Betooging van Sleenen. M Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Onderlingen Bijstand voor vrouwen. NA DE VOORDRACHT Kostelooze Tombola Donderdag, 1 in Juli 1907. I 5 centiemen. Derde jaar. Nr 55. Alzijdig Volksonderwijs. VOORDRACHT De Kieshervormingen verworpen in de Kamers. Klerikale eensgezindheid De leerplicht. De prijs van 't vieeseh. Eendracht maakt Macht. lerschijnende des iïfmtlerdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ren jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fi. 3-5G Men handelt bij overeenkomst. Zondag 31 Juli ÏOOT, om 4 ure, IN DE ZAAI/ DER BEU RS, Cartonstraat. door M. EMIEU PRIMO vanGent voor de werklieden. Het Bestuur der Liberale Jonge Wacht heeft besloten aan de betoo ging deel te nemen en de leden die begeeren mede te gaan kunnen zich in het lokaal aangeven tot Donder dag 11 Juli, te g ure 's avonds. Prijs voor gaan en keeren, i fr. 15. Vertrek om 12 ure 16. Terugkeer om 9 ure 05. De klerikalen hebben laatsten Vrijdag, eens te meer.de bevolking van Belgie beledigd. Verleden Vrijdag, begon in de Kamers de bespreking der verschil- lige kieshervormingen voorgesteld door de liberalen en de socialisten en die voor doel hadden de wet der vier eerloosheden voor de gemeentekie- zingen te doen verdwijnen. De socialisten vroegen het zuiver algemeen stemrecht aan 21 jaar ouderdom. De liberalen het algemeen stem recht aan 25 jaar. Dit alles werd door de klerikalen verworpen. Zooals in het verleden zal men slechts kiezer zijn voor de gemeen te aan 30 jaar, en nadat men drie jaren in eene gemeente woont Men zal voort een stemmetje ge ven aan den werkman en vier aan de priesters en aan de rijken. Zoo luidt de klerikale rechtveer- digheid De voorstellen der liberalen zijn verworpen met 72 stemmen tegen 67 Drie klerikalen die het hart op de ware plaats dragen, waren vol doende geweest om de rechtvaardig heid te doen zegepralen. Onze Ypersche klerikale gekoze nen hebben liever de rechtvaardig heid helpen versmachten. Een voorstel van M. Bertrand om voor de gemeentekiezingen dezelfde kiezerslijsten te gebruiken als voor de Kamerkiezingen is ook verwor pen door 74 stemmen tegen 66. De klerikalen willen niets afnomen van de vier eerloosheden, hunne schandaligste aller kieswetten. Eindelijk stelde M. Mechelynck voor de Evenredige Vertgenwoordi- £ing in alle gemeentek-iezingentoete passen. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixfnudeslraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit bladMen wordt vriendelijk verzocht alle lioege- rtaamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Daarvan willen de klerikalen nog minder. Nu is er E. V. in geval van ballotteering, dit is meestal in de groote steden waar de oppositie ver deeld is in liberalen en socialisten maar waar de klerikalen soms eene heel kleine minderheid zijn. Dank aan dit stelsel zetelen kleri kalen in de gemeenteraden der groo te steden, Brussel, Gent, Antwerpen, Luik, enz. In 800 gemeenten is er Evenredige Vertegenwoordiging maar in 1800 kleine gemeenten bestaat er niet het minste toezicht en maakt het bestuur van eene enkele partij, alle misbrui ken mogelijk. Van deze misbruiken moeten de klerikalen leven en daarom dan ook willen zij niet weten van de alge- meene toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging. Tegen deze nieuwe verkrachting van het Recht die Vrijdag in de Ka mers geschiedde moet overal in het land eene protest-beweging op touw gesteld worden De meerderheid is volkomen eens gezind, zoo roepen al de klerikale dagbladen om het luidst, en deze eendracht kan niet gebroken worden. Allen woorden in den wind, die door de werkelijkheid worden tegen gesproken. Nauwelijks is het kleri kaal ministerie gevallen ten gevolge van de stemming der mijnwet, of het nieuw kabinet ondergaat eene neder laag, die onherstelbaar is. De wet Coremans heeft de kleri kale meerderheid wederom veranderd in eene minderheid, die ondanks de formuul waarop zij zich tot akkoord heeft gesteld, hare onmacht heeft zien uitschijnen. Ten gevolge van het verwerpen van de wijziging welke de heer Buyl aan de wet wilde toebrengen, is het eerste deel van Coremans voorstel aangenomen door 74 stemmen tegen 70 en 5 onthoudingen. Door deze stemming viel bijgevolg het voorstel der bisschoppen door het gouverne ment gesteund. Van daar de woede der klerikale meerderheid, die tengevolge van deze onverwachte stemming, vlaamsch- gezinder is geworden dan de heer Coremans zelf, met de afschaffing te stemmen der Fransche afdeelingen in de Athenaeums in het Vlaamsche land, en met de uitzondering der wet te verwerpen voor de stad Brussel. De klerikale meerderheid bestaat niet' meer, zoo min als de zoo zeer geroemde eendracht waarop onze ministers pochten. Zal men noch langer in ons land dien warreboel blijven behouden, en is het niet meer dan tijd dat de gan- sche natie rechtspringe om eenen op roep te vragen tot het land, ten einde eene meerderheid te vormen, die de belangen des volks boven de kleri kale partijdigheid plaatst De rechterzijde is verbrokkeld, verscheurd en niet meer in staat om goed werk te verrichten. Dat zij heenga, zou Woeste zeggen. Niemand kan ontkennen dat het voor de ouders eene hoofdzakelijke plicht is hunne kinderen het voedsel des geestes, de geleerdheid, te be zorgen en nochtans willen onze Meesters deze onontbeerlijke nood wendigheid niet inzien liever bou wen zij gevangenissen en gendarme- riën bij, dan den eersten slap te doen, om de misdaden te beteugelen Uil de onwetendheid en het gebrek aan opvoeding spruiten allerlei gru welen voorthet zou een wonder mogen geheeten worden indien het kind, dat van jongs af aan zich zei ven wordt overgelaten, niet opgroeide tot een hoosdoener. Te vergeefs zullen de tegenstrevers van den leerplicht zich beroepen op de vrijheid der familiehoofden vruch teloos zal men ons opwerpen dat nie mand hel recht heeft de ouders te dwingen hunne kinders uit de onwe tendheid te redden Op deze dwaze leerstelsels zullen wij antwoorden dat hij, die vader is, hel recht niet heeft ontvangen zijn kroost van honger te laten vergaan het burgerlijk wetboek straft hem, die het voedsel des lichaams weigert aan z'jne kinderen Indien de plicht van lichamelijken onderhoud zoo -streng is, moet zeker de plicht van geestelijke ondersteuning niet minder gewichtig zijn. De ouders mogen hunne kinderen niet van honger laten vergaan, zou den zij dus het recht bezitten dezelve naar den geest te doodenNeen, duizendmaal neen. En nochtans zijn er in ons vooruitstrevend België meer dan '200,000 kleinen, die ver stooten van alle onderwijs, dagelijks langs de straten slenteren, en de eer ste kiemen der ondeugd met volle monden inademen. Als wij nagaan wat die ongelukkige schepselen in latercn leeftijd zullen worden, dan huiveren wij bij de ge dachte dat zij wellich thet getal ver dwaalden zullen doen aangroeien om hun nutteloos leven te slijten in de donkere holen der gevangenissen Ouders, die kinderen, die gij heden toelaat de klassen te verzuimen, die gij om ijdele reden uit de school houdt zullen u wellicht nog bloedige iranen doen storten. Nevens de ouders, die zich aan het grootste vergrijp plichtig maken met hunne kinderen vaa do school to ver wijderen, is er eene macht, die dub bel schuldig is, omdat zij het gevaar kennende, waarin deze verlatene we zens verkeeren, onverschillig blijft voor de rampen, welken dergel jken toestand moet na zich slepen. De regeering, wier plicht is nuttige wet ten voor hare onderdanen te maken, bedrijft eenen onvergeeflijker) misslag als zij weigert de ouders hunne plichten te herinneren. Men dwingt de ouders hunne kin ders af te geven om ze ten dienste van den Koning op te leiden, en men roept de vrijheid in om den leerplicht in te voeren. Schandelijke spotternij Voor eiken weidenkenden burger is hel klaar dat de klerikalen geens- zin-. de vrijheid der familievaders mogen inroepen om hunnen weer stand aan het verplichtend onderwijs te verrechtvaardigendat zij evenmin kunnen aanvoeren dat het doel van de liberalen is, den godsdienst te be- nadeelen, want het zijn de klerikalen die de wet naar hunnen zin kunnen maken en doen uitvoeren. Sommigen onzer tegenstrevers zeg gen dat zij bereid zijn hel verplich tend onderwijs te stemmen, wanneer de schoolsubsidiën gelijkelijk tusschen al de scholen verdeeld zijn Wederom ijdele praat, de klerikalen zijn den baas, en kunnen bijgevolg eene wet maken om de toelagen te verdeelen maar dat zullen zij niet doen, en on- dertusschen zullen onze Meesters voortgaan met subsidiën te geven aan de pastoorsscholen, en de klerikalen zullen houden staan dat de toelagen niet gelijkelijk verdeeld zijn en dat zij dus den leerplicht niet stemmen. Zooals wij zien, zijn al de zooge zegde redenen der klerikalen oogen verblinding eigentlijk bekampen zij den leerplicht enkel om de eenvou dige en gekende reden het verplich tend onderwijs zou de geleerdheid doen aangroeien, en voor de partij der duisternis is de volksverlichting de grootste hinderpaal om tot haar doel, de overheersching des volks te geraken. Liever gevangenissen dan scholen, dat is klerikale beschaving. Een kler ikaal blad dat, kost wat kost, de verdediging der regeering meent te moeten opnemen, verklaart datde libe rale bladen de legende willen versprei den in 't land, dat de duurte van 't vleesch moet ten laste gelegd worden der regeenng en voegt er bij dat het gouvernement over geen middelen beschikt om de vieeschprijzen te doen dalen... Dit is vierkant gelogen Wij zullen dadelijk een paar middeltjes aanduiden waarover de regeering beschikt om den prijs van 't vee te doen dalen. Vooreerst moeten al de d warsdrij ven- de maatregelen en plagerijen afge schaft worden thans gepaard gaande met den invoer van vreemd vee. De vrees voor muiiplaag houdt geen stand mits, ondanks de strenge maatregelen de gansche veestapel van België verle den jaar is besmet geweest. I en tweede, late men te Antwerpen vrij«lijk het A nerikaansch veeontsche- peu, stemme men toe dat de Ameri- kaansche ossen een paar weken in de wei loopau en naar alle markten gezon den worden,vooraleer te moeten worden geslacht, en men zal dadelijk de prij zen van 't slachtvee zien dalen dat het een pleizier is. Maar de regeering zal geen enkel van die maatregelen nemen omdat ze hare goede vrienden, de groote klerikale eigenaars en de vefleggers die fortuin maken op den rug van 't werkvolk en van de burgerij, niet wil misnoegen Dat is de waarheid Provinciale Baad van Wcsl-Vlaanderen. Dinsdag werd de gewone zittijd van den provincialen raad geopend. In zijne openingsrede sprak de heer baron Ruzette, gouverneur van West- Vlaandereu, natuurlijk over de werken van Brugge-Zeehaven, over de groot heid vau Brugge in het verleden, en wat de stad thans van de nieuwe ha veninrichtingen mag verwachten hij drukte de hoop uit dat weldra eens GALM Ni \mmk i 1

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1