Eene Martelares. Stadsnieuws. li if I If; Hel Vergunningsrecht. Mengelwerk. O5 De navolgers van Chislus Waarom komen wij legen de geestelijkheid op De verdedigers van den kleinhandel. Het Journal cVYpres en de waarheid. vier plaatsen gelijktijdig gemanifes teerd wordt. 't Doet ons goed aan 't. hart te besta- tigen dat de liberale partij tier het hoofd omhoog houdt en na dnj-en- twintig jaar onderdruk king haren moed niet laat vallen. 't Is een goed teeken voor de toeko mende gemeentekiezingen geheel Bel- gie door staat de liberale partij strijd vaardig om met de uiterste hardnek kigheid haren aartsvij and te bekampen. We hebben de overtuiging dat de li berale vlag na de gemeentekiezingen van October aanstaande de witgele vod op menig gemeentehuis zal vervangen. Moed dus, vrienden, en vrij vooruit, vooruit voor de vrijmaking De kiezingen naderen en de klerikale kiesdravers gaan er weer op uit om de herbergiers zeem aan den baard te strijken. Daarom spreken de pastoors- gazetjes opnieuw van de vergunnings- wet at te schaften of ze rechtvaardiger te maken. 't Is bijna twintig jaren dat we dit liedje hooren. Ondertusschen slaat de klerikale re geering millioenen lasten op den rug van herbergiers en verbruikers, zonder dat er eenige ernstige verbetering werd ingevoerd tegen de dronkenschap. De bekentenissen van den klerikalen volksvertegenwoordiger Hellinck, van Brussel, zijn daaromtrent beteëkenis- vol Er waren, in 1889, in Belgie, onge veer 150,000 drankslijterijen, zijnde 1 herberg voor 40 inwoners En thans zegt hij na 18 jaren vergunnings recht zijn er juist 209,118. zijnde 1 herberg voor 35 inwoners (de bevolking van het land gerekend op 7,500,000 zielen), d Aangaande het alkoolverbruik zegt M. Hellinck Rond 1889 waren wij reeds aan 30 liters per hoofd en per jaar. Indien het waar is dat het vergun ningsrecht het getal der slijterijen van sterkedranken, zelfs aanzienlijk, heeft doen verminderen, is het niet minder waar dat het getal der slijterijen van dranken zonder de alkooi (bierhuizen) niet verminderd is, wel integendeel. Het is ook voor niemand een geheim dat het vooral in die zoogezegde bier huizen is dat, in 't verborgen, groote hoeveelheden aikool gedronken wor den. Vruchteloos zal men de overtre ders achterna zitten en met groote boeten straffen ondanks de strengste bewaking zullen er voortdurend over tredingen gepleegd worden. Er dient hierbij aangemerkt te wor den dat er in België een aanzienlijk ge tal geheime stokerijen werken, zoo dat men ten naasten bij zelfs niet kan vast stellen hoeveel genever onder aller lei smokkelbenamingen gedronken wordt. Bestrijding van drankmisbruik is dan ook een echt boerenbedrog, inge- XII. Al de ambtsbijzonderheden, van de ont graving tot de zegelen, moesten het voor werp zijn van een eerste verslag, waarin insgelijks de beschrijving zou komen der ontleedkundige veranderingen. Matheus vertoefde niet zijn verslag op te stellen. Hij ging uit, ging den heer procu reur en den heer onderzoeksrechter vinden. M. Timel vroeg Welke zijn uwe besluitselen De dokter boog het hoofd, scheen zijne gedachten bijeen te zamelen, dan, zijne woorden wegende, met korte en snijdende stem Uit het eerste onderzoek waaraan ik mij kom over te leveren, antwoordde hij, en waarvan ik denk u de gewichtige uitslagen te moeten doen kennen, uit de kenmerken gedurende de ziekte van Durant door mijnen ambtsbroeder Sevigny bemerkt, uit de ver anderingen der ingewanden door mij be merkt na den dood, besluit ik dat 1° Alles doet denken dat de dood van den pachter Durant veroorzaakt is geweest door de inbrenging van eene vergiftige zelfstan digheid. 2° De scheikundige ontleding der inge wanden zal moeten gedaan worden om de roepen door de klerikale regeering, om werklieden en burgers nog eenige millioenen af te melken, ten voordeele van de politieke geestelijkheid en van de schatrijke kloosters. Onder voorwendsel van de dronken schap te bestrijden, verleent de kleri kale regeering aan allerlei katholieke krochten en patronagiëa toelagen die oprecht schandalig en wraakroepend zijn Zoo zijn er van deze kringen die tot vijftien duizend franks subsidiën kregen op een jaar. En zoo moeten de belastingschuldi gen de kosten van de klerikale kies- propagande 'uitzweeten en 't juk onder gaan van degene die hunne zuurgewon nen centen opstrijken. In October zouden al de gemeenten van ons arrondissement móeten tegen het zwart bloedzuigersbewind opstaan en tegen de klerikalen ten strijde trekken. De strijd móet zijn Weg met de klerikale geldverbras- sers Wanneer men de handelwijze van sommige priesters nagaat, vraagt men zich af of zij Staatsambtenaars zijn of niet. Zijn zij zulks, dan mogen zij in de uitoefening hunner bediening be knibbeld worden, en dan mag men hunne daden met getuigen bewijzen. Maar zijn zij het niet, dan mogen zij geene jaarwedden van den Staat genie- teD, doch deze kerels vragen vette traktementen en daarenboven het recht om den Staat, indien hij in hunne gra tie niet staat, te beknibbelen Ja, onder een klerikaal bestuur, mo gen zij zich ter uitzondering van de andere bedienden met politiek be moeien zonder daardoor gevaar te loo- pen vervolgd te worden. Integendeel krijgen zij menige voordeelen, welke aan andere burgers worden geweigerd zij zijn ontslagen van soldatendienst en burgerwacht, maar genieten zooveel kiesrecht als de beste. Geen wonder dan dat duizende broerkens ons uit Frankrijk zijn over gevlogen, om in dit bevoorrecht land zich aan de wetten huns lands te ont trekken, en hier concurrentie te doen aan alle stielen en ambachten, om de officieele onderwijzers op straat te zet ten en dezes bediening in te palmen. Art. 6 der Grondwet zegt Alle Belgen zijn gelijk voor de Wetmaar zulks geldt enkel voor den werkman en de burgerij. De pastoors zijn ont slagen van den militairen dienst ter wijl de arme zijn bloed moet vergie ten. De arme man heeft maar ééne stem, de pastoor drie en nier. Indien de pastoors aan de maat schappij eenigen dienst bewezen en edelmoedig en zachtmoedig van harte waren, gelijk hun goddelijke meester, indien zij de rechtvaardigheid en broe derlijkheid aanpredikten evenals eeni-- ge oude en voorbeeldige herders, dan zouden wij voor hen meer toegevend zijn. ware oorzaak van den dood en den aard van het vergift te bepalen.. Matheus groette zeer ernstig, alsof hij bewogen zou geweest zijn door deze eerste uitspraak die hij kwam te doen namens de wetenschap, en kwam op het gemeentehuis bevelen geven opdat het lijk, weder in de kist gelegd terug naar het kerkhof zou ge voerd worden Een kwartier later, na het bezoek van Matheus, namen twee gendarmen den weg naar Romaryn, dragers van een aanhou dingsmandaat, onderteekend door den rech ter. Het mandaat beval de aanhouding der weduwe Anna Durant, beschuldigd van ver giftiging op den persoon van haren echtge noot XIII. Matheus was geen boos mensch, maar wat men met eene plichtige toegevendheid een lichtzinnig mensch noemt. In de ver trouwelijkheid verloor hij die ij-koude on verschilligheid, die strengheid die hij zich vóór de vreemdelingen oplegde. Dan was het een goede jongen, een' dezer zoogezegde argelooze wezens, die zooveel kwaad doen. In zijn huis hield de geleerde op ver maard te zijn. Aan de deur verliet hij het masker van komediant dat hij op zijn aan gezicht geplakt had. Hij loosde eenen zucht van ontlasting, zijn aangezicht helderde op, zijne oogen glinsterden, zijn voorhoofd ver loor zijne rimpels. Het was de beroemde en geleerde Matheus Maar thans zijn het enkel politieke voorvechters, die zich niet meer om den godsdienst bekreu oen dan eene koe om een rol tabak of een visch om een appel, die enkel overeerschnigen, dwingiandij, vervolging, twist en tweedracht zaaien in de parochiën, tot zelfs in de huisgezinnen tusschen man en vrouw, tusschen kiuders en ouders, dit is hunne leus en bezigheid. En zulke personen noemen zich zon der schamen, de navolgers van Chris tus F? Wij hebben het dikwijls geschreven en wij herhalen het nog wij zijn niet tegen den godsdienst, maar wij bestrij den de priesters dia ouder den dek mantel der religie, het volk onder den domphoorn willen houden, opdat zij zouden kunnen heerscben over de gan- sche wereld. In 't jaar 1830 ziet men de geeste lijkheid dio zich verdrukt ver klaarde door het protestantisme ge zamenlijk met burgerij, den strijd aannemen voor onze duurbare vrijhe den. In de Constituante zetelden de priesters, De Haerne en De Foer, die medewerkten met vrijmetselaars aan het opmaken van onze Grondwet door den Bien Public uitgemaakt voor eene vuilniskar. Weldra ziet men in het pas gescha pen België, de geestelijkheid meer dan 't is gelijk waar bloeien, want nergens bezit zij zooveel voorrechten. De verdrukten van 't jaar 1830 wisten het aan boord te leggen om overal meester te worden, om in alle gemeenten het openbaar onderwijs in handen te krijgen en om het op eene dergelijke wijze in te richten dat een katholiek minister, de heer De Decker, verklaarde, dat zij aldus een geslacht van domkoppen voorbereidden. De wet van 1879 doet den school strijd losbranden. De verdrukten worden vervolgers. Zij geven het voor beeld van de ongehoorzaamheid aan de wet. De eerlijke lieden die op hun nen post gebleven zijn worden uitge maakt voor al wat slecht is Sedert 1884 hebben de klenkalen een enkel doel beoogd zich aan 't be wind versterken. De meest gemaligden onder hen werden van kant gezet. En overal waar het maar zijn kan, werd de pastoor de baas, en voor de onder wijzer, en zelfs voor deu burgemees ter. Overal zijn, onder zijne leiding, de broodroover3 aan 't, werk. Hoeveel lie den zijn door hunnen lieven pastoor niet ten ondergebracht De geestelijkheid beveelt aan amb tenaars, aan vertegenwoordigers, aan ministers. Van haar hangen plaatsen en offi- ciëele voordeelen van allen aard af. Wee wie haar durft weerstand bieden De discipels van Christus, in plaats van hunne zending van liefde te ver niet meer, gansch bezig met wetenschap pen, studiën, scheikunde. Het was de dokter Matheus, Matheus kort af, het is te zeggen een goede burger, die zijne dochter aanbad, zijne meid Mada- lena beknorde en zijnen hof bebouwde. Verwaand en poseerder wanneer hij uit was, werd hij eensklaps zich zelve zoohaast hij in zijn huis was. Die man had zich gewend aan het gerucht zijner bekwaamheid. Hij geloofde eraan, gelijk de leugenaar eindigt met aan zijne leugens te gelooven. Door veel den geleerde te spelen had hij zich overtuigd-dat hij het was. Verwaand en stijfhoofdig, was hij een onverdraaglijken hooveerdigaardgeworden, die een blind vertrouwen in zijn eigen had. Alle namiddagen, wanneer zijne zieken hem vrij lieten en dat onvermijdelijke be zoeken zijnen tijd niet namen, sloot hij zich op in zijn kabinet van scheikunde, draaide de deur op dubbel slot, kwam er maar s avonds uit. Dit alles sedert twintig jaren. Het was daar dat hij het beste van zijnen tijd doorbracht, te midden zijner toestellen, zijner electrische machienen, zijner fornui zen, zijner distilleerkolven, zijner flesschen, en zijner proeflepels,... sigaren te rocken. Geheel het huis had voor wachtwoord te antwoorden Mijnheer is voor niemand t nurs... Mijnheer werkt. In den loop van het onderzoek had het parket de gewone vragen gesteld le VRAAG - Moet de dood van Darant vullen, vergeten hunne plichten voor zaken waaraan zij geheel vreemd zou den moeten blijven. In plaats vaD zich te doen beminnen doen zij zich vreezen, In plaats van de kleinen te steunen, zijn zij immer van den kant der grooten. De geestelijkheid is de machtigste steun van de hoofdonrechtvaardigheid in ons België, van die schandalige wet die aan den rijke 3 of 4 stammen geeft en één aan deu armen werkman. En dan verwondert men zich dat alle echte volksgezinde» meer en meer tegen de geestelijkheid opkomen De klerikalen loopen hoog op met het onderzoek, dat zij ingesteld hebben om de kleine neringdoeuers, die zoo deerlijk worden verdrukt, eene hel- pende hand toe te steken tot heden hebben zij nog niets gedaan dan de klachten der kleinhandelaars on- derhoord, der wenschen op papier gebracht om dezelve te verzamelen in lijvige boekdeelen, die de eene of an dere zaal onzer overgroote boekerijen zullen opluisteren. Maar middelen zoeken om die ne derige burgers van den ondergang te redden, wetten maken om deconcureu- tie van den kleinhandel tegen te wer ken, hola dat niet, dat zou immers aan de porte-monDaie van die groote zaakwaarnemers schade kunnen be rokkenen, en daaraan zijn die kerels allergevoeligst. In zijn nummer van 24 Oogst II. maakt het orgaan onzer meesters een overdreven lof der feesten die gegeven zijn geweest in onze stad, met het geld der lastenbetalers, ge durende het zomerseizoen en binst den Tuindag. Verre van die feestelijkheden te hekelen zooals het Jozirnal d' Ypres deed als het liberaal» béstuur credie- ten stemde voor openbare feestelijk heden, ten einde volk in de stad te lokken, kunnen wij slechts, in eene zekere maat wel te verstaan, de openbare feesten goedkeuren in 1907 gegeven. Indien de stad, in 1907, meer dan zeventien duizend franken uitgegeven heeft om de'vreemdelin- gen aan te trekken, hadde zij die aanzienlijke som kunnen gebruiken voor feesten van een ander slach, want, in het kort, die feesten hebben maar eenige kooplieden bevoordee- toegeschreven worden aan het toedienen eener vergiftige zelfstandigheid Matheus had geantwoord dat de moei lijkheid van het vraagstuk zich niet geheel aan hem voorgesteld had, aangezien het on derzoek hem eene aanduiding openbaard had bekwaam om hem in te lichten over den waarschijnlijken aard van het vergift het rattenkruit gevonden in de kamer van Mev. Durant. Van eenen anderen kant, de kenteekens beschreven door Sevigny in de ontleedkun dige letsels bemerkt na de schouwing, had den hem toegelaten zijne opzoekingen nauw keurig te bepalen. De vorige opmerkingen kwamen overeen met eene vergiftiging door rattenkruit. Het was dus om het rattenkruit te ont dekken dat al zijne pogingen gestrek had den. Matheus had in zijn eigen gezeid indien eene rattenkruit bevattende zelfstandigheid door den overledene ware ingenomen ge weest, hij bijna zeker was het spoor te vin den in de ingewanden vóór zijne uitdrij- ving, aangezien den aard zelve van het rattenkruit het onbepaaldelijk doet weder- staan aan alle oorzaak van verandering of van vernietiging. Deze eerste vraag was de hoofdvraagi zij beheerschte al de andere zij verplichtte Matheus het feit zelve der vergiftiging vast testellen buiten de omstandigheden in de- welke het zich had kunnen voordoen, moest zelfs vóór alle andere gesteld worden. ill i VEEVOLG. tl

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2