Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 50n Mei 1907. 5 centiemen. Derde jaar. i\r 29. Liberale Jonge Wacht. Betooging van Selzaete Malou IN DE KAMER. I11 den Gemeenleraad. Een goed gedacht. De buurtspoorweg van Yper naar Diksmuidc. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des /donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Het bestuur heeft besloten deel te nemen aan de van pen Juni aanstaande De leden die begeeren aan die reis mede te doen kunnen zich in het lo kaal inschrijven tot Donderdag 6en Juni. Vertrek uit Yper 5.04. Aankomst Gent 7.33. Vertrek uit Gent ('t zij per schip) te 9.20. Aankomst Selzaete te 10.50. Ofwel vertrek uit Gent (Zuid) per trein te 8.19. Aankomst te Selzaete om 9.01 Voor de terugkomst schikken de vertrek uren der booten niet en deze moet per trein geschieden. Vertrek uit Selzaete te 17.52. Aankomst Gent te 18.36. Vertrek uit Gent te 19.17. Aankomst Yper te 21.38 De prijs per kaart gaan en keeren Gent 3e klas bedraagt 4.80 De prijs per kaart Gent-Selzaete met de boot 0.65 De prijs per kaart Selzaete-Gent met den trein 0.90 De inschrijvende leden worden verzocht zich op Donderdag 6e Juni, om 81/2 ure 's avonds, naar het lo kaal te begeven. Indien het getal deelnemers tot 20 beloopt, zullen kaartjes aan verminderde prijs gege ven worden. Het nieuw ministerie wil ons een Malou te slikken geven. Er is geen kwestie van den Malou die voorkomt in de Lollige Gentsche spreuken als synoniem van grooten Ko on der de beteekenis van een borrel genever. Neen, de Malou. dien zij ons willen te slikken geven bedoelt het politiek regiem waarmede wij in iielgie begiftigd werden van 1870 tot 1878 met Jufes Malou als kabinets- koofd. Het is minister de Trooz die ver klaard heeft, dat hij de traditiën, in gevoerd door zijn voorganger Malou, ;zal voorzetten. En weet gij warm de politiek van Malou heeft bestaan In t verknoeien der kieswetten. In l gestadig vermeerderen der be lastingen. In 't ondermijnen van t volksonder wijs met de lagere scholen en olïiciëe- le onderwijzers geheel en al te stellen onder de macht en den dwang der priesters. Met de zuurgewonnen centen der belastingschuldigen aan kerken en kloosters te grabbelen te werpen Met de openbare besturen op te vullen met klerikale creaturen en nul liteiten. Met alle openbare werken, verbete ringen van wegen, enz zooveel mo gelijk uit te sluieren. Met het materieel van de ijzerwe gen op eene schandalige wijze te laten verval Ion. Men schrijft in bij den Uilgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen -mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe ie zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 f'r. id# Buiten dat bekommerde het minis terie Malou zich weinig met het ver wezenlijken der andere punten van het katholiek programma. Op een groote part ij vergadering teS'-Nikolaas werd hem zijne houding door de Ren- kins en Helleputten van dien tiid heftig verweten en vroeg men hem, in naam der bischoppen, wat hij aan '1 bewind eigenlijk gedaan had Malou, die wel iets van den geest van Woeste had, antwoordde Wij hebben geleefd Wat will gij nog meer Wat in andere woorden wilde zeg- gen Wij hebben ons aan de kas ge houden en de partij er zooveel moge lijk laten uitputten. Over het hoofd van Beernaerl en de Smet de Naeyer wil het ministerie de Trooz tot deze bloedzuigerspollliek terugkeeren. Het is de eenige betee kenis welke wij kunnen hechten aan zijne verklaring dat hij de traditiën van Malou wil hernemen en voortzet ten. De klerikale partij veracht en ver sleten, zal zich wellicht met dit op- slorkersprogramma tevreden stellen. De herlapping van het ministerie, on der de leiding van graaf de Smet de Naeyer.- eersten luitenant de Trooz, kon overigens geen andere beteeke nis hebben. Aan de kas zitten, zich aan het be wind vastk'ampen en kunnen uitroe pen Wij hebben geleefd Gansch het programma, zooniet van 't katho licisme, dan toch van de Belgische klerikale partij blijkt daarop samen getrokken Aan 't kiezerskorps te zorgen dat het Belgisch volk weldra jubelend moge uitroepen de tjevenparfij heeft geleefd Nu is zij dood en begraven. K. 1. P. En dan zullen in gansch het land de kermisklokken de doodsklok van het klertkabsm overheerschen Dinsdag hebben in de Kamer erge tooneelen plaats gehad. M. Hubert, de nieuwe minister van ar beid, ondervraagd aangaande de werk stakingen in zekere koolmijnen van het Walenland, bracht tegen de socia listen eene erge beschuldiging uit De minister zei dat indien de werk stakingen bleven duren, zulks de schuld was van de aanleiders der socia listen. a 't Is niet te verwonderen, voegde hij er bij, dat die aanleiders voort het werk doen staken zij worden immers uit de kas betaald aan 4 fr. 50 daags, terwijl de andere werkstakers maar één fr. daags trekken. Ja maar, het is niet genoeg van iemand te beschuldigen, men moet daarvan bewijzen kunnen leveren. 't Was hetgeen men hem vroeg, en daar de minister die bewijzen niet kon leveren, hebben de socialisten een la- wijd en een rumoer gemaakt van de helsche duivels zij hebben den minis ter uitgescholden voor leugenaar, laf- faard, schobbejak, enz. De hevigheid dezer scheldwoorden keuren wij ten strengste af, maar het geen nog meer af te keuren valt, 't is het schandalig gedrag van dpn minis ter die in 't openbaar zulke erge be schuldigingen tegen de werklieden duift uitbrengen zonder het minste be wijs aan ta brengen van hetgeen hij vooruitzet. Al de vrijzinnige gazetten van 't land zijn het eens om het gedrag van den minister te hekelen De klerikale gazetten vinden de handelwijze van den minister heel na tuurlijk Kan het missen Zij zelf doen nooit anders, dan alle soorten van valsche beschuldigingen op een stapelen om hare politieke te genstrevers te bevuilen Liegen en lasteren is der kien kalen, het beste ambacht In de zitting van 18 Mei 11. heeft de Gemeenteraad, onzer stad, zonder bespreking, het ontwerp gestemd der verandering van den Zillebeekvyver. Het bestek beloopt tot 65,013-08. De heer schepen der openbare werken zal de plans doen maken door den dienst der werken voor de herstelling zoowel voor het huis van den sluiswachter van Zillebeke als voor dat van Dickebusch. De Raad, vooraleer zich in die uitgaven te verbinden, eischt plans en bestekken. Schikkingen herstellingswerken worden gevraagd door M. Lemahieu aan de Verloren Hoekstraat en aan de Kortrijkstraat. De uitgaven zullen niet aanzien lijk zijn. M. Fraeys heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op het gevaar dat de doorgang der brug aanbiedt boven de vaart van Yper nasar Comen op den weg van Veurne, en heeft aange drongen opdat de verbreeding dezer brug in het kort zou gedaan worden. Ten laatste de heeren D'Huvettere en Fraeys roepen de aandacht der politie op de toepassing der wet op het rollen der rijtuigen. Deze wet verplicht de automobie len de rechter zijde te nemen en een gematigden gang te nemen in het inwendige der stad. De toepassing dezer wet is min of meer verwaarloosd, en ten gevolge dezer onachtzaamheid zijn ongeluk ken te vreezen. Sedert eenige dagen blijft het pu bliek stil vóór plakbrieven, aange plakt door de zorgen van het Ge meentebestuur, het programma me- dedeelende der feesten en concerten ingericht in onze stad voor het zomerseizoen, dat begint. Die plakbrieven zijn zeer goed ge lukt. Zij geven het onderwerp weder van drie geïllustreerde postkaarten die zeer populair zijn de Halle, de Rijselpoort en eenen sprong in de hoogte in de Rijschool. Flet gedacht is gelukkig en of schoon het baatzuchtig kan schijnen korts vóór eene gemeentekiezing, kunnen wij niets dan het goedkeuren, op voorwaarde, wel te verstaan, dat het niet blijve bij eene schoone uit stalling van plakbrieven en dat het uitgevoerd worde. Wij kunnen he laas daarover al onze bevredigin gen niet hebben, het eerste artikel van het programma niet uitgevoerd geweest zijnde Slecht begin Het gold, wel is waar, een concert te ge- vendoor de koninklijke Fanfare. Deze spijts al den ijver van haren muziek meester en zijne twee onder-muziek- oversten, de menigvuldige repetitiën van den ganschen winteren het hulp geld der stad, was, volgens het schijnt, niet bereid om zich in het publiek te laten hooren. Wat van aard kan zijn om ver wondering te baren in die schoone daad van "net Stadsbestuur, voorge zeten door M. Colaert, is dat daags na de wetgevende kiezing van 1906, die zelfde heer Colaert geene grove uit drukkingen genoeg vond om dat rot en verloren volk dat de Franschen waren in zijne oogen aan het mis prijzen onzer bevolking te wijden, en dat hij nu zeer gelukkig is eenen op roep te doen aan die Franschen om de feesten op te luisteren. Quantum mutatus ab illo zei Vir- gilius. Hetgeen in het vlaamsch zeg gen wil Wat is hij veranderd, hoe zeer verschilt hij met hetgeen hij was De beste opgevatte ontwerpen in het algemeen belang, welke zij ook zijn, worden dikwijls bestreden door overwegingen van bijzonder belang; dat ziet men alle dagen maar het is wel ongelukkig. Wanneer de beyorderaars van den spoorweg met breed beslag van Yper naar Diksmuide dè tegenkanting en den kwaden wil gezien hebben der Regeering, opgemaakt door een kle- rikalen Senator, die niet wilde dat zijne eigendommen doorsneden wa ren door eene spoorbaan, hebben zij zich vergenoegd met het maken van eenen buurtspoorweg hij is reeds gemaakt en uitgebaat. De spoorweg met breed beslag zou zeker de uitbreiding van Nieuw- poort bevoordeeligd hebben en den toegang onzer zeekust vergemakelij- ken, die zoo schoon en zoo aantrek kelijk is, terwijl de buurtlijn nooit maar eene ondergeschikte en onbe duidende lijn zal zijn en vooral op de wijze dat zij uitgebaat is. Indien in hetkort geene grondige veranderingen gebracht worden aan zijne uitbating, zullen de belangheb bende gemeenten, in plaats van een behoorlijken intrest uit hun kapitaal te trekken; nog moeten toe geven. Wij hebben hun geenen raad te geven, nochtans in hun belang, alle overweging ter zijde stellende die kwalijk zou kunnen uitgelegd wor den en maar den bloei en de toekomst der lijn beoogende, wij zeggen dat indien wij in hunne plaats waren, wij zouden trachten ons te verstaan met de Maatschappij der buurtspoorwe gen van het kustland. GALM ■C~.' re '.-c-TrTWv*rupm*

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1