Eene Martelares. buitenland. Dra„, ,er'oei,le hlar M«» wis kamer van Volksvertegenwoordigers Mengelwerk. (H hst klooster der zusters van den Goe den Helder, te Namen, ter voorziening in de ontoereikende geldmiddelen dier instel ling. Wij vragen ons at hoe een werkman, boer of nevingdoener bij onze klerikale ministers zou ontvangen worden, moest hij eene toelage vragen omdat hij de twee eindjes van 't jaar aaneen niet kan knopen Zilting van Vrijdag 19 Juli 1907 Afkoop van den Spoorweg van West-Vlaanderen. De Kamer ging over tot de bespre king van het wetsontwerp betrekke lijk den afkoop der spoorwegen van West-Vlaanderen. M KAEMDONOK wenscht de regee- ring geluk over het initiatief dat zij genomen heeft den West-Vlaandöreu- spoorweg af te koopen. Deze afkoop zal voordeelig zijn voor het publiek en ook voor het personeel. M. Jul ten DELBEKE vraagt dat, onmiddellijk na den afkoop, de minis ter van spoorwegen zorgen zal de jaar wedde van de bedienden en het loon van de werklieden der overgenomen lijn op billijke wijze te verhoogen. M. NOLF zal het wetsontwerp stem men, dat een eerste stap is naar de eenmaking van de verschillende spoor wegen. Spreker onderzoekt vervol gens breedvoerig de verschillende bepalingen van het kontrakt en komt tot het besluit dat het vooral noodig is de uurtabel zoo te regelen dat zij overeenstemt met de bestaande uurta bel der staatsspoorwegen. Thans zijn de correspondenties voor de treinen te ver uiteenloopend. M DE BDNNE (vlaamsch) beknib belt de bepalingen van het wetsont werp van afkoop der West-Vlaamsche Spoorwegen. Als collectivist is hij den afkoop genegen. Hij klaagt over het hongerloon, de ongewettigde en zelfs onrechtvaardige afhoudingen op het loon, het overdreven getal werkuren, s waarover, beweert hij, de werklieden van den over te nemen spoorweg te klagen hebben. Zullen de werklieden door den Staat beter betaald worden M. LIEBAERT,minister (vlaamsch) Ik behandel de werklieden altijd menschelijk en rechtvaardig. M. ANSEELE (vl.) Dat bewijzen de tonnen die gij betaalt M. DE BUNNE Er zijn werklie den der West-Vlaamsche Spoorwegen die voor 12 uren werk 2 fr. betaald werden. De werklieden van de West- Vlaamsche Spoorwegen zijn in Bond vereenigd. Wij weten dat M. Liebaert aan de werklieden van de Staatsspoor wegen het recht tot vereeniging ont zegt Hij zal, hoop ik, dit verbod op de werklieden van de West-Vlaamsche Spoorwegen niet toepassen, en hun een recht laten dat zij bezaten op het IX En sedert wanneer ben ik het niet meer die den sleutel der kas houd, zei de man met een boozen schaterlach. Dat zou men -moe ten zien. Allo, pooten af Er was een oogenblik stilte. Ik heb u al gegeven wat ik kon. zei.de Anna, Ik heb gelogen om mij deze som aan te schaffen Ah wees goed, en ver plicht.mij niet alles te zeggen aan mijnen man. Indien ik alleen ware zou ik u bij mij roepen. Maar ik kan niet wreed (e zijn Ik verfoei u niet ondanks uwe zorgeloosheid. Ik zal over u waken.. Spre k ruij, maar zeg mij dan een woord van vriendschap, van spijt, van teederh id Het is de eerste maal dat ik u zie... Niet waar dat gij mij* nen echtgenoot en mijner zoon zult sparen? Niet waar dat deze bedreiging hun niets te verbergen en alzoo nut te trekken uit de dwalingen uws levens niet van u komt. Zeg het mij... moeder. en ik zal min bedroefd vertrekken, met eene veriroostirg in het hart. Gij zijt lief, gij schimpte Cosroff. Antwoord mij zeg mij dat gij mijn leven niet wilt vergiftigen. Heb medelijden m6t mij, die toch uwe dochter hen... mof mijn kind... U dood raeenende, had ik aan zijne onschuldige lippen geleerd uwen naam oogenblik dat zij in Staadsdieust over gaan M. DE VOORZITTER stelt voor de bespreking heden te sluiten, doch eerst Woensdag aamtande tot de stemming over te gaan. (Aangenomen.) M. STANDAERT protesteert tegen de bewering van M. De Bunne. De werklieden van de West-Vlaamsche Spoorwegen werden zoo weinig als slaven behaudeld, dat zij mij eene afve6r.diging gezonden hebben om hun ne vrees uit te drukken van een minder gunstigen toestand bij deu Staat dan bij de maatschappij te vinden. Al wat zij vragen is van op denzelfden voet van vroeger behandeld te worden. Dat is heel wat anders dan M. De Bunnezegt M. GILLES DE PELIOHY brengt hulde aau minister Liebaert voor den aankoop van de West Vlaamsche Spoor wegen. De bevolking van West-Vlaan deren zal den minister zeer dankbaar zijn voor de groote daad die bij daar- gesteld heelt. M COLAERT doet uitschijnen dat het ontwerp uitmuntend is. De minis ters van spoorwegen en financies heb ben de bepalingen van de overeenkomst nauwkeurig onderzocht, en de afdee- lingen der Kamer hebben eveneens een grondig onderzoek gedaan over de verschillende punten van de conventie, wier goedkeuring thans aan de Kamer gevraagd wordt. Spreker weerlegt vervolgens, op zij ne beurt, de beknibbelingen van wege de socialisten tegen de maatschappij van de West-Vlaamsche Spoorwegen. M. LIEBAERT, minister. Ik heb nooit opgehouden de belangen van de werklieden te behartigen, en ik zal het blijven doen. Een bewijs dat de werk lieden van de West-Vlaamsche Spoor wegen vertrouwen hebben in den toes tand, dien zij in den Staatsdienst zullen krijgen, is te vinden in het feit dat ik noch mijn opvolger, de heer Helleputte, geen de minste klacht aangaande den afkoop van wege deze werklieden ont vangen hebben. Daarentegen waren zij ongeduldig om te weten of de afkoop spoedig zou gebeuren. M. de minister wijdt verder uit over de bepalingen der overeenkomst, en toont aan dat de afkoop in gunstige voorwaarden geschieden zal Hij zegt terloops dat de tabels der treinnren zullen in overeenstemming gebracht worden met deze van de be lendende lijnon M. de minister eindigt met hulde te breDgen aan de ambte naars van de ministeries van financien en van spoorwegen, die met hem de belangrijke kwestie van den afkoop opgelost en tot een goed einde gebracht hebben. M. DENIS beknibbelt verschillende bepalingen van de overeenkomst. M. DEMBLON doet hetzelfde, en beweert daarbij nog dat de Staat uit belang s do West-Vlaandersche Spoor wegen afkoopt. Hij vraagt ten slotte het recht van vereeniging, het mini mumloon en het maximum werkuren voor de werklieden van de Staatsspoor wegen stamelen, maak niet dat hij u la'er vervloeke. De oude antwoordde niet. Haar hoofd dat het bloed hevig kleurd", slingerde heen en weder op hare borst. Cosroff naderde de jonge vrouw en schud de haar bij hare schouders Komaan, genoeg met die klachten, kle:ne Ziet gij dan niet dat zij dronken is, de oude, en dat zij slaapt Het was waar. Nathalie sliep Anna vouwde de handen in een gebaar van moedeloosheid, van uiterste wanhoop, tr<>k haren sluier voor haar aangezicht en vertrok. Tot wederziens, schreeuwde Cosroff. X. Maanden verliepen zonder dat zij van Cosroff of van Nathdie hoorde spreken, zij stelde zich gerust., begon te hopen, en de glimlach verscheen weder op haar aange zicht dat verbleekt was door haren schrik, vermagerd door hare doodelijke angsten. Zekeren dag ontving zij eenen brief uit Parijs Cosrpff vroeg geld, nieuwe behoeften aanhalende Zij antwoordde niet. Een twee de brief kwam toe, die bedreigingen bevatte en eene gebiedender vraag dan de eerste. Zij weigerde. Dan kwam Cosroff zelf naar X. en liet haar weten dat hij schikte naar Romarin te gaan, alles aan haren man te vertelien. Zij moest toegeven. Zij verwijderde hem, bedaarde hem met eenig geld te geven opdat hij geduld zou hebben, tot dat zij de som zou hebben dié hij eischte. Na eenige inlichtingen van den heer Liebaert *i. enkele aanmerkingen van de heeren Denis en De Bunne. worden do artikels van de overeenkomst goed gekeurd. 1 Frankrijk. Doodelijk gevecht. Maandag nacht ont stond er m eene herberg van de rue des Douze-Apótres, te Armentiers twist tns-chen verscheidene personen. Allen gingen buiten waar er gevochten werd De "genaamde Demey kreeg een mas- iteek in deu hals en viel badendmzijn bloed ten gronde eenige ooganblik- ken later gaf hij deu geest. Demey was weduwnaar met vier kinderen. De po litie heeft drie aanhoudingen gedaan. Een liefdedrama is Maandag gebeurd in de rue Moucounet te Poitiers De 20 jarige cimeutbewerker, Gaston Ltè- ge, had de hand gevraagd der lbjuige Lucie Vigiiault. De ouders zeiden dat het meisje nog wat jong was en hij dus nog eenigen tijd zou wachten. Daar wou hij niets van weten en in een twist in de woonst der oudets van het meisje loste hij een revolverschot Het ongelukkige meisje werd getroffen en viel dood neer. Liège schoot zich toen driemaal in den mond. Zijn toe stand is hopeloos. Schrikkelijke mijnramp Twee dooden. Woensdag, rond den middag, is een erg ongeluk voorgevallen in den put nr 6 in de mijnen van Lieven, in opbouw op 't groudgebied van Oivenchy en- Gohelleen put van Transvaal genaamd. Dh mecanicien Alfred Féguenx, oud 42 jaar, bracht een machien met rad- dérwielen in beweging, toen eensklaps, deze te snel nederdalende, den bak te gen den wand werd geworpen. De keten en het machien braken, en de bak in de oponinggeworpen, verpie terde twee ongelukkige werklieden de genaamden Emiel Mustin, 39 jaar en Bienvenu Grardel, 41 jaar, die werk zaam waren op eenen planken vloer op ongeveer 200 meters diepte. De schok was zoo geweldig dat de vloer zonk en dat de lijken van beide mijnwerkers in de diepte van 500 me ters terecht kwamen. Een algemeene verslagenheid ont stond onder bet mij nwerkerspersoneel Op de oppervlakte nam men, van onder het machien, do zieltogende mecanicien Fégueux, diegetrofhn was door een stuk van een verbrijzeld jacht wiel, en op den bodem van den put zocht m"n, te midden der pinnen, de lijk-m der werklieden Mustin en Grar del In den avond, op 550 meters diepte, trof men het. misvormde lijk van Mus tin aan wat het lijk van zijnen gez d Grardel betreft, men gelooft dat het in den afgrond ligt tusochen de opgesta pelde materialen. De stoffelijke schade is zeer belaDg rijk. Dan waren het nieuwe uitvi.id ngen, nhuwe leugens, listen waarover zij bloosde, schijnheiligheden waarover zij weende. De altijd voldane eischen van Cosroff, hielden niet op, altijd talrijker, altijd on- meedogen Jer. Het was een helsch leven De bruidschat welke de oude Bacheur's bij hun overlijden haar nagelaten hadden werd in den afgrond van losbandigheden en schande verteerd. Durant deed geene opmerkingen. Dan waren het weiden, stukken tand, houtvellingen Anna had haren man willen vervangen in het bestuur der hoeve. Zij kocht en ver kocht. Somwijlen kwamen ongehoopte winsten groote gaten stoppen die aan de spaarpen- mogen gedaan waren geweest. ^'j 8'ngen op geluk, in die verwarring van geheimzinnig gedrag, door inwendige gramschap aangedaan, die haar dikwijls ziek en afgemat voor gansche weken op haar bed kluisterden. De pa-Eter, blind en goed, in haar een 7ichovfrdert,0UWen lle,3,Jende) verontrustte zich over dien zenuwachtiger. toestand Dan zwakheMZ,) moedeloosheiii, verdreef de zwakheid, en, wanneer eene groote ver woesting ,0 hare arme ziel drong had z j nog den moed te glimlachen. g' J Het dorp kende hare uitgaven. Men laakte Dadel ij k werd een onderzoek gedaan Men tracht, vast te stellen of de groote snelheid door den mecanicien aan het machien gegeven, de oorzaak van het ongeluk is. Water van zij, over eenige dagen had men het materieel onderzocht en hetzelve in goeden staat bevonden. Duitschlaiid Watersnood in Silezie. Silezie i8 door overstroomingen zwaar geteisterd. In vele plaatsen is het eene herhaling van den watersnood van 1897 geweest. Reeds sedert Vrijdag was het koud en regenachtig weer-, terwijI het op ver- schillige plaatsen in «hot hooggebergte sneeuwde. Zaterdag avond kwam er eene wolkbreuk los en groeide de wind tot een storm aau, die met korte tua- schenpoozen tot Zondaga vond aanhield. Alle berg,stroomen kwamen dientenge volge spoedig buiten hunne bedding en veroorzaakten eene groote overstroo ming. De storm vernielde ook telegraaf- en telefoonlijnen, zoodat sommige dor pen geheel van de buitenwereld afge sloten wa>en In het dal van de Boder en de Katzbach schijnt de schade het ergst te zijn. Te Wartnbronn, Heris- chdorf en Ounnerdorf ztjD laag gelegen huizen, tuinen en wegen onder water gezet Ook uit Staupitz, Hartan, Schil- dau Jan no wits, Rohrbach en Merzdorf komen slechte berichten. Ei zijn graan velden waar alleen de aren nog van te zien zijn. In het graafschap Olatz zijn heele hoeven weggespoeld en is de oogst ver nield. Amerika. Geschil Japan Amerika. De Ver.ee- nigde Staten van Amerika zijn, van twee zijden door de zee omgeven. Maar om van den eenen kant naar den anderen te schepen te reizen, zijn er weken en zelfs maanden noodig. Ware het kanaal Panama gegraven, men zou slechts in eenige dagen al den overkant varen. Tot nu toe hadden de Vereenig- de-Staten omtrent al hutineoorlogsche- pen al den eenen kant, hadden er maar weinig of geen in de Stille Zee, alwaar men Japan kan bereiken. Plotseling heeft de Arnerikaausche regeering be vel gegeven aan een geheele vloot naar de Stille Zee te Htoomen. Zulke belissiug gaf aanleiding tot het geruchtmaken van 't Gaat oorlog worden De Amerikanen nemen hunne voorzorgen zij willen zich niet laten verrassen zooals do Russen te Port-Ar thur Dat is nog al rap gezeid. Echter kan men niet ontkeunsn, dat het zen den van die oorlogsvloot al den kant Japan toch iets wil zeggen. In de laatste tijden rezen menige moeielijkheden op tusschen Amerika nen en Japaners, vooral in de groote Amerikaarische stad San Francisco Er hadden daar gevechten plaats, japaan- sche winkels werden gepiunder den ja- paausche onderdanen beleedigd en mis handeld. Men beschuldigt aldaar de Japanners loon- en stielbedervers te De doods rijd duurde drie jaren. Drie jaren van martelingen, van schande, van wroegingen, van schrik. Drie jaren geduren ie dewelke zij leefde, alle uren, alle minuien de vereenigirg-van Nathal ie en Cosroff vo r oogen h -hbende... Drie jaren, gedurende .dew Ike pen renig gedacht haar bloed deed branden v de eer loosheid harer moeder barer moeder zooder eer. Afgemat, zinneloos, weigerde zij te ant woorden aan eene laatste bedreiging, eene laatste vraag van Cosroff. In hair leven verscheen eene straal van hoop Cosroff behic Iddestilzwjgendheid. Indien hij dood ware Hij leefde... Een brief van hem, een lan ge brief, te nauwkeurig in zijne schrikke lijke bijzonderheden, kwam naar Durant gezonden te worden en hem alles te open baren. Die man, die boer handelde als een held... Hij brandde den briefen zweeg. Maar deze aandoening was te sterk. Vier dagen nadien was h'j dood... De tijding barstte Ps als een donderslag in de streek van Romarin De pachter Durant is dood Schielijk gestorven in vier dagen tijds van eer.e geheime ziekte, iri eene schrikke lijk lijden. Van de cholera zegden eenige.-• Vergiftigd zegden de anderen. Vóór de huizen vormden zich groepe'1 VERVOLG. «woaraMfw rnTSommmm

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2