Stadszaken. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Klerikalisme. Volksellende. Strafbaarheid. Hunne Victorie 5 cèntiemen. Derdejaar. Nr 52. Oordeel der pers. DE KAMER In den Senaat. Donderdag, 7n November 1907. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fi3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixtnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Deze drie woorden zijn evenzinnig geworden en aanroepen den verdrie- tigen stoet der menschelijke .armoe- den die drukken op de streken waar de geestelijke overheersching zich voordoet zonder overzicht noch kon- trool. Onze Vlaanderen ondergaan die armoeden sedert een vierde eeuw en men bestatigt nu zijnen ellendigen uitslag. De Annuaire Statistique, uitgege ven door ons klerikaal gouvernement, vertaalt lomp in cijfers het diepe verval van het vlaamsche gedeelte des lands. Op ioo,ooo inwoners, zijn er in Vlaanderen 40 studenten van Plooge- school in Walenland zijn er 80. In Vlaanderen zijn er 16 nijver heidsscholen met 4,700 leerlingen in Walenland zijn er 55 met 15,000 leerlingen. In Vlaanderen, op 100 lotelingen, zijner 13 ongeletterden in Walen land, zijn er maar 9. In Vlaanderen, voor eene land bouwbevolking van 765,000 zielen, is er geene hoogere school voor landbouwkunde in Walenland, voor eene bevolking van 438,000 zie len, is er eene. i In Vlaanderen, de middelbare dagloon is van 1-55 fr. in Walen land, is hij van 2-23 fr. In Vlaanderen, verteert men mid delmatig 2,500,000 fr. per jaar voor het bouwen van werkmanshuizen in Walenland, 30,000,000 fr. per jaar. In Vlaanderen, 6 der inwoners zijn aanzien als verkeerende in nood in Walenland 3 °/0. In Vlaanderen, gedurende het jaar 1904, zijn er 23,400 personen gestraft geweest voor de korrek- tionneele rechtbank in Walenland maar 14,800. .Eindelijk, gedurende hetzelfde jaar 1904, hadden er in Vlaanderen 5,463 onwettige geboorten plaats en in Walenland maar 3,900. Daar zijn oprechte en ware cijfers Met ze te onderzoeken, vraagt men zich af welke de oorzaken mogen zijn van dit diep verval. En wanneer men bestatigt dat er in Walenland meer vrijheid bestaat, en in Vlaan deren meer verslaafdheid, dan kan men besluiten dat het de verslaafd heid der geesten is die zijne droevige drukking uitoefent op den stoffelij- ken en zedelijken toestand onzer be volking. En de herders dier gehoorzame kudden, zult gij zeggen Enkelij k bekommerd de zegepraal der klerikalen in de kiezingen te verzekeren, zij moeien zich weinig met de opvoeding hunner schapen. Wel integendeel Welk zou dan den praktischen uitslag zijn der benutti ging van het Combisme en der inge beelde begoocheling, zonder de on wetendheid van die arme lieden die men moet misleiden. Waarom de verbeestende alkohol niet werpen aan de massa, als men, door die middelen, ze doet stemmen vóór de mannen die aan het bewind zijn Hoe gemoederen koopen en stem men bekomen tegen klinkende geld stukken, indien de volksellende niet zoover gedreven ware dat alle onaf hankelijkheid van karakter zou ge straft worden met physische smerten honger verwekkende En alzoo, de klerikalen hunnen politieken interest vindende, den eenigen die hun bekommert, doen hun best om dien toestand te doen voortduren. Tot zelfs de strafbaarheid wordt door hun toegepast want voor de plichtigen die hun biechtbriefje kun nen vertoonen, vermeerdert men voetstappen en vorderingen om vrij spraken of voorwaardelijke vrijstel lingen te bekomen. Maar, daarom, moet de familie alvorens verzekeren goed te stemmen. Dat men ons niet zegge dat wij overdrijven. Al dezen die in gang zijn met het volk en bijzonderlijk met het volk van den buiten, weten dat indien de bovenstaande staties- tiek maar droevig is, zij daarvoor niet te min waarheid is. Ze kraaien victorie En ze zouden gelijk hebben indien de dompers die victorie niet hadden gekocht. In eene stad gelijk Yper waar de kle- rikalerl alles hebben gedurfd, alles hebben begaan, alle schelmstukken hebben bedreven is de kiezing, geene kiezing meer, het is eene markt. Maandag en Dinsdag liepen hunne dravers nog rond om de gekochte stemmen lè betalen, waarvan een deel op rekening was betaald vóör 20 October en de slot prijs werd uitgedeeld na de victorie. Op de bureelen heeft men dan ook kunnen beslatigen, hoegroot de druk king is geweest der klerikalen werk lieden en kleine burgers hebben ge handeld onder den indruk der bedrei ging van broodroof en hebben niet durven stemmen volgens hunne over- tuiging. De klerikalen hebben tevens krot- leniers récht gezet, -en nooit zijn in eene stad van Belgie zoovele duizen den besteed om de rechtzinnigheid eener stemming geheel en al te beder ven. De priesters waren hier de ergste kiesdravers, zij wierpen zich hals over kop in den strijd. Dagen achtereen was het 's avonds ten 8 ure geheimraad in K. K we zagen er do klerikale kopstukken bin nen sluipen om er de raadgevingen te ontvangen van die gekruinde mees ters, die met hunne confraters de wereld willen regeeren De kiezing is eene klerikale slem- menkooperij geweest, noch min noch meer, en dat moet ons niet verwonde ren. op gebied van eerlijkheid en def tigheid zijn de klerikalen gesteund door eene politieke geestelijkheid, die van hare ware zending geen .het minste begrijp meer heeft, en we we len sedert jaren dal, zoo ze duizen den verteren, zij er ook gemakkelijk aan geraken. De algemeene uitslag der gemeente- kn-zingen 18 vooral en boven alles de triumph van het auti-klerikalism. En dat is een goed teeken voor de algemeene kiezingen van 1908. Wij laten hier onder eenige uittrek sels volgen,genomen in de bijzonderste bladen des lauds. La Gazette Het is tegen het regiem der kies wet dat in vele plaatsen het kartel ge sloten wierd. Men moet ook bestatigen dat het in die gemeenten is, waar strijd meest principieel was dat de katholieken de gevoeligste slagen kregen. u Le Petit Bleu Het, is moeilijk te betwisten dat de kiezingen geen wiomph daarstellen voor de anti-klerikalen. Het is daar de groote leeriDg uit de kiezmg te trekken. Paul Janson heeft het Woensdag te Brussel gezegd Er moet een gemeenschappelijk programma opgemaakt worden door liberalen en socialisten en dit zal het programma zijn van het komend mi nisterie. Elke stap, dien wij in de richting der anti-klerikale samentrekking doen, breDgt ons nader van bet gewenschte doel De omverwerping der klerikale kliek, die het land sinds drie en twin tig jaren versmacht. Express n (van Luik) Wat uit de kiezing vooral te leeren valt, is dat de antiklerikalen, als zij vereenigd blijven, meester zijn van den toestand Le Peuple zegt Het kartel triompheert overal, een paar uitzonderingen da<r gelaten. Le Ralliement ...Ik acht den dag van 20 October 1907, als zijnde een liberale triomf die, als wanneer hij in zijn waar licht zal geplaatst geweest zijn, voorzeker in glans, in kracht, in vruchtbare en be slissende gevolgen, deze liberale kie ziugen van 27 October 1857 zal g dij ken. Zooals in 1857 mogen wij uitroepen Weg met de kloosters en 1907 voegt erbij Leve het Kartel VEtoile Beige Overal w iar de liberalen het kar tel geweigerd hebben, onderstaan zij nederlageu. Tewijl zij door het kartel schitteren de zegepralen hebben bekomen. Zoo men ziet kan de doktrinaire po litiek zelf door hare eigene bladen niet meer verdedigd worden. De oude kreet Liever Turkscb dan Paapsch is de ware. A bas la calotte De Kamer wordt den 12 November geopend. Drie nieuwe volksvertegen woordigers, die wij er overigens reeds vroeger zagen, zullen in de Kamer zetelen. M. Paul Piérart, katholiek, opvolger van M. de Bethune M. de Kerchove d'Exaenio', katholiek, die M. De Bruyn, tot senateur gekozeD, vervangt; en M. Troclet. socialist, in vervanging van M. Wettinck De eer ste zetelde er vroeger reeds gedurende AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Ileklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. 2 jaar; de tweede 6 jaar en de derde 4 jaar. De l9 zitting wordt besteed aan de benoeming van het bureel. Indien de toestand van M. Tack niet verbetert, zal M. Beernaert. als oudste lid, voor zitten. Zoo M. Beernaert afwezig is, zou het baron Drion zijn. De voorloo- pige secretarissen zullen zijn MM. Debuune, socialistGillès de Pellechy, katholiek Meysmans, socialist, en Melot, katholiek. Daarna zullen de leden der bestendige commissies van nijverheid, geldwezon en naturalisa ties aangeduid worden De heropeningszitting van den Se naat zal op 12 November plaats heb ben onder voorzitterschap van M. Fiévé, senateur van Gent, deken der Hoogere Kamer. In geval van beletsel, zal een ander senator van Gent hem vervangen, M. Leger. Do eerste telt 82 jaar, de tweede 82 jaar. Het voorloopig bureel moet worden volledigd door de vier jongsten onder deleden. Het. jongste lid is prins Al- bert, welke het ambt van secretaris zou moeten waarnemen, doch bij de heropeningszitting niet zal kunnen aanwezig zijn. Zullen dienst doen als secretarissen MM. Magnette en Ei bers, eu als stemopnemers MM. Lam- biotte en Peltzer. In ons nummer van 17 October 11. hebben wij een overzicht der stad huiszaken gedaan en doen kennen dat Yper, onder al de steden van Westvlaanderen, Oostende alleen uitgezonderd, het meest buitenge wone inkomsten heeft, dat zij thans, onder het klerikaal beheer, als ge wonen ontvangst uit het Gemeente fonds en het bijzonder Fonds, 41,127 fr. per jare meer trekt dan het libe raal bestuur in 1890. Wij hebben vervolgens bewezen hoe onze katho lieke opperhoofden het geld vertee ren en zelfs verkwisten, hoe de onderhoudswerken aan de gebouwen, straten en buurtwegen, hier ver waarloosd, verkeerd aangelegd, zonder toezicht en dus half en slecht gedaan worden, en aanleiding geven tot zware en kostelijke herstellingen. En ten slotte hebben wij herhaald, hetgeen wij reeds vroeger voorhiel den, dat Yper overgroote middelen van voorspoed bezit, dat zij niet, gelijk overal elders, noch aan Disch noch aan Hospicen de minste hulp som te verleenen heeft, en dat met zulken rijkdom, indien wij een wijs voorzichtig en min politiek en uit sluitend bestuur hadden, de stad niet verplicht ware geweest eene tweede leening van 850,000 franken aan te gaan om onze bouwvallige en ver waarloosde monumenten ten grooten koste en in eens te moeten herstel len. In zijn nummer van 2 dezer ant woordt het Nieuwsblad op onze ge gronde beknibbeling. Om zijne le zers aangenaam te zijn en ten be wijze dat al de stadsgoederen nog niet te gelde zijn gemaakt geweest, laat het eene lange lijst volgen van I de huizen, lokalen en perceelen land WEERGALM ■I** - BTT'«BBiBg*ïïWtTTrnwrirwlri»tniiPMii>iiiliiiiiHW

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1