Belangrijk Bericht. Liberaal zijn. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Kort voor elke kiezing komen honderden burgers klagen aan onze vrienden of op het Bureel der liberale Associatie dat zij niet in geschreven zijn op de kiezerslijsten of dat zij er niet op voorkomen met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. De liberale Associatie van het arrondisse ment Yper, waarvan de zetel gevestigd is te Yper, Seminariestraat, verzoekt hare poli tieke vrienden haar de kiesreclamaties ken baar te maken opdat zij bij hoogdringendheid de noodige maatregelen kunnen nemen om er in te verhelpen. Nieuwe kiezerslijsten moeten binnen kort verschijnen en zullen dienen voor de ge- meentekiezingen van 1907. Het is dus de plicht van al de kiezers van nu af de noodige voetstappen te doen om hunne inschrijving te overzien. Onze lezers zijn insgelijks verzocht aan de liberale Associatie de klerikalen kenbaar te maken die ten onrechte ingeschreven zijn op de kiezerslijsten. Wij kunnen niet genoeg onze vrienden van het arrondissement aanmanen eene ernstige kontrool uit te oefenen. Dit werk moet gedaan worden zonder vertoeven. Het bureel der Associatie is open voor de kiesreclamaties van 8 u. tot 9 u. 's morgens en van 5 tot 6 ure s avonds. Het Oomiteit. Donderdag, 5n September 1907. 5 centiemen. Derde jaar. Nr 45. Miljoenen verkwisting zonder toezicht. Het land gefopt. Liberaal leven. Eendracht maakt Macht. 9 Crschijneiifte (ii'S tfouderdags. Vires aoquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Ken jaar, Fr 3-50 Men handelt bij overeenkomst. iMen schrijft in bij tien Uitgever, bi.xinudestraat, nr 53, te Yper. [)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Voor eenige weken hebben wij reeds eene brok ingebracht, betrekkelijk de zoo zonderlinge als willekeurige wijze waarop de regeering omspringt met de miljoenen voortkomende van onze zuurgewonnen belastingen. Uitgaven worden gedaan, werken worden ondernomen waartoe de Ka mers nieL eens hunne toestemming gegeven hebben. De wijze waarop deze uitgaven worden vermeld ot' verzwegen, komt zeer onregelmatig, om niet te zeggen loensch, voor. Het mag of kan niet geduld worden voor miljoenen franken kosten en uit gaven te mogen doen en jaren lang te wachten deze uitgaven te wettigen en aan een behoorlijke controol te onder werpen. De regeeringen, meer dan eenige andere besturen, moeten voor alles trachten te vermijden dat er bij het volk wantrouwen zou ontstaan om trent de bestemming welke gegeven wordt aandeop den nationalen arbeid geheven sommen. 't ls 't geld van iedereen, en juist daarom moet iedereen kunnen nagaan wat er met dat geld gedaan wordt. De heer Mechelynck haalde eenige voorbeelden aan welke wij oprecht be denkelijk mogen noemen. In 1899 deed de regeering voor 39 7niljoen frank betalingen voor werken en aankoopen welke niet eens ge stemd waren. In 1903 voor 6 miljoen in 1905 voor 63 miljoen Voor de Belgische legatie te Parijs werd den 20 Juni 1904 een hotel ge kocht, voor de som van omtrent een miljoen Den 20 October 1904 bood de re geering hare begrooting aan voor 1905 geen woord er in over dezen aankoop. In October 1905 wordt de begroo- ting voor 1906 neêrgelegd Nogmaals geen woord over dezen aankoop. Het is enkelijk op het einde van den zittijd van 1900, bij 't aanbieden van de wel op de bijgevoegde kredieten, dat het krediet voor de Belgische legatie te Parijs vermeld wordt Ondertusschen werd de som be taald, maar 't gebeurde op eene onre gelmatige wijze. En zoo staan de budgetten vol met loensche en onregelmatige handelin gen welke bijzonderlijk ten doel heb ben te doen gelooven dat er een boni is, terwijl er in wezenlijkheid, indien alles regelmatig moest gaan, een te kort zou vastgesteld worden. Het is ook oprecht schandalig hoe er met de zuurgewonnen centen van de belastingschuldigen omge.-prongen wordt om zekere klerikale haantjes vooruit en kiesdravers te bevoordeelt- gen. ls het bijvoorbeeld niet schandalig dat eene op kunstgebied bijna onbe kende zangmaatschappij eene toelage verkreeg van verscheidene duizenden franken, om, op de kosten van de be lastingschuldigen, een echt plezier reisje te ondernemen naar de tentoon stelling van Milaan, onder voorwend sel er eenige Vlaamsche liedjes te zingen - zonder te spreken van de oostersche liedjes die ze in zekere kof- fijhuizen lieten hooren ls het niet schandalig dat de regee ring zich late vertegenwoordigen op eene vreemde tenstoonslelling na tuurlijk niet zonder vette subsidiën door eenen gekenden kiesdraver die 't programma vooruit stelde volgens welk men den penning met mag jon nen aan herbergiers, winkeliers en handelaars, die zich niet openlijk kaloten willen noemen Is 't waar dat de Belgische regee ring een miljoen gegeven heeft voor de tentoonstelling van Mdanen Was dit miljoen aan de Kamer ge vraagd en door haar gestemd Zouden wij in detail mogen weten hoe deze som werd uitgegeven Tegenwoordig gaal dezelfde kiesdra ver zich in andere landen aanstellen als regeeringscommissaris, hij noo- digt de pers uit op receptiën, welke met kunnen gedaan worden zonder groote kosten, en hij geeft zelfs te ver staan in zijne redevoeringen, dat hel onze Koning zelf is die achter hem staat of door zijnen mond spreekt. Wij vragen om de rekeningen te mogen inzien het zijn immers de kaloten alleen niet die al dat vertoon betalen. De klerikalen beweerden in 1883 dat de door minister Graux gevraagde nieuwe belastingen om de begroo ting in evenwicht te brengen nut teloos waren. Er zijn voel te veel nuttelooze ambtenaars en bedienden, zegden zij Schaft ze af en daar zult gij al eenige miljoenen besparingen kunnen op doen. Pas waren de nieuwe belastingen gestemd toen de liberalen het bestuur van 't land kwijt geraakten. De klerikalen, die de belastingen als nutteloos bestreden hadden, wa ren de eersten om op te strijken. Zij voegden er sedert dien nog vele bij, en op den hoop toegingen zij leening op leening aan, zoodat deSlaalsschuld op zulke bedenkelijke wijze aangroei de. dat zelfs katholieken, gelijk de heeren de Lantsheere en Renkin, er een groot gevaar voor de toekomst in zien. Niet alleen behielden de klerikalen de door hun zeiven als nutteloos uit geroepen belastingen, niet alleen schaften zij de plaatsen niet af van de beambten en bedienden waarvan, volgens hunne bewering, een groot deel ook nutteloos was, maar zij heb ben sedert niet opgehouden eene mas- AANKONDIGINGKN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. sa nieuwe plaatsen te stichten. En zij hebben zulks gedaan, met voor t ge mak van 'l publiek en van de belas tingschuldigen, niet om te beantwoor den aan nieuwe behoelten van open bare diensten, maar om de talrijke klerikalen plaatskensjagers en kies dravers Ie bevredigen, die dan ook in alle besturen, op de kosten van de belastingschuldigen, en dikwijls voor den neus van verdienstelijke en be kwameambtenaars, werden geplaatst, en waar zijdoor hunne onbekwaam heid, tot last verstrekken, zoowel van hunne collegas, als van 't publiek Het getal openbare ambtenaars en beambten, in 1885, bedragende een totaal van 28,184 die aan 't land 60 miljoen frank kosten, was in 1906 geklommen tot 42,026 en kost ons thans 05 miljoen frank. En zoo worden door de klerikale regeering miljoenen en nog miljoenen verbrast tot onderhoud van een leger kozijntjes, fils-a-papas, droge vruch ten der klerikale collegiën en hooge- scholen, verwaande kiesdravers en nulliteiten. En daarvoor, goede belastingschul digen, moet gij uwe centen bij den ontvanger dragen zuurgewonnen Men moet zich vrij voor liberaal durven uitgeven. Eu durven zeggen Ik ben liberaal, ik wil strijden voor ons recht en onze vrijheid Waarom zou men beschaamd moeten zijn zich liberaal te noemen Is onze partij niet de eenige welke strijdt voor de vrijzinnige gedachten, die wil dat elkeen zijne rechten be komt, die de omkooperijen der kleri kalen bekampt Laat ze maar roepen Het libera lisme is dood en zal welhaast begraven worden Wij bezien hen medelijdend bij de zen uitroep en denken, vergeef het hun, zij weten niet wat zij zeggen. Nog jonge krachten werken er om onze partij op hoogte te houden. Het klerikalisme echter vervalt van dag tot dag, daar zijn vroegere aan hangers maar al te wel bemerken hoe zij bedrogen worden, en het verlaten. De klerikalen spelen een kluchtspel dat ten hunnen nadeele zal aüoopen. Kortelings dan ook zullen hunne af gevaardigden, welke dehedendaagsche vadsige koningen zijn, vervangen worden door wakkere liberale strij- ders Daarom, waarde lezers, maakt propaganda voor de aanstaande ge- meeutekiezingen, leest en verspreidt De Weergalm en andere vrijzinnige bladen. En dan, wanneer elkeen zonder vrees zijn plicht zal hebben volbracht, zullen wij gerust de aanstaande kiezin gen mogen tegemoet zien, want wer ken voor de aanstelling van liberale gemeenteraadsleden, is strijden voor den rijkdom en den vooruitgang zijner gemeente. Geene week gaat voorbij zonder dat wij uit verscheidene gewesten dea lands uitnoodigingen ontvangen om deel te nemen aan liberale feesten, vooral inhuldigingen van blauwe vlag gen. Er zijn Zondagen dat er op drie, WEERGALM affiSgaagi iiilWUllilfiimBilililiiUiil imHNI illllll. BMIWJMMflMBlMBMMBIMHHMWWi

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1