GEMEEN T~Ë K I E Z I N G Liberale Grondwettelijke Associatie 1) BRUNFAUT, August, 2) DECHIÈVRE, Amand, 3) VERMEULEN, Hector, Aan de Kiezers van Yper. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. AAN DE KIEZERS BELANGRIJK BERICHT VAN YPER. Donderdag, 3Q October 1907. 3 centiemen. Derdejaar. \$T 47, i erscltij tiende «les £Jon«fer«lags KANDIDATEN: Eigenaar Bi •ouwer. Liberale Grondwettelijke Associatie van Yper. Vermeulen Hector, Het vergunningsrecht. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten 'FEen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De nieuwe kiezerslijsten zijn ver schenen en zijn neèrgelegd van heden af lot Jen 31 Januari 1908, ter inzage der belanghebbenden in het gemeen - tesecrelariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neerge legd ten bureele der liberale Associa tie en kunnen alle dagen geraad pleegd worden. Wij manen al onze vrienden vurig lijk aan zich to verzekeren of zij op de kiezerslijsten ingeschreven zijn en zulks voor het'getal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de reclamaties te sturen naar het Secretariaat hun ner gemeente vóór den 31 October aanstaande, tegen kwitantie van een bewijsstuk, ofwel hunne reclamaties in tedionen bij hetComiteitderliberale Associatie, voor den 15 October toe komende. Het bureel is open in de Semina- rieslraat van 8 tol 10 ure 's morgens en van 4 tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 11 ure 's mor gens Dat zij het doen zonder vertoeven om hel werk der nozieners te verge makkelijken Om kiezer te zijn, moet uien A. Belg zijri van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben om gemeoutekiezer te zijn is de ge wone inburgering voldoende B. Ten volle 25 jaar oud zijn, als ki' zjr voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers, en 30 jaar terf volle als kiezer voor den Senaat, de provin cie en de gemeente O. Sedert een jaar ten minste in de zelfde gemeente gehuisvest zijn om kiezir te zijn voor de Kamer en de Provincie en sedert drie jaren otn kie zer te zijn voor de gemeente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer die ten volle 35 jaar oud is, getrouwd,-of als bij weduwe naar is, wettige nakomelingen heeft, die ten voordeele van den Staat, ten minste vijf franks persónneele lasten betaalt voor h >t kiezerscbap voor de Kamers en d Provincie, en ten minste vijftien franks voor het. kiezerscbap voor de gameente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer, het zij eigenaar sedert een jaar, van onroerende goederen die een kadastraal iukomeu hebben van ten minste 48 franks, het zij bezitter' sedert twee jaren van eene in-chrij ving op het groot bork der openbare schuld of van eeu renteb lekje op de algem 'ti ne spaar- en pensioenkas van ten minste 100 franks rente Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aau den gemeentekiezer indien het kadastraal inkomen ten minste van 150 fr. is. Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aau den kiezer die zich in één der volgende bevallen bevindt A. Drager zijn van eender diploma's, titels en bewijsschriften bepaald in het artikel 17 der wet B Eene der openbare ambten ver vullen of vervuld hebben, eene der toestanden bekleeden of bekleed heb ben, eene vier private beroepen uitge oefend hebben, opgesteld in het arti kel 19, gedurende den voorgeschreven tod. Ziet dus ua zonder vertoeven J -VAN 3 O OCTOBER i O O 7. Bankier De Liberale Associatie in algemee- ne vergadering vereenigd, onder het voorzitterschap van M. Emiellweins, is Maandag 11. overgegaan tot de aanduiding harer kandidaten voor de kiezing van 20 October aanstaande. De vergadering heeft beslist maar met eene onvolledige lijst te strijden en heeft de kandidaturen uitgeroe pen van de Heeren Brtlllfaili August, Eigenaar te Yper Dechièvre Amand, Bankier te Yper Brouwer te Yper. De kiezing biedt zich aan in bij uitzondering goede voorwaarden voor onze vrienden. De voorgestelde kandidaten zijn sympatische mannen, die eene recht matige populariteit genieten. Rf. Brunfaiat is een gewezen ge meente bestuurder. Hij heeft lange jaren op het Stadhuis gezeteld. Flij is er gebleven tot den dag op welken onze gemeenteraad gelijkaardig kle rikaal geworden is. Hij werd de lei der der liberale oppositie te rekenen van 1891, en niemand is onbewust van het talent waarmede hij de be langen der stad en deze zijner partij wist te verdedigen. Het is aan de krachtdadigheid en aan de toewij ding van M. Brunfaut dat wij het verschuldigd zijn nog eene dichte liberale partij in de stad te hebben. De maatschappij der Oud-Pom piers, welke hij bestuurt met eenen onvermoeibaren ijver en welke een politiek organismus is, die honder den leden telt, is zijn werk. De libe rale partij is hem onder alle opzich ten eene groote erkentenis verschul digd. Hij moet de eerste liberaal zijn die zijne intrede doet in het Stad huis. M. Amand Dechièvre is ook een der getrouwigen onzer politieke strijden. Hij was kandidaat in de kiezingen van 1895, van ^99 en zou over 4 jaren zijne intrede in het Stad huis gedaan hebben, indien de kie zing niet vernietigd ware geweest door de deelneming van veroordeelde kiezers. Zeer gedienstig mensch, zekere en gematigde liberaal, vereenigde M. Dechièvre een groot getal stemmen aan de liberale lijst. Hij woont buiten de stadsmuren. Niemand beter dan hij zal de belan gen van het landelijk gedeelte onzer stad verdedigen. M. Hector Vermeulen, brouwer, is een nieuwe man. Secretaris der Li berale Wacht, zal hij op de lijst het jonge en werkzame element onzer partij vertegenwoordigen. M. Hector Vermeulen is een der meest beminde strijdmakkers. Ernstige en werkzame jongeling, eenvoudig en bescheiden in zijne neigingen is hij de kandidaat van den plicht, die naar den strijd trekt zonder eerzucht, met de eenige zorg zijne partij te dienen. Zijne kan didatuur zal genoegen doen aan allen en bijzonderlijk aan de werk lieden van welke hij zich heeft weten te doen beminnen door de toewijding die hij onze Liberale Wacht en onze afdeeling van mutualiteit toedraagt. Wij twijfelen niet dat iedereen zijnen plicht zal kunnen doen en dat den 20 October aanstaande wij zullen kunnen toonen aan M. Colaert dat de Yperlingen niet geschikt zijn om langer het vreemde juk te ondergaan. Wij vernemen dat eene derde lijst zal aangeboden worden, eene lijst van gemeente belangen. Zij zal de namen dragen van u de Heeren Froidure Roberthande laar te Yper Lapier e Georges,ingenieur en aannemer te Yper Valcke Alfred, nijveraar te Yper Vermeulen Ilenri, brou wer te Yper. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. De kiezing zal dus zeer belangrijk zijn. Het bestuur van M. Colaert zal de les ontvangen die het verdient. Wat M. Fraeys, den grooten brug- schen krijskundige betreft, die het lot der klerikale partij te Yper bestuurt, dat hij naar de school weder- keere. Dat hij dus leere dat indien het mogelijk is te Yper de klerikale gemeenteraadsleden te muilbanden ten gunste der Bruggelingen, ieder een nog niet geneigd is te buigen voor zijnen wil. Weldra zult gij geroepen zijn 0111 uw kiesrecht te doen gelden. Gij zult naar het gemeentehuis mannen kun nen zenden die uwe belangen zullen verdedigen en die uw stoffelijk wel zijn zullen behartigen. ünze tegenstrevers zullen hemel en aarde beloven om vervolgens nog eens ue kiezers uil te lachen en er mede to spotten. Daarom, kiezers, werkt van nu af voor de liberale gedachten. Onze kandidaten zijn mannen die uwer stemme zullen waardig zijn en die moedig op de bres zullen springen voor uwe rechten. Wij moeten van nu af onverpoosd en met klimmentlen ijver voortslrc- ven, vereenigen wij onze krachten meer dan ooit om onwetendheid, dweepzucht en onverdraagzaamheid te bestrijden. Hoe meer wij ons vereenigen, hoe ,meer onze harten zullen ontvlammen, hoe vuriger wij. geschaard staande rond het vaandel der vrijheid, zullen strijden tegen dwingelandij en over moed. Ons geweten is zuiver toonen wij dit door onze handel wijze toonen wij ook dat alle laffe en kleingeestige denkwijzen in ons brein geenen toe gang vinden, toonen wij 'dat de venij nige worm diein de ziel onzer tegen strevers huist, bij ons nimmer te vin den is. Verheffen wij het hoofd, ja, zoo hoog als degenen die zich inbeel den dat zij grooter zijn dan wij. Blijven wij steunen op de waarheid die de rots is waarop alle vrijzinnige denkbeelden worden gebouwd en waartegen al de vergiftige wapens van laster en bedrog zich tot stof moeten verbrijzelen. De zege moeten zal ons wezen. Hoewel in de Kamers eene meerder heid gevonden zou worden om bet vergunningsrecht af to schaffen, gaat geen enkel ministerie er op los. Aller lei heromwerkingen van de wet van 19 Augustus 1889 werden reeds voor gesteld Doch het ministerie wil niet beke.incn dal zijn voorgangers den bal hebben misgeslagen. Inderdaad, de wet op het vergun ningsrecht heeft haar doel niet be reikt. 't Aantal ifrankslijteriien, dat in 1889 150,000 bedroeg, zijnde 1 her- Men schrijf! in bij den Uitgever, bixinudesiraai, nr 33, (e Yper. Oe aankondigingen van ganscb België en 'l buitenland evenals de Noiariale en Heciiterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1