A. Dechièvre Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi Nieuwe Luchtschepen. In het wijnlaud. Willems-Fonds. SOCIËTÉ DES ANCIENS POMPIERS UI. MEIER, heel- en tandmeester spe cialist van Korlrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van Remmel, GrooteMarkl, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf IOO fr. gewaar borgd voor het leven. Société Royale des Francs Arbalélriers. De geit in Belgie. Indië, 18 dagen voor Japan, 39 dagen voor Mexcico, 13 dagen voor Trans vaal, 24 dagen voor Australië, van 33 tot 40 dagen voor Midden-Afrika, 39 (tagen 1 voor t)°Dg°) 27 dagen voor java, 33 dagen, enz. Verplichtend Duitsch. Ten einde de peenscbe en Fonische propaganda te gen te werken, stelt de Duitsche regee ring voor enkel Duitsch in de openbare vergaderingen toe te laten. Duitschland telt 3,500,000 Polen, 600,000 Letten, 250,000 Frauschen en Walen en 150,000 Denen. Men voorziet dat dit al te drastig voorstel veranderingen zal ondergaan. Het grootste schip der wereld. Op de werven Harland en Wolft te Hamburg, wordt voor de Hamburg-Amerikanlijn 't grootste schip der wereld gebouwd, dat den naam van Europa zal dragen. De Europa zal slechts na 2 jaar ge reed zijn. Zij zal 790 Engelsche voet lang, 88 voet breed zijn en 48.000 ton meten. De transatlantiekerzal voorzien zijn van turbinen. Kabienen en zalen zullen tooverachtig zijn. De Hamburg- Amerikanlijn wil kost wat kost den blauwen band van den Oceaan terug winnen. Eene zusterboot zal ook op de werf gaan. De Lusilania van de Cunardlijn meet 785 voet lang, 88 breed en 32,500 ton. Record der schrijf 'machien. Miss Ro se Fritz heeft 't wereldrecord met de schrijfmachien verworven. Zij schreef alzoo 5,619 woorden in een uur of 93 1/2 per minuut. Heeft uw nieuw stuk veel succes ge had Dat geloof ik. De menscheD liepen allemaal uit de zaal, om buiten hunnen buik te kunnen vasthouden van 't la chen. Een eeuwenoude droom van 't menschdom staat op het punt verwe zenlijk te worden. Het nieuws kwam eerst uit Frankrijk, Amerika en Duit schland, dat het gebied der lucht over weldigd was, en dat hunne vliegende schepen tegen stormen in, het ruim doorsneden. Nu is de beurt der proef nemingen aan Engeland. Nulli Secundushet nieuw lucht schip deed dezer dagen zijne proef, bestegen door 3 personen kolonel dop per,, de heer Cody en luitenant Wate- plow. Het vertrok uit het kamp van Aldershof, op 76 kilometers van Lon den De gazetten leveren uitvoerige be- schrij vingen der opstijgiug en der ver bazende luchtreis 't- Weer was tame- waken. Nog.eenmaal wilde deze het bed verlaten, doch zulks werd hem door de man nen belet. Zoodra de dag aanbrak, ging ik eenen dokter halen deze verscheen spoedig en gaf ons na een kort onderzoek het jam merlijk bericht, dat vader krankzinnig was. Nog denzelfden dag werd hij naar 't dol huis ij (1.) vervoerd. Een onderzoek, door mijne moeder in gesteld, leerde haar, dat hij den vorigen avond in de herberg was geweest, waar hij vroeger habitué was. Daar was onge veer ten 8 ure oen onbekende persoon ver schenen, die dadelijk op hem toetrad en een gesprek begon, dat met tusschenpoozen tot 11 uur fluisterend werd voortgezet. Ofschoon niemand hoorde wat tusschen hen werd ge sproken, meende men uit hunnebewegingen te kunnen opmaken dat zij twist hadden. Eindelijk verlieten beiden gelijktijdig de herbergwat er verder is voorgevallen bleef ons immer een raadsel Twee maanden lang had men met den krankzinnige groote moeite. Het tooneel, dat wij hadden bijgewoond, werd verschei dene malen herhaald na dien tijd evenwel scheen zijne woestheid te verminderen de hevige viagen werden zeldzamer, en einde lijk liet hij zich volkomen als een kind be handelen. Zijne verstandelijke, vermogens waren echter naar het oordeel der genees- heeren voor altijd gekrenkt, en thans heeft hij reeds acht jaren in het dolhuis doorge bracht, geen straaltje van hoop op zijne ge nezing meer overlatende. Mijne moeder en 'k gingen hem dikwerf bezoeken hij ont ving ons gewoonlijk zwijgend, en zoo hij eenige woorden sprak, hadden zij geene be- teekenis -Khij heeft nooit getoond ons te her kennen. Ik ga met mijne bezoeken nog steeds voort; als ik bij hem bin, spreek ik (1) Geslicht van krankzinnigen. lijk kalm zonder behulp zijner werk tuigen schoot het schip 400 voet hoog de lucht in. Daar zette het zijne motor krachten ingang ;zijnedubbelewaaier schroeven begonnen te draaien, en 't statige luchtschipsnelde, zonder schom melen of steigeren, langs de afgeba- kerde lijn door het ruim. Zijn roer hield het gevaarte in volle bedwang het schip gehoorzaamde aan den min- Bten wenk van den stuurman, het be schreef eenen kling in de lucht van twee mijlen doorsnee, en dan voer het heen, recht naar de hoofstad. Onder weg, te Farnborougd Hill, waar de kei zerin Eugenie verblijft, verrichtte het eenige draaiende en keerende toeren. Na anderhalf uur bereikte het de hoofstad 't bleef gedurende eenige minuten paradeeren over 't Ministerie van Oorlog en joeg dan weer voort, zeilend over Trafalga Square, waar duizenden nieuwsgierigen te juichen en te zwaaien stonden. Nu keerde 't luchtschip den steven en reed over het strand 't liep in rechte vaart naar de kathedraal van Sint-Paul, waar het eenen kunstmatigen kring omtrok, en spoedde vandaar dwars over de Teems naar Claphan, en verder in de richting van het Cristal Palace weg. 't Bleef nu en dan besluiteloos hangen om te ver zinnen, en wanneer het zijn plan einde lijk beslist had, snelde het op 't krista len paleis toe, koos 't midden zijner hovingen uit, strekte zijn vlerkenopeh, en fladderde zoetjes en bedegen naar den grond, waar het zonder bots of stoot neervlijde. Dat was het eerste lijfstuk van het eerste luchtschip. Eer wij tien jaar ou der zijn, varen er plezierbootjes door de lucht, in zoo groot getal als nu de auto's langs de banen snorren. Die zal leven, zal zien De gekende luchtreiziger Capazza is thans bezig, met behulp van den auto mobielbouwer, den heer Element, een luchtschip, Le Bayard genaamd, te bouwen, dat de richting der gansche luchtvaart zou kunnen wijzigen. De luchtbal heeft den vorm van eene lens, en zal het gewicht der lucht heb ben hij zal kunnen stijgen en dalen, door het veranderen van de dichtheid van den inhoud het is te zeggen dat hij het voluum naar willekeur zal kun nen verkleinen en uitzetten, terwijl het tegenwoordig stelsel alleen toelaat door het uitwerpen van ballast te stij gen, en door het loslaten der gas te dalen. Bordeaux is de wijnstad bij uitstek. Als hoofdstad, havenplaats en centrum van eene landstreek, die geheel aan den fijnsten wijnbouw gewijd is, in de onmiddelijke nabijheid der vermaarde met hem over verschillende zaken, vooral over het verledene, over mijne moeder, mijn patroon, maar niets kan hem uit zijne verdooving wekken hij blijft voor alles onverschillig en ongevoelig. Moge de Hemel toch nog eenmaal medelijden met den onge lukkige hebben het is steeds mijn zoetste hoop,dat hij, al is het slechts eenige oogen- blikken voor zijn sterven, het gebruik der rede moge terug krijgen, om zich met God te verzoenen De krankzinnigheid mijns vaders, hoe wel voor mijne moeder een droevig leed, verbeterde haren stoffelijken toestand werkte zij nu dag en nacht voort, zij had de voldoening, dat zij het niet nutteloos deed. De armoede evenwel bleef nog lang in onze woning, en tal van ontberingen waren ons deel of lievtr het deel mijner moeder, want ik kende geen honger of koude meer. Zij zorgde dat mij niets ontbrak, met eene liefde, die ik nimmer vergeten zal zij ge voelde geen honger, als ik slechts verzadigd was, al had zij ook het brood, om het mij te geven, zich zelve moeten onthouden. n Na de verwijdering mijns vaders trad ik op het kantoor van den heer Van Stee- nen deze had medelijden met onzen ohge- lukkigen toestand en nam het kind van den dronkaard in zijnen dienst, terwijl hij ?ijne moeder de belofte deed, dat hij het gebeurde met mijn vader vergeten en voor mijne toe komst zorgen zou, zoo ik door vlijt en goed gedrag mij zijne deelneming waardig maak te. Mevrouw Van Steenen, zooals ik later hoorde, vernam met eenigen tegenzin, dat ik op het kantoor zou komen het leed, dat mijn vader haren echtgenoot berokkend had, was door haar nog niet vergeten. Hare ge zindheid ten mijnen opzichte onderging evenwel spoedig eene gewensehte veran dering. {Wordt voortgezet.) wijnkasteelen, heeft er zich van zelf een groote wijnhandel ontwikkeld. Meer dan zevenhonderd jaren geleden bezongen dichters reeds de wijnen van de Gironde in de veertiende eeuw was de uitvoer van wijnen van Gascogne, waaronder die van Bordeaux eene voor namen plaats innamen, reeds van groote beteekenis, speelde eene belan- grijke rol op de markt van Londen en gaf eenige duizenden zeelieden den kost. Men heeft in de laatste 'tijden veel gehoord van de wijnbouw-crisis in het Zuiden, de voortbrenging, de prijsver mindering eu vooral van de noodlij dendheid der bevolking. De wijngaard van de Gironde is niet onder dat crisis gebied begrepen. De menschen en de streek, men ziet dit bij uitstapjes zeer gemakkelijk zijn geenszins noodlij dend. De eigenaars, de bouwers, de handelaren, ze vinden wel iets te kla gen natuurlijk. Maar als men hen op den man af vraagt, komen ze er voor uit dat de streek rijk en welvarend ia en dat men in het algemeen geene re den heeft zich te beklagen. De wijnbouw uit 't Bordeaussche is vooral een bouw van fijne-wijnen het is een veel beperkter teelt dan die uit de eingenlijke zuidenlijke gewesten het is geene teelt voor onmiddellijk ge bruik, maar voor bewaren, voor het verstandig, fij n en kostbaar worden der wijnen. Het is de wijnbouw uit de zui delijke streek, gelegen ten oosten van eene lijn die men ongeveer over Tou louse zou kunnen trekken, die zwaar geleden heeft. De teelt in die streken is eene teelt van 'zeer gewonen wijn, die voor 't onmiddellijk gebruik in Frankrijk zelf strekt. Deze gewone wijn wordt betrekkelijk weinig uitge voerd. Het is deze wijnbouw en de menschen die er van leven, die lijden onder de voortbrengst in de eerste plaats, onder de economisch politieke, koloniale en natuurlijke oorzaken te vens. Af deeling Yper. Het Bestuur der afdeeling van het Willems-Fonds te Yper brengt ter ken nis van het publiek dat de volksboeke rij gevestigd in het lokaal Zilveren Hoofd Rijselstraat, voortaan zal open zijn s' Zondags van 10 tot 11 ure in plaats van 10 1/2 tot 11 1/2 voormid dag. Programme du Concertsaivi de Redou te, qui aura lieu le Dimanche 27 Octo- bre prochain a 7 heures du soir, au local, rue du Séminaire, avec le con cours de M. Alphonse Van Neste, violoncellists, lei' prix au Conservatoire de Gand et MM. Mauris et Enry Ber geron, chanteurs duettistes composi- PROGRAMME. Ie Paetie. 1. Marche des Pierrettes. Weyts. 2. Sij'étais Roi, ouverture. Adam. 3. Les M'at Ir es-chanteursWagner, transcription, H. Moerman. 4. Danscdes Moissonneurs. H. Moerman. 5. Pas des Qlaneuses. H. Moerman. IIs Paetie. 1. Après notre mariage Briolet, par M. Enry Bergeron. 2. Concertode Lalo. pour violoncello par M. Van Neste. 3. MM. Lesfrères Bergeron, dans leurs imitations. 4. a) Carina. Casella. b) Gavotte. Popper. 5. MM. Les frêles Bergeron,dans leurs transformations. IIIe Paetie. REDOUTE. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Lundi Si Octolre i907 TIR AU BLASON VARIÉ. Haut total Vandevyver A. Bas total Dupont V. it an que et tie cour re ment. Achat et t eute de Fonds publics Fchange de coupons. Conversion et Souscript ion a tous emprunt8 Beiges et étrangers. iteiivrance sur tous pays de lettres de crédit, traites et chèques. Avances de fonds. Dépót de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de chèques. 15, rucdc tlrniii. 15 3 i P It E i Maisoai fondée en K 1873. AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me 80»t présentées doivent être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouverlde 9a iS hres matin. Er zijn op de gansche wereld slechts drie rassen van geiten, elk met huu wel afgeteekende kenmerkeD het Fdu- ropeesch ras, het Aziatisch ras, en het (GESTICHT VAN DEN L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen /Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuigmg, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docler DOGNIAUX woont nabij zijn geslicht,'waar bij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. •«eüSOSi tanfu O N> OS)

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3