A. Dechièvre Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi Een en ander. De Volksopstand in Rusland Men verzoekl ons aan te kondigen dat M' en Mme MEIER, heel- en tand meesters-specialisten, 2, Mouscroenstraat, te Kor- trijk, zuilen afwezig zijn van 20 Juli tot 2 Septem ber. Mengelingen. kleedingstukken tot eetwaren toe wer den meêgenomen, Guyard heeft voor deze misdaad ook bekenteniseen afge legd. Vierde misdaad Eindelijk, in den nacht van 20 op 21 April 1906, vier dagen na de misdaad van Oostvleteren, kwamen de bandieten naar Oostvlete ren. Als naar gewoonte zijn het ouder lingen die bezocht worden, en wel na melijk de weduwe Dalhaye, 74 jaar oud. De bandieten dringen in het huis, grijpen de ongelukkige bij de keel, dreigen naar met een revolver, al haar geld eischende. Daar stolen zij deju- weelen, een spaarboekje van 6000 fr. en twee Belgische rentetitels van 1000 frank. De daders waren Guyard Pollet en Deroo (deze twee laatste iD Frankrijk opgesloten), men bastatigde dat de voordeur open was en men meende dat zij binnengekomen waren bij middel van valsche sleutels, maar de bandie ten beweeren dat zij in het huis drongen al over den muur te klimmen en de venster van het eerste verdiep op te schuiven. Zij deelden onder hen al het gestolene, Volgens Guyard werden het spaarboekje en de rentetitels ver brand. Guyard bekent dat het hij is die het huis heeft aangewezen voor den aanslag. Ia de zitting van Dinsdag werd de heer Boudry gehoord, de onderzoeks rechter van Bethune, die heel de zaak van de bende van Hazebrouck onder zocht. Uit de verklaringen van den ge tuige bleek er dat Guyard betrokken is, samen met Abel Pollet, August Pol let en Theophiel Deroo, in 26 zaken (moorden, pogingen tot moord, dief- ten), Guyard aanvaardt vele dingen hpm ten laste gelegd, maar loochent de ergste, zijnen chef Abel Pollet beschuldigende. De zaak is Donderdag om 1 1/2 ure namiddag afgeloopen na langdurige pleidooien van Mtei'Baheyne, van Yper. Tien vragen werden aan den jury gesteld. Allen werden bevestigend beantwoord. Voor de vier diefstallen afzonderlijk geoordeeld zou de beschuldigde Guyard wel 50 jaar gevang gekregen hebben, maar de straffen zijn volgens de wet moeten versmolten worden. Guyard is veroordeeld tot 35 jaren dwang arbeid maximum der straf. De bandiet toonde niet de minste ontroering bij de uitspraak, en wan neer de gendarmen hem wegleideD, bezag hij onbeschaamd de nieuwsgie rigen die hem aankeken. Geheimzinnige misdaad te Moscou Men heeft in een bosch, in den om trek van Moscou, het lijk van een man gevonden aan wiens zijde twee bom men lagen. In een zijner zakken vond men een boekje, waarin verscheidene telefoonnummersaangeteekend waren, doch men kon niets vinden dat den naam van den vermoorde zou kunnen doen ontdekken De revolutionnairs beweren dat het zekere Alexander Ka zantzef is, een gewezen macanicien, inrichter van zwarte benden en diezich als revolutionnair deed doorgaan. Men zou ontdekt hebben dat de man groote sommen trok van het gouvernement en in een rijk appartement te Moscou woonde. Onder de nummers, in het boekje aangeteekend, beviuden zich die van den gouverneur-generaal van Moscou, van den veiligheidsoverste der politieke afdeeling en van den heer Kislovedsky, een der bijzonderste lei ders van de Eenheid van het Russische volk. Kazantzef zou aan twee revolu tionnairs voorgesteld hebben graaf Witte te dooden bij middel van twee bommen die hij hun zou verschaften, op het oogenbük dat de gewezen mi nister zijne woning zou verlaten om zich naar den opperraad te begeven. De revolutionnairs deelden dat voor stel mede aan hunne leiders en, op hun bevel, dooden zij Kazantzef toen hij op de plaats der bijeenkomst aan kwam. Bloedig gevecht. Volgens een telegram uit Chromi, provincie Tersk, heeft de politie 7 werklieden uit de petrolfabriek aan gehouden. Eene groote menigte poog de de gevangenen te verlossen. De po litie schoot tusschen het volk 5 per sonen werden gedood en 12 gekwetst. Aanslag Zaterdag werd te Odessa de heer Popoft, havenopziener, vermoord door een kerel die men denkt, deel te maken van eene socialistische groep. Bannelingen. Woensdag zijn 262 politieke gevan genen uit Saint-Petersburg vertrok ken, op weg naar het ballingschap. vond hij de jonge vrouw in eene volkomene verzwakking. Hij was getroffen door hare bleekheid en door den glans harer oogen. Mijn God zegde hij, zoudt gij ziek zijn Zij schudde het hoofd. wees niet ongerust. Verbeeld u, dezen morgend ben ik dwaas geweest. Ik ben uit- gogaaan door den dauw, wanneer gij uitge gaan zijt, om u langer te zien, u in de verte te ontwarei. Ik heb er eene schele hoofd pijn bij gewonnen... a Arme lieve kleine Zij trad hare kamer weer binnen, bracht den nacht door met weenen, in hare lakens bijtende om hare snikken te ver smachten. Welk leven voortaan, welke schande Vol wanhoop dacht zij dat zij kon ster ven, zich onttrekken aan die rampen, aan die eerloosheden, aan die weede dwingelan dij van Cosrqff, die zij voorzag. De dood laehtte haar tegen, reikte haar zijne mage re armen toe, trok haar aan. Een oogenbük bet zij haar bekoren. Zij wist waar haar man het rattenkruit der hoeve legde, be stemd voor de schadelijke dieren. Zij nam een pakje, bracht het in hare kamer, ver borg het. Zij aarzelde langen tijd. De dood bracht baar in verzoeking. Dan, het gedacht van baar kind, van den kleinen Gustaaf, welken ^ij verliet, van haren echtgenoot, welke de bedreigingen van Cosroff niet zouden spa- reni het gedacht van deze twee geliefde Maar eenige zeldzame postzegels wor den reeds aan duizenden franks" ver kocht, en het getal volledige verzame lingen moet dus zeer gering zijn. CflINEESCüE SPREEKWOORDEN, 1Als de boom gaat vallen, trekken de apen er van door. 2. Dat ieder de sneeuw voor zijne deur wegvage en de straat zal zuiver zij n 9. In proces gaan, dat is eene vlooi zoeken om er van gebeten te worden. 4. De wijze zegt niet wat hij doet, maar hij doet niets, dat niet mag ge zegd worden. 5. Men moet zijne vrouw aanhooren, maar niet gelooven. 6. Alles is verloren, als het volk min der de dood vreest, dan de armoede. MIDDEL TEGEN DEN BIK. Volgens Dl' Henry Tucker, is een on feilbaar middel tegen den hik een mengsel van niet te fijne suiker met sterken azijn. Een theelepel, genomen op het oogenblik dat men den hik heeft, is voldoende om dezen onmid- delijk te doen ophouden. In 't zeldza me geval dat het middel niet mocht helpen, neme men een tweede lepeltje. HET SPOORWEGVERKEER. Op de Belgische spoorwegen rijden er alle dagen ongeveer 3,000 reizigers treinen, die 397,000 reizigers vervoe ren en meer dan 30,000 stilstanden moeten maken. Op de werkdagen loo- pen er 2,300 koopwarentreins, die 160,000 tou groote ladingen en 2 mil- lioen kilos kleine pakken vervoeren. Er rijden dagelijks gemiddeld een hon derdtal internationale treins door ons land. POSTZEGELS. Om eene volledige verzameling post zegels te hebben, zou men er, naar het schijnt, 20,496 moeten bezitten wezens kwam haar te binnen. Hare lafheid verschrikte haar. Neen, zij zou leven Zij moest wel blij ven leven indien zij wilde beletten dat dit afgrijselijk geheim gekend werd. Zij zou onder den last sterven, misschien. Wat geeft het Zij zou geworsteld hebben. Door veel geld, vele weldaden, zou zij die schandelijke familie verwijderen, wier lot zich aan het hare vastklampte, wier verle den op haar nederviel. En dan, zou zij hare moeder zien. Het was toch kare moeder. Zij kon zoo bedor ven niet zijn, dat zij zou weerstaan aan de tranen en aan de smeekingen harer doch ter! Haar besluit was genomen. Zij zou Na thalie zien zonder vertoeven. Maar dat geld welk Cosroff eischte, zij had het niet. Wat gedaan om het zich te verschaffen Bescheiden in hare neigingen, nooit had zij kostelijke grillen gehad. Welke zonder linge vermoedens gingen ontstaan in den geest van haren man En nochtans het moest zijn Van dat oogenblik af begon zij deze reeks leugens te midden der welke zij moest le ven, behoetten voorwendende, grillen verzin nende, eene behaagzucht veinzende, op de welke zij versparingen deed de arme martelares, de liefde van Durant uitbatende, wetende dat hare begeerten heilig waren en dat, hoe verdefelijk hare uitgaven ook waren, nooit eene klacht, nooit een verwijt uit den mond van den pachter zou komen. Wordt voortgezet.) AARDAPPELEN. Nu de aardappelen op den buiten weldra in bloei zullen komen, zal het volgende zeker wel zijn nut hebben om in praktijk te worden gesteld. Verle den jaar heeft men op een proefveld van den Staat inNederland,een hectaar aardappelen gepoot van dezelfde soort met evenveel mest, op dezelfde soort grond en op dezelfden tijd. Toen de planten begonnen te bloeien heeft men zorgvuldig van de eene helft der hectaar de bloemen of knoppen af gesneden, zoodat ze niet konden bloeien de andere halve hectaar liet men ongedeerd en de pappels of bollen het men tot rijpheid komeu. Daarop werd tegelijkertijd het veld gerooid, de halve hectaar wier knoppen men had afgesneden gaf twee duizend kilos aardappelen meer dan de uitgebloeide. Die goede uitslag is gemakkelijk uit te leggen de doorgebloeide planten gaven een gedeelte van hun sappen aan de bovenbollen, terwijl de anderen dit gaven aan de vruchten in den onder grond. it an que et Ëtecouvrement. Achat et t eute de Ë'onds publics Échange de coupons Conversion et Conscription a tou8 emprunts.Beiges et étrangers. ËËélivrance sur tous pays de lettres de crédit, traites et cheques. Avances cle fonds. Dèpót de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de cheques 15me dc ftf eitiii. 15 YPR R S. Maison fondce csi 1873. 3 AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvert de 9 d i2 hres matin. De Vrouw In Japan. Hetgeen vreem telingen omtrent de op voeding der Japansche vrouw tot heden verteld hebben, was niet heel veel bijzon ders. Hun kennismaking met de jonge dochters uit theehuizen en bloemenbooten gaf hun echter i.iet het juiste begrip van, dat de opvoeding der jonge Japonaise van goede familie op zijn minst even verzorgd is als die van eene Europeesche patricische. Léon de Tinseau geeft hieromtrent een zeer uitvoerig overzicht, waaruit men zal zien, dat het Japansche familieleven steeds meer op dat van het achttiende eeuwsch Europa blijkt te gelijken.. De leeftijd waarop de opvoeding van het kleine Japansche meisje begint is zes of ze ven jaar, zooals bij ons. Dan gaat zij uit de handen der kindermeid in die der gouver nante over deze leert haar zelf zoo veel niet, maar brengt haar (als de Grieksche paedagogos) naar school, zorgt voor haar huiswerk, en heeft geheel het toezicht over voeding, baden, kleeding, gezondheid en ge drag der kleine. Als de proef op de som van haar toezicht, geldt de plaats die de kleine op school inneemt hier is het onderwijs voor arm en rijk gelijk, en zeer wetenschappe lijk en verstandig opklimmend het prepa reeren der lessen en het toezicht op manie ren, gedrag en algemeene ontwikkeling thuis moet dus den doorslag geven. De scholen zijn onder toezicht der regee ring de heel jonge kinderen leeren den meesten tijd van het jaar in de open lucht. Eerst fröbelen zij, vrouwen papiertjes, zin gen kinderliedjes, zoeken bloemen uit en leeren daar wat van maken. Langzamerhand komt er lezen en schrijven bij, en fabels op zeggen hierna gaan de kinderen der arme re klassen van school, en voor de rijkere wordt het onderwijs dan zeer ernstig. Ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, na tuurkunde, chemi, plant- en dierkunde, Fransch en Engelsch, muziek, schilderen en borduren vullen den cursus hierbij komen alle vrouwelijke bezigheden, nationale litte ratuur, proza en verzen schrijven, en ook vooral prachtige letters teekenen. Er zijn veel schooien hiervoor de meest aristocratische is de school voor jongedames van adel te Tokio deze wordt begunstigd door den keizer, en dikwijls door de keize rin bezocht. Maar er zijn tallooze scholen niet minder dan 850,000 meisjes in Japan ontvangen onderwijs. Als de meisjes van school komen, 15 jaar oud, wordt de opvoeding thuis voltooid, maar ook dit wordt serieus aangepakt. De Japansche jonge dame moet nu goede ma nieren leeren, de étiquette van haar stand, en vooral het arrangeeren van bloemen, vol gens kleur, vorm en beteekenis. De bloemen taal is toch een van die waarin zij moet kunnen converseeren even kwalijk als het eene Europeesche gastvrouw zou genomen worden, als zij*hare gasten \erkeerd plaat ste, zou het de Japansche genomen worden, als de bloemen in haar salon geen compli menten uitdrukten. Dit onderricht eischt nog een jaar, en dan wordt er, voor men haar uithuwelijkt, nog een jaar aan het be sturen der huishouding gewijd. Men gevoelt dat hiervan het aanstaand geluk kan afhan gen het maakt een deel uit van de hoofd deugd die haar geleerd wordt haren man te dienen. Het leven bestaat voor de Japan sche uit drie deelen in het eerste gehoor zaamt zij haren vader, in het tweede haren man, in het derde (als zij weduwe mocht zijn) haar oudstem zoon. Op hare zeventiende trouwt dus de Ja pansche met wien, verneemt zij dan wel. Zij gaat dan in het huis van haren man over hare eigen familie mag haar niets meer zijn. Daarentegen moet zij de bloedverwanten van haren man behagen, dat is haar plicht. Tegen haren man moet zij dat is traditie, altoos glimlachen (GESTICHT VAN DEN D'. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 lot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) ziju aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Nisvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang :n opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. T--3.. a co CM c O c a- 0 a CD Ni 01

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3