Stadsnieuws. Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi In den Gemeenteraad. Tien duizend franken. I)e Oud-Pompiers te Meeneu. Bur gerwacht. Herinner in";s eermelaal der regeering van Z. ill. Leopold II. Eeraanbrengende onderscheidingen. zijn,'en Ji0 vijaurtachap is op verre na nog met gestild. Kr is in Japan eane geheele partij die daarover om wraak roept de re- gearingeii van beide landen zijn echter zoo hevig niet. Maar men weet, toch piet, wat er kan gebeuren. Hadden de Amerikanen hunne oorlogschepen van nu naar Sm Francisco niet gezonden, de Japaners hadden in geval vau oor- jog, hun vooruit geweest. In de laatste zitting van den Ge meenteraad, heeft M. Vanderghote aan het College gevraagd of de on derhandelingen tusschen de stad en Mevrouw We Donck op iets uitgeloo- pen waren. Er is kwestie van het bouwen van een huis, op de Statieplaats. De heer Burgemeester betreurt dat die onderhandelingen op niets uit- geloopen zijn. Het stadsbestuur had iooo fr. ge boden en de biksteenen op voorwaar de een artistieken gevel te hebben Mevr. Weduwe Donck vroeg 1500 fr. en de biksteenen. Deze breuk der onderhandelingen is te betreuren, aangezien de Statie plaats een schoon gebouw te meer zou geteld hebben. Op het aandringen van .M. D'Hu- vettere bekomen de erfgenamen van M. Vandevoorde eenen uitstel van een jaar voor het bouwen met artis tieken gevel van een' huis op de Sta tieplaats dat moest voleind zijn den 1 Augusti 1908. Die uitstel is insge lijks toegestaan aan M. Veys, die schikt een huis te bouwen palende aan dat der erfgenamen van M. Van devoorde. De raad brengt eene verandering aan het lastenkohier voor de levering van kolen aan het Waterkasteel. Hij bedingt eene andere type van kolen en bemachtigt de stad zich gezegde kool aan te schaffen ten koste van den ondernemer indien deze de aan geduide kool niet levert. De Raad brengt een gunstig ad vies uit nopens verkoopingen van gronden te Zonnebeke en te Wyt- schaete, gedaan door het bestuur der Burgerlijke Godshuizen. Hij brengt insgelijks een gunstig advies uit nopens de rekening 1906 der kerkfabriek van S'Nikolaus. Die rekening sluit met een overschot van fr. 328-45 c. De begrooting der burgerwacht voor 1908, beloopendein ontvangsten verschrikte liedenDe werklieden die voor bijgingen, legden hunne gereedschappen neer, luisterden met hunne handen in de zakken, met gereikten hals, met ongerust gelaat, naar de bijzonderheid en wat de beste ingelichten vertelden. Het waren de vrouwen, gelijk altijd, die er het meest van wisten. Zij hielden niet op, wanneer zij niet meer w isten wat te zeggen, desnoods vonden vonden zi] uit. Het nog onbekende drama werd zonderling overdre ven. De vertellingen spraken malkander te gen. De gretige nieuwsgierigheid der boeren vond er voldoening in en gaf zich de moeite «iet de verzinsels er van te onderscheiden. De begraving van Durant, die twee da gen nadien plaats had, steldegeen einde aan de praatjes van het dorp. De inbeeldingen waren getroffen. Vele lieden aarzelden niet hun gedacht luidop te zeggen Nu dat de pachter dood was, waren er nog omzichtigheden te nemen, indien men het gedrag der vrouw doorgrondde Men had zeer gewichtige dingen op hare rekening ontdekt... zij was behaagziek, verkwis tend... Men verfoeide haar en het waren geene boosaardigheden uitgevonden door vuile tongen... Neen, de feiten spraken. Alzoo, degroote Clotilde Pauvret vertelde dat zij Mevr Durant betrapt had, koutende s nachts met een zeer bruinen man, van hoogegestalte, rriet eenen grooten baard. Hyacinthe Leduc, een jongen van Roma- ri", die Clotilde vergezelde, bevestigde, de v°jgende woorden gehoord to hebben die luidop gezegd waren geweest. Vervolgt en uitgaven tot de som van 1700 fr. is goedgekeurd. Te dezer gelegenheid vraagt de Raadsheer D'Huvettere of er onder handelingen begonnen zijn met de hoogere overheid voor het maken van den Stand. M. Colaert verklaart, namens het College, dat de Commissie der fi nancien deze week zal vergaderen om zekere kwestien te bespreken verbonden aan de subsidie te geven door de stad voor het bouwen van dezen Stand zoodra de Commissie der financien t' akkoord zal zijn, zul len de onderhandelingen onmiddelijk beginnen met de hoogere Overheid. De leden van den Raad bepalen den dag der vergadering van gezeg de Commissie. Ten laatste beslist de Raad te doen overgaan tot eene nieuwe aanbeste ding voor het bouwen van eenen muur op het kerkhof omdat de sou missie van Mevr. YVe Roose en zoon te laat toegekomen was en dat deze van M. Soete een te laag minimum van dagloon gaf. Al dezen, in stad, die zich meer of min een gedacht kunnen maken van de waarde van tien duizend franken, vragen zich af of het programma der Tuindagfeesten wel feesten voor der- gelijke som bevat. Wij bekennen rechtzinnig dat wij daarin slechts de weergalm zijn van hetgeen overal gezegd wordt in de groote gelijk in de kleine koff ij hui zen. Wij hebben de verwaandheid niet het gebruik met bevoegdheid te kun nen veregtvaardigen van den onder stand der stad voor de gemeente feesten, maar wij kunnen ze gepeperd vinden want tien duizend franks is volgens ons, eene ronde som Zou men er de uitvoerige beschrij ving kunnen van kennen Wij zullen ons onthouden aan on ze lezers de omstandigheden te ver tellen der feesten welke Zondag 14 dezer plaats gehad hebben te Mee- nen, ter gelegenheid der stichting van de liberale samenwerkende maatschappij Help 10 Zelve de dagbladen hebben ze daarover reeds ingelicht. Wij willen slechts aandrin gen op de deelneming onzer muziek aan de betooging die voor haar eene gelegenheid te meer geweest is om hare kunstwaarde te bevestigen en hare populariteit te vergrooten. De meenensche magistraten, of schoon klerikalen, hebben met reden geoordeeld dat een stadsbestuur in niets de politieke princiepen krenkte met welwillend aan eene maatschap pij der oppositie het gebruik van de kiosk te laten. Het publiek dat zich in massa op de Groote Markt ge schaard had om de uitvoering te aan- hooren van de Kaisermarsch van Wagner, van de Saltimbanques van Ganne en van den Pot-Pourri door Moerman, heeft zich kunnen rekening geven dat het muziek niet overeenkomt met de verdediging van een partij-programma zoowel ten op zichte der Harmonie als van dat der uitwerksels. De stijfhoofdigheid on zer meesters het gebruik der stads- kiosk te weigeren aan de Oud-Pom piers begrijpt zich maar indien zij aan de vertolking der gewrochten van eenen componist de gave toeschrijven op mirakuleuze wijze de bekeering hunner lastgevers te verwekken en dan zouden dezen het recht niet heb ben zich te ergeren omdat men ver onderstelt dat zij geteisterd zijn met zulke aandoenlijke hoedanigheden. De betoogers, die tegenwoordig waren aan het Concert van Meenen hebben de merkwaardige uitvoering der drie voormelde muziekstukken op geestdriftige toejuichingen ont haald. Eeneprachtige bloemengarve werd door het inrichtingskomiteit den Heere Henri Moerman aangebo den als dankbetuiging voor de schit terende deelneming van ons muziek aan het liberale feest. De bewijzen van sympathie en be wondering die hun in alle omstandig heden bewezen worden zullen voor onze moedige muzikanten eene bron van nay ver en volharding zijn in hunne moedige belangloosheid, zij zijn een bewijs van dankbaarheid voor de aanhoudende pogingen die onze uitmuntende muziekoverste aan hunne kunstopleiding wijdt. De terugkomst der Oud-Pompiers in onze stad, is Zondag avond als naar gewoonte voor de Yperlingen eene gelegenheid geweest om hunne verkleefdheid te betoogen aan het blauwe vaandel de drukking en de klopjacht door onze tegenstrevers uitgeoefend zullen nooit uitloopen op de verslaving eener bevolking welke de enkele klank onzer trommels tot eene koortsachtige verrukking van haar politiek geloof drijft. Het was geen gemeene begelei ding, waar eenige strijders trotsch vooruitstappen gevolgd van hunne gedomestikeerden, zooals deze waar mede de Groote Fanfare zich doet vergezellen, het was een gedrang dat zich overgaf aan de onweerstaan bare noodzakelijkheid zich een oogenblik te onttrekken door de vreugd aan de folteringen der kleri kale nachtmerrie. Vrijdag, ten 6 ure 's avonds, heeft de wapenschouwing der Bur gerwacht van Yper plaats gehad. Na de troepen in oogenschouw ge nomen te hebben, heeft de Majoor overste der wacht overgegaan tot de erkenning der nieuw benoemde offi cieren. M. Georges Decoene, die tot lui tenant bevorderd is, en M. Maurits Maas die onderluitenant is benoemd. Na een zeer behoorlijken défilé per peloton, hebben de twee kompagnies zich naar het lokaal der wacht bege ven waar de uitreiking plaats heeft gehad der prijzen in het schieten. Wij zijn gelukkig met de namen der overwinnaars aan te halen, hen onze levendigste gelukwenschen aan te bieden Uitslag der schieting van het jaar 1907. Prijs der Regeering in ban, I11 Van Winsen, Karei, 10 kogels, 40 punten 2n Lacante Robert, 10 kogels 40 punten. 2n Ban inBoyaert Emiel, 10 kogels, 38 punten 2n Salomé Arthur, 9 kogels, 34 punten. Onderofficieren en koporaals, 2 reeksen in Medard Pinteion, 19 kogels, 80 punten 2" Flamey Gustaaf, 19 kogels, 78 punten. Onderricht peloton 3 reeksen i" De Hollander Hector, 10 kogels, 32 punten 2n Blomme Josef, 9 kogels, 39 punten 3n Cu- velie Emiel, 9 kogels, 37 punten 4" Maes Maurits, 9 kogels, 33 punten 5" Van Win sen Jan, 9 kogels, 30 punten 6e Nuytten Leon, 8 kogels, 32 punten 7n Bossaert Leon, 8 kogels, 32 punten 8" Burgho Aimé, 9n Poot Georges, ion Vanhoutte Louis; iin Feneau Aimé 1211 Candeel Gustaaf 13 Mailliard Florent 1411 Fol Arthur; i5"Goethals Jules; 16" Pinteion Medard Prijs van den bevelhebber der Wacht. Prijskamp der officieren 3 reeksen. tn kapi tein Gaimant 2n luitenant Bartier 3" luitenant Gruwez. Examen. M. Reynaert Léonce, komt met groot succes vóór de Juri der faculteit van Brussel zijne eerste proef van het examen van dokter in de rechten af te leggen. Wij bieden hem onze rechtzin nigste gelukwenschen. Bij koninklijk besluit van 16 Juli 1907, wordt het herinnerings eerme taal geschonken aan den heer Emiel Gaimant, lid der besturende commis sie der stadsbibliotheek van Yper. Het nijverheids eereteeken van tweede klas is verleend aan den heer Cyriel Eeckhout, letterzetter bij M. Lambin-Mathée, voor vijf-en-twintig jaren trouwen dienst. De nijverheids decoratie van twee de klas wordt toegestaan aan den heer Leopold Huyghebaert, meester gast in de ijzergieterij van M. Val- cke, voor meer dan vijf-en-twintig jaren trouwen dienst. Het nijverheids eereteeken van tweede klas is verleend aan den heer Louis Dumoulin, meestergast in het hout-magazijn van M. Vergracht, voor meer dan vijf-en-twintig jaren trouwen dienst. De nijverheids decoratie van twee de klas wordt verleend aan den heer Leopold Rackel, dienstknecht bij M. Dehouck, voor meer dan vijf-en-twin tig jaren trouwen dienst. Al onze gelukwenschen. Schrikkelijke ramp. Zaterdag avond kwam de veekoop- tnau Blootacker, wonende te Yper, met, zijn gespan van de stad naar Brie- len gereden, toen hij aan don dwars weg der lijn Yper Oostende verrast werd door een voorbijsnellenden trein, die het piard erg kwetste en het rij tuig in eene gracht wierp met het droeviggevolg dat Blootacker,deerlijk verminkt, op het spoor werd gewor pen. Men verhaastte zich hem op te rapen en tot aan de Statie van Boesiu- ghe te vervoeren waar hij verpleegd werd. Blootacker, hoewel erg. ja zelfs doodelijk gekwetst, had. nog alle be wustzijn niet verloren Hij vroeg nog om zijnen broeder te mogen zien. Er werd aar» deze vraag voldaan en den Zondag morgend rond 3 1/2 me stierf de ongelukkige na schrikkelijke pijnen geleden te hebben. Op het voertuig waarop Blootacker zich bevond, was er een kalf dat hij gekocht had, en welk ongedeerd er van afkwaam. Het paard is een balf uur na de ramp gestorven. Aan dien dwarsweg bevindt zich geen bareel wachter dus dat de over gang altijd vrij is enkel een bord dat de verwittiging Let op draagt, waar schuwt de reizigers dat de weg daar gevaarlijk is. (GESTICHT VAN DEN IK L. BOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot lo dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 lot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van bondei den genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van cersien rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweikttiiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Doctei' DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. 0 'I'elepüoon 473. 4c

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3