Het Gestolen Kind, Aan de kleine Burgers. Verstandige menschen. KÏESKRON1EK. Herbergiers Mengelwerk. 3) Weet gij, vriend lezer, voor hoeveel frauken zaken de katholieke Boeren bond in 't jaar 1906 gedaan heeft. Lees dan Er werden 27 1/2 miljoen kilogr. scheikundige meststoffen aan gilde- broeders geleverd, voor eene waarde van 1 miljoen 500 duizend franken. Er werdeu 25 miljoen kilos veevoe der geleverd, bedragende 4 miljoen 280 duizend franken 1 1/2 miljoen kilos meststoffen en rond de 4 miljoen kilos veevoeder meer dan in 1905. Deze cijfers treffen wij aan in de onfaalbare dompersbladen die niet liegen, noch bedriegen, noch bedrogen kunnen worden Indien de verschillende leveringen nu eens verdeeld waren tussch'en de handelaars en winkeliers, welk voor deel zou dat opbrengen Nu gaat al die winst in de zakken van eenige katholieke kopstukken, die 1000 p h. van hunne aandeelen trek- ken, terwijl de kleine burger al de moeite der wereld heeft om de twee einden van 't jaar aaneen te knoopen O de kadodders zijn zoozeer voor den geringen man De klerikalen, zij alléén, zijn brave, deugdzame en heilige menschen. Zij alléén hebben verstand. Zij allééa zijn slim. Zij alléén kennen alles. Zij alléén mogen het land regeeren. Zij alléén mogen de stad besturen. Zij alléén moeten overal baas zijn en alles te zeggen hebben. De liberalen zijn deugnieten, schob bejakken, bloedzuigers, domkoppen, godsdiensthaters, booswichten, kerk- vervolgers, bedorven kerels, galeiboe ven, enz., enz. De democraten idem. De socialisten nog slechter. Al die niet slaafsch het hoofd buigt voor de slokkersbende van de RK. is, volgens de klerikale schimpbladen, ellendig gespuis. Liberalen, Democraten, Socialisten en Vrije Burgers moeten overal buiten, en behooren behandeld te worden als bastaards in hunne eigene stad, in hun eigen land Een gedacht, 't is simpel Dat de kaloten binst dat zij nog de ketire hebben, eene wet maken dat ze voor eeuwig meester zijn. Eu dat zij al die durven reklamee- ren of protesteeren tegen hunne han delwijze, in de gevangenis werpen. Alzoo ware het seffens gedaan LIER. De liberalen zullen maar eene onvol ledige lijst voorstellen in de aanstaande gemeentekiezingen eenige leiders alle kandidatuur geweigerd hebbende. De aangeduide kandidaten zijn de heeren Oallaerts, werkman, Verdouck, rentier en Vermaelen, eigenaar. De socialisten hadden aan de libera leti het kartel voorgesteld, maar deze laatsten hebben geweigerd. De socialisten zullen optreden met twee kandidaten waarvan de namen nog niet bekend zijn. LEDEBERG. De liberale kandidaten zijn MM. Ern. (JardaD, schilderbaas; Leon De Wilde, advokaat Em. Mertens, nij- veraar Fr. Saerens, eigenaar J Torek, hovenier; Aug. Van Bockxtaele, doktoor. OUDENAARDE De Liberale Associatie komt de vol gende kandidaten aan te duiden voor de naaste gemeentekiezingen: MM. Van Wetter, Emmanuel, advokaat Van Merhaeghe, Polydoor, geneesheer; Wenstenraadt, Eduard, brouwer Van Gheluwe, Pieter, brouwer en De Sae- gher, Karei, nijverair. S' NIKOLAAS. Ten gevolge der dood van M. Belle mans, katholiek raadsheer, der reeks van acht jaar, z J eene tweede kiezing plaats hebböu gedeeltelijk ditmaal, den Zondag 27 October aanstaande, om over te gaan tot zijne vervanging. FARCIENNES Tegenstrijdig met hetgeen gezegd werd, zullen de liberalen strijden Hunne lijst is als volgt samengesteld MM. Ulysse Demoulin; Gaston Brou- ta Oscar FrisartJ.-B Oolson Henri Bierlaire. CHARLEROI Zondag morgend, hebben de katho liaken besloten van met eene volledige lijst testrijden tegen de antiklerikale vereeniging zij rekenen dus op hot panacheeeren om hunne twee uittre dende leden te herkiezen. Hunne vier kandidaten zijn MM. Misonne en Derminne, uittredenden Pieter Appolinaire, bestuurder der coöperatief De Vereenigde Vrien den Pieter Taton, voorzitter van het syndikaat «DeVrije Mijnwerkers» GILLY. De liberale lijst is gesloten als volgt: MM. Auvroy, geneesheer Berger Florent, tinwerkerLeopold Ohausteu, glaswerker Clerckx Edgard, archi- tekt Lecomte Franijois. drogist Loscaux Modest, handelaar Masuy Xavier timmerman en SohmidtGaston, handelaar. Klerikale lijstMM. Faux Armand Gillieaux J11I06 Gilot Joset Goffart Emile Lambot Oscai Linette Ro- dolf Scarniere José Landron Josef. LODEL1NSART. De klerikale lijst is als volgt op gemaakt MM. Desgain, Nestor, glas- werker Festraat, Leon, handelaar Fi amjois, Victor, apotheker; Mesnreur, Leon, mouter; Quiuét, Theophiel, ou den glaswerker. VERVIERS De socialistische lijst is Zondag uit geroepen geweest. Zij bestaat uit MM. Emmanuel Keschtgès uittredend borg, voor 40 inwoners, is thans, na achttien jaren vergunningsrecht geste gen tot 209,113, zijnde I herberg voor 33 inwoners. Wal het alkoolverbruik betreft, dal is in geene deele door het instel len van 't vergunningsrecht vermin derd Dit laatste is dus nutteloos, daar enboven onrechtvaardig, omdat het slechts een kategorie van herbergiers treft. De heer Hellinckx,volksvertegen woordiger van Brussel heeft ook een voorstel tot heromwerking van het vergunningsrecht uitgedacht Het stelt namelijk voor een alge- m ene en eenvormige taks van 25 frank te heffen op ai de herbergen zonder onderscheid, de bierhuizen niet uitgezonderd, omdat in vele de zer inrichtingen in :t geheim genever verkocht wordt, en die overtredingen ondanks de strengste bewaking, niet kunnen verhinderd worden. Volgens de bespreking van den heer Hellinckx zou die taks 5 1/4 millioen opbrengen, zijnde een milloen meer dan het vergunningsrecht op dit oo- genblik opbrengt. Het bijzonder fonds der gemeenten zou er een welgekomen vermeerde ring bij vinden. Ge klaagt putten in den grond en met reden. L)e zaken gaan slecht, doorslecht. Wie is de oorzaak van die slechte tijden Laat het ons maar vlakaf be kennen De klerikalen Zij alleen hebben patronagen en tappen gesticht, waar zij iedereen op wien zij een weinig invloed hebben, des zondags verplichten hunne cen ten te gaan verdrinken. De herbergiers, die patentrecht betalen, die het schandelijk vergun ningsrecht van meer dan 75 franken 's jaars, wanneer z'j een druppel ge never schenken, moeten afdokken, kunnen maar kreveeren Naar den tap of de patronage moet het werk volk dat maar een weinigje van de klerikalen afhangt naar de Sisgij's of naar de Gilde, willen of niet Kan het dus anders, of uwe zaken moeten slecht gaan Ons klerikaal Stadsbestuur doet niets, in gewone jaren als 't geen kiezing moet zijn om het volk in stad te houden en vreemdelingen er naartoe te lokken, en wat zal het dan zijn, als ze nu nog eens, in overgroo- te meerderheid, naar het stadhuis te- rugkeeren Herbergiers daar zijn uwe vijan den'; aan u, ze machteloos te maken met de kiezing van October - Tafereelen uit het Rotlerdamsche Volksleven Eene wandeling naai* Crooswijk. I. Zij stelde zich echter gerust eo dacht, dat de kindermeid, die in eene belendende kamer sliep, wellicht het kind hij zich genomen had, opdat zijn geschrei «lie moeder niet zou doen ontwaken, doch de meid lag in diepen slaap en had dien nacht het bed niet verla ten. In een oogenblik was het huis in rep en roer de knechten de meid, die op de bo venkamers sliepen, werden ondervraagd maar .'.onder gevolg. Oomiddelijk werd de politie ontboden zij nam kennis van het treurig feit, stelde een onderzoek in, maar alle pogingen waren nutteloos het kind was verdwenen zonder een spoor achter te laten. Het zonderlingste was, dat men niet kon ontdekken op welke wijze de dief want dat het kind gestolen was, kon niet betwijfeld worden in het huis gekomen Was en het weder verlaten bad hoe hij in de slaapkamer van mevrouw had kunnen binnendringen en het kind stelen, zonder de moeder te wekken of de kindermei I, wier kamer hij moest voorbijgaan De dienstbo den moesten een streng verhoor ondergaan, doch het leidde tol niets hun eaiig ant woord was. dat zij, zonder te ontwaken, den ganschen nacht hadden g slapen, ter wijl de sleutel der huisdeur als naargewoon- te zich op de kamer van den knecht bevond. De plotselinge schrik en het verlies van het zoo geliefde kind brachten de droevigste gevolgen te weeg. Van Steenen werd half krankzinnig van smart en liep door 't huis als een wanhopige hij doorzocht de eene kamer na de andere en scheen het zoeken niet moede te worden als hij uitgeput op eenen stoel nederviel, stond hij na een wijl weder haastig cp, om een nieuw onderzoek te beginnen. Mevrouw zonk op het ziek-. Oostendorp op het sterfbed de slag had den ouden man doodelijk getruffen acht dagen later bracht Van Steenen den diepbe- treurde ten grave. Mevrouw lag geruimen tijd op den oever des doods en herstelde eerst na eenige maanden hare volkomen gezondheid heeft zij echter nimmer terug bekomen. Eene zieke ijke bleekheid vestigde zich voor altijd op haar gelaat, en de ramp was onvergetelijk, daar de geliefde Antoon nooit door een ander kind vervangen werl. Mijn vader beloondeden patroon innige deelneming, b°proefde hem moed in te spre ken en wendde verschillende pgingen aan, om den dief des kinds op te sporen Overi gens had hij zelf behoefte aan troost, want ook hem was tegenspoed komen bezoeken mijne moeder en ik werde.i gelijk'ijdig doo- ziekte bezocht. Gedurende eene maand lag de goede vrouw aan haar bed gekluisterd, en het scheen alsof een verwoestende tering mij dagelijks-ch nader bij het graf bracht. D iar mijn vader den ganschen dag afwezig was, waren wij geheel aan vreemden over gelaten, die ongelukkig meer aan eigen voor deel dan aan onze behoorlijke verzorging dachten Om aan dien toestand een einde te maken, besloot mijn vader mijne moeder in het gasthuis te doen verplegen. Het kostte hem veel zich van haar te scheiden de over tuiging dat zij er zorgvuldig zou verp! -c-gd Worden en dus spoedig hersteld zou zjn. verzachtte evenwel niet weinig het bittere der scheiding. Daarop nam hij eene oude vrouw, in wie hij vertrouwen meende te kunnen stellen, bij zich iu hui* aan hare liefderlijke zorgen had hij het te danken, dat ik weldra als uit den dood verrees en de ge zondheid op mijn gelaat lag, toen mijne moeder eenige maanden later volkomen hers eld uit het gasthuis terugkeerde. Het moet een treffend schouwspel geweest z'jn, toen mijne ouders elkander onder eigen dak wed rzagen en zich over mijne herstelling gelukwenschten. Van Van Steenen behoef ik niet meerte spreken het geluk bleef hem op het kan toor getrouw; in zij «i hu sgezin had zich voor altijd de grievenste smart gevestigd Inmiddels hadden de wandelaars de eer ste h liz li van het gehucht bereikt een luid geschreeuw en gelach, uit een der huizen voo-tkomende, deed Karei zijn verhaal af br-'ken een biltere glimlach bewoog zijne lippen. Zie Amelie, /.eide hij, hier komen de Rotterd ïinsche jongelieden zich des Z.nlags vermaken in den tuin achter raadslid Alexander Laüetnand, id. Etienne Dantbuie, metser Giégoire Deschamps, rekenplichtige Arthur Delgoffe, verzekeraar Barth. Donenx, voerman Pieter Fassin, letterzetter J.-L. Jortay, verzekeraar; Nikolaus Lejeune, bestuurder der coöperatief Henri Maquinay, advokaatFelix Paulis, wever Henri llenson, oud raadsheer. CERFONTAINE. Liberalen en socialisten zullen met verscheidene lijsten optreden tegen de katholieken. De liberalen hebben als kandidaten gekozen MM. Ernest Ohaboteanx Henri Staffs en Désiré Goblet. De socialistische kandidateD zijn nog niet gekend. De gemeenteraad is samengesteld uit 2 liberalen en 7 katholieken. PH1LIPPEVILLE. De klerikalen hebben als kandida ten voorgesteld MM. Louis Charlier eigenaar Alfred Dupuis, greffier Eugène Gérard, notaris en Anatole Devaux, brouwer. AUVELAIS. De liberale Associatie, vereenigd in algemeene vergadering, heeft de vol gende kandidaten goedgekeurd MM. Clement Scoyer, nij veraar Felix Protin, id. Nestor Leclercq, id. Octaaf Hicguet, brouwer Dr Latour J.-B. Henricot, apotheker en Albert Franceschini, kandidaat-notaris. ARSIMONT. De kiesstrijd is bijna geopend in geheel de Laage-Samber. Te Arsimont is de lijst van het kartel samengesteld uit MM J in Bruyr, uittredend burge meester Paul Limage, uittredend schepen Jan Baptiste Legrain en Alexandre Hubert De klerikalen hebben als kandida ten MM Antoon Mollet, Joset Laret, Adolphe Fahys en Adrien Decoux. THEUX Drij lijsten zijn reeds in tegenwoor digheid, eene liberale, demokratische en klerikale. De liberale kandidaten zijn MM. J. Corne, X. Delróe, J. Létargez, F. Sougné en H. Widar De demokreten MM. L Delgoffe, Iwan Despa, Felix James en Jan Levaux. ASSCHE. Ziehier da liberale kandidaten die zich op rang stellen tegen de vijf uit tredende klerikalen Hubert Delvaux de Uartier, eigenaar; Maunce Crick, a lvokaat, caudidaat notaris Arthur De Grave, stadsbediende Josef Ris- taert, ondernemer Pieter Van den Bossche, landbouwer. Dank aan een onverpoosd en metho disch werk, ondernomenover 10 maan den, hebben onze vrienden, niettegen staande de laster hunner tegenstrevers, de zekerheid van eenige hunner man nen iu den raad te doen treden, welke enkel uit klerikalen bestaat. De liberale lijst draagt de namen der afstammelingen der twee oudste iamillien van Assche, de Delvaux's, en de Crick's, die gemeten van de groot ste volksgeliefdheid. Ook zullen de deze herberg brengen zij genoegelijke uren door met kaatsen, kegelen, schommelen, of andere spelen. Zoo het gejuich dierjongelin- ge i bewijst dat z>j zorg of ontbering niet kennen, dan zijn zij gelukkig te noemen hoe geheel aniers zijn voor mij tot voor korten tijd mi jne jongelingsjaren voorbijge gaan. Na regm komt zonneschijn, Karei, antwoordde Amelie, haren'liefsten glimlach bij de woorden, voegende, God beproeft den eenen mensch in zijne jeugd, den ande ren op rijperen leeftijd gelukkig zijt gij, als gij de beproevingen achter den rug hebt. 'Gij begrijpt mij niet, lieve, n hernam Karei, nimmer hoop ik mij te verzetten te gen de i wil Gods het lijden, dat mij wordt toegezonden, zal ik steeds geduldig dragen het eenige wat mij voortdurend een bron van smart is, is de gedachte, dat ik mijne moeder moest verliezen, toch de ti jd aanbrak dat ik haar een leven zonder zorg of kom mer kon verzekeren Zoo uwe moeder bij God is en waar om zoudt gij daaraan twijfelen smaakt zij grooter geluk dan gij haar kondet. ver schaffen doch ga thans voort met uw var haal, wij zijn over eenige oogenbikken op het graf. Nadat mijne moeder uit het gasthuis was terruggekomen, begon zij al'engs bij mijn vader een geheele verandering op te mer ken, lij behandelde baar niet meer zoo vriendelijk, als zij voor hare ziekte gewoon i was, en zijne liefde voor zijn kind scheen

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2