Stadsnieuws. Holiebeke. Ken rijwiel ongeval. Mengelwerk. HET GESTOLEN KIND Doodgevónden. Hevige brand in Beieren. Spoorwegongeval Oosleiirijk-Hongarije. Een ramp aan de Noordpool. Minder onderwijs, meer rechters. Groote Liberale Betooging Feest in de Liberale Joime Wacht. Briefwisseling. Doodgevallen. Schrikkelijk ongeval. Nog de dubbele Moord van Tourcoing. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM.» Dinsdag namiddag, 10 September, was de genaamde Merveille, in de wandeling op het Minneplein, bezig met de okkernoten af te slaan, toen hij eensklaps van een der boompjes op zijn hoofd viel hij was dood. Gedu rende een half uur heeft men hem de kunstmatige ademhaling toegepast maar te vergeefs, hij was dood. Het is dokter Beesau die de dood bestatigd heeft. Hij werd op de lijkwagen gebracht en naar het gasthuis gevoerd. Val eener hoogte van 5 meters. op den grond. Het jongentje was onge deerd. Het meisje was da borst ver pletterd Zij vertoefde niet te sterven. Maandag morgend begaf zich M. C. Kyckeman, landbouwer te Reninghelst, naarYper met zijn rijwiel, toen zijn velo tegen eenen balk ging stooten en verbrijzeld werd Een der tanden van de vork doorstak den buik van den ongelukkige die stervend naar het huis zijner ouders overgebracht, werd. De toekomende week zullen wij in De Weergalm de reeks Men gelwerken voortzetten met Tafereelen uit liet Rotterdamsche leven. Betlijhgedeeltelijk verslonden door ratten. Te Borck-Ville een stadje in Frank rijk, werd in een hol, want oen hut ot woning mag het niet genoemd worden, Woensdag laatst het lijk gevonden eener 40 jarige vrouw, Marie Bouville geheeten. Het gelaat der doode was reeds ge deeltelijk afgeknaagd door de ratten, in het paar dagen die na het overlij den verloopen waren. Marie Bouville verbleef daar met haar ouden vader en bet paar dronk, dronk nog en wilde nog drinken. De policiekommissans begon onmiddelijk naar den vader te zoeken, welke door niemand in die twee dagen gezien was. Hij werd gevonden in den overtrek van een bed, waaruit hij den inhoud had geworpen om er zelf in te kruipen. Bouville was zoo dronken dat hij niet in staat was te antwoorden op de vragen welke hem gedaan werden. Een geneesheer onderzocht het lijk zijner dochter en besloot dat Marie Bouville aan dronkenschap bezweken was. Een uur nadat het lijk van Marie Bouville ontdekt was, slenterde de oude Bouville van herberg tot herberg door de stad. Hij vroeg aan de herber gierseen weinig sterken drank om weer op zijn stel te komen. Elf prachtige hoeven in asch gelegd. Woensdag brak in het dorp Oper- hutte, in Beieren, aan de grens van Bohemen een brand los, door welken elf prachtige hoeven met al hun afhan kelijkheden in asch werden gelegd Heel de oogst,al het aliaam, inbegre pen de landbouwmachienen alsook een aanzienlijke hoeveelheid stuks vee en paarden zij u in de vlammenomge- komen. Het totaal in asch gelegde gebouwen is 35. gen voorbijreed sloeg hij een ruit )t) stukken en opende dan de deur. Van- damma bereidde dan een ontbijt Van drie eieren, en een weinig chokolade die hij op een teiloor vond. In de waschplaats vond hij 14 of 15 frank in een blikken doos met nog wat klein geld. Hij nam enkel het zilvergeld Daarna klom hij naar het gelijkvloers doch de deur was gesloten Hij gjD dan terug beneden om een hamer te halen, waarmede de meid gewoonlijk de kolen in stukken sloeg. Hij sloeg Pr mee het slot der deur open. Hij kwam in de eetkamer, toen hij opeens een gerucht van stemmen hoorde. Hij kwam nader en zag twee meisjes. Het waren Pauline Allenta en de kleine Madeleine Vanverweghem. De meisjes verschrikten hevig on zijn zicht en riepen om hulp Woedend sprong Paul Vandamme op hen toe en gaf de eerste, waarschijnlijk de kleine Madeleine, een slag op het hootd met, den hamer. Het ongelukkig meisje stuikte neer De meid wilde buiten vluchten, doch de moordenaar ljep haar achterna en beukte haar zonder medelijden het hoofd in stukken. 5a de misdaad klom Paul Vandamme weer over het hekken en vluchtte naar Rij sol. Op het einde der ondervraging zegde de moordenaar dat hij een deel van het gestolen geld, 7 frank, te Rij. sel in den grond gestoken had, aan een telegraafpaal op de Esplanade. De heer Parisot, veiligheidsoverste werd dade lijk gelast te gaan zien of Vandamme waarheid gesproken had. Om 6 uren was hij terug met de aangeduide som, die in een dagblad gewikkeld was, waarop het verhaal van den moord te lezen stond <sr- .j-rsa. p TreinontriggelingDooden en gekwetsten. Donderdag avond, om 7 uren, zijn negen reizigerswagens, een dienstwa- gon, en een postwagen van een omni- bustrein van Stanislow naar Lemberg ontspoord tusschen Bukhezowic en Zarsiono. Twee personen werden ge dood, zes zwaar gekwetst en vijf en negentig gekneusd. De oorzaak van het ongeluk is niet gekend. Het getal der kamervoorzitters in het beroepshof te Brussel is van zeven op acht gebracht. Bij de rechtbank van eersten aanleg te Luik is eene vijfde Kamer gemaakt. Het personeel van die rechtbank is vermeerderd met een ondervoorzitter, twee plaatsvervangende rechters en een substituut van den procureur des Konings. Het personeel der rechtbank van eersten aanleg te Mechelen 'wordt ver meerderd met een ondervoorzitter, een rechter en twee plaatsvervangende rechters. Het personeel der rechtbank van eersten aanleg te Oudenaarde wordt vermeerderd met een ondervoorzitter en een plaatsvervangend rechter. Mechelen wordt totd6 tweede klasse verheven. Het personeel der rechtbank van eersten aanleg te Antwerpen wordt ver meerderd met twee rechters het per soneel van de rechtbank van eersten aanleg te Brugge met een rechter, en bet personeel der rechtbank van eersten aanleg te Brussel met een substituut van den procureur des Konings. Meer rechters, meer gendarmen, meer gevangeuhuizen, minder scholen ziedaar het kenmerk van de clericale regeering De belastingschuldigen mogen 't uit- zweeten. TE HASSELT. Zondagnamiddag heeft in de hoofd stad der provincie Limburg eene groo te liberale betooging plaats gehad ter gelegenheid der overhandiging van het vaandel aan de maatschappij Help U Zelfdie, pas eenige maanden gesticht, reeds meer dan 300 werkende leden telt. Onnoodig te doen opmerken dat dit liberaal feest veel opschudding heeft verwekt in de goede stad Hasselt. Gok waren de burgerwachten en zestig gen darmen opgeroepen om, op 't eerste signaal des burgemeesters Portmans, een dweepzuchtigen Truienaar, op te marcheeren. Talrijk waren dé liberale maatschap pijen uit Thienen, Diest, Landen, Borg worm, Tongeren, S'-Truiden, Luik en andere steden opgekomen om deel te nemen aan de manifestatie. De heer Buyl, liberale volksverte genwoordiger voor Oostende, de heer Masson, idem voor Bergen, de heer Peten, idem voor Hasselt S'-Truiden, de heer Huysmans, idem voor Brussel, de heer Paul Neven, liberale provincie raadsheer voor 't kanton Tongeren, Donny, schepene te Thienen en andere liberale leiders waren aanwezig en zijn door een groot aantal muziekmaat schappijen afgehaald geworden aan de Spoorhalle. De Statiestraat was zwart van volk, veel huizen waren gevlagd en allerwege klonken opwekkende vrijzinnige liederen. In het park van den heer Hechter- mans, voorzitter der liberale vereem- ging, beeft M. Peten het blauwe, prachtige vaandel overhandigd aan Help U Zelf en zijne toespraak werd onthaald met daverende toej uichingen. Een lange stoet heeft zich gevormd en is onder het spelen der Geuzen- marsch naar het lokaal der Ware Vrien den getrokken op de Groote Markt, waar de heerea Masson, Buyl en Huys mans het woord hebben gevoerd. Hartelijk hebben zij de liberale be volking vaD Limburg geluk gewenscht en de liberale Hasselaren krachtdadig aangezet te volharden in den strijd te gen de kadodders, om hunne zaakge lastigden Portmans, Anten, Bellefroid en C° in October a. s. van 't stadhuis te kegelen. De redenaars zijn dapper toégejuicbt geworden door hondarden toehoorders tot welke de heer Huys mans, als Hasselaar van geboorte, ins gelijks eene kernige toespraak heeft gericht. Tot laat in den avond heeft de groot ste geesdrift geheerscht in geheel de stad en namelijk op de Groote Markt, waar da liberale muziekmaatschap pijen concerto's hebben gegeven. Zondaghad een schoon feest plaats in de Liberale Jonge Wacht onzer stad. Ten 2 ure vergaderden de leden in hun lokaal het Zilveren Hoofd, om van daar zich naar het Hoekje te be geven, met muziek en vaandel, en er de schoone prijzen te betwisten die door het bestuur der maatschappij gegeven waren. Een heerlijk weder begunstigde dat uitstapje en talrijke leden verge zeld van hunne vrouw namen deel aan den stoet en trokken op naar de plaats waar de verschillende prijs kampen moesten plaats hebben. De spelen waren afgewisseld door eenige muziekstukjes en verschaften eenen aangenamen namiddag. Rond 7 ure 's avonds eindigde het feest, de schoone prijzen werden ge deeld aan de overwinnaars der beide kunne, en nogmaals, met het muziek aan 't hoofd en ontplooid vaandel, hervormde zich de stoet en leidde de talrijke leden naar het lokaal terug. Wij ontvangen van een onzer abonnenten den volgenden brief Heer Uitgever Is het niet eene schande voor de stad Yper eenen stank te laten voortduren zooals er tegenwoordig een bestaat in de wijk der Statie. De voorbijgangers moeten hunneD neus stoppen, 't Ls eene schande. Ik weet waarlijk niet hoe het komt dat de bewoners der Maloulaan geene klacht neerleggen. Indien er ziekten heerschen zal het niet te verwonderen zijn. En men Sfireekt van gezondheid Gegroet. Een abonnent. 7 September 1907. M. Jeroom Leroy, oud 22 jaren, zoon van M. Jeroom Leroy, aannemer van metselwerk, was Dinsdag morgend rond negen ure en half, aan het met selen eeuer schouw op het kasteel van M. Vandelierre - Maliieu. Eensklaps verloor hij het evenwicht en viel van eene hoogte van vijf meters in de serre van het kasteel. De ongelukkige had zich op verscheidene deelen van het lichaam gekwetst en verloor bloed in overvloed. De docter van Wytschate bracht hem aanstonds de eerste zorgen toe en bestatigde dat er drie aders doorgesneden waren. Hij heeft hem eene rust van zes weken voorgeschre ven. Op het gehucht Cruys-Eecke, grond gebied Komen, kwam de knecht van M. Jules Bosschaert, naar de hoeve terug met een voer klaver. Boven de lading bevonden zich de kinderen van den pachter, een jongentje van 7 jaar en een meisje van 6 jaar. In de nabij heid der hoeve brak een der trekrie- men en de stort kar, waarvan een der wielen in een wagenslag gezonken was, kantelde en de twee kinderen vielen Hoe de moord bedreven werd. Dinsdag werd Paul Vandamme, de moordenaar van Madeleine Vanverde- ghem en Pauline Allenta, door den heer Delalé, onderzoeksrechter, onder vraagd. De moordenaar heeft het moordtooneel totin zijn minste bijzon derheden verteld. Woensdag morgend, zegde hij, rond 6 1/2 uren, begaf hij zich naar Tour coing. Zijn tante moest reeds uit Gre- velingen weergekeerdziju,dacht hijen daar zij alle morgenden naar de mis ging, zou hij haar afwachten om wat geld te vragen. Hij wachtte echter vruchteloos. Rond 9 ure ging- hij aan de woning van mejufter Virginie Van damme aanbellen. Niemand kwam openen. Hij besloot daarbij dat de wo ning moest verlaten zijn. Éérst meende hij weer naar Rij sel te keeren, doch hij besloot van een rijwiel en wat kleer- goed dat hij er vroeger had gelaten, mee te nemen. Hij klom dan over het ijzeren hekken. inderueSaint- Vincent de Paul. De glazen deur der keuken was gesloten. Terwijl een zware wa- De Expeditie Mukkelsen zou met haar vxartuig Duchess of Portland vergaan zijn. Een Amerikaan, zekere heer Harn- son, die na twee jaren verblijf in do Noordpoolstreek Donderdag is terug gekeerd heeft onderstaande berichten uit Canada de wereld ingestuurd De Engelsch-Amerikaansche expo- peditie naar de Noordpool, onder be vel van kapitein Tjnar Mukkelsen is vergaan. Hij was vergezeld door den Amerikaanschen aarkundige Ernest Leffingwill en een Deensch zooioog. Het bericht der ramp moet op bet eiland Herscheil ontvangen zijn, aan gebracht door het vaartuig n Duchess of Bradford hetwelk was uitgestuurd door de zorgen der Koninklijke Aar drijkskundige Maatschappij van Lon den. Het verouderd vaartuig waarmee de expeditie uitgevaren was, de Duchess of Portland was door het ijs ingeslo ten geworden op 20;) mijlen benoorden Point Barrow, in Alaska De manschappen der expeditie had den hun schip verlaten en waren er niet in gelakt de Duchess of Port land te bereiken. Zij hoopten met dit vaartuig voor het eiland Herscheil aan te komen, nabij de monding van den stroom Mockenzie, vooralleer zij weer in 't ija gevangen geraakten. Het schip der expeditie was door het ijs verbrijzeld, maar kapitein Mukkel sen en zijn manschappen ontsnapten eD poogden toen over het ijs Noorwaarts verder te vluchten. Er werden deschip' breukeliugen ijssleden achterna g0' stuurd aan welke het niet gelukt is de vruchtelingen te ontdekken. Allen zouden dus in de ramp omge* komen zijn, indien de heer Harnson onvoorwaardelij k mag geloofd worden. F? lil =xjCBs^Oo-o— F =<-ooS|oooo

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2