Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi État-Givil d'Ypres. De E, V. in de gemeente. Van langs om beter. M. MEIER, heel- en land meester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week Be Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure lot 's middags, bij Mevr. Van Kemmel,GrooteMarkt,5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. Overneming der Spoorwegen van West-Vlaanderen. Wettelijke besluiten. ligd, iot nadeel der andere lastenbe- talers. Het godvruchtig orgaan beweert dat al de feesten gegeven door on ze stadhuismannen en de Commissie der feesten (samengesteld uit ver scheidene raadsleden, wier mandaat moet vernieuwd zijn in October naast) min gekost hebben dan zeker fameus festival gegeven door het oud libe raal bestuur, festival dat eenen dag duurde en de bagatel kostte van om trent twintig duizend franks. Het is een leugen. Dat festival heeft niet omtrent twintig duizend franks maar omtrent zeventien duizend fr. gekostof schoon het maar eenen dag duurde, heeft het meer dan twintig duizend vreemdelingen aangelokt en is voor- deelig geweest aan iedereen aange zien het liberaal bestuur kiosken heeft doen plaatsen in al de wijken der stad en dat al de neringdoeners zonder onderscheid in éénen dag gulden zaken gemaakt hebben ter wijl dat, wij herhalen het, de feesten in 1907 door onze meesters gegeven maar eenigen bevoordeeligd hebben en vele misnoegden hebben gemaakt, ofschoon zij meer dan zeventien dui zend franks gekost hebbenuitgaven die gehekeld zijn geweest door onzen Burgemeester in zitting van den Ge meenteraad. Ziedaar de waarheid Men weet dat de liberale partij ver tegenwoordigd is in den Gemeente raad van Brugge en dat hare lastdra gers zullen moeten herkozen worden in de maand October aanstaande. Reeds opent de Patrie, orgaan der klerikale Associatie van Brugge, den strijd om zich te verzetten tegen de herkiezing onzer vrienden. De Réveil des Flandres legt zeer gepast onder de oogen van het kleri kaal orgaan een artikel door hem uitgegeven ten tijde dat de brugsche klerikalen niet vertegenwoordigd wa ren in den Gemeenteraad van Brug ge noch in den provincialen Raad. Ziehier hoe onze confrater le Réveil des Flandres zich uitdrukt Zij (de klerikalen) vergeten dat er een langen tijd was in de geschiedenis hunner partij te Brugge, 'op welken hunne oudsten en zij hun deel voor vertegenwoordiging eischten inden provincialen en in den Ge meenteraad, in den naam van eenen grondre gel dien zij heden met onbeschaamdheid ver achten. Het was ten tijde dat zij nog in min derheid waren te Brugge, waar de vijf-en- twintig zetels van den Gemeenteraad en de elf zetels van het kanton Brugge bij den provincialen Raad bezeten waren door de liberalen De taal welke de Patrie ten dien tijde Hij antwoordde er aan De dood van Durant is toe le schrijven aan eene vergiftiging En de andere vragen de eene na de ande re nemende, 4 de wetenschappelijke opmer kingen nauwkeurig oogevende die hem er toe gebracht gadden zich eene denkwijze te vormen, ging hij voort 2e VRAAG doorliet parket gesteld Welk is het vergift dat den dood van Durant veroorzaakt heeft Het vergift is het rattenkruit. 3* VRAAG Aan welke teekens kan men de vergiftiging herkennen door de in genomen zelfstandigheid Het gift is in de ontleede organen weder- gevonden geweest, hetgeen geen twijfel kan laten over zijn bestaan. De rattenkruit be vattende vlekken verkregen in het schei kundig onderzoek zullen in het verhoor ge bracht worden als hoofdbewijs. 4e VRAAG Is het vergift toegediend geweest in voldoende hoeveelheid om den dood te veroorzaken De dosis van het ingenomen vergift kan niet geheel teruggevonden worden. De boeveelheid uit de organen van Durant afge- zonderd vertegenwoordigt slechts het klein ste deel er van. 5® VRAAG-Aan welke dosis is het vergift bekwaam den dood te geven Tien of vijftien centigrammen ratten kruit zijn voldoende. 6e VRAAG Op welk tijdstip .heeft e vergiftiging plaats gehad sprak, was juist dezelfde als deze welke de Réveil tegenwoordig spreekt. Het was namens de rechten der minder heid en van de noodzakelijkheid van kontrol door haar uitteoefenen over het beheer der meerderheid dat het bischoppelijk orgaan voor zijne meesters eenige zetels eischte in deze twee vergaderingen. Om wel te toonendat zij de rechten der liberalen herkende op een deel der vertegen woordiging schreef de katholieke Associatie van Brugge zelve eenige uittredende libe ralen op de kandidatenlijst, die zij voorstel de bij de provinciale kiezingen van 1864 en van 1870 en bij de Gemeentekiezingen van dien tijd. W ij hebben de Patrie van Donderdag 20 Juni 1872 vóór ons liggen. Zij geeft een verslag der algemeene ver gadering dezer Associatie, gehouden den 18 Juni onder het voorzitterschap van M. Eugeen De Cock, om over te gaan tot de aanduiding der klerikale kandidaten tot de gemeentekiezingen van i" Juli. Wij lezen er hetgeen volgt De voorzitter zegt dat het Midden co- miteit, gelast met de noodige voetstappen te doen om tot de samenstelling eener voorloopige lijst van kandidaten te komen, eerst de kwestie behandeld had te weten of het behoorde de kandidatuur aan eeni- ge der uittredende kandidaten te bieden (liberalen). Het Comiteit willende getrouw blijven aan de grondregels van gematigheid en verdraagzaamheid die haar altijd geleid hebben, de kwestie op eene bevestigende wijze opgelost hadden en dit met zooveel te meer reden, dat de katholieke denk- wijze altijd den regel bekent had dat de minderheid moet vertegenwoordigd zijn in de beraadslagende lichamen Zou men .verre moeten zoeken om in de kolommen van het Journal d' Ypres eene zelfde taal te vinden. Neen, niet waar Achtte het Journal d'Ypres niet voor 1891 dat onze Gemeenteraad behoorde op te houden gelijkdenkend te zijn Het Stadhuis moet een glazen huis zijn waar iedereen in kan zien. Tegenwoordig is het te Yper een huis van .ongepolijst glas en de schandalige konkelarijen die de gas- kwestie omringden en de openbare denkwijze bewogen hebben, hebben eens te meer bewezen hoe noodig het is dat zulkdanigen toestand een einde neme. Hopen wij dat met de maand Oc tober toekomende het onafhankelijk en vrij element van ons kiezerskorps zijnen plicht zal verstaan. De werklieden der stad werken sedert eenige dagen aan het reinigen der riolen. In plaats van onmiddelijk de vuil nissen weg te nemen, gelijk men. het te voren deed, hebben zij dezelve uren lang laten liggen in de straten der stad. Het is alzoo dat in zekere straat Het gift is toegediend geweest twaalf of dertien dagen vóór de lijkschouwing. 7e VRAAG Kan de vergiftige zelfstan digheid uit het lijk van Durant afgezonderd voortkomen uit eene andere bron dan de vergiftiging Geen rattenkruit bevattende handeling is aan Durant toegediend geweest door den dokter Sevigny. Het rattenkruit kan dus maar voortkomen van eene vergiftiging. Eindelijk, in een bijzonder, lang, nauw keurig bestudeerd verslag, vertrouwde Matheus de wetenschappelijke opmerkingen en de scheikundige tegenwerkingen waar aan zijne proeven aanleiding gegeven had den. Het was dat verslag welk Mevr. Durant had doen veroordeelen. Onze lezers hebben gezien hoe zij veroor deeld was geweest hoe zij, wanhopig, in hare cel alles had willen bekennen om aan haren zoon de schande harer dood te sparen hoe zij met verzwakking was getroffen ge weest ten gevolge der zedelijke folteringen die zij te lijden had gehad en der vermoeie nissen van hare lange opsluiting. Zij had het geheugen verloren, had slechts deze twee woorden gevondeu Nathalie.... Cos- roff in haar hoofd bromden te midden der verwarde herinneringen. Zij was zinneloos Men dacht nog dat zij beproefde het ge recht te misleiden. Men heeft gezien dat den nacht der straf- uitvoering Matheus bemerkt had dat hij eene (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot lo dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 830 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Mis vorm dheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van bondei den genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. die stinkende vuilnissen een zoo ver pestenden geur voortbrachten dat de bewoners verplicht zijn geweest de deuren en vensters hunner woningen te sluiten uit vrees van ongesteld te zijn door dien geur van een nieuw slach. En dat gebeurt in het jaar van gratie negentien honderd zeven, in vollen zomer, onder het wijs en va derlijk bestuur van M. Colaert van Poperinghe, voorzitter der Commis sie van openbare gezondheid. 't Is proper tus 1907 is de heer Janssen (L.-F.), re- kenplichtige agent aan de Rijkswelda- digheidsschool te Yper, benoemd tot bureeloverste aan de Rij ksweldadi gheidsschool te Namen. Bestuur der registratie en domeinen. Personeel. Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 26 Au gustus 1907 zijn benoemd Tot ontvanger der rechterlijke akten en der domeinen te Hoei, de heer üu- tnont (P.-Jontvanger der registratie en domeinen te Aubel Tot ontvangers der registratie en do meinen Te Meenen, de heer Duchêne (T.-F.), ontvanger derzelfde middelen te Sot- tegem Te Eecloo, de heer Gorrissen (L.-H.- Jontvanger derzelfde middelen te Poperinghe Te Diest, de heer Goossens (A.-M ontvanger der rechterlijke akten en der domeinen te Mechelén Te üixmuide, de heer Peekei (A.-H.), ontvanger derzelfde middelen te Houf- falize Te Lokeren, de heer Straetmans (N.- J -), ontvanger derzelfde middelen te Beeringen Te Flobecq, de heer Patriarche (J.- B.), ontvanger derzelfde middelen te Brée Te Sottegem, de heer Verlende (A.« C.-L ontvanger derzeifde middelen te Herzele Te Chièvres, de heer Margot (L.-L.), ontvanger derzelfde middelen te Ro- chefort Te Aubel, de heer Joyeux (L.-J.) ont vanger derzeifde middelen te Durbuy. Déclaratioas du 23 au 30 Aoüt 1907. Naissances Lacante, André, rue de Li 11e-. Casteleyn, Georgette, Zaalhot. Thh teca, Madeleine, rue du Lis Bleu. Ghesquiere, Marie, Zaalhof. Ver- minck, Julie, rue Basse. Décès Vercouter, Marie, 82 aus, sans pro fession, veuve de Alleman, Edouard, rue des Riches Claires. Ameloot, Alpbonse, 7 ans, rue du Chevalier Jean. Verslyp, Martha, 2 mois, porte des Récollets. Dolfen, Marie, 30 ans, sans profession, célibataire, chaussée de Poperinghe. - üoghe, Marie, 13jours, rue de la Bouche. Een der gevolgen van de overne ming waaraan het publiek zich niet verwacht, zal de verhooging van prijs zijn der reiskaartjes van tweede en van eerste klas. Wanneer de Staat de eerste klas sen afgeschaft heeft, heeft de Maat schappij van Vlaanderen haar tarief van vervoer niet willen veranderen heden, overgaande onder het beheer van den Staat zullen wij de tarieven van den Staat moeten ondergaan. Hopen wij dat de reizigers belang- rijke vergoedingen zullen vinden. Rij ksweldadigheids school Onderbestuurder. Benoeming. Bij koninklijk besluit van 26 Angus tos 1907 is de heer Westendorp (A.-G.- W bureeloverste aan de Rijkswelda- digheidsschool te Namen, benoemd tot onderbestuurder aan de Rijksweldadi- gheidsschool te Yper. Rij ksweldadigheidsschool te Namen. Bureeloverste. Benoeming. Bij ministerieel besluit van 26 Augus- schrikkelijke misgreep bedreven had in den loop zijner scheikundige ontleding. Men heeft gezien in welken schrik deze ontdekking hem geworpen had. Hij had het op een loopen gezet naar de plaats waar het schavot opgeslagen was, in de hoop een uitstel der strafuitvoering te bekomen. Op het oogenblik dat hij op de plaats kwam, was Anna aan den voet der guillo tine gebracht. Er heerschte eene schrikkelijke stilte in de menigte. Matheus liep, ademloos, verschrikt, met de armen uitgestrekt, zijn iang haar ge schud door den wind. Op het zicht van Mevr. Durant welke de beulsknechten verplicht waren te -dragen, beproefde hij te schreeuwen.... Een heesche zucht, een onverstaanbare kreet kwam uit zijne keel.... De beulsknechten wierpen zich op de vrouw, deden haar plooien, legden haar op de plank. Matheus had een schrikkelijken schreeuw. Staat Staat De plank schoof in.... Het mes der guillotine viel met een dof gerucht als een kapmes van eenen slachter... Alles was volbracht. De Martelares was het slachtoffer geweest van een verwaanden en onwetenden geneesheer. Hendrik CREUS. EINDE.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3