Stadsnieuws. Eene Martelares. R E iTbMLA N D. Openbare aanbesteding, Mengelwerk. 0° Het hoog verheven beeld werk der V ischma rk I De Rijwiel koersen van 7 Juli 1907. Examen. Rechterlijke orde. STA O VpErj. Rechterlijke Kronijk. taal in de middelbare afdeelingen ei genlijk gezeid, moet de vlaamsche taal gegeven worden in het vlaamsch, de lessen van engelsch en duitach moeten gegeven worden in het vlaamsch tot dat de leerlingen in staat zijn deze stu diën voort te zetten in de taal zelve die men hun aanleert. Eindelijk een of verscheidene leergangen van het pro gramma moeten insgelijks in het vlaamsch gegeven worden. Deze twee leergangen zijn deze vaD aardrijkskunde en van geschiedenis en van natuurlijke wetenschappen. De middelbare afdeelingen, drie stu diejaren bevattende en elk studiejaar 30 uren leergang toelatende, welk is in de scholen waar de wet van 1883 stipt toegepast is, het totaal der uren leergang die per week of per studie jaar moeten in het vlaamsch gegeven worden Te rekenen van wélke klas zijn de leergangen van engelsch en dnitsch gegeven in de onderwezens taal Hoe ontleden zich per studiejaar de leergangen gegeven in het vlaamsch en in het fransch, en welk is het totaal der uren besteed aan elk der onder- wezene takken O) Hoe komt het dat de .wet van 1883 nauwkeurig toegepast is te Yper, stad die in de nabijheid van Frankrijk ge legen is, hoofdplaats van arrondisse ment, die verscheidene waalsche ge meenten bevat, wanneer steden gelijk Brugge en Gent, een gemengden regel genieten, het onderwijs in het fransch en in het vlaamsch toelatende der ta len beoogd door het art. 2 der wet D) Welke zijn de grondstelsels die de Regeering volgt wanneer zij te be slissen heeft krachtens het art. der wet dat geheel of een deel der leergan gen gegeven in de viaamsche taal, ge lijkvormig de art. 2 en 3 der wet, zullen gegeven worden in het fransch Houdt zij rekening van den wil der ouders Welke waarborgen eischt zij Antwoord van den minister. De vragen gesteld door het achtbare lid eischen het onderzoek van verschil lende punten door hem ontwikkeld. Ik ga over tot dit onderzoek en ik zal eerstdaags aan het achtbare lid de in lichtingen mededeelen van aard om hem te voldoen. Hoe komt het dat er geene open bare aanbesteding gedaan is geweest voor het leggen der riool die de stad komt te maken in de Doorgang straat Het is niet lang geleden dat het Journal d' Ypres, zich de protestatiën herinnerende welke de houding van ons bestuur heeft doen ontstaan, in de kwestie van het gas, zich wat IX. Zij weende al de tranen van haar lichaam uit, en zij moest glimlachen. Zij moest van alles geld maken. Zij had eenige spaarpenningen, die zij verspaard had op hare toilet, op hare fanta- zijen die haar man haar aanraadde, welke zij maar deed om hem te behagen. Er bleef haar eene kleine som over van het erfdeel der Bacheur's aan welke haar man nooit had willen raken, die zij bewaard had tot op dit oogenblik, en welke zij voor Gustaaf bestemde zoodra hij zijne kinderja ren zou voorbij zijn. Deze som werd met het overige voor Cosroff weggelegd. Hare juweelen, die zij nooit droeg, waar van eenige haar van Lena kwamen, ver kocht zij. altijd voor Cosroff. Eiken keer dat Durant naar X... ging, nam zij zijne afwezigheid te baat om de kamers der hoeve te doorzoeken, wanhopen de dat zij niets zou vinden om zijne eischen te voldoen zonder de vermoedens van den pachter te verwekken. Het was een leven vol grievende onrust, geveinsdheid en sluwheid. De schrik van dien man die in haar leven viel als eene ramp, ondersteunde haar, hij was de prikkel die haar geheel gekneusd voorwaarts stuwde. laat, wel is waar, geuit had ten voordeele van den oproep tot de mededinging in zake van stadswer ken. Zou onze confrater over geen cre- diet beschikken bij onze meesters, ofwel denken deze dat onze stadsfi nanciën zoo bloeiend zijn dat het hun toegelaten is de geldelijke tusschen- komst der Regeering en der provin cie te versmaden De vermoedens die wij uitdrukten in het nummer van 4 Juli 11., nopens de herstelling van het hoog verheven beeldwerk der poort van de Visch- markt, zijn ongelukkiglijk verwe zenlijkt en het is toegelaten van nu af te zeggen dat dit schoon beeld houwwerk, welk betrekkelijk goed bewaard was, voor immer zal be dorven worden voor al de vrienden der kunst. In plaats van omzichtig het drie hoekig sieraad der poort te herstel len en maar de deelen af te nemen die stiptelijk slecht waren, heeft men de gebeeldhouwde oppervlakte ge schrapt om het in 't nieuw te zetten. Men heeft deze week een arm en een been aan Neptunes gezet en of schoon de beeldhouwer Ramaut de God der zee voorgesteld had als een sterk gespierd mensch, hij had er geen worstelaar van gemaakt, uit zicht dat hij thans voorstelt in de bovengemelde herstelde gedeelten. Wij zijn verplicht ook het slecht gemaaksel te betreuren van het ver nieuwde hoofd van een der paarden dat als uitvoering veel verschilt van het oude. Wat hadden wij gelijk te zeggen dat dit werk had moeten toever trouwd zijn aan eenen artiest Het is waar dat de kunstzorg van den overste van den technischen dienst der stadswerken niet verder gaat dan den tertiairen kfuisbogigen bouwtrant Secundum Lucam. Derijwielkoersen, begunstigd door een allerschoonste weder, hebben eene overgroote menigte aangelokt en zijn ten volle gelukt. De 1000 fr. prijzen, door de Yper- scke Rapid- Club aangeboden aan de talrijke mededingers, zijn zeer be- kampt geweest. Eenige dames zijn gevallen, maar hebben zich niet erg bezeerd. Ziethier den uitslag der loopstrij den I. Groot e internationale van vlugheid. i" prijs Delahaye, van Toerkoenje, 100 fr. en een verguld eermetaal met de wapens der stad. 2" prijs Leturgie, van Robaais, fr. 50. 3" prijs Lacroix, van Toerkoenje, fr. 25. II. Groote internationale vlugheid voor dames. In prijs Mej. Muis Romanie, van Aeltre- Ste-Marie, 40 fr. en een verguld eerme taal. 2n prijs Mej. Lievens Elodie, van Moor slede, 30 fr. 3« prijs Mej. Plets Marie, van Rumbeke, 20 fr. 4" prijs Mej. Itsweire Marie, van Herzele, 10 fr. III. Groote internationale met africhters in prijs Jules Varden, van Moorslede, IOO fr. en eene guide medalie. 2" prijs Leturgie, van Robaais, fr. 75- 311 prijs Coussement, van Moorslede, fr. 50. IV. Koers van Motocycles. in prijs Matton, van Lichtervelde, fr. 75 en een verguld eermetaal. 2n prijs Stresia, van Brussel, fr. 5°- 3n prijs Pauwels, van Langemarck, fr. 25. V. Premicn koers, naar de staak. intoer Varden Jules, van Moorslede, fr. 5. 2ntoer Leturgie, van Robaais, fr. 5- 3n toer Haeck, van Aeltre-Ste-Marie, fr. 10. 411 toerfr- IO- Laatste, in Leturgie, van Robaais, fr. 25. 2" Plateau, vanToerkoenje.fr. 20. 3n Haeck, van Aeltre-Su- Marie, fr. IS- VI. Verstroosting. [n prijs Catteeuw, van Wervick, 2" prijs Henriet, van Rijsel, 3" prijs Desmarets, van Wervick, 4n prijs Deleyn, van Gent, 5n prijs D'Hooghe, van Rijsel, Al onze gelukwenschen aan den Yperschen Rapid-Club. De inrichtings Commissie en haar verknochte Voorzitter hebben noch moeite noch voetstappeij gespaard om die feesten te doen gelukken. Eere aan hen M. Arthur Goethals, oud leerling onzer Middelbare School en van ons Modern College, komt met onderscheiding het eerste exa men af te leggen in de bijzondere school van burgerlijk Geniete Gent van opzichter van burgerlijke wer ken. Al onze gelukwenschen. Geld, spaarpenningen, ringen, armban den, uurwerk, alles werd verkocht voer Cosroff'. En toen die hatelijke opzoekingen nutte loos waren geworden, dat zij niets meer had, telde zij Zij had nauwelijks twee duizend frank. Zij vond een voorwendsel om zich naar X... te begeven. De dertig dagen uitstel waren niet verval len. Cosroff en Nathalie moesten haar ver wachtten, zeker zijnde dat zij komen zou, dat zij niet zou aarzelen zeker de arme vrouw te explo.iteeren op hun gemak door de vrees van een schandaal waaronder hare eer, de eer van Durant, de eer van haren zoon zouden instorten. Zij vertrok. In welken staat ging zij deze moeder terugvinden waarvan hare droomen van kind, van jongmeisje en van vrouw vervuld waren geweest In haar hart, in plaats van deze genegen heid die gansch haar leven had ingenomen, bestond er geene teederheid meer, niets dan eene schrikkelijke vrees. TeX... stapte zij af in het Hotel den Gouden Leeuw. Anna, achter haren sluier verborgen, begaf zich te voet naar 't Hotel van den Gouden Valkwaar Cosroff haar eene bijeenkomst voorgesteld had. Geluk- kiglijk kende men haar daar niet de eige naar kwam het huis over te laten aan vreemdelingen en ket^ personeel was nieuwd geweest. fr. 25. fr. 20. fr. 15. fr. 10. fr. 5. In zijne laatste zitting heeft de Gemeenteraad van Gent de benoe ming goedgekeurd, gedaan door de Commissie der Godshuizen, van den heer dokter De Bersaques, in hoeda nigheid van hoofd-heelmeester, der Godshuizen dezer stad. Al onzé gelukwenschen aan M. De Bersaques, den voortreffelijken prak- tikijn, onzen gewezen en altijd duur baren medeburger. ver- Zij vroeg aan eenen knecht of Cosroff daar was. De knecht begon dwaas te lachen Ah gij komt die lieden bezoeken Ke.it gij hen een aardig huishouden Anna beklom den trap die naar de kamers leidde. Half weg hield zij stil, zij was ver plicht aan de leuning vast te houden en ge voelde hare krachten begeven. Mijn God, murmelde zij, zal ik den moed hebben tot 't einde toe te gaan De reizigers kwamen naar beneden. De knech ten sleepten valiezen en koffers het scheen haar dat iedereen met eene spotachtige nieuwsgierigheid haar bezag. Eene spot tende stem riep in den gang op welken de deuren uitgaven Luister naar het leven dat zij maken in de kamer n° 4.Sedertdezen morgend ein digen zij n>et. Zij zingen, zij schreeuwen en zij geven klop, het is lieflijk... Het nummer 4 was dat de kamer, waar Cosroff en Nathalie zich bevonden het ge rucht drong tot haar door, een gerucht ge mengd met geschreeuw, gelach, woorden die men niet verstond, gevolgd van een plotseling stilzwijgen. Allo, zei de jonge vrouw, men moet er mede gedaan maken. Zij klopte op de deur, en daar niemand antwoordde, deed zij open. In die kamer bevonden zich twee wezens wier gloeiend aaangezicht, verwilderde oogen, hangende lippen, gescheurdekloeren M. Lagrange, bijgevoegd rechter bij het vredegerecht van het tweede kanton van Yper, is griffier benoemd der Koophandelsrechtbank van Kor- trijk, in vervanging van den heer De L'Arbre. De Burgemeester heeft de eer zijne medeburgers uit. te noodigen de drie kleurige vlag uit te hangen, ZONDAG, 21 J U LI 1907, ter gelegenheid der ver jaring van de nationale onafhankelijk heid. Hij drukt den wensch uit de inwo ners der stad Yper te zien het voor beeld navolgen van de voornaamste steden van het land, waar, telken jare, op gelijke dagteekemng, het nationaal vaandel wappert, niet alleen aan de openbare gebouwen, maar nog aan een groot getal bijzondere woningen. De bevolking zal aldus de uitdruk king vernieuwen van hare verkleefd heid tot het vorstengeslacht en hare erkentenis bewijzen aan degenen die onze onafhankelijkheid gesticht en behouden hebben. Yper, den 12 Juli 1907. De Burgemeester, R. OOLAERT. Feesten en plechtiqheden van den 21 Juli 1907 's Middags, Te Deum, in S4 Maartens kerk. Ten 5 ure, Concert, Groote Markt, door de Groote Harmonie van Roubaix (125 uitvoerders). Ten 9 ure, Uitvoering van nationale liederen door de Stadsharmonie. Verlichting van de Halle en van de Groote Markt. Medegedeeld Rechtbank van Brugge. Zaterdag werd de zaak opgeroepen ten laste van de genaamde Cyriel Mergaert, ge wezen beenhouwer te VorstPieter Hae- nen, beenhouwer te S'-Jans Molenbeek Alfons Coucke, schilder, id., Marie Schroo- ten, dagloonster, id en A. R., kok te Brus sel, beticht van diefte met braak en beklim ming van eene geheele reeks obligatiën en juweelen ten nadeele van den heer Constant Van Walleghem, te Ghistel,op30November laatst. De le en 2e werden veroordeeld elk tot 3 jaar gevang en 100 frank, de 5e 1 jaar en 100 frank. De 3® en 4® zijn vrijge sproken. Frankrijk. Vuurschoten gelost op den doortocht van den Stoet van den President der Republiek. Zondag 14 Juli 1907 Op het oogenblik dat destoet van den Voorzitter,die van het ELyseumkwam, genoeg de gewoonte van dronkenschap ver raadden. Cosroff was op het bedgeleun 1 en maakte gebaren, met de vuist, eene vrouw bedrei gende, die op den grond uitgestrekt lag met verzwakte oogen en het hoofd tegen eenen zetel geleund. Och het is de kleine, zegde de man spottend lachende. Goeden dag, kind Ziedaar wat men stiptheid mag noemen.... Goed zoo Ik bemin de regelmatigheid. En hij lachte. Anna was onbeweeglijk blijven staan aan de deur en, opnieuw door eenen schrik aan gegrepen, deed zij eene beweging om te vertrekken. Zij had er de macht niet toe en viel als vernietigd op eenen stoel. Hare groote zachte oogen, welke de schrik uitzet te, beschouwden Nathalie. Deze bezag haar ook, verstompt door de dronkenschap, niet begrijpende, niet opstaande. Cosroff ging tot haar, hield de vuist om hoog en zegde met een afgrijselijken vloek Gaat gij geen goeden dag zeggen aan uwe dochter en u gauwer dan dat haasten Slechte moeder, die gij zijt En zich naar Anna keerende Ziedaar nochtans hce zij alle dagen is, zegde hij, zijne schouders ophalende, ter wijl hij zelf op zijne beenen waggelde en dreigde het evenwicht te verliezen. Ja, zie daar hoe zij is. Denk 'hoe aangenaam het leven mij is Nietwaar, kleine Voor de bedreiging van Cosroff had Na thalie tot bij eenen zetel gekropen. VERVOLG.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2