Stadsnieuws. Nichtje's Gas. Ten pro poos le van hel Slachthuis. Ons Gas. Hel Turnersfeesl van Korlrijk. Een Huwelijk. Velokoers Parijs-Brussel. Paardenloopslrijden. Bijzonder Bericht. Polydoor Comein. l)e krach van ongeveerd millioeii frank le Gent. Het is altijd met een schalkschen glimlach dat men zich de daden her innert van Nichtje's gas, dat, van zijn begin af, voor tooneel zijner bui tensporigheden de zalen van onzen Burgemeester gekozen had, hij die juist de groote bewerker was van het anti-Ypersche werk. In volle feest, dompelde eene too- verroede, bewogen door eene on zichtbare hand, in de duisternissen en wierp de verslagenheid onder de genoodigden, plaatselijke overheden en het geheele kamp der medeleden van de firma De Brouwer en C°, ver- eenigd in zijne zalen. Het plaatselijk nieuws verheugde zich veel om dat geval en de zanggodinnen bezongen het op allerhande tonen. Twee jaren verliepen sedert de ge beurtenis en wij hadden verscheidene keeren de gelegenheid ons nog te vermaken met nieuwe buitensporig heden van het gewijde gas. Maar ziedaar dat in deze laatste dagen eene geweldige ontploffing ontstond in dezelfde zalen van onzen eersten magistraat het ongeval nam dit maal eene droeviger wending: eenen yverkman gekwetst, begin van brand, belangrijke verwoestingen. Men werpt de verantwoordelijkheid van het ongeval op een onhandigen werk man der jonge Gasmaatschappij. Wij, wij zien er den vinger Gods in, die onze slechte meesters straft en de onrust en de wroeging in hunne ziel wil werpen. Maar, helaas zij zijn blind en onboetvaardig. Kondigt men niet reeds als spijker onzer kiezingsfeesten de volledige verlichting aan met gas van den gevel onzer Halle Deze over dreven hulde van Nichtje's gas zal misschien zeer belangrijk zijn voor de heeren actionnarissen, maar men siddert bij het gedacht van het gevaar dat ons gemeentejuweel loo- pen zal onder de inrichting der ont ploffingen die wij sedert twee jaren beleven. Wij bidden onze meesters deze dwaasheid niet te begaan en ons kostbaar Stadhuis aan eenige nieuwe onvoorzichtigheden bloot te stellen. Dat zij het ten minste nog eenige maanden ongeschonden behouden tot op den dag'dat de ware Ypersche kiezers, vermoeid van hun langdurig juk en walgend over hunnen handel, al die huichelaars uit onzen gemeente tempel zullen werpen. Eene zekere opgewondenheid heerscht onder de beenhouwers. Ziehier de oorzaak er van. Sedert eenigen tijd wordt het stempelen van het geslacht vee ge daan in de herbergen der omstreken van het slachthuis en ten huize en niet meer in het slachthuis zelve. Waarvan de kost i frank is in plaats van eenige centiemen, en dit ten nadeele der beenhouwers en bij gevolg der verbruikers. Er is daar eene beoefening waaraan het zou behooren een einde te stellen. Wij hebben een gemeente slacht huis om ons er van te bedienen en om er ten voordeele der stadskas al de noodige winst uit te trekken. Het is waarlijk te verwonderen dat niet één onzer gemeenteraadsleden er tot hiertoe niet aan gedacht heeft. Weest beter onderricht, waarde lezers, het geldt hier het gas niet van Yper. Maar de bovengemelde cijfers bewijzen klaar dat de uitbating van het gas eene uitmuntende zaak is. Te Yper, gelijk te Brussel, alle verhoudingen bewaard, zou zij voor de gemeentekas eene bron van groo te inkomsten moeten zijn. De oplos sing was gevonden te Yper door de aanvaarding van het voorstel van de deelneming Valcke die wij ver dedigd hebben in onze kolommen. Onze meesters hebben verkozen de schitterende zaak te behouden voor de familie en eenige vrienden. Elk voor zich en God voor allen. De turnersmaatschappij «La Cour- traisienne heeft dit jaar het 4e feest-prijskamp der Vereeniging der maatschappijen van het Zuiden der Vlaanderen ingerichtdit feest welk Zondag laatst plaats had, heeft een onverhoopten bijval bekomen. Veer tig maatschappijen hebben den op roep van het Comiteit beantwoord. Het feest en de prijskampen der bijzondere bewegingen hadden plaats op het Lindenplein, en hebben veel volk aangelokt. Het feest was voorgezeten door de heeren De Ridder, senator en Van de Venne, kamerlid, hebbende aan hunne zijden de heeren Dewet- tere, eere-voorzitter en Baelde, voor zitter der maatschappij La Coitr- traisienne Onder de maatschappijen van ons I arrondissement welke prijzen behaald hebben, bemerken wij Maatschappij Libre Wervicquoi- J eeSn IePpPnjs voor den pnjskamp met werktuigen jpupdlen). Maatschappij °fer^ 'ZT dé Yoer de eenigste ie prijs voor d Canne Royale ie Prg voor, vrije bewegingen m het Bok'e^f pillen), ie prijs voor het ballet, 3 medaliën en 3 diplomas. Eere aan de maatsc happij Libre Wervicquoise die op hare lauweren niet slaapt en bijzonderlijk aan onze dappere Onvermoeibaren, die nim mer van eenen prijskamp komen zonder er verscheidene prijzen te behalen. Eere aan hunnen bestuurder, M. Brusselmans eere aan het Comiteit en bijzonderlijk aan hunnen sympa thieken voorzitter, M. Joseph Didier Den 11 dezer heeft te Meesen het huwelijk plaats gehad van Mejuffer Julia Victoor, de bevallige dochter van den sympathieken Burgemeester der stad en bijgevoegde volksverte genwoordiger van het arrondisse ment, met M. Karei van Elslande, docter in de rechten, te Wervick. Nimmer heeft eene plechtigheid zulken toeloop van volk uitgelokt. De Meesensche bevolking nam deel aan het feest al de gevels waren bevlagd en getuigden van de sympa thie en het aanzien dat de familie Victoor geniet in de schoone kleine stad, die rechtzinnig liberaal is. Men kon de gevels tellen van deze die zich onthouden hadden, zij waren im mers zeer zeldzaam, zoo zeldzaam als de klerikalen zijn te Meesen. Het is de heer Schepen Boulet die de jonge echtgenooten getrouwd heeft. In eene warme aanspraak heeft hij hun al het geluk gewenscht dat zij verdienen. Het godsdienstig huwelijk is met veel pracht gedaan geweest. Gedurende de maaltijd hebben de kinderen der scholen en het stadsmu- ziek eene cantate uitgevoerd waar van de woorden gecomponeerd waren door den heer Denys van Komen. De betooging was waarlijk indrukwek kend. Het feest heeft tot laat in den avond geduurd. De armen der ge meente, zonder onderscheid van partij, hebben er hun deel van gehad en men kan, met het verlof hunner zedigheid, Mijnheer en Mevrouw Victoor niet genoeg gelukwenschen deze gelegenheid waargenomen te hebben om de armen hunner ge meente eens te meer met hunne on ophoudelijke edelmoedigheid te be giftigen. Wij bieden Mijnheer en Mevrouw Victoor onze beste gelukwenschen en al onze wenschen van geluk aan de jonge echtgenooten. De dappere rijder Cyriel Van Houwaert, de overwinnaar der koers Bordeaux-Parijs, is Zondag laatst den 4en aangekomen in den velo droom van het Ter Kamerbosch, alwaar hij door den burgemeester van Brussel, M. De Mot, hartelijk gelukwenscht werd. Het Comiteit der paardenloopstrij- 6en heeft de eer ter kennis te brengen van het publiek dat de verpachting van het voornaamste bufiet kan gedaan worden door aannemingen, die zullen aanvaard worden tot den 16 Juni aan staande, 's middags, in het lokaal Café du Sultan. l)e uitdeeling der kostelooze kaar ten, toegang gevende tot de paarden- Joopstrijden van Zondag 23 Juni 1907 zal geschieden den 16 Juni aanstaande' van 8 ure tot 'a middags, op het Stad- 131118. Dood van tien beeldhouw^. Een kunstenaar die nogal bijval ver- wierf komt te overlijden te Schaar beek in den vrede eener afzondering welke de strijd des levens niet kwam storen. Het geldt den beeldhouwer Polydoor Comeiu, geboren te Yper m 1848, en die zich was komen vestigen te Schaarbeek in 1865. Tal bevallige gewrocht]es, voor het meeste deel in. gegeven door de omgeving waarin dg kunstenaar leefde, zijn uit het huig der Van üyckstraat gekomen waar hij gedurende veertig jaren geleefd heeft de Kleine Moeder, die met eene medal- lie vereerd wer 1 in de tentoonstelling van Pat ijs in 1878, aangekocht door de fransche li-geering; da Vogel voor de Kat de Berisping de Lente»; de Winter»; het vlaam- sche Melkmeisje enz. Men is insgelijks aan Polydoor Co mein de stand beeldjes van den kramer en van den zaadkooporop den Kleinen Zavel verschuldigd het standbeeld der Rechtvaardigheid aan het huis van den Vos, Groote Markt, verschillige zijner standbeelden versieren den gevel van het Stadhuis van Yper, ern stand beeld aangekocht door het Museum van Gent. Polydoor Comein was zeer populair te Schaar beek. Cijfer der bevolking van reclif, per gemeente, op 31 December 1906 Provincie West-Vlaanderen. Arrondissement Yper. Neer Waasten 776 Beet laere 3,225 Bixschote 946 Boesinghe 2,187 B.ielen 770 Comen 6,521 Crombeke 1,152 Dickebusch 1,297 Dranoutre 1,099 Elverdinghe 1,665 G beduvelt 1,667 G he luwe 4,895 Hollebeke 946 Houthem 1,557 Kemmel 1.544 Langemarck 5,403 Locre 880 Meesen 1,401 Nieuw-Kerke 2,390 Oostvleteren 1,724 Passchendaele 3,925 Ploegsteert 5,156 Poelcapelle 2,257 Poperinghe 11,795 Proven 1,774 Reninghelst 2,501 Rousbrugge-Haringhe 2,010 Sint-Jan 849 Viamertinghe 3 513 Voormezeele 1,315 Waasten 4,082 Watou 3,775 Wervick 9,883 Westoutre 1,528 Westvleteren 1,874 Woesten 1,333 Wulverghem 561 Wytschaete 3,604 Yper 17.482 Zandvoorde 1,014 Zillebeke 2,133 Zonpebeke 4,019 Zuydschote 577 Laatste bijzonderheden. Krachtens eene op iracht van M. den onderzoeksrechter de la Ruwière, heeft de politie der 4S afdeeling te Brussel, Donderdag een onderzoek ïngetteld in de beide hulphuizeu die de heeren D en D. wisselagenten te Geut, bezit ten Surlat da Chockierplaats en de Lignestraat, alhier. Alle boeken der rekenplichtigheid zijn in beslag geno men en naar het paleis van juatiti" overgebracht in afwachting van de opzending daarvan naar Gent. Het parket van Gent, is Woensdag namiddag naar S' Denys-Westrem ge weest, waar zich de villa bevind va" den heer De Rudder, de deelgenoot van M. Dumortier, om het onderzoek Weet gij wat onze gasfabriek en de Voortbrengsels onzer verlichiing en onzer drijfkracht verleden jaat gekost heeft De bescheiden som van vijf millioenen franken. Zooveel rii-1, nochtans, als het artik-1 Ontvangsten van het vers'ag dat de h er Scheper Lemonnier komt aan te bie den aan den Gemeenteraad. Dat artikel be draagt zeven mil ioenen drie honderd dui zend (ranken. Winst de verhooging der waarde van de magazijnen rekende - twee millioenen en half. Dit is, wat men in gebloemde taal, een uilen slag mag noemen voor de tegenstre vers der regien. Hebt immers geene vrees. Wij hebben het inzicht hier niet eene bespreking aan le gaan ov r dit onderwerp van eeuwige pole mieken. Bestatigen en gaan wij over tot een anderartikel. Dit klein verslag i- de balans eener groote nijverheid en er zijn andere cijfers, andere kostbare aanduidingen er uit te putten. Men ziet er dat de grondstoffen van dis tilleer i i.g bij de drie millioenen kosten. Dat is hetgeen men noemt geld dat in rook ver gaat. Gelukkiglijk laat men die niet waar zij wil, dij kostelijke rook. Men heeft 125,000 ton kolen gedistilleerd Men weet dat de werklieden der gasfa briek opgenomen zijn als mede eden eener voorzieningkas deze kas heeft acht duizend franken hulpgeld bekomen. Die werklieden worden overigens zeer goed behand-ld. M H«lle,>u.te z»u er een voorbeeld kunnen in vinden voer liet person- neel zijner administratie Zij ontvangen zooveelsten o, premiën, scha .eloOfstellin- gen van allen aard hulp aan de zieke werklie len vijftien duizend fra-.k«), seha- delo 'Sstelliiigen voor b w.il!ing»*ii, hulp aan de weduwen en de weezen, geneesheersn, apo.bekers, kleedingstukkoa en op d. n hoop toe, aanneming aari de pensioenkas. L)-ze fabriek zon een paradijs zijn indien het er zoo donker en zoo warm niet ware Maar men mag zeker niet zeggen d «t het eene be! is. Bijzonderheid die niet van b-lang ont bloot is eene zaal die drie badkuipen be vat is ter beschikking gesteld der vrouwen en der kinderen der wijk van de fabriek, vijf en vijftig huishoudens bevattende men heeft 2,915 baden afgelev 'ril ge.luren le bet jaar. De werk ieden hebben 46 137 stortbaden genomen in de fabriek en 4179 aan de we rkhuizen der stad. Er zijri 40,(0') cmnpteurs verpacht en 26 000 toe.-telleii. Het, gas doet 407 bewe gers gaan Pas op er geene te ontmoeten, zegt de wijsli id der ma ollen. Eindelijk, mek waardige bijzonderheid de fabriek geeft vijf honderd franken hulp geld aan Brussel-AttractionsZeker opdat wij aantrekkelijkheden volle gas zouden h -bben. w 1- i X*X

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2