Kiezers, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 31* October 1907. Derdejaar. IYr 51 De kiezing van 20 October le Yper. Gelijk in 1302. Eene vergissing. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Btonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixfiiudeslraai, nr 53, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariaje en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureeie van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. De uitslag der kiezing van Zondag 20 October is voor de liberale partij eene kostbare aanmoediging. Op 15 October 1899 bekwam de meest bevoordeeligde liberale kan didaat 1878 stemmen tegenover 2475 stemmen gegeven aan den bevoor- deeligsten der katholieken. Hetgeen eene Katholieke meerder heid uitmaakte van 600 stemmen. Op 7 Februari igoq-behaalde den hoogsten der liberalen 2024 stemmen en den hoogsten der katholieken 2428 stemmen. De katholieke meerderheid was dus maar van 400 stemmen. De kiezing van 20 October 11, gaf aan de meest bevoordeeligde der kandidaten van de twee oppositie partijen te zamen 2326 stemmen tegen 2542 stemmen aan den be- voordeeligsten der katholieken. De katholieke meerderheid is dus gevallen tot 200 stemmen. De klerikale lijst bekomt slechts 70 stemmen boven de volstrekte meerderheid. Het is dus met reuzenschreden dat de liberale partij vooruitgaat, terwijl de klerikalen bij iedere kiezing hun ne meerderheid zien verminderen. Daarom moet den uitslag van den 20 October onze vrienden aanmoedi gen om met kracht den strijd voort te zetten. Dat men eens van de klerikale lijst afrekene de gekochte stemmen en deze der personen onderhouden in onze weldadigheidsgestichten op wien een ongehoorden dwang uit geoefend werd, de stemmen verloren door de oppositie ten gevolge van de oneerlijke list uitgevoerd door de klerikalen gedurende den nacht voor de kiezing, en men zal zien dat de zegepraal voor ons zou geweest zijn. Onze stad is en blijft door en door liberaal. Wij bedanken al onze vrienden voor de hulp, die zij ons verleend hebben gedurende den kiesstrijd. Wij bedanken hen ook voor de lof waardige wijze waarmede zij het ordewoord van onze kandidaten aan gaande het verdeelen hunner stem men tusschen de twee oppositiepar tijen, gevolgd hebben. Zij gaven ons daardoor een kost baar bewijs van politieke tucht en van vertrouwen, hetgeen voor ons eene zekere waarborg is voor de toe komst. Nogmaals, dank aan allen, in naam onzer kandidaten en in onzen naam, en vooruit met nieuwe moed Het Comiteit der Liberale Associatie. Yper, 24 October 1907. De klerikale partij is er in gelukt hare kandidaten te doen kiezen met 70 stemmen boven de volstrekte meerderheid. Het is een magere uit slagwanneer men hem vergelijkt met de moeite die men zich gegeven heeft. Om die eenige stemmen te beko men, heeft de klerikale partij inder daad al hare machten moeten ge bruiken. Er is geen enkel lid onzer geestelijkheid die geene stemmen is gaan afbedelen. Al dezen die in de klerikale gelederen over eenig gezag beschikten, kandidaten, leden van het bestuur der Godshuizen en van het Bureel van Weldadigheid, amb tenaren van alle slach hebben hemel en aarde doen beven om een nederige stem voor de goede zaak te winnen. Het geld is in overvloed verteerd geweest, eene schaamtelooze om- kooping is uitgeoefend geweest. Daags na de stemming heeft de stad ons het schouwspel geleverd van dronke behoeftigen die waggel den onder het beschermend oog der politie. Eene schandalige drukking is uitgeoefend geweest op de kost gangers der ouderlingen gestichten het is onder goede geleide dat zij naar de stembus geleid zijn geweest en men mag verzekeren dat op wei nig uitzonderingen na, de stemmen dezer ongelukkigen gegeven zijn ge weest aan de klerikale lijst, niet uit sympathie, maar alleenlijk uitdwang. Men heeft daarenboven zijn toevlucht moeten nemen, in den nacht vóór de kiezing, tot het groote kanaliewerk, het valsch bericht, dat bedreven is geweest met de medeplichtigheid der klerikale hoofdmannen en dat ge holpen heeft om een zeker getal kie zers te misleiden. Welnu, wanneer men de stemmen aftrekt, welke men alzoo verkregen heeft door omkooping, deze die ge stolen zijn geweest door bedrog en dwang, verschijnen de uitslagen der kiezing in hunne vertroostende wer kelijkheid. Heden is- het bewezen dat de klerikale partij, om het gezag te behouden te Yper, zich nog slechts kan steunen op het minst belangrijke deel der bevolking, op dat welk zich verkoopt voor eenige vijffrank stukken. En wanneer men de cijfers der te genwoordige kiezing vergelijkt met deze der vroegere kiezingen, wanneer men denkt dat over nauwelijks acht jaren de klerikalen zich meerderhe den verzekerden van 600 stemmen die heden verminderd zijn op 200 stemmen, gevoelt men dezen troos- tenden indruk dat de invloed dei- omkoopbaren gaat al verminderen dat de onafhankelijke elementen zich groepeeren en allengskens de over hand winnen. Het is het gelukkig gevolg dat men kan trekken uit de kiezing van 20 October en dat toelaat iets goeds te voorspellen van eene aanstaande toekomst. De kiezing van 20 October heeft voor ons, liberalen, eene andere waarde gehad waaraan wij evenveel .belang hechten. Zij heeft toegelaten te bestatigen dat de liberale partij te Yper, eene groote partij blijft, goed afgericht, waar leiders en soldaten zich een wederzijdsch vertrouwen schenken. Dezen die onzen veldtocht van bij beschouwd hebben, weten hoe kiesch de toestand der liberale partij was, in dezen strijd waar niet alleen kle rikalen en liberalen handgemeen waren, maar waar een derde element plaats genomen had, dat naar den strijd ging met éene lijst op welke drie onzer politieke vrienden voor kwamen die in gemeenschap van ge dachten met ons gebleven zijn. De liberale partij had zich met twee zaken voor in te nemen den strijd leveren tegen de klerikalen de twee oppositielij sten tot het quo rum te doen .komen. Het is hetgeen gedaan is geweest het is hetgeen moest gedaan worden en de liberale kiezers hebben het begrepen, want een woord van onze kandidaten daags voor de kiezing uitgesproken was voldoende om het liberale leger in twee deelen te splitsen, waarvan het eene de lijst nr 2 is gaan ondersteu nen terwijl het andere rond het Vaan del geschaard bleefwij hebben onze verlegenheid medegedeeld in ons nummer dat de kiezing voorafging. Ook is het met een gevoelen van innige voldoening dat wij den uit slag begroet hebben. Onze vrienden hebben aan het wachtwoord gehoorzaamd en wij wenschen hen er vurig geluk over. Men moest vermijden dat er daags na den slag, onder de kandidaten der twee oppositielijsten overwinnaren en overwonnenen waren. Deze ge beurlijkheid is bezworen geweest. De twee lijsten hebben een schoon getal §temmen bekomen, bijna het zelfde. Beiden zouden voordeel ge trokken hebben uit eene verdeeling der zetels in geval dat de evenredige vertegenwoordiging zou toegepast zijn geweest. Dien uitslag zijn wij verschuldigd aan de tucht onzer mannen en aan het vertrouwen waar mede onze oude liberale Associatie omringd blijft. Maar er is nog een ander gevolg te trekken uit de kiezing. Het is dat er te Yper eene groep kiezers is die zich aanstellen voor de onafhanke lijkheid maar die altijd eene ver schooning vinden om zich te verber gen, wanneer hun de gelegenheid gegeven is hunne daden te doen overeenkomen met hunne woorden. Voor de handeling der liberale kandidaten, hoorde men die gewaan de liberalen op alle tonen uitroepen Wij zouden geerne voor de kandida ten der lijst nr 2 stemmen, maar daar zij geene kans hebben tot het quo rum te geraken, zouden onze stem men te vergeefs gegeven worden en wij verkiezen dezelve voor de kleri kale lijst te behouden. En wanneer de edelmoedige handelwijze onzer kandidaten ontstaan is, wanneer dank aan de liberale stemmen de lijst nr 2 verzekerd was het quorum te bekomen, 'hoorde men dezelfde onafhankelijken, die hun geweer van schouder veranderen, uitroepen Ja, wij weten nu dat onze stemmen zou den kunnen voordeelig zijn aan de gazemannen, maar daar wij de wer king der liberale kandidaten niet goedkeuren, zijn wij verplicht onze stemmen te behouden voor de kleri kale lijst Kluchtspelers, driedubbele klucht spelers, de dag van 20 October zal dit goed gehad hebben dat hij u ont maskerd heeft in de oogen der een- voudigen die geloof hechtten aan uwe woorden. Gij kunt u voortaan van uwe redevoeringen onthouden gij zijt geoordeeld en wel geoordeeld. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. En nu, vrienden liberalen, laat ons voordeel trekken uit de aanmoedi gingen van den dag van 20 October. Wij mogen de toekomst beschouwen met een volle vertrouwen. De werk zame en eerlijke ypersche bevolking komt van langs om meer tot ons de klerikale partij is er toegebracht, om zich aan het bewind te houden, een verdrag aan te gaan met het ge spuis Zulk verval zou niet kunnen van langen duur zijn. Aan ons dus onze inrichting te versterken, onze mannen en onze maatschappijen te ondersteunen, over te gaan tot eene goede herziening der kiezerslijsten. Aan dien prijs zullen wij overwin nen. Toepassing deralgehecleevenredigheid in de kiez'uig van 20 October. Kiesquoiienten. Hoogste quotiënten. Lijst I. 2557 2557 katholiek. 1278 1278 katholiek. 849 1197 liberaal. 639 1025 gazeman. 511 849 katholiek. Lijst IL 639 katholiek. 1025 598 liberaal. 512 Lijst UI 1197 598 Met het kiesregietn toog pist aan de Kamers zouden gekozen geweest zijn 4 katholieken. 2 liberaleD. 1 gazeman. En ouder de 3 klerikale afgestem- den zonden wij gezien hebben De heeren Bouquet, Fiers en Fraeys, den machtigen hoofdman. Het Nieuwsblad verhaalt de redevoe ringen uitgesproken door de heeren Golaert, Biebuyck en Bouquet en voegt er bij dat alle drie t'akkoord zijn ge weest om te vei klaren dat wii kiezingen hebben gehad gelijk in 1302 Terwijl ile vrouwen baden, stem den de mannen gelijk in 1302 M-U leert alle dagen. Waaron heeft men in de kiesbissen eene geheele reeks bulletij ns gevonden den naam dragende van M. Biebuyck alleen Mysterie A1 wat wij weten is dat dezelfde be- statiging gedaan is geweest over vier jaren, ten voordeele van M. Golaert alleen, die daardoor veel meerstemmen bekwam dan gewichtige kandidaten, zooals M. Struye, bij voorbeeld, even als M. Biebuyck over den rug gaat van de ouden der partij en namelijk over dezen van M. Fraeys, den voorzitter van den katholieken Kring. Het Nieuwsbladin zijn nummer van 26 October II. maakt zijne lezers ken baar dat eenige liberale getuigen ge poogd hebbenden gewonen loop der werkingen te onderbreken in de kies- WEERGALM X A n 4-.-

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1