Instituut Yan Jumet-Heigne bij Charleroi Een en ander. De Volksopstand in Rusland. Hen verzoekt ons aan te kondigen dat Mr en Mme MEIER, heel- en tand meesters-specialisten, 2, Mouscroenstraat, te Kor- trijk, zullen afwezig zijn van 20 Juli tot 2 Septem ber. Modekuren. Land- en tuinbouw. op de Marignylaan toekwam, heeft een kerel twee revolverschoten gelost. Niemand werd getroffen De kerel, die aanstonds aangehouden werd, scheen zinneloos. Ziehier de omstandigheden van de- geu aanslag Hij is wat mishandeld geweest door de menigte en de agenten hebben moeite gehad om hem te onttrekken aan de algemeens verbittering. Hij heeft geweigerd zijnen naam te zeg gen. Ik zal maar spreken zeide hij, voor den onderzoeksrechter Ik heb inde lucht geschoten om de aandacht op mij te trekken en mij recht te doen wedervaren. Men denkt dat de kerel de waarheid zegt en dat de twee kogels in de lucht zijn geschoten geweest. De heeren Fallièresen Clemenceau, die zich in hetzelfde rijtuig bevonden, hebben zich na het eerste schot r.aar den kant gekeerd waar de persoon zich bevond, zij hebben hem den rechter arm zien opheffen en het tweede schot in de lucht zien lossen Het ware overi gens onaauneemlijk, gezien den groo- ten toeloop van volk die zich op deze plaats bevond, dat niemand zou ge kwetst zi]n geweest indien het schot op het rijtuig van den voorzitter ware gelost geweest. De aangehoudene schijnt een onge lukkige te zijn die aan vervolgings waan lijdt. Begenadigd,. Zekere Mestdagh, een Belg, die ter dood veroordeeld was om eene pachteres van Verlinghen ver moord te hebben, in Juli 1906, is bege- qadigd zijne straf is veranderd in le venslangen dwangarbeid, Mestdagh was woedend als men hem dit mede deelde. Ik wilde den kop afgesneden wor den of wel in vrijheid gesteld worden, zegde hij, want ik ben onschuldig. Ik ga in dien zin aan den president der Republiek schrijven. Groote brand, te Marseille. Een he vige brand heeft, eone bewaarplaats van meubels, twee werkhuizen en ver scheidene andere gestichten in asch gelegd. Een pompier en twee werklie den werden gevaarlijk gekwest. De schade is zeer belaugrij k. Brand. Toen Maandag namiddag de sneltrein Rijsel-Dunkerke te Haze- brouck voorbij reed, vlogen eenige vuurgeusters uit de locomotief tus- Bchen eene partij struikgewas langs heen de Casseltraat. Het gewas vatte vuur en de brand nam eene zoo hevige uitbreiding dat de pachthoeve van dokter Swaaghe aangetast en gansch vernield werd. De drie kinderen die er zich bevonden, konden slechts met de grootste moeite gered-worden. üuitsclilaiid. Schrikkelijk onweder. Vrijdag is een schrikkelijk onweder losgebroken over gansch de vallei van den Helzas. De veldvruchten, en vooral de wijn gaarden en de hoppevelden werden Eene zenuwachtige rilling schudde hare handen en armen, haar hoofd viel op hare borst. Zij wilde spreken, maar de woorden kwamen onverstaanbaar uit deze poging gaf haar als eenen schijn van leven, van verstand zij wendde hare rood geworden oogen om zich heen, nam een glas met eene hand, terwijl zij haar handgewricht met de andere hand vasthield, en dronk, brande wijn op haar kleed stordende. Is het mijne dochter vroeg zij. Ja, oude, het is uwe dochter. Ach Anna had hare handen losgemaakt en toonde aan hare moeder haar gelaat, bedekt met tranen.... Hare moederWelke schande Nathaliebeschouwde haar nieuwsgierig Men zou gezegd hebben dat zij wilde pein zen, zich herinneren, verre herinneringen voor den geest roepen, maar niets trilde in die ziel die door alle verwelking uitgedoofd was. Zij ha.d een stompzinnige glimlach. Ah het is mijne dochter, herhaalde zlJ Anna overwon haren afkeer. Een diep Medelijden voor die vrouw verving haren walg, hare vrees. Alleteerderheid kon niet verdwenen zijn dat hart zou misschien verwarmen. Zij naderde zachtjes Zijtgij mijne moeder? zeide zij met eene bevende stem,.. verwoest door hagelstormen, en een aanhoudende plasregen. Te Logelscheim werden de wed. Belhcam en haar 18 jarige zoon door den bliksem getroffen, terwijl zij op den akker werkteD de zoon werd ge dood en de moeder bedwelmd. Te Ebersheim werd een landbouwer, die onder eenen hooiopper schuilde .doodgebliksemd. Te Dorisheim werd de heer Vise, oud-burgemeester, gedood nabij eenen boom. Te Dimbsthal werd het huis van Hiessler door het hemelvuur vernield. Te Wissenburg waaide, onder andere een populier uit, waarin kogels van den oorlog van 1870 zitten. üp verschillige plaatsen had men ook overstroomingen. Italië. Ongeluk. Dinsdag had een groot godsdienstig feest plaats in een kleine gemeente uit den omtrek van Turino. Kardinaal Ma'ffi was de nieuwe klok ken komen wijden. Toen men de klok ken omhoog had getrokken, brak op eens eene koord en alles storte weer naar beneden. Drie personen werden gedood en verscheidene andere erg ge kwetst. Amerika. Een automobiel door een trein verpletterd. Een auto, waarin zich bevonden de heer (Jhrist, Horandt, rijke zijdefa brikant te New-York, zijne vrouw, zijne dochter'en zijne neef, is aan een spoorwegovergang door een trein ver rast. De heer Horandt werd op den slag gedood de drie andere personen wer den erg gekwetst. Een politie-officier aangevallen. Dinsdag namiddag werd in een huis der Lubelskastraat, te Radom. eene bom geworpen opden politieoverstedie in een rijtuig voorbijreed. De politie- overstewerd lichtgekwetst. De troepen omringden aanstonds de woning en namen al de huurders gevangen Aanval op een kassier. Negen kerels hebben Dinsdag mor- gend een kassier van den ijzerenweg van Moscou naar Kazan, aangevallen. Hij was drager van eene groote som geld. De politie was verwittigd en schoot op de kwaaddoeners op het oogenblik dat zij den kassieraanvielen. Een hunner werd gedood, een audere doodelijk gekwetst en twee anderen- werden zeer erg getroffen. Een der die ven kon vluchten, de vier anderen werden aangehouden. Men heeft in hun bezit twee bommen, acht revolvers en twee dolkèn gevondeu Boerenopstand. In meest al de provincies van het uit gestrekt Russisch rijk nemen de boe renopstanden opnieuw eene groote en snelle uitbreiding. Ja, het is ik die u aan Lena Bacheur gegeven heb. Gij hebt niets ontbroken, niet waar? Cosroff zou u gedood hebben, ziet gij- - En mijn vader, wie is hij Nathalie bezag hare dochter met een ver wonderden blik, niet aanstonds begrijpende dan, in hare drokenschap stamelde Lebordier Onwillekeurig wierp de arme vrouw eenen blik op Cosroff, die stilzwijgend dat tooneel bijwoonde. Deze schokschouderde. Gij hebt dus gemeend dat ik loog zei de hij barsch. Anna hernam^zich tot hare moeder wen dende Mijnheer heeft mij geld gevraagd voor u en voor hem. Aangezien gij in nood zijt, is het te billijk dat ik u ter hulp kom. Neem, ziehier de som welke hij... geëischt heeft Ik heb zelfs nog geen twee dui zend franken Dat is voldoende, zei Cosroff, ik ben een goede snul... Zij legde geld en bankbrieven op de tafel. Nathalie, met eene haastige beweging stak de hand uit en nam eene handvol goud. Cos roff wierp zich op haar en draaide haren arm om. Er onstond eenen strijd van eenige oogenblikken. De stukken rolden en ver strooiden op den plankenvloer, terwijl Nathalie een gebrul van pijn uitstiet. Wordt voortgezet.) Bannelingen Een nieuw konvooi van 216 politieke gevangenen is Woensdag uit Sint-Pe tersburg naar Siberie vertrokken. Sinds de ontbinding van de tweede Douma zijn er reeds uit Sint-Petersburg, een duizendtal politieke gevangenen in bal lingschap gezonden. Afoorderijen te Lods. In de zes laatste maanden werden er te Lodz 236 personen vermoord en 320 gekwetst. Onder de gedooden telt men 2 handelaars, 4 fabriekbestuurders, 3 agenten, 5 sergeanten 3 soldaten, 4 politieagenten en 14 geheime politiea genten. 133 personen werden gedood tengevolge van politieke botsingen en 20 werden gelyncheerd, Wat opera-zangers winnen. Was 't er in vorige eeuwen niet al te schitterend ge steld met opera-zangers, thans zijn de rollen gekeerd. Ziehier een statistiek over de jaar wedde der eerste rollen der Parijzer opera, 't Was onder 't beheer van Veron dat dezer toestand verbazend verbeterde. Zoo won de Taglioni 36,000 fr.; Fanny Essler, 46,000 Carlotta Grisi. 42,000 la Cervito, 45,000 la Rosati, 60,000 Mev. Rosati Mauri, 40,000 fr. Verder weet men dat later Duprez 70,000 fr. won -Baroilhet, 60,000Levasseur, 45,000; Mario, 30,000; Massol, 30,000 Mej. Falcon, 50,000 MM. Dorus-Gras, 45,000 de Stolz, 72,000 en mevr. Sophie Cruvelli, 100,000 fr. Eene statistiek geeft voor de laatste jaren van het keizerrijk MM. Nandin 110,000 fr.; Faure, 90,000 Gueymard, 72,000 Villaret, 43,000 Mevr. Gueymard, 60,000 en Mevr. Marie Sasse, 60,000 Eindelijk, een 10 tal jaar geleden.in de opera, trok de baryton Lasalle, 11,000 fr per maand Jean de Reszké, 6,000 Edouard, o,000 Mevr. Richard, 3,000 de tenor Esca- laïs, 145,000 fr. per jaar Melchissedec 48,000 fr. en mevr. Rose Caron 35,000 fr. Sluiten wij met de melding dat de tenor Alva rez 100.000 fr. won én de baryton Renaud 60,000 fr. Daarom Maar als ge uw uitgaven moet verminderen, waarom begint go dan niet met uw knecht af te schaffen En mijn schuldeischerszelf ontvangen, eh Ge ziet dat van hier. Raad. Menheer, zei de jonge This tot advokaat Ritzen, ik kom u vragen of gij denkt dat uwe dochter niet eene passende vrouw voor mij zou zijn Neen zei Ritzen. De consultatie kost vijf frank. Merci. Dag menheer. Doodslag in Noord-Amerika. Uit eene opgemaakte statistiek blijkt dat in de laatste vijfjaren niet minder dan 45.000 personen in de Vereenigde Staten zijn om 't leven gebracht. Verleden jaar, namelijk, werden meer personen slachtoffers van doodslag dan er door typhuskoorts werden gemaakt. Op een enkel jaar schreef men 8,760 gevallen van doodslag aan, tegen 317 in Engeland. Op het tribunaal. - Een eerste deugniet -moest voor de rechtbank verschijnen en werd tot eene maand gevang verwezen. Doch de rechter die een uiterst welwillend man was, paste op hem de wet op de voorwaar delijke veroordeeling toe, en zegde hem va derlijk, maar zooals een rechter spreken moet 't Is goed voor dezen keer, ik ontsla u van de straf maar- zorg dat ik u hier niet meer terug zie Gaat gij uw ontslag geven mijnheer de President... Nu dunkt mij, heeft de mode toch 'Nen klop van 't molenzeil gekregen En, is ze nog niet stapelzot, Ze is vast en zeker dicht er tegen. Sla eens een oogsken in het rond, Bijzonder op de kermisdagen En kijk eens wat de vrouwen nu Van boven op hun hersens dragen. Zijn tnij dat hoeden, lieve Heer Waarmee zij thans hun hoofd versieren Of zijn het schermen gansch mismaakt Op honderd aardige manieren Hier dekt er eene haar verstand Met een hoogen Eifeltoren Die statig rijst en met zijn spil De lucht en ruimte wil doorboren. Daar lonkt en pinkt, en lacht er een Van onder eenen pot vol rozen, Waar tusschen 't groen derslingerrank Nog verschgeplukte kriekskensblozen. Een andere stopt haar grijs gekles Met een gewaai van honderd linten, Geflikt getooid, gestrikt, geplooid, Gekleurd met allerhande tinten, Een vierde spant haar hersenspan In twee omkleede oesterschelpen, Oi in een wij men mosselmaat Wie zal aan 't goede woord mij helpen Nog verder is 't een vijgemat, Die omgeplooid is op de krollen, Met eenen vogelvleug op, Ofwel eenen trosken peperbollen, Soms ook een asschekoekensmand, Een wan, met zes of zeven klippen Een musschenpot, een wierookvat Met in de plaats van keten, slippen, Ja, zelfs 't gelijkt een suissenhoed Die een der tippen heeft verloren, Een zeeptelloor, een soepterrien, Bepluimd van achter en van voren Kort, van allen slach en vorm, 'k En weet nietwaarze 'tsamenflikken, En weet niet, hoe ze 'k noemen zou, Om niet te zeggen musschenstrikken, En aldus gemijterd en geklopt, Zoo wanen al die poppetrezen, Dat, met die vlaggen op hun hoofd. Zij uitgelezen schoone wezen, Daar is geen doen aan, 't moet zoo zijn Lijkt 't door de mode is uitgesproken Want 't vrouwvolk leende 't oor alleen En 't hield de oogen toegeloken. En lacht nu maar, en gekt en spot Of knokkelt op de vieze grillen Zij dragen 't en daarmee is 't uit En zeggen stil 't kan u niet schillen, En waarlijk ja, och Heore toch, 't Zou dwaas zijn van daarop te kijven üf met geweld de modezucht Te willen uit hunne herte drijven Want, lijk ik zei, 't is niets gekort Daarbij, de goesting veler vrouwen Is dat zij 't leelijk 't meest voor schoon, En 't schoone meest voor leelijk houên. De samengestelde meststoffen. Mijnheer, wat verstaat men door samengestelde mesten Vriend, tot hiertoe spraken wij van meststoffen die slechts één der vruchtbaarmakende bestanddeelen be vatten, zooals de stikstof in de stikstof- mesten het phosfoorzu ur in de phosfoor- mesten en de potasch in de potasch- zouten. Veronderstellen wij nu, dat wij (GESTICHT VAN DEN Dr. L- DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden,'voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden'genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docler DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. =f OOQ^0«<="

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3