Eene Martelares. Bu rgerwachl van Yper. I11 het Slachthuis. Koninklijke Academiën van België. Wervick Gulden Bruiloft. Land- en Tuinbouw. Oostende Mengelwerk. (7 De paardenloopen ingericht door de hippische Sport, met de tusschen- komst van den Staat, hebben volko men gelukt en hebben een talrijk deel uitmuntende paarden vereenigd. Ziehier de uitslagen er van Prijs der Dames, (bereden en inge spannen drafloop) voor belgische paarden van 3 tot 6 jaar. 500 fran ken. Zes vertrekkende. ie Bos ton (Dierckens) 2e Yorka (Roelens); 3e Yorck (Cardon). Prijs der Yperïée, (bereden en in gespannen drafloop buiten serie, vrije handicap voor alle paarden). 800 fr. 11 vertrekkende). ie Clairon (Vandenberghe) 2" Pour- quoi (Dierckens) 3e Poupine (Van Loosveldt). Prijs der bescher mieden(bereden en ingespannen drafloop voor bel gische paarden van 3 jaar. 500 fr. 5 vertrekkende). ie Epson (Dier ckens 2e Rallié (Bruynooghe) 3° Jubert (Verzele). Prijs der stad (internationale bere den en ingespannen drafloop voor alle paarden. 1000 fr. 9 ver trekkende). 1* Vermine (Vanloos- veldt) 2' Raoul ex Annamite (Pier- raerts) 3* Utile (Coppin). Kiezingen hebben plaats gehad in den eersten ban der burgerwacht onzer stad. Zijn gekozen geweest als luite nant, M. Joris Decoene, en als onder luitenant, M. Maes. M. Gustaaf Mahieu is kaporaal be noemd geweest. Donderdag 20 gedurende de be werking van het slachten van het vee en varf' het verdeelen van het vleesch, heeft men behagen geschept met de beerputten van het ge sticht te openen en ze te ruimen om de tomate appelen van den heer Be stuurder te begieten. Weet de heer bestuurder dan niet welke schade er kan spruiten voor het vleesch door zulk slach van be werking Een Slachter. Het Staatsblad van den 19 dezer heeft de goedkeuring afgekondigd der kiezing van Mijnheer Julius La- meere, Raadsheer bij het Verbre kingshof, als titelvoerend lid der koninklijke Academie der Klas van fraaie letteren en der zedelijke en po litieke wetenschappen, waarvan hij onderscheiden briefwisselend lid was sedert eenige jaren. Mijnheer Lameere, zeer geleerd magistraat, schrander en gelouterd verstand, zeer keurige schrijver, is nog een van die Ypersche kinderen waarover onze stad mag fier zijn. Hij is de tweede Yperling wien deze eer te beurt gevallen is in de Academie aanvaard te worden. Vóór hem, was het wijlen den betreurden heer Alfons Vandenpeereboom. De echtgenooten Mascho hebben Maandag, 17 dezer, hunne gulden bruiloft gevierd. Te dezer gelegen heid waren de Tempel- en de Voor uitgangstraten prachtig bevlagd. De Jubilarissen, gevolgd van hunne elf kinderen en van talrijke kleinkin deren zijn ontvangen en geluk- wenscht geweest op het Stadhuis door de gemeente overheid. Eene mis van dankzegging is ge daan geweest in de kerk van S' Ni- colaus. Na deze plechtigheid hebben de echtgenooten Mascho zich naar hun huis begeven en daar, zijn de ge- buren in menigte toegesneld om hen geluk te wenschen en hun al hunne dankbaarheid uitte drukken. 's Avonds heeft eene algemeene verlichting het feest op eene waardi ge wijze komen sluiten. Sedert haar bestaan neemt de turn- maatschappij, La Libre Wervicquoi- se jaarlijks minstens aan éénen kampstrijd deel. Opvolgentlijk ontmoeten wij ze in de kampstrijden van Armentières, Doornik, Meessen, Lens, Thumesnil, en Tourcoing. Regelmatig bedekt zij zich met lauweren. In den kampstrijd van Kortrijk komt zij de volgende onderscheidin gen te behalen. A. Oefeningen metwerktuigen (pupillen) iste prijs van uitmuntendheid. B. Balletten (volwassenen) 2de prijs. CVijf afzonderlijke prijzen Volwassenen 4e, 6e en 7°. Pupillen 2e en qt. Wij juichen uit ganscher harte de ze nieuwe zegepralen toe Eere aan den moniteur-Chef, aan het bestuur en aan de turners dezer moedige maatschappij In den nationalen prijskampvantrekhon- den, op 15 Augustus te S' Trniden inge richt, zullen slechts honden aangebo den worden, welke ingeschreven zijn in een der Kweeksyndikaten, aange sloten bij de Nationale Federatie van den Belgischen trekhond. De laatste datum van inschrijving is vastgesteld op 20 Juli. De prijzen zullen de belangrijkste zijn, welke tot nu toe aan de trekhon den 'toegekend zijngeworden 111 België, terwijl groote voordeelen aan de eige naars dezer nuttige dieren toegekend zijn. Alzoo geschiedt het vervoer per spoorweg, voor heen- en terugreis, gansch kosteloos de voeding is insge lijks kosteloos. Behalve de prijskampen voor hon den en hondengespannen, hebben er ook prijskampen plaats voor hondskar ren, hondsstallen, hondsgetuig, eet- en drinkbakken, enz., verder voedsel, genees- en ontsmettingsmiddelen voor honden en eindelijk een prijskamp voorbehouden aan de boekenbeschrij- viog, aan de lichtteekeningen, en au- dere aangaande den trekhond. 't Is bijgevolg een der volledigste prijskampen. De leden der Syndikaten zullen alle noodige inlichtingen bekomen bij den Voorzitter van hun Syndikaatde per sonen, welke zouden verlangen iets an ders tentoon te stellen als honden, worden verzocht zich te wenden tot den Voorzitter van 't Kweeksyndikaat van Limburg van den Belgischen trek hond, te Hasselt. (Medegedeeld) Be phosphoor zuur mesten. Onder de meststoffen, door den land man gebruikt, ten einde zijne opbreng sten te verhoogen, behooren de phos- phoorzuurmesten. N a de stikstofmesten zijn het deze die meest in den grond ontbrekenDe yoornaamste phosphoor- zuurmesten zijn 1. de superphosphaten en 2. de me- taalslakken. De superphosphaten spelen een voor namen rol. Zij voeren niet enkel phos- phoorzuur aan maar bevoordeelen nog de opname der andere voedende be- standdeelen. Opdat zij echter voordee- lig kunnen werken dient de grond van de noodige stikstol'en potasch voorzien te zijn. D.) Duit8chu landbouwer volgt eene zonderlinge bemestingsmethode. Hij m- ngt 3/4 superphosphaten met 1/4 zwavelzureu ammoniak en geeft dit mengsel den naam van Ammoniakale superphosphaat. De samenstelling gelijkt Wel op opgeloste guano zonder po tasch. Door het gebruik dezer mest- st'. f bekomt hij wondere uitslagen, zoodat wij onze lezers aanraden ook eene proef te doen. Het is echter niet noodig de meststoffen op voorhand te mengen. Het afzonderlijk gebruik van superphosphaat en zwavelzuren am- -- Het is noodig... ik ben er toe ver plicht, ik heb het u gezegd... zei Nathalie met eene soort van barschheid. Arme vrouw Mevr. Baeheur bezag lang de zieke met betraande oogen. Zij had den moed niet meer haar een woord te zeggen. De onge lukkige had zich in haar bed gekeerd met hare arme i onder haar hoofd. Was zij onbewust van hare daden Ont snapte haar waarlijk het begrip van het goede of van het kwade Lena nam het kleine kind in hare armen. Het was een rooskleurig en blond kindje, dat niets beter vroeg dan te leven. Zij kuste het op zijn voorhoofd. Het kind, verwon derd over deze liefkoozing, zweeg. Zoo.... gij wilt het volstrekt..... Ja, ja, vaarwel, Lena. Beloof mij ten minste uwe dochter nooit weder te nemen. De moeder poogde te lachen, maar hare keel was als toegenepén. Zij zegde noch tans Gij moogt gerust slapen. Van mij zult gij nooit meer hooren spreken. Wilt gij het omhelzen Ja. Mevr. Baeheur reikte haar het lieve wichtje toe. Nathaue, toen zij het nam, had eene woeste beweging, alsof zij van haar kind niet wilde scheiden en het aan haar vast hechten. Zij overdekte het met kussen. moniak, in de verhouding die hi6r volgt, moet tot dezelfde uitslagen lei den Voor meiden. 100 k. zwavelzuren ammoniak 300 k. superphosphaat, op einde Februari, licht ineggen. Wintergranen 150 k. zw. am. -f300 k superph gedeeltelijk voor 't zaaien, het overige einde Februari. Zomergranen. 150 k. zw. am. -f 300 k. superph, bij de eerste egging inwerken! Suikerbeeten en voederbeeten. 300 k zw. am -I- 500 k. superph. bij de laatste bewerking ineggen. Aardappelen. 150 k. zw. am. 350 k. superph. bij het planten of voorafgaan delijk bij hot bewerken in den grond brengen. De metaalslakken kunnen voordee- lig de superphosphaten vervangen doch mogen nooit gelijktijdig met zwavelzuren ammoniak aangewend worden ter oorzake der mogelijke ver liezen van ammoniakale stikstof. Agricola. dt' Koningin der Badsteden. Be Paardenwedstrijden. Oostende zal dit jaar 32 dagen van wedstrijden tellen, voor welke prach tige prijzen worden beschikbaar ge steld een Grooten Prijs van 100,000 frank op Zondag 7 Juli, een Groot In ternationaal Criterium van 50,000 frank op Zondag 14 Juli, en voor elk der andere dagen verscheidene prijzen van 10,000 frank. Voor de twee voornaamste koersen zijn reeds vele paarden, zoowel Belgi sche als buitenlandsche,ingeschreven. De dag van 7 Juli zal vooral belang rijk zijn op sportgebied dan zal men in het hippodroom van Oostende de beroemdste renpaarden van Frankrijk en Engeland bijeenzien, om elkander den Grooten Prijs te betwisten. Geen twijfel of de groote ruimte van. het hippodroom Wellington zal nog te klein blijken om de kosmopolitische menigte te bevatten, welke den over winnaar zal willen toejuichen en de leiders gelukwenschen, die dit jaar den 25en verjaardag vieren der stichting van hun koersveld. Luchtvaart Men keut bijna geen luchtvaartproef die op dit oogenblik bij het publiek grootere belangstelling wekt, dan de gene welke men te Oostende inricht, dank aan de steeds edelmoedige tus- schenkomstder Zeevaartmaatschappij Er is hier inderdaad sprake van de zee over te trekken, op den dag waar op de wind gunstig zal wezen om zoo ver mogelijk in Engeland neêr te da len Men kan zich gemakkelijk eene voorstelling maken met hoeveel be langstelling deze proefnemingen van het strand en den dijk te Oostende zul len worden gevolgd, vooral daar men in staat zal wezen de luchtballons ge durende langen tijd te volgen. Lena, bewogen, beschouwde haar Gij zijt zoo boos niet als gij het wilt schijnen, zegdezij. Waarom verlaatgij uwe dochter Nathalie schokschouderde. Cosroff wil het niet Hij zou het doen slerven onder de slagen. Verlaat dien man. Neen, hij zou mij dooden... en dan ik bemin hem. Er was lange stilzwijgendheid tusschen de twee vrouwen. Nathalie omhelsde eene laatste maal de kleine. Tot wederzions, mijne dochter, zeide zij met eene versmachte stem. Wanneer Mevr. Baeheur in d>*n winkel terugkwam, liep baar m in haar te gemoet, ongerust over haar lang wegblijven. Daar, zei de jonge vrouw, ziedaar oen speelding, breekt het niet. M. Baeheur grijnsde. Maar Lena zag er zoo gelukkig uit dat hij zweeg, niet wilhn- de dat er om dat wichtje oneenigheid in het huishouden ontstond. En dan, Baeheur had een kind. Hij ge wende zich weldra aan dat welk de Voor zienigheid hun toevertrouwde. Het is alzoo dat Anna Durant in het le ven trad. Nathalie hield woord. Men boorde van haar niet meer spreken. Slechts, gedurende iangen tijd, elk jaar, den 26 Juli, geboorte- en naamdag van het kind, ontving Lena eenen brief waarin eenige bloemen waren zonder een woord.. VII. Het is zeer ernstig wat gij gaat doen, zei M. Baeheur. Verlangt gij dat ik blijf? vroeg Lena, schertsend. Baeheur schokschouderde en trad weder den winkel binnen. De huurkoets stond vóór de deur, Lena sprong er in. Marcadetstraat 117, zegde zij tot den koetsier. Het rijtuig vertrok. M. Baeheur kwam buiten om te roepen Wees ten minste voorzichtig, Lena Twintig minuten later was de jonge vrouw aangekomen. Zij stapte af, opende eene deur met tralie- Werk, die luidruchtig eene bel deed klinken t' einden eenen donkeren en vochtigengang op den zwarten en vochtigen muur bevond zich een opschrift waarop men las Het bureel van het gasthof bevindt zich Het was een huis waar men gemeubileer de kamers verhuurde. De trap was verlicht door ronde openingen die haar licht namen op een smaller* koer welke aar eenen put geleek. Op het eerste verdiep, eene dikke vrouw vaneen vijftigtal jaren, de meesteres van het huis, vroeg haar Wat verlangt gij Mevr. Nathalie. Op het vijfde, kamer n° 47. Zij klom ging door een donkeren gang en klopte voorzichtig op de deur. Men ant woordde Kom binnen Eene naakte kamer, eene slechte latafel, eenige stoelen, eene wieg waar een kind schreeuwde bij eene alkoof waaruit eene stem kwam Kom binnen, Lena, jaag ik u vrees aan Indien gij niet klaar ziet, schuif de gordijnen open. Hoe laat is het Mevr. Baeheur naderde bevend het bed, aarzelende tusschen het medelijden dat baar vrouwenhart haar ingaf en den afkeer wel ken de schandelijke e'lende deed ontstaan, die langs die koude muren doorsijpelde. In het bed eene jonge vrouw. Nader dan, Lena zeide zij onacht zaam. In welken staat vind ik u, mijne arme Nathalie Een weinig veranderd, niet waar Bah ik heb er voor acht dagen. De toeko mende week zal men er niets meer van zien. Zoo, gj verlaat uw kind Ja, neem het Weet gij wel dat bet schrikkelijk is, wat gij begaat Het. is eene eerloosheid h II 1 VERVOLG. OP HET EERSTE VERDIEP.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2