Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. groo't feest te nieuwkerke 5 centiemen. Derde jaar. Ar 51 BE1UCHT. Deduurle van het vleesch. Bij de Garde-Civiek. Staatsbedienden. Beteekenisvol, L\ogde bevolkingslatitiek. IN DE KAMER. DAGKLAPPER. Eendracht maakt Macht. I er schijnende des iïotiderdaffSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN BUITEN: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtoudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenais de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. op Zondag- 16 Juni 1907. Het publiek wordt kenbaar ge maakt dat een bijzondere tram zal vertrekken den Zondag ïójuni, rond 2,40 ure, van Yper, om aan te komen te 3,20 ure te Nieuwkerke, met terugkeer van Nieuwkerke naar Yper 's avonds ten 8,45 ure, ter ge legenheid van het GROOT CON CERT in deze gemeente gegeven door het beroemd muziek der Phil- harmonie van Poperinghe. Er wordt eene vermindering van 50 ten honderd toegestaan met dezen tram op den gewonen prijs van Yper naar Nieuwkerke. De reis kost dus 70 centiemen voor gaan en kee- ren. Een avondmaal zal worden opge diend in het Hotel du Cerf», te Nieuwkerke, bij d'heer Benoit Aios tri, voor den prijs van 2 fr. 50 c., 's avonds om 7 ure. Degenen die begeeren deel te ma ken van het uitstapje naar Nieuw kerke, zijn verzocht zich te laten inschrijven op het Bureel der Libe rale Associatie van Yper, alwaar de Bediende gelast is de inschrijvingen te ontvangen, hetzij voor de reis al-' leen met den bijzonderen tram, prijs 70 centiemen, hetzij voor de reis en den souper te samen, prijs 3 fr. 20, ten laatste tegen Donderdag 13 Juni aanstaande. Het vleesch slaat gedurig op. De prijs is alieeds geklommen buiten het bereik der werkmansbeurs en menig huisgezin van kleine bedienden is ver plicht dit kostbaar levensmiddel te derven. Wordt de doktor bii een zieke werk man geroepen zegt hij gewoonlijk man, gij moet veel kioekte nemen, bouillon drinken, een bifsteksken eten, of' iets in dien zin Bouillon drinken en bifstekken eten voor een werkman, welke bittere spot ternij Van waar zou hij dit geld ha len om zich die eetwaren aan te schaf fen En aan wie is de schuld dat het vleesch thans buiten het bereik der geringe menschen gesteld is Aan niemand anders dan aan het klerikaal gouvernement die, onder voorwendsel van het inlandsch vee te beschermen tegen de muil- en poot- piaag de grenzen gesloten houdt voor de hollandsche biesten. Moesten de grenzen open zijn, zou de prijs van het vleesch merkelijk af slaan, Dat is gemakkelijk te verstaan onzen oationaleu veestapel is ontoerei kend voor de behoeften der bevolking, en daar er geen vreemd vee mag bin- ineu komen, of ten minste maar binnen gelaten wordt mits onaauneembjke conditiën,stijgt de prijs naarmate den inlandschen veestapel vermindert. Dezen toestand is natuurlijk voor- deelig voor de groote veekweekers die, gesteund door het klerikaal ministerie van landbouw, geld winnen gelijk slijk. Integendeel moeten beenhouwers en slachters de beesten teu duren danse betalen en tot slot aan rekening, is het den burger en den werkman die den uil van 't spel ia in die klerikale geld- klopperij Gaan de grenzen open voor het hol- landsch vee dan is het seffens gedaan de beesten zijn in Holland veel beter eu veel goedkooper en door de concur rentie ware de prijs van het vlee-ch bereikbaar voor iedereen. Maar dat ware te eenvoud immers moet het ministerie niet eerst eu voor al zorgen voor de belangen van de vriendjes Geheel 't walenland staat in rep en roer. In al de gemeenten die een weinig bevolkt ziju wordt de Garde-Giviek in werkelijken dienst geroepen. Werklie den die een weinig geld of goed bezit ten moeten ïu deu onkoet komen van een uniform dat 150 tot 200frank kost. Legt ze me daar De uieuwe garde civieken weigeren deze uitgave te doen en in plaats van naar de exercicie te gaan, houden zij meetingen eu betoogiugeu om protest aan te teekeneu tegen de handelwijze der klerikale regeering die hun zulkeu last aaudoet. Veroordeelmgen op ver- oordeelingen woraen door de tuchtra- deu tegen de koppige burgerwachten uitgesproken dat alles kan niet baten en de walen weigeren soldaat te spelen. Al deze moeilijkheden zouden niet (uitstaan ïudten de klerikalen het leger wilden inlichten gelijk het zijn moet. Maar dat blijven zij hardnekkig wei geren immers dan zouden de edel- mauszoons ook moeten soldaat worden en dat is veel te gemeeue voor die ties- keua. Zij zijn overigens van ander stof gemaakt dan den burger en den werk man. Hier op den vlaamschen buiten zal in het korte oqk de burgewacht tot werkdadigen dienst worden geroepen 't geen in het walenland geschiedt is de voorbode van hetgeen wij binnen kort zullen te zien krijgen in ouze vlaamsche gemeenten. De klerikalen weten niet meer wat gedaan om de menschen deu duivel aan te doen. Uit eene onlangs opgemaakte statis tiek blijkt dat de Staat in dienst heeft 42,046 ambtenaars, die jaarlijks de som van 95 millioen 498,324 frank ontvangen, hetzij gemiddeld 2284 fr. per hoofd. Van de 42,046 ambtenaars in Staats dienst zijn er 416 die minder dan 500 franken 's jaars trekken. 5164 van 500 tot 1000 fr. 21440 1000 2000 fr. 6162 2000 3000 fr. 4084 3000 d 5000 fr. 1916 5000 6000 fr. 658 6000 7000 fr. 344 7000 8000 fr. 223 8000 9000 fr. 1-26 9000 0 10000 fr. 161 ambtenaars trekken meer dan 10,0000 fr. en 40 meer dan 20,000 fr. Tusschen de hooge ambtenaars die het best bezoldigd zijn, moeten gerang schikt worden De gezanten in den vreemde, 40,000 tot 60,000 fr. de ministers 21,000 fr. de aartsbischop van Mechelen, 21,000 fr. de vijf bischoppen, elk 16-000 fr. de gouverneurs der provinciën, 16,000 fr. een zendmgsoverste in 't ministe rie van binnenlaadsche zaken 20,000 frank de procureur-generaal en de voorzitter van bet Verbrekingshof, die lï>,300 frank éri 17,200 fr. opstrijken; de bestuurder van het Brusselsch Uon ser vatori u m13,000 frankde voorzitter der Rekenkamer, 14,000 frank de be stuurder der Verbeteringschool van Ruysselede. 10,800 fr. de sekretaris en de beheerders van 't spoorwegbè- stuur, 12,000 en 13,000 fr., enz., euz. Bij de bovenvermelde 95 millioen frank en oneffen zijn niet begrepen de loonen betaald aan de werklieden en agenten van den Staat, die ook nog tot eemge miljoenen opklimmen. Wij tellen nu een ambtenaar voor 170 inwouers. Wij zijn in Juni 1907, eu duizenden en nog duizenden landbouwers uit on ze Vlaanderen zijn, dit jaar reeds, naar Amerika vertrokken om in het land der dollars fortuin te zoeken Het gouvernement van Canada, dat buitengewoon goed begrijpt dat de toekomst en de bloei des lands in de handen dier kloeke boeren zijn, ont vangt hen met open armen, en geeft aan eiken inwijkeling man van minstens 18 jaren oud eene boerde rij van 160 acren en meer, op voor waarde van ze te bewerken en er ten minste 6 maauden per jaar op te ver blijven. - N- üm te lukken, moet men den boeren stiel wel kennen, een vasten wil heb ben, eene groote bedrijvigheid en kloe ke g zondheid - Voor Uelgië is het dus een groot verlies zulke elementen, het vrucht bare Vlaanderen, bij duizenden te zien verlaten. Wanneer wij gemutst ziju om te philosopheeren, dan vragen wij ons af wat toch de oorzaak mag wezen waar om zoo uitmuntende elementen eene zoo rijke streek verlaten, er geen be staan meer vinden, en niet alleen, een groot deel des jaars, vrouw en kinde- reD verlaten om zich, in aanpalende provinu.en en landen, een onderkomen te zoeken, maar, uit nood, aan den dierbaren eu wereldberoemde geboor tegrond vaarwel moeten z°ggen. In 1905 werden er 187,437 geboorten opgeschreven. Het getal onwettige kinderen was, tot dat der gezamenlijke geboorten, in de verhouding van 6.62 ten honderd. In dat opzicht is er ver mindering Van 1891 tot 1900 bedroeg deze verhouiing 8.40 ten honderd. Het getal der huwelijken, in 1905, bedroeg 56,679. Er is dus verminde ring op het cijfer van het vorig jaar. Wat de echtscheidingen betreft, er waren er 901, zijnde een vermindering van 31 op bet cijfer van 1904 Er waren 118,348 sterfgevallen. De verhouding der sterfgevallen per 1000 is, van 23 59 ten honderd (1857 tot 1866) gedaald tot 16 53 ten honderd. Wat de gesprokene talen betreft, in 1900 waren er, 2,574,805 inwoners, zijnde 38.47 ten honderd die enkel Frausch spreken, zijnde eene vermeer dering van 289,733 of 3 61 ten honderd op de cijfers van 1890. Het getal inwoners, die enkel Vlaamsch spreken bedroeg, in hetzelfde jaar, 2,822,005, zijnde, opde cijfers van 1890 eene vermeerdering van 277,734 of 2 83 ten honderd. Het getai inwoners die Fransch en Vlaamsch spreken bedroeg 801.587, zijnde eene vermeerdering van 14.35 ten honderd op de cijfers van 1890. M. Nolf heeft, in zitting van Dins dag 4 Juni, aan den heer minister van Oorlog, de volgende vraag gesteld Een dagblad dat gewoonlijk goed ingelicht is, meldt dat het departe ment van oorlog van zin is de kwestie van de verplaatsing der Rijschool naar Tervueren ter studie te leggeu-zoodra het bewegend eskadron, die nu te Ter vueren ligt, de lokalen der oude peer- deukweekerij zal verlaten hebben om het kazern vau den Krijgslaan te be zetten n Wat is er waar van dat nieuws Heeft het departement van oorlog niet afgestaan op het gedacht van de Rijschool te verplaatsen Antwoord van den Minister. a Het departement van oorlog heeft tot nu toe, nog geeu besluit te nemen gehad, aangaande ff t behouden der Rijschool te Yper of hare verplaatsing. n Voor het overige^.het achtbare lid zal het verstaan, kan ik de toekomst niet verbinden. De Senaatis, na het stemmen der be grootingen van de openbare schuld eu van de rijkswacht, alweer uiteenge gaan tot 15 Juli aanstaande, daar er niets meer ter behandeling aan zijne dagorde stond. In den loop der bespreking onzer openbare schuld heeft M. Keppeune, van Luik, eene redevoering gehouden waarop wij teu zeerste de aandacht vestigen van alle vrijzinnige propagan disten. M. Keppenne, inderdaad, maakte de trukkea bekend door de kloosters gebruikt om rijkdommen opeen te sta pelen en de belastiDgen te ontduiken. Zeer leerrijk en stichtend voor ve len Hel bestuursbureel van 't Nationaal Verbond van Jonge Liberale Wachten,, is voor 1957-1908, samengesteld als volgt eerevoorzitter, A. Verschueren, Antwerpen voorzitter, A. Devèze, Brussel ondervoorzitters, E. Bayens, Gent; Bourquin, Doornik secretaris, Duwaerts, Namen toegev. secretaris sen, R. Godding, Antwerpen S. Fiech- lowitz, Geeraardsbergen penning meester, A. Backeroodt, Brugge. De broodkwestie. DoorM. Bertrand, Kamerlid voor Brussel, is aan den mi nister van justitie de vraag gesteld of de praaktijken van sommige bakkers, die, gezieu den hoogen prijs der bloem en om deu prijs vau 't brood niet te moeten verhoogen, brooden van 900 gram verkoopen voor brooden van 1 kilogr., niet vallen onderde toepassing der wet en zoo ja, welke maatregelen de minister denkt te moeten nemen om een einde aan die praktijken testellen. De hoogste sterrenwacht der aarde. De gebouwen der sterrenwacht op den Monte Rosa, Zwitserland, op eene hoogte van 12,500 voet (ongeveer 4,000 meter) zijn voltooid en zullen binnen kort geopend worden. De sterrewacht ia gebouwd met het geld van koningiu Margaretha van Italië, die den berg zal beklimmen om dit gesticht in te huldigen. 'X

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1