Stadsnieuws. Eene Martelares. De Vredeconfereneie. Examen, Overneming der Spoorwegen van Vlaanderen. Mengelwerk. (9 Eene geschiedkundige Week. vaart met grooten diepgang tusschen Brugge en Rousselare zai aangelegd worden. WerdeD vervolgens gekozen tot voorzitter, de heer Yan Hee tot on dervoorzitter, de heer Fraeys tot se cretarissen, de heeren E de Ihibault de Boesinghe en Goethals tot bijge voegde secretarissen, de heeren Maes en E. van Outryve d'Ydewalle. Het Vredecongres van den Haag is ver gaderd al de beschaafde landen der we reld zijn er vertegenwoordigd, met enkele uitzondering van Honduras, Salvador en Uruguay Zulke vergaderingen helpen voor zeker mede om den algemeeneo vooruit gang, de algemeene verstandhouding te bevestigen, maar wij stellen weinig vertrou wen in de schoone uitslagen die men van zulke Congressen verwacht. Wij gelooven dat de strijd het lot is van het menschdom, en dat de uitdrukking eeuwige vrede, slechts passend is op de poort van een kerkhof. Wij vernemen met vergenoegen dat M. Jules Nolf, van Yper, oud leerling van het Collége Moderne met vrucht zijn tweede examen van doctoraat in de rechten komt te on dergaan voor de jurij der Hooge- school van Gent. Wij bieden den heer Jules Nolf onze warmste gelukwenschen. Op het einde der zitting van Vrij dag 5 dezer heeft de Voorzitter der Kamer voorgesteld de overneming- onzer spoorwegen te stemmen. De minister van financiën heeft onder steund, vragende dat de bespreking, indien zij den aflossingsprijs niet be doelde, zou overgebracht worden op de bespreking van de begrooting der ijzerwegen. M. Debunne., socialistische afge vaardigde van Kortrijk, heeft zich tegen de vereffening verzet en de stemming der overneming is daar door verdaagd geweest. Men kan niet zeggen dat M. De- bunne ongelijk gehad heeft, ofschoon men in gansch Vlaanderen verlangt deze zaak zooveel mogelijk te be spoedigen. Er is inderdaad iets bui tensporig een ontwerp niet te bespre ken dat op meer dan 55 millioenen franks rust. IX. Ah eene voorname zaak die hij vergat Vreezende dat Anna zou weigeren hem (e gelooven, had hij zorg gehad den geboorte- akt mede te brengen, waarop geschreven stond dochter van Nathalie, zonder beroep en van Lebordier. Hij breDgt ook de over lijdensakte mede van den vader, En daar er voor de regelmatigheid. die hij vooral wiluit liefde der waarheid, dient te ba wijzen dat de Bacheur's gelogen hebb.n, zeggende aan Anna dat hare moeder dood was, ziedaar de huwelijksakte van Cosroff en Nathalie. Niets ontbreekt er. Men moet alles voorzien, niet waar Cosroff zweeg hij had verfrommelde en smerige papieren uit zijnen zak getrok ken. Zijne hand reikte de akten van den burgerstand over. Ziehier het bewijs, zegde hij meteen wreeden lach Lees Het is wel dat Wij zijn getrouwd, oh een schounen dag. ik zal mij dezen altijd herinneren, het is nauwelijks vijf jaren geleden, om een einde te maken. Indien gij nu uwe moeder wilt zien, de oude wacht u te X. Zij had de macht tot het einde toe te le zen, door hare tranen heen, het hoofd, rood van schaamte, de ogen omsteken wanneer zij gedaan had Maar zal men later meer bespre ken Op de wijze dat de paidemen- taire werkzaamheden gaan, het is weinig waarschijnlijk. De eenige uitslag der verdaging za^waarschijnlijk zijn dat onze pro vincie een weinig later voldoening zal hebben. Er was een middel om alles over een te brengen, het was van onmid- delijk het ontwerp te stemmen na de tweede stemming van het vlaamsch het is te zeggen Donderdag, 11 dezer. De rechterzijde heeft het niet ge wild. Waarom Zij zal dus meer dan 't is gelijk wie haar deel van verantwoordelijk heid hebben in de verdaging, want indien M. Debunne ernstige redens kan inroepen ten zijnen voordeele, heeft er de rechterzijde hier geene meer. Men schrijft ons uit Brugge De luisterüjke feesten waarmee de inhuldiging van Brugge Zeehaven deze maand gevierd wordt, zullen een blijk baar betoog zijn dat het Brugsche volk zijne kunst- en handelsbevordenng wil vooruit helpen, en den titel van Brugge- de-Doode, haar door eenen E'ransch- schrijvenden Vlaming gegeven, niet verdient. Wij zijn heden in state belangrijke en volledige inlichtingen meê te deelen over het programma, hetwelk niet ten onrechte eene Geschiedkundige Week geheeten wordt. Op 2ln Jnlizal deBrugachebevolking door eene indrukwekkende betoogiug op het graf van M. de Maere,. te Aert- rycke, eene weerdige hulde brengen aan den ontwerper van Brugge-Zeeha ven, het begin van een nieuw tijdvak van voorspoed. Op 22n heeft eene buitengewone, prachtige Yaohtingwedstrijd plaats van Oostende, naar Zeebrugge. Er zijn tot hiertoe een zestigtalinschrijvingen, waaronder yachten van hooge overhe den. Gedurende deze week zal men dus de meest gezaghebbende vertegenwoor digers van de scheepvaartwereld van Europa en Amerika te Brugge zien samen komen, 'a Avonds nachtfeest te Zeebrugge. Op 23" komt Z M. Leopold II, aan boord der Albertade officieele inhuldi ging der haven van Zeebrugge voorzit ten. Na de zegening der haveninrich tingen doorMgrdenBisschop van Brug ge, zal een stoet van de schepen ter roede en de yachten, die daags te voren aan de wedstrijden hebben deelgeno men, het koninklijk yacht naar Brugge geleiden, (12 kilom. afstand) waar de vorst door de feestvierende bevolking wordt afgewacht Volksstoet, raoüt, bezoek aan de Tentoonstelling van het Gulden Vlies, gala-concert, enz. Op 24 en 28 Juli, historische stoet en Wat verwacht gi] van mij, zegde zij. Cosroff stond op, legde zijnen stok op de schouwplaat, en stak de handen iii zijne zakken Wat ik van u verwacht Ei gij zijt zeer rijk niet waar Ik beb inlichtingen genomen in de streek. Durant is zeer be zorgd voor u. Ik weet dat gij door u zeiven weinig bezit, maar gij zult vragen aan Durant. De vrouwen kunnen al verkrijgen wat zij willen van de mannen. Ik ken dat, Nathalie heeft mij den toer geleerd Hij zweeg en scheen na te denken. In één woord, ziehier mijne zaak. Gij zult ons alle jare wat geven om te leven, om de twee eindjes aan een te knoopen. Ik zal den spaarpot komen halen. Och stel u gerust Ik zal voorzorgen nemen om mij niet te laten zien van uwen echtgenoot, Geene drukking... ik bemin de vrijheid... Gij zult de som vastellen ik betrouw mij op uwe goedharligheid Anna antwoordde met een hoofdteeken. Ik heb mij niet bedrogen, spotte hij, gij zijt een goed meisje. God zal u zege- ren Maar het is niet gedaan. Wij kunnen in de vuile slechte woning niet blijven die wij bewonen en dan wij hebben alles te kort wij zouden, om ons uit den slag te trekken, iets aan da gaan, een kapitaal van twee of drieduizend franken moeten hebben. Drie duizend franken Ja, 't Is weinig, niet waar, moeder tje Welnu wij zullen ons er mede verge noegen, Wij zijn redelijk. ridde(8teokfiJiel, die in de vermaan 0 Breidelstad tafereelen zullen ontrollen van do pracht en den heldenmoed der 2 root e Westerschó hertogen. Talrijke «dele familiën van Brugge, Brussel, enz - m m haalt deze aau van d Ursel, Visart, Kuzette, d'Ausey de Lannois, van Caloen, de Neuchatel, Joos de ter Beerst werken mede tot het welge- lukken van deze vertooningen, die beloven zuivere pereitjes van kunst en rijkdom te zijn. En het comiteit met hst lolweerdig gedacht het uitzicht van het jubelende Brugge van 1468 weêr te geven, heeft besloten de gevels der Groote Markt met rijke draperijen, tapijten, enz. te behangen. Met hare overheerlijke Tentoonstel ling van het Gulden Vlies zal Brugge gedurende deze dagen een onvergelij kelijk schouwspel van pracht en weel de ten toon spreiden, hetgeen onge twijfeld duizenden en duizenden vreemdelingen uit alle kanten van Europa binnen zijne muren zal zien stroomen. De tentoonstelling van 't Gulden Vlies te Brugge, die den ln Juli werd ingehul digd, is bezocht geweest door de gravin van Vlaanderen. H. K H., vergezeld van generaal Terlinden en van gravin de Henri- court de Grunne, werd in 't provinciaal hotel opgewacht en verwelkomd door baron Kervyn de Lettenhove, voorzitter van het inrichtingscomiteit, omringd door zijne medewerkers, alsmede MV1. Ruzette, gouw- graaf, en Schramme, schepen van Brugge. Onder leiding dezer heeren doorliep H. K. H gedurende tw,e uren de prachtige zalen, hare hooge bewondering uitdrukkend voor de kostb larheden daar verzameld. De Spaansche hellebaardiers bewezen de militaire eer. Zeer opgemerkt door de gra vin werd het prachtig boek van Jef Van Driesten, bevattend de Historie van 't Gul den Vlies. 's Namiddags bezichtigde H. K. H. de musea der stad en keerde rond 4 u. naar Brussel terug Assisenhof van West-Vlaanderen. De bende van Hazebrouck. Camiel Guyard, de fameuze bandiet, een der kopstukken van de bende van Hazebrouck, is Maandag voor het Assi senhof te Brugge verschenen, onder beschuldiging vau dieften met bezwa rende omstandigheden. Ziehier, volgens den beschuldigings- akt de feiten thans ten faste gelegd van Guyard, zoogezegden werkman, 36 jaar oud, woonachtig te Poperiu- ghe. fierste misdaad. De echtgenooten Gesar Pruvost,te Neuf-Berquin (Frank rijk) lagen te slapen in den nacht van 19 op 20 November 1905, toen rond middernacht, de houd begon te blaf fen. Uit zijn bed springende en mee- nende gerucht te hooren al den kant van de balie van hot hof, opent hij de deur om te zien wat er omgaat. Drie mannen springen in huis en werpen Pr.uvost en zijne vrouw, die bijgeko- Maar ik heb die som niet. Gij zult.ze vinden... He, is onmogelijk. Ik zou alles moeten zeggen aan mijnen man, hem het hart bre ken. Ah dat gaat u aan Ik heb geld ge noeg om eene maand te X... te leven met de oude. Gij zult uwen tijd nemen om eeneri uitweg te vinden, verduiveld eene maand, bij voorbeeld... Na dien tijd, kom ik ten uwent met Nathalie En waarachtig onder ons, indien zij een glas te veel gedronken heeft, zal haar bezoek niet aangenaam zijn noch aan u noch aan Durant. Ik raad u aan u deze onaangenaamheid te sparren... Maar dat is hatelijk, herhaald de arme vrouw tot tweemaal toe. Cosroff bezag haar schokschouderende. Hij nam zijnen hoed en zijnen stok. Komaan tot wederziens, moedertje... het is gezegd.. En zich hellend Omhelst men den man zijner moeder niet vooraleer hij vertrekt Zij deinsde achteruit met afkeer. Men is vies? Ik ben geen' vijf en twin tig jaar oud meer, het is waar, maar men heeft bijval gehad in den goeden tijd Men heeft gravinnen en markiezinnen voor min- narressen gehad Dat zal voor mijn aan staands bezoek zijn. En hij vertrok, statig en fier,zijne hielen op den vloer latende hooren. IV Alzoo had zij bij de dertig jaren geleefd, vol betrouwen in de eer van haren vader en men was, ten gronde, Pruvost is 79 jaar oud zijne vrouw 71 jaar oud. Beide werden mishandeld, gekoord en gebonden en de vrouw word eene prop in den mond gesteken Zij waren ge wapend met een revolver waarmede zij dreigden te schieten indieD zij de plaats niet zonden aanduiden waar hun geld verborgen lag. Uit den zak van de ondervest van Pt u vost namen zij 12 frank De vrouw wees de gevraagde plaats aan; eene kas waar zij eene som van 320 frank vonden Daarmede niet tevreden, doorzoch ten zij ai de meubels, scheurden de kleederen der vrouw en vonden nog 8 frank in dezes voorschoot. Dan trok ken zij er van door na eenige glazen bier gedronken en aan hunne slachtof fers gezegd te hebben dat zij, op straf van vermoord te worden, maar om hulp mochten roepen een half uur na hun vertrek. Na eerst geloochend te hebben, ein digde Guyard met deze misdaad te be kennen. Abel Pollet, die zoo men weet, in Frankrijk vast zit, heeft ook de fei ten bekend. Volgens Pollet, zou het Guyard zijn die de ouderlingen gesla gen heeft. De medeplichtigen zouden Henri De Kimpe en Gustave Verbeke zijn, maar deze medeplichtigheid niet bewezen zijnde, worden deze twee laatste voor de Assisen niet vervolgd. Tweede misdaad. De tweede diefte werd gepleegd te Dadizeele bij Henri De Groote, 70 jaar oud, in den nacht van 28 op 29 November 1905, dus een tiental dagen na de eerste misdaad. De Groote die alleen woont in een klein huisje te Dadizeele, werd wak ker gemaakt door een aardig gerucht. Opstaande hield hij zich tegen de deur, maar door 't geweld van twee mannen al den anderkant, vloog de deur open en De Groote vloog ten gronde. De twee mannen sprongen op hem en hem met een revolver dreigende dwongen zij hem de plaats aan te duiden waar zijne spaarpenningen lagen. Daar de ouderling weigerde te antwoorden werd hij met slagen overladen. Een der kwaaddoeners hield hem bij de keel, binst dat de andere het huis door zocht. Eene som van 300 fr. werd door de booswichten buit gemaakt. Dan bonden zij De Groote aan de leuning van den trap De twee bandieten wa ren Pollet en Guyard die ten andere alles bekenden. Derde misdaad Deze had plaatste Oostvleteren in don nacht van 17 tot 18 April 1906 Armand Baillu, 70 jaar oud, bewoont met zijne dochter Elodio eene hofstede aldaar Al met eens wak-, kergewordeu zijnde, bevonden zij zich in tegenwoordigheid van een man met een zwartgemaakt gezicht, 't Was Abel Pollet. Op 't oogenblik sprongen twee andere zwartgemaakte mannen binnen Guyard en l'heofiel Deroo. De dochter werd in eenen kotter gesloten, na erg mishandeld geweest te zijn. Hier ook dreigden de booswichten de slachtoffers met eenen revolver. Theo- fiel Deroo bewaakte ze, binstdat Pollet het geld ging zoeken Uit een koffer haalden zij 200 fr, en uit de vest van Baillu een stuk van 5 fr. De juweelen, van hare moeder Zij meende de dochter te zijn van een eerlijken man en van eene eerlijke vrouw. Zij had dikwijls geweend, wel gevoelende dat d« genegenheid der Ba cheur's de moederlijke liefde niet verving. Zij had deze familie betreurd die zij niet ge kend had en die zij niet kon omringen met al de teederheid waarvan haar hart over stroomde. Dien naam van Nathalie-had zij in hare gebeden gemengd met den naam der- Maagd. Ontheiliging Zij had haar leven met herinneringen geschikt, waarin hare moeder en haar vader herleefden Hoe dik wijls had zij gemeend ze te zien in hare mijmeringen. Zij had zich een afbeeldsel van hen gemaakt waarin zij al hare poëzij, al hare inbeelding van vrouw gelegd had. De goede Lena had haar gezegd dat hare ouders zeer jong gestorven waren, in een schrikkelijk ongeval Zij beeldde zich hare moeder in blond gelijk zij, een weinig zenuwachtig en ziekelijk. Welk schoon aangezicht en welke stralingen van teeder heid in hare oogen Haar vader... Ah de vader, zij had hem in, haren droom een ernstig vosrkomen, een kalm voorhoofd ge geven, met den stillen blik van Durant. Jaten lang niet dat hartzeer geleefd heb ben, zich eenen godsdienst gemaakt hebbende van deze twee dooden, en eensklaps schie- '1 vei nemen dat men de dochter is van ouders waarover zij moet blozen, dat hare Wltll?zoedeld is geweest door al de vuil nissen, al de onreinheden van Parijs, in der waarheid dat is schrikkelijk anneer Durant 's avonds terugkwam, VERVOLG. i' dlllHHMIi' Uil laB-saaaaBryi

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2