Stadsnieuws. Eene Martelares. De vaart der Lei naar d'Yperlée. Mengelwerk. (3 Muziekschool. Yper. Rousselare. Maar nog liet de heer Franck niet los. Indien het ontwerp klaar ligt, kunt gij ons zeggen wat het bedoelt, en zoudt gij het er nog niet eens over zijn, Z6g het ons dan ook. Waarop hij van den heer de Trooz dit verbazend antwoord kreeg Zoo gij ons denkt van 't bewind te werpen op de kwestie van Antwerpen, dan moogt gij gerust de zaak opgeven. Het is niet over die appelcienschil dat wij zullen uitschuiven Zoo rukte zich het kabinetshoofd wel uit de klem los, maar zijn twee ooren bleven erin zitten. Klaar is 't dat hij niet wist, wat aan den heer Franck to antwoorden, en zulks wel om de eenvoudige reden dat zijn Kabinet zich nog niet over de kwestie van Antwerpen 't akkoord heeft gesteld. En zulks blijkt niet alleen met de kwestie van Antwerpen het geval, maar met al de vraagstukken die de meerderheid, en dus ook het Ministe rie verdeelen. En meteen wordt ons de truk duidelijk dien de heer de Trooz heeft aangewend om gedaan te krijgen, wat misschien niet één politie ken man geluk zou.zijn n. 1. in de ge geven omstandigheden een Ministerie samenstellen. Tot allen wien hij een portefeuille aanbieden wilde, moet hij gezegd heb ben a Laat ons beginnen met overeeD te komen dat wij overeenkomen zullen. Over wat en hoe, dat zullen we later wel zien. Het voornaamste is dat wij het Bewind in handen krijgen en 't in handen houden zoolang als 't maar kan 't Programma van den heer de Trooz kan dus best samengevat worden in deze twee Latijnsche woordjes Primo vivere Eerst lfeven En als we dood zijn is 't gedaan De onverwachte tijding der herne ming van de werken der vaart Lei- Yperlée, die wij verleden week gegeven hebben, komt bevestigt te worden door het Journal d' Ypres, dat geheel blijgeestig en zegevierend is. Het Journal d'Ypres kondigt de voltooiing aan, het is een beetje spoedig te werk gaan, er is maar kwestie van eene proef tusschen proef en voltooiing is er een verschil M. de Smet de Naeyer, vooraleer bepaald het ministerie te verlaten, dat zoo norsch omver geworpen is III. Heb raiielijden met mij, M. Timel, ik heb geeneu moed meer, mijne gedachten ont snappen mij iedereen verlaat mij, alles beschuldigt mij. Heb medelijden met mij.. De griffier schreef, met het voorhoofd op zijnen lessenaar gebogen, de bladeren pa pier, door de ondervraging vol geschreven, bij hem ophoopende, van tijd tot tijd het hoofd opheffende, den pennostok tusschen de tanden, om met haast een snuifje geel zand op het nog natte geschrift werpende, zonder de beschuldigde te bezien. Zijne pen krabbelde met geknars, en haperende aan de rirapeligheid van het papier, spreidde sorat'jds, eene zwarte ster van inkt op de vragen en antwoorden. M. Timel bezag verstrooid zijnen griffier, spelende met een ivoren mes. De woorden der jonge vrouw hadden hem ontroerd. Hij wachtte, vooraleer te spreken, dat hij bezit van zijn zelve genomen had. Anna vestigde op hem hare roodgeween de oogen. Ofschoon zij maar dertig jaar oud was, scheen de arme vrouw ouder. Een plooi graafde haar voorhoofd hare neus was als tosgenepen, de hopken harer lippen hingen ntêr, de angst had haren mond verwelkt. De onderzoeksrechter gevoelde eenen blik van vurige bede, van wanhopende smeekin gen op hem wegen. geweest door eenige aankomelingen der jonge rechter zijde, heeft er aan gehouden orde te stellen in zijne tal rijke papieren 't is alzoo dat hij, eenige bundels overziende in eene kast welke ontwerpen bevatte waar van de uitvoering kon uitgesteld worden of die konden dienen als kieswip, de verschillige ontwerpen ontdekt heeft der voltooiing van de vaart aangeboden door M. den In genieur Froidure. Eensklaps heeft hij zich al de kies- beloften herinnerd sedert jaren aan de afvaardiging van het arrondisse ment Yper gedaan en hij heeft in zijn eigen gezegd, in een zijner goede oogenblikken, het: betaamt hem eene zekere voldoening te geven. Met het crediet van 400,000 fr., dat gestemd is geweest op de vraag van M. Colaert op het einde van den zittijd, korts vóór de kiezing voor de Kamer, waaraan niemand geloofd heeft, zelfs niet deze die de vraag ge daan had, heeft M. de Smet de Naeyer gemeend te handelen als dankbaar man met het gebruik er van te beslissen voor' eene proef aan den Verbranden Molen iedereen weet dat de gronden op die plaats bedenkelijk zijn, dat de steile oe vers er moeielijk kunnen houden. Van deze proef zal de voltooiing der vaart afhangen, hopen wij de zelve volkomen te zien gelukken. Het is nu genoeg bewezen dat het maar is met een ministerie om te kantelen dat de stad Yper eene gou- vernementale gunst kan bekomen aangezien het door den val is van het groot ministerie, waarvan het Journal d'Ypres zooveel goeds ge zegd heeft, ofschoon het nooit iets gedaan heeft voor onze stad, dat wij er toegekomen zijn eene proef te heb ben, het zal zeer waarschijnlijk zijn met het nieuwe ministerie om te kantelen dat wij de voltooiing zullen bekomen. Aan onze afvaardiging die zorgt zoo verkleefd te zijn aan de toekomst en aan den bloei der stad en van het arrondissement Yper met kracht en volharding te werken niets is te bekomen met zachtheid en lage vleierij de ondervinding is daar, de gelegenheid is schoon, zal zij durven de tanden toonen en het ministerie durven omver werpen indien de le vensbelangen der stad en van het arrondissement miskend blijven That is the question Wij lezen in een goed ingelicht blad dat de Commissie der muziek school van Yper hare kandidaten Eene lange stilzwijgendheid had gevolgd op de laatste woorden der ongelukkige. De rechter onderbrak ze, en, bedroefd Ik zou u willen gelooven, maar ik kan niet Zij boog het hoofd. Het onderzoek der zaak was geëindigd. Het dossier was gereed. De kamer van be schuldiging beval de verzending vóór het assisenhof, in den zittijd die moest gehou den worden te X... drie weken later. In de gansche stad was er eene soort van opgewondenheid, eene overprikkelde ver wachting voor de opening der assisen. Elkeen vertelde de verschillige lotwisse lingen van het onderzoek. Men besprak vooral het wettig geneeskundig verslag van den geleerden Matheus, men ontveinsde niet dat dit verslag in de debatten eene beslissende belangrijkheid hadden. De besluitselen van dokter Matheus, was de onmeedoogende bestatiging der misdaad. Matheus wei d al met eenen keer de open bare beschuldiger, de jury en de rechtbank. Het is hij die de uitspraak voorschreef. Eenige dagen vóór de opening van den zittijd zag de dokter Matheus, in zijne werkkamer gezeten, een ouden man naar zijn huis komen die, gebroken en gebogen op eenen dikken stok leunde en een kind van een tiental jaren bij de hand leidende. De grijsaard was de geneesheer van het dorp Romarin, de dokter1 Sevigna, een vriend der familie Durant hij had den pachter gedurende zijne kortstondige ziekte bezorgd. Het kind was Gustaaf, de zoon van Anna voorgesteld heeft voor de plaats van bestuurder der gezegde school. Zes kandidaten vroegen de plaats. M Albert Van Eegroo heeft de eer ste kandidatuur bekomen met 4 stemmen op 5. M. Alfred Pondevjlle heeft de tweede kandidatuur beko men insgelijks met 4 stemmen op 5. De Commissie der muziekschool stelt, gelijk men weet, de kandidaten voor, maar de benoeming komt toe aan den Gemeenteraad. Belangrijke diefstal van zilvermerk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, is een belangrijke dief-tal ge pleegd geweest op het buitengoed, ge naamd Kersckenshove, gelegen op een twintigtal minuten der stad, op den weg van Yper naar Waasten. Dat bui tengoed is in pacht gehouden door M. Janson-Flagelle, nijveraar te Arraen- tiers, die het bewoont gedurende het zomerseizoen. M. Janson was de verle den week gekomen met zijn dienatbo- dend personeel. Den nacht te baat nemende, zijn de dieven in het huis gedrongen zonder den minsten argwaan te verwekken. Na de ruit eener veranda gebroken te heb ben en na een luik van het venster te hebben weggenomen hebben zij zich in het huis bevonden, waar zij ver scheidene kamers van het gelijkvloers en van het eerste verdiep bezocht heb ben. De voorwerpen van kleine waar de latende liggen, namen zij de voor werpen in zilver, het vaatwerk, de ta fel serviegen, enz. bevattende verschei dene voorwerpen vaD waarde en fami- liegedenkenissen uitmakende. Zij na men insgelijks een medaillon mede. De waarde der gestolen voorwerpen beloopt ten minste tot 7.000 fr. De dieven, na hunne diefte begaan te heb ben, zijn vertrokken zonder eenig spoor na te laten Er is een onderzoek geopend geweest. Een mm verpletterd in de Statie van Rousselare., Cyriel Degryse-Naessens, 32 jaar oud, met zijnen schoonvader, M. Naes- sens-Uroes, wonende in de herberg Au PavilionSpanjestraat, te Rousse lare, was in dienst als. werktuigkundi ge-monteerder van den ijzerweg van Kortrijk, waar hij een loon van fr. 4-80 daags won. In plaats van een ge wonen reizigerstrein te nemen om 's avondsnaar Rousselare terug te komen, klom Degryse dikwijls, spijts het ver bod zijner oversten, ineenekabien van remmer, op zekere koopwaren wagons gesteld en kwam aldus te Rousselare aan. Zaterdag avond, ten 8 ure 32 werd een koopwaren trein gevormd te Kort- Djrant, van deze die men de giftmengster noemde. M. Sevigna kwam dwarsdoor den tuin en belde. Matheus die hem horkend had, kwam zelt de deur openen en leidde hern in zijn kabinet. Sevigna scheen zeer ontroerd. Waarin kan ik u van dienst zijn, beste ambtgenoot zei de dokter Matheus. Gustaaf had de hand van Sevigna verla ten en dwaalde nieuwsgierig in het kabinet, rond de destileerkolven, de toestellen en de stopfleschjes. Bij het venster zat de dochter van dokter Matheus op een bankje, met lapjes een kleed makende voor hare pop, die nevens haar op den grond lag met de armen open. De kinderen bezagen elkander, eerst een weinig verwonderd, dan verscheen een glimlach op de lippen van Maria, als een schuchtere en aarzelende roep, welken Gustaaf insgelijks beantwoordde met eenen glimlach. Hij naderde met kleine stapjes, zijne hand langs de tafels slepende en met ge spannen lippen, roode wangen en een verle gen uitzicht. Maria stond op, nam hem bij de hand en trok hem naar hot venster. Kom eens mijne pop zien flnu/r8!!18" ^Utten de geneesheeren met uisterende stem. Sevigna, zeer bleek vroeg aan Matheus. b D e8k' Dus, uwe zending is volbracht Droevige zending, ik zweer hei zeide Matheus z jne woorden scandeerende' loonptn.S 6 nietgevraaSd bad en die uit- rijk en niet moetende stilhouden t Rousselare, liep met groote snelheid op de derde lijn door de statie van Rousselare ïu bestemming van Lichter velde. Een tiental minuten later, deed de werkman die gelast is met het ont steken der lanteerns zijne ronde, toen hij kwam ter hoogte van de fabriek St Gilles, op nauwelijks honderd meters over de statie, struikelde hij over eene hinderpaal. Zijne lanteern naderende vond hij een vermorzeld lichaam dat gansch bebloed was. De werkman liep terstond den statie overste, M. Vandenweghe, verwittigen en men spoedde zich ter plaats. Bij het licht der lanteerns ontdekte men den romp van eenen mensch, met afgesne den been, voet en hoofd, een geheel menschelijk lichaam, schrikkelijk ver minkt, in stukkon gesneden en bedekt met ascli en stof. I Aan de kleederen en aan een deel van het aangezicht herkende men ter- stond den ongelukkigen Degryse, die zijne onvoorzichtigheid met zijn leven kwam te botalen. Zijue overblijfselen werden in eene mand vergaderd, welke men naar het hospitaal deed overbrengen tot op den dag der begraving. Men vernam dat de zevende wagon der achterhoede van den koopwaren- trein van Kortrijk eene r9mmerskabien had. Het is waarschijnlijk dat Degryse de reis afgelegd had in deze kabien en dat hij,ziende dat de trein niet stilhield in de statie van Rousselare, gesprongen had in vollen gang. Lappen vleesch kleefden nog aan de wielen der laatste wagons wanneer de trein stilhield te Lichtervelde. Gedurende het enkwest door den heer Statieoverste gedaan, heeft M. Albert Bertrem, inspecteur van politie, vergezeld van den agent Debosschere, zich begeven naar de woonst van De gryse om er de afschuwelijke tijding aan te kondigen en eenige aanvullen de inlichtingen te vragen. Maar de schoonmoeder van het slachtoffer, Paulina Groes, was reeds verwittigd geweest. Wanneer hare dochter, ge heel zinneloos binnen gestormd kwam om te vernemen wat er gebeurd was, zegde hare moeder haar: Vraag geene tijdingen van Gyriel, hij is door den trein verpletterd in de statie, t Bij deze onvoorzichtige verklaring bezwijmde de vrouw Degryse, die bin nen kort moeder moet worden. Degry se laat eene weduwe en twee minder jarige kindereu achter. Provincie Wesl-Vlaandcrcn. De prijskampen voor merrieveulens en kweekmerriën van inlandsch ras zullen in 1907 op de hierna bepaalde dagen gehouden worden te Kortrijk, op Zaterdag, 22 Juni, te Yper, op Maandag, 24 te Thourout, op Woensdag, 26 te Brugge, op Zaterdag, 29 te Ghistel, op' Maandag, 1 Juli. te Dixmude, op Zaterdag, 6 Durant is vergiftigd gestorven Door rattenkruit. En hebt gij niet getwijfeld Onmogelijk Sevigna boog het. hoofd en bewoog ze nuwachtig de handen. Weet gij wel, hernam hij, dat het eene schrikkelijke verantwoordelijkheid is die gij daar aanvaardt Vergeef mij de taal die ik spreek, maar zij is mij ingegeven door de innige vriendschap welke ik voor den ongelukkigen Durant en voor zijne vrouw had. Ik was zoo. Ik kende hen zeer goed, ik deelde hun leven en ik kan er niet aan gelooven. Zij beminden malkander gelijk den eersten dag van hunnen echt. Nooit had eene wolk hun geluk verduisterd. Ik heb schoon mijn hoofd te breken, in mijn geheu gen zie ik niets dat het gedacht dezer mis daad zou kunnen gegeven hebben. De pach ter, zachtmoedig en gedienstig, had geen den minsten haat, niet het minste gedacht van wraak verwekt. Iedereen beminde hem- Deze vergiftiging, ik herhaal het, is voor mij zoodanig, onbegrijpelijk datver schoon mij mjnheer Matheus, maar ik ge loof er niet aan Ik heb hit rattenkruit in de ingewanden gevonden, zei Matheus droogjes dat en de rattenkruit bevattende ring zal als hoofd bewijs op het verhoor gebracht worden. Den twijfelkan ik niet deelen Maar, zei Sevigna aarzelend, zich dikwijls hernemendeSpijts de groote ondervinding die gij hebt, spijts een ver trouwen, gewettigd door uwe wetenschap. is het niet mogelijk dat gij u vergist hebt f Denk dat het leven en de dood van Mevr. Durant van u afhangeneene vergissiiS VEKVOLG.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2