart dat de kwestie door M. Bouquet opgeworpen een begin van uitvoering bekomen heeft de verledeue week. Niemand het woord meer vragende, gaat de Raad in geheime vergadering en de openbare zitting wordt ten 6 ure 25 m geheven. De Gemeenteraad onzer stad heeft Zaterdag 11. ten 5 ure vergaderd. Ziehier de zakeu die op zijne dag orde voorkwamen 1 Lager onderwijs aanvullende lijsten der rechtln bbenden op het kos teloos onderwijs 2. Burgerlijke Godshuizen ver pachting van landelijke goederen. 3. Waterverdeeling verandering van den Zillebeekvijver lastenkohier en bestek. Wij zullen het verslag dezer zitting in ons naaste nummer geven. De heer Louis Franck, liberale volksvertegenwoordiger van Antwer pen, heeft Woensdag minister de Trooz tot over zijn ooren in de klem laten loopen. Na hem vruchteloos te hebben ver zocht om eenige toelichting van het alge meen politiek programma van de nieu we Regeermg die uit zoozeer verschei den elementen is samengesteld, zette de Antwerpsche afgevaardigde den mi nister-président plotseling voor de vraag wat hij doen zal met het ont werp der vorige Regeering, betreflende de tweede omheining van Antwerpen. Dit ontwerp, zei de heer Franck, was nutteloos, gevaarlijk en volstrekt noodlottig voor de Scheldestad Wat ik aan het Kabinet vraag is, of het voor of tegen dit stelsel is Wacht, antwoordde de heer de Trooz, tot wij het wetsontwerp neerleg gen, dat wij in onze verklaring, nog voor dezen zittijd beloofd hebben. Maar zeg ons, zoo drong de heer Franck aan, dan ten minste toch al wat gij met de afbraak der bestaande ves tingen den-kt te doen Zullen de ves tingen in 1909 afgetrokken zijn, zooals reeds beloofd werd, of' zal men dan slechts met die afbraak beginnen, 'lijk de Métropole het blad van Minis ter Delbeke, ons vreezen doet En de heer de Trooz weer WachtWacht naar ous ontwerp, gij zult wel zien DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1