Belangrijk Bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Kort vöör elke kiezing komen honderden burgers klagen aan onze vrienden of op het Bureel der liberale Associatie dat zij niet in geschreven zijn op de kiezerslijsten of dat zij er niet op voorkomen met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. De liberale Associatie van het arrondisse ment Yper, waarvan de zetel gevestigd is te Yper, Seminariestraat, verzoekt hare poli tieke vrienden haar de kiesreclamaties ken baar te maken opdat zij bij hoogdringendheid de noodige maatregelen kunnen nemen om er in te verhelpen. Nieuwe kiezerslijsten moeten binnen kort verschijnen en zullen dienen voor de ge- meentekiezingen van 1907. Het is dus de plicht van al de kiezers van nu af de noodige voetstappen te doen om hunne inschrijving te overzien. Onze lezers zijn insgelijks verzocht aan de liberale Associatie de klerikalen kenbaar te maken die ten onrechte ingeschreven zijn op de kiezerslijsten. Wij kunnen niet genoeg onze vrienden van het arrondissement aanmanen eene ernstige kontrool uit te oefenen. Dit werk moet gedaan worden zonder vertoeven. Het bureel der Associatie is open voor'de kiesreclamaties van 8 u. tot 9 u. 's morgens en van 5 tot 6 ure s avonds. Het Oomiteit. Onderlingen Bijstand voor vrouwen. NA DE VOORDRACHT kostelooze Tombola IN DE KAMÉR. Donderdag, 18n Juli 1907. Derde jaar. l\r 36. I er schijnende de» iïondertiags. Alzijdig Volksonderwijs. De liberale gedachten op den buiten. Het Liberalism us. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Ecu jaar, Fi3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixmudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenais de Notarialé en Bechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag Vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Zondag 31 Juli ÏOOT, om 4 ure, IN DE ZAAL DER BEURS, Cartonstraat. V OORDRACHT door M. EMIEL PRIMO van Gent voor- de werklieden. Sedert eenigen tijd, hebben de libe rale gedachten veel vooruitgang ge daan op de buitengemeenten Eertijds haddon de landlieden een gansch verkeerd gedacht over het doelwit dier partij Zoo waren vroeger de liberalen, op den buiten, afgeschil derd als slechte handlangers, die maar gced waren om alle maatschappelijke instellingen omver te stooten, om Priesters en nonnen te vervolgen, enz. Deze dwaling kwam voort uit de slechte leerstelsels en onderrichtingen der klerikalen en van sommige geeste- i'jken. Was er op een dorp, iemand die durfde opmerken eu tegenstrijdig was met de klerikale bazen, zijn vrij ge dacht uitte, dan was dien persoon aan- zi0u als een slecht mensch, als liberaal. Doch, die valsche meeningen hebben opgehouden. Iedereen overweegt he dendaags verstandiger. Te lande, begint men de liberale ge dachten te verstaan, de strekkingen vau het iiberalismus te waardeereu en boog schatten Ieder weldenkend bur ger weet dat een liberaal slechts tegen strijdig is tegen i de overheersching der geestelijkheid in burgerlijke za ken r. De kerk moet van het stadhuis gescheiden worden. Niettegenstaande het volk het libe- ralismus verstaat, mag het niet opent- lijk zijne gevoelens laten hooren. Som mige alleenheerschers, die op vele dezer gemeenten baas spelen, hebben het hooge woord, en zoo kan de her bergier, de werkman, de landbouwer, niet spreken, uit vrees van gebrood roofd te worden, want op de dorpen is de broodwinningjilles. Daar waar invloedhebbende libera len zijn, moet er gezorgd worden, dat de vrijzinnige gedachten tot in de kleinste hut binnendringen, dat de minderen ondersteund worden, de libe rale vrienden bescherming krijgen. In de buitengemeenten ziet men ook, dat al wie van naar of verre, in be trekking is met sommige klerikale meesters, nooit op een liberaal blad mag geabonneerd zijn, zelfs het niet lezen mag Slechts vuile klerikale schirnpbladen. lasterende strooibrief je» die de eer en reputatie van deftige on eerlijke lieden onbermhartig door den modder sleuren, mogen den dorpel van het huis overschrijden. Neen, liberalen der buitengemeen ten, 1 >at geeue gelegenheid voorbij gaan, waar ge kunt bet goede woord verkondigen, de liberale gedachten voorenstaan. Doet eene ijverige pro paganda, beveelt de liberale dag- en weekbladen aan. alzoo zult gij mede werken tot de heropbeuring van het liberalistnus. Voorwaarts Hel liberalistnus is de zucht van het geweten naar rechtvaardigheid en vrijheid en het is de waarheid. Deze weinige woorden vandengroo- ten minister Frère Orban kenschetsen de liberale partij met al haar edel streven. Zucht naar rechtvaardigheid, naar broederlijkheid, naar naastenliefde, moet altoos het doel wezen van de vrijzinnige partij. Alle menschen zijn broeders, moet immer de hoofdregel wezen, welken ieder vrijheidsgezind karakter moet voor oogen hebben Hij, die zijne medemenschen om hunne geringheid, om hunne armoe de, om hunne geloofsbelijdenissen versmaadt, is den naam van liberaal onwaardig hij, die do deugd enkel beoefent om aanzien en roem te ver werven, is in de groote liberale partij niet op zijne plaats. De liberale partij erkent geenen godsdienst, maar eerbiedigt alle ge loofsbelijdenissen Onze denkwijze brengt alleen hulde aan hem, die de deugd beoefent, en bekommert zich geenszins met de godsdienstige over tuigingen der memchheid. Hoe zouden wij naar rechtvaardig heid kunnen streven, indien wij alleen deze menschen beminden, dieloteene van de duizende geloofsbelijdenissen behooren. welke er op de wereld be staan Neen, dit ware onrechtvaardig en strijdig met de menschelijke waar digheid. Zucht naar vrijheid is ook een der kenmerken van de vrijzinnige partij. De vrijheid is de grootste schat, wel ke de mensch geniet deze vrijheid inkrimpen, dezelve bestrijden en ze zoeken aan banden te leggen om ze des te gemakkelijker te kunnen ver smachten, kan wellicht hetdoel wezen eerier partij die zich op godsdienst beroemt, maar geenszins het ideaal -wezen, waarnaar elke mensch moet haken. De vrijheid is die heilige pand, door onze voorvaderen ons ten koste van hun bloed nagelalen, zouden wij zoo ondankbaar zijn dit onschatbaar kleinood ons te laten ontrooven Voor de gewetensvrijheid hebben duizen den martelaren hun leven geslachtof ferd, voor de gewetensvrijheid hebben onze voorouders gestreden met lijf en zielvoordegewetensvrijheid werden de vroegere Beigen verdrukt en als slaven verkocht, voor de gewetens vrijheid joegen onze vaderen de vreemde verdrukkers van den vader- landschen bodem. Welnu, wij moeten toonen dat wi) de waardige opvolgers van die kloeke helden zijn, en dat gezegde vrijheid ons zoo heilig is als het kostbaarste juweel, dat wij bezitten. De liberale partij strijdt voor de waarheid. Tegenover onze partij bevindt zich een leger, dat de gewetensvrijheid voor zich alleen wil behouden, dat zijne tegenstrevers beschouwt als echte parias, dat niet tevreden met zijne vijanden te miskennen, de schan delijkste, delaagste middelen gebruikt om de liberalen verachtelijk te maken, dat zijnen toevlucht neemt tot leugen en lastertaal om de vrijzinnige partij te dooden, dat de andersdenkenden op allerlei wijzen zoekt te verdruk ken, te vervolgen en te broodrooven, om aldus zijne alleerheerscbappij te bevestigen. Dit is de partij van leugen, laster en bedrog, die onder den dekmantel van den godsdienst den schandelijk sten aller aanslagen bedrijft tegen de gewetensvrijheid en tegen de liefde tot de waarheid, en die het kenmerk der deugd onder een valsch masker zoekt aan te prediken. Tegen deze schijnheilige partij trek ken wij ten strijde met het wapen der waarheid wij zullen deze valsche profeten en hunne verderfelijke lee ring aan den schandpaal spijkeren om het volk le doen zien dat dergelijke geloofsverkondigers geene dienaars der waarheid maar apostelen van valschheid, van leugen en bedrog zijn, en weldra zal de Jag aanbreken dat, dank aan de verspreiding van het onderwijs, het volk de oogen zal openen voor de rechtvaardigheid en de waarheid, dat dezelve klaar, als het licht der zon, voor hen ook zal schijnen, wier oogen thans door den nevel der onwetendheid en der valsche leeringen zijn verduisterd, en dan zal de wereld bereid zijn om op eenen nieuwen en effen weg te wandelen, te weten den weg der gerechtigheid, der vrijheid en der waarheid. Vragen gesteld door M. Nolf aan don heer minister van kunsten en we tenschappen, in zitting van 5 Juli A) Krachtens het art. 1 der wet van 15 Juni 1883, het gebruik regelende der vlaamsche taal voor het middel baar onderwijs in het vlaamsche ge deelte van het land, moeten de leer gangen der voorbereidende afdeeiin- gen gevoegd bij de middelbare scholen van den Staat gegeven worden in het vlaamsch, maar het onderwijs der fransche taal moet er zoodanig inge richt worden om de leerlingen geschikt te maken met vrucht de fransche leer gangen der middelbare afdeelingen te volgen. De voorbereidende afdeelingen, zes studiejaren bevattende, en elk jaar van 27 tot 30 uren leergang per week toelatende, drie of vier uren ten hoog ste en nog gedurende de laatste jaren alleen zijn besteed aan de studie der fransche taal. Deze bepaling is toegepast aan de voorbereidende afdeeling gevoegd bij de middelbare school van den Staat te Yper en zij is, zoo het schijnt, over eenkomend met de ministeriëele onder richtingen. Denkt do achtbare minis ter dat een zoo beperkt onderwijs der fransche taal voldoende zij B) Krachtens art. 2 derzelfde wet, het gebruik regelende der vlaamsche EKGAL

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1