SAISON DÉTÉ1901 Eene Martelares. Mengelwerk. Briefwisseling. Statie van Yper. Diefstal. COURSES DE C H E V A u X COURSES VÉLOCIPÊDIQUES Van de kleine onbeduidende en slecht uitgebaate lijn, zouden wij, met ze te vereenigen met deze van Diksmuide naar Oostende, eene eeni- ge en zelfde lijn willen bekomen, de welke voor uiteinden twee aanzien lijke steden zou hebben Oostende en Yper. Deze schoone lijn zou leefbaar zijn en zou aan de belanghebbende ge meenten een vergeldenden intrest verzekeren van hun verpand kapitaal De Maatschappij van het kustland heeft haar materieel en haar person- neel zij zou al de treinen kunnen doen correspondeeren en goede cor- respondentiën stichten in alle richtin gen. Het is klaar dat het publiek zou gelukkig en verrukt zijn behoorlijk gediend te zijn en niet meer te moe ten lang wachten in alle weders, in open veld, zonder schuilplaats en zonder licht, gedurende een uur, vooraleer eene correspondentie te hebben met den tram van Elverdin- ghe-Diksmuide. Inderdaad, de reizigers van Yper die begeeren 's morgends de corres pondentie te hebben te Elverdinghe voor Diksmuide, met den tram van 6 ure 7, moeten ofwel den tram ne men van Yper naar Veurne van 4 ure 27 ofwel te voet gaan van Yper naar Elverdinghe. Den tram van 7 ure 47 die van Yper vertrekt heeft geene correspon dentie voor Diksmuide, er is dus in den geheelen morgend niets dan den tram van 9 ure 48 die de correspon dentie geeft voor Diksmuide waar de reizigers ten 11 ure 35 toekomen. De tegenwoordige exploitatie is dus ongerijmd en belachelijk men vraagt overal den naam van dien wonderbaren beheerder die het uur wijzer vastgesteld heeft hij verdient zekerlijk van wege het publiek eene belooning waardig van zijn talent om menschen te vervelen. Met eenen bestuurder van dat ge halte is de intercommunale Maat schappij van Diksmuide zeker van zijne zaak zij zal alle dagen den in trest van het verpande kapitaal als niet bestaande mogen aanzien, want eene slecht uitgebate lijn kan niets goeds voortbrengen Al wat de belanghebbende ge meenten er van zullen mogen ver wachten, zijn onaangenaamheden en teleurstellingen het is daarom dat wij hem aanraden zich te verstaan met de Maatschappij van het kustland en zich te onthouden van eenen bestuur der wiens samenstellend begrip zoo weinig overeenkomt metde middelen der Maatschappij. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. (4 IV. De geheele stad X. is op voet de om streken van het gerechtshof zijn versperd; de tribunen der gehoorzaal vol volkDe Anna werd binnengeleid Eene groote neerslachtigheid nam haar het klaar begrip weg van hetgeen haar om ringde^ Nochtans, op het zicht der bokalen die vóór het hof ger angschikt waren, op de tafel der overtuigingstukken, werd zij door eene siddering aangegrepen die haar ver schrikte. Dan, werktuigelijk, zette zij haar tusschen gendarmen die zich onbeweeglijk hielden het bovenlijf recht en de handen op de kniën. Zij hoorde eene eentoonige stem die dik wijls haren naam uitsprak, dingen lezende welke zij niet verstond lieden die spraken ondervragingen en antwoorden die malkan der kruisten men zegde haar op te staan, zij stond op men stelde stelde haar vra gen. zij antwoordde dit alles in eenen droom, in hare smart verdiept, vernietigd. Dan, was het de schrikkelijke getuigenis van Matheus die opgekomen was in het zwart gekleed. Dan eene schreeuwende advokatenstem die hare verdediging nam, het verslag van Wij lezen hi le Progrès Yper, den 19 Mei 1907. Mijnheer den Uitgever van le Progrès d'Y'pres Onder den titel van liberalo liefda digheid geeft het Journal d'Ypres. dat zich uitgeeft voor het orgaan der ka tholieken, in zijn nummer van 18 Mei 11. een artikel waar het hatelijke wedijvert met het belachelijke. Het spot met de liberale liefdadigheid om beter de schandalige houding te verbergen van den Voorzitter van het Weldadigheidsbureel die zijn behagen schept in mij eene belacheli j keaalmoes aan te bieden van vier franken per maand 13 centiemen daags, voorwendende dat ik nog bekwaam ben te werken en dat ik gemakkelijk, al zitten, de lijstwerkeu, de deuren en vensters kan schilderen. Moet men met van alle gezond ver stand beroofd zijn om de stoutmoedig heid zoover te drijven alz omet een ongelukkigen te spotten .Met, verlof van het orgaan van dezen dl - zich de apostels der christelijke liefdadigheid noemen, ik heb reden om voldaan te zij u over den oproep gedaan ten mijnen voordeele in uw weekblad. De liberalen hebben door hunne edelmoedigheid bewezen, zonder er mede te stoefea, dat zij het medelijden anders verstaan dan al de phariseëu die maar het masker der liefdadigheid hebben. Gelief, bid ik u. Mijnheer do Uitge ver, de herbergzaamheid dezer eenige regels in de kolommen van uw week blad te verleenen. Ik neem deze gelegenheid te baat om de liberalen der stad en van het arron dissement alsook een groot getal dames te bedanken, die zich gewaardigd heb ben medelijden te hebben met mijn ongelukkig lot. Hunne giften zijn overvloedig ge weest, zij zullen ruimschoots mede helpen om mijne smart te verzachten en mijne oude moeder te helpen. In den naam mijaer moeder en in mijnen naam herhaal ik u mijne dank betuigingen en ik zeg het nog eens, Mijnheer de Uitgever, uwe oproep is gehoord geweest door al dezen dia de liefdadigheid anders verstaan dan deze die het orgaan der Yperscheklerikalen opstellen. De huichelaars zijn bij de liberalen niet, maar bij de klerikalen vindt men ze in overvloed. Aanveerd, bid ik u. Mijnheer de Uitgever,al mijne dankbaarheid alsook mijne eerbiedige groetenissen. Gustaaf MES URE. Wij kunnen niets dan de begeerte van M. Mesure inwilligen, aangezien het Journal d' Ypres gemeend heeft zich te moeten bezighouden met dien ongelukkige om zich aan eene pole miek der pers over te leveren, het geen, voor het minst onbetamelijk is. den geneesheer bestreed, dan Matheus, die bevesbgender was dan ooit dan eenigo woorden gewisseld tene repliek, een ver ward gerucht eene schielijke stilte. Men deed haar opnieuw opstaan. Eene laatste vraag werd haar toegestuurd. Zij meende te verstaan dat men haar vroeg of zij niets bij te voegen had tot hare verdediging. Zij antwoordde Neen. Men leidde haar weg. Eene groote stilte heerschte in die kamer waar zij alleen was met de gendarmen. Hare ooren tuitten. Hare doffe oogen telden de steenen van den vloer. Eindelijk, namen de gendarmen haar elk bij eenen arm, brachten haar- eene laatste maal in de zaal, waar dezelfde bitse toon, die haar had doen sidderen in het begin, eentöom'ge dingen- las die eindigden met die woorden Tot de doodstraf. Zij deed eene beweging alsof het noodlot tig mes haar getroffen had. Hare hoofd viel op hare borst, de armen hingen langs haar lichaam Sidderingen in het publiek, luide stem men gebiedende bevelen van eenen deur waarder die de stilzwijgendheid vroeg dan het woord van eenen man wiens rooden tabbaard, te midden al disombere kleede ren de oogen op hem lokten, en die haar waarschuwde Anna Durant, gij hebt drie dagen om u in verbreking te voorzien. M. Mesure maakt gedaan met de aanvallen van het Journal d Ypres. Hij zou er kunnen bijvoegen dat in dien de heer Voorzitter van het Wel dadigheidsbureel giften kan uitdee- len aan de armen, het te danken is aan de milddadigheid der liberalen, want het zijne hunne penningen die de liefda- dieheidsbesturen onzer stad rijk gemaakt hebben Al vrekken, inderdaad, de- libera len. En zeggen dat dit woord uitge sproken js geweest ten propooste van den oproep dien wij gëdaan hebben aan de tusschenkomst van het welda digheidsbureel, dat zijnen rijkdom verschuldigd is aan wijlen M. Ca- pron, eenen vrijdenker Wat is er dan gebeurd in de Sta tie van Yper Men spreekt van eene vechtpartij waarvan een ondergeschikte het slachtoffer zou geweest zijn. Men gvzegt dat het gerecht eene klacht ontvangen heeft. Men zegt ook dat zijne rol gemak kelijk zal zijn, dat er vroegere ge vallen zijn en dat er eene rechtsge leerdheid is vastgesteld. In den nacht vanZaterdagopZondag hebben dieven zes konijnen ontstolen bij M. Martin Appels, hovenier, Zon- nebeekschen steenweg. Volgens het onderzoek welk men gedaan heeft, kan men besluiten dat de dieven langs den hof van M. Ureton in dezen van M. Martin Appels zijn bin nengedrongen, daar men vreemde stap pen heeft opgemerkt. Samenstelling van de tuchtkamer der notarissen van het arrondissement Yper voor het dienstjaar 1907-1908. Voorzitter M. Lava, te Poperin- ghe Syndicus M. Reynaert, te Yper Verslaggever M. Ramault, te Wer- vick Schatbewaarder M. Bayart, te Be- celare Secretaris M Vlamertinghe Leden MM. Lahousse, te Nieuw- kerke en Vandermeersch, te Yper. Vandelanoitte, le Ziehier de samenstelling van de tuchtkamer der notarissen van het ar rondissement Veurne Voorzitter M. De Vos, "Watou Syndicus M. Wauters, Diksmuide Verslaggever M*. Donck, Veurne Secretaris M. Syoen, Loo Schatbewaarder M. Peel, Rous b'Qgge Zij hief het hootd op, vestigde hare oogen op den rooden man en zeide i Hoeveel De voorzitter herhaalde met goedheid Drie dagen. Zij sihudde het hoofd, glimlachende. Men leidde haar weg. V. Ie X was de iudruk groot, eenen in druk gemengd met schrik. Nu dat de debatten geëindigd wartn, dat deze zaak geene geheimen meer had voor niemand, spraken de lieden malkander aan zeggende zonder den dokter Matheus zou Mevr. Durant niet veroordeeld geweest zijn. En de aandacht van het publiek keerde zich af van de ongelukkige welke het ge recht kwam te treffen, en vestigde zich op den geleerde, die, namens de wetenschap, den arm van het gerecht gewapend had. In de provincie is de nieuwsgierigheid onbescheiden Zij viel Matheus aan, hem overal onmeedogend vervolgende. In de straat wendden zich aller oogen naar zijnen kanten volgden hem langen tijd. Ac iter de vensters toen hij voorbijging, be wogen zich de gordijnen, zij schoten open, de hoofden bogen zich om hem te zien hij scheen een vreemdeling, een onbekenden. Eene soort ontstond rondom hem; zijne tegenwoordigheid bracht eenen schrik, een redeloos wantrouwen mede. Hij ging voorbij, met gebogen hoofd, kleine stappen doende en steunende op zijnen Leden MM. Baert, Diksmuide Verdievel, Alvennghem. ün VIlalaE ÏD'YPHES Dimanche, 2 Juin, a midiCONCERT nar 1'Harmonie Communale de DUNKERQUE {France) Dimanche, 9 Jnin, de bal heitres, CONCERT par la Grande Fanfare du Commerce TAR JENTIÈRES [France). - 97 exéc. Dimanche, 16 Juin, a midi, CONCERT, par l'Harmonie Communale Dimanche, 28 Juin, a 2 heures, a la Plaine d'Amour, ET Fête Hippique, organisées par )e Sport Hippique avec le concours de VEcole d'Equitation et de 1'Harmonie Communale. Dimanche, 23 Juin, a 6 heures, CONCERT, par la Fanfare Royale. Dimanche, 30 Juin, a 8 Ml heures CONCERT, par l'Harmonie Communale. Dimanche, 7 Juillet, a 2 h., a la Plaine d'Amour, INTERNATIONALES, organisées par le Rapid Club avec le concours de l'Harmonie Communale. Dimanche, 14 J ui liet, a midi, CONCERT, par l'Harmonie Communale. Dimanche, 21 Juillet, (Fête NatsonaleI, de 5dl heures CONCERT, par la Grande Harmonie de ROUBAIX[France), 127 exéc. A 9 h. Exéculion di Airs Nalionaux par l'Harmonie Communale. ILLUMINATION des Halles el de la Grand'Place. Dimanche, 28 Juillet, d8 1/2A., CONCERT, par la Fanfare Royale. Dimanche, 4 Aoüt et les Dimanehes suivants, Kermesse annuel le, dite Tuindag» Programme Spécial. wandelstok, onbewust van hetgeen rondom hem gebeurde, als verdiept in ernstige af getrokkenheid. Men zou gezegd hebben dat hij den geest gespannen had door weten schappelijke opzoekingen en dat zijne stu diën hem vervolgden, zelfs te midden zijner verstroiïngen en zijner wandelingen. De kinderen maakten plaats, hunne bon- den gingen uiteen, hunne spelen hielden op, wanneer zij van verre dien man tot hen za gen komen met streng en droevig gelaat waarvan hunne vaderen dikwijls spraken en welken hunne inbeelding met eene vree- selijke macht omringde. Zij fluisterden Het is M. Matheus de geneesheer, en anderen voegden er bij Het is de man die Mevr. Durant heeft doen ter dood veroordeelen Ier dood Hun verstand was getroffen. Zeker was de geneesheer een bovennatuur lijk wezen, aangezien hij alzoo, zonder be- oep, over het leveri van anderen beschikte- In de dagen die volgden, ging Matheus veel uit Hij gevoelde dat de stad zich veel niet iem bezighield, dat zij vol was vari zijnen naam. Hij wilde die vermaardheid eens te meer niet den vinger aanraken, welke hem sedert twintig jaren met eenen stralenkrans omringde. Zijn vertrouwen in zich zelf verraadde ïem met. Ia Jen grond zijner ziel, sedert eze er ^°°d veroordeeling, ontstond er kommer™' g'ene aarzelinS- S00"6 b6' volbracht^ 'e'n(^e 'oe een ^'reed0n p''c^ - VERVOLG. dag der assisen was gekomen. C3E2- b>

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2