Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Vierdejaar. i\r 3. Gemeenteraad van. Yper. Brugge en Yper naar verdienste beoordeeld. Het Licht verspreidt zich op den Builen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des fJonderdat/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Hen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Hen jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixinudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van ganseh België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege naamds artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Openbare zitting van den Zaterdag 16 November 1907. De openbare zitting wordt ten 5 u. 10 m. geopepd. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye enVandenboogaerde, Schepenen; Fiers, Fraeys, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Sobry, lweins, Lemahieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. Het proces-verbaal der laatste zit ting wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter deelt aan de verga dering het besluit mede der bestendige Deputatie van 5 November 1907, de gemeentekiezingen goedkeurende der stad Yper. Deze kiezingen, zegt M. Colaerthebben geene aanleiding ge geven tot eenige reclamatie. (1) Het Schepencollege stelt voor den steenweg gaande van de Statie naar de Capronstraat de Statielaan te noe men. Wij hebben, zegt de heer Voorzitter eene Statiestraat, eene Statieplaats, wij zullen nu de Statielaan hebben Goedkeuring. Vooraleer over te gaan tot de dag orde, vraagt M. D'Huvettere om een voorstel te doen aan het College Het achtbaar lid begeerUdat de kwestiën van een zeker belang vooraleer bespro ken te worden, door den gemeente raad, eerst onderzocht worden in de afdeelingen en dat er een verslag van gemaakt zij gelijk dit gedaan wordt in menige gemeenteraden des lands. M. D'Huvettere drukt den wensch uit den vader der stad de vergadering te zien bijwonen van al de burgemeesters der steden van eene zekere aangelegen heid, die zal gehouden worden te Brus sel, niet het doel aan de vreemdelin gen meer en meer de monumenten en de zeldzaamheden van het land te doen kennen. Yper, zegt M. D'Huvettereis gan- schelijk in dat geval, de nijverheid breidt zich niet uit. Men moet eenen oproep doen tot de vreemdelingen op dat de vreemdelingen naar onze stad zouden komen en het komt den Ge meenteraad toe dit initiatief te nemen. De heer Voorzitter antwoordt op de eerste vraag met te zeggen dat bij al de groote kwestiën er altijd een ver slag is ter staving der genomen beraad slagingen door den Raad. M. Colaert weet niet waarop het achtbaar lid zinspeelt. M. D'Huvettere. Het komt er op aan verslag te doen over al de kwes tiën die den Gemeenteraad voorge steld worden. De helft van den tijd zijn de Raadsleden geroepen om te be raadslagen over voorstellen die niet bestudeerd zijn geweest ol die zij maar half kennen. M. Colaert. Maar er zijn bijna altijd verslagen. Heden zal ik u ver slag doen nopens de leening van 850,000 franken. Wat dë kwestie van de vergadering der burgemeesters van de groote ste den betreft, dsheer Voorzitter ■weet niet of de stad Yper zal geroepen worden om deel te nemen aan deze vergade- (1) Het is om fier te zijn over den koopdag gehouden den 20 Octuber II. Men moet een eiken aangezicht hebhen en alles durven om er zich over te beroemen. (N. d. R.) ring. Al wat wij kunnen doen is de grootste ruchtbaarheid mogelijk ge ven om de vreemdelingen in onze stad aan te lokken. Indien de nijverheid zich hier niet inplant, wij kunnen er niets aan doen onze pogingen strek ken om eene grootere uitbreiding te geven en iedereen heeft kunnen be merken dat de stad fraaier wordt. Wat er van zij, wij zullen trachten recht te doen aan de vraag van M. D'Huvettere. M. D'Huvettere komt op zijne vraag terug en dringt aan opdat men rucht baarheid make om aan de vreemde lingen de schoonheden der stad Yper te doen kennen. M. Colaert. Wij zijn t'akkoord. De stad Yper moet van haren vroege- ren roem leven. Alzoo voor de kwestie van S' Maartens klooster zal men ons goedkeuren. Indien ik deze zaak verwaarloosd had, men zou het ons verweten hebben. Eene verwarde bespreking heeft plaats tu8schen de heeren D'Huvettere en Colaert. Eindelijk M. Struye ver klaart dat het College zal beproeven maar hij 13 niet zeker dat de burge meester van Yper zal ontvangen wor den bij deze vergadering. 1Lager onderwijs. Lijst der kin deren die recht hebben aan het koste loos onderwijs 1 907-1908 Er'volgt uit eene beraadslaging van het Weldadigheidsbureel dat het getal kinderen, aangenomen tot het koste loos onderwijs in 1907-1908, vastge steld is op 1450, hetzij 8 fr. per hoofd. Eene som van 11,000 fr. zal inge schreven worden op dé begrooting van 1908 om te voorzien in deze uitgaven. Goedgekeurd. H. Colaert komt terug op de vraag gedaan door M. D'Huvettere, betrekke lijk de verslagen. Eene lange redekaveling vangt aan over dit punt tusschen de twee acht bare leden, die tot geen besluit leidt M. Sobry. Aangezien er spraak is van het kosteloos onderwijs, ben ik voornemens in de naaste vergadering van den Raad, een verslag neêr te leg gen volgens hetwelk de stad de kinde ren die recht hebben op het kosteloos onderwijs zou aannemen bij de pen sioenkas, met voor hun 3 fr. 's jaars te storten te rekenen van 1908, met voor behouden kapitaal ten voordeele der stad. M. Colaert stelt voor dat ontwerp voor onderzoek te verzenden en maant M. Sobry aan de noodige middelen aan te wijzen voor dat ontwerp opdat het College het geld hebbe om deze uitgave te dekken. 2. Huishoudschool gehecht aan de Mariaschoolrekening 1906-1907 en begrooting 1907-1908. De rekening en begrooting beloopen- de in ontvangsten en uitgaven tot de som van 1,940 fr. worden goedge keurd. 3. Burgerlijke Godshuizen aan koop van grond te Locre. De Hospicen vragen om bemachtigd te worden aan M. Volbrecht, eigenaar te Waasten, eenen grond te koopen gelegen te Locre, om het gesticht Godtschalck te vergrooten dat in deze gemeente is opgericht. De schatting is van fr. 4,855-40 voor 85 aren 20 een tiaren. Er zal eene vergoeding van 850 fr. toegestaan worden aan den pachter Leroy, gebruiker van dien grond. M. D'Huvettere vraagt waar het geld zal gepomen worden om dien onkost te dekken. M. Colaert. Dat geld zal genomen worden op de fondsen Godtschalck. Het gesticht opgericht te Locre is een gesticht dat in tweede orde moest op gericht worden Het is het eenige ant woord dat ik aan M. D'Huvettere te geven heb. De Raad brengt een gunstig advies uit. De heeren Fraeys en D'Huvettere onthouden zich 4. Burgerlijke Godshuizen over dracht van credieten üp de uitleggingen van M. Colaert brengt de Raad een gunstig advies uit over de verschillige overdrachten van credieten op de begrooting der Bur gerlijke Godshuizen. M. D'Huvettere onthoudt zich omdat hij geene kennis gehad heeft van het verslag. Er is niemand, zegt het acht baar lid, die zich kan rekening geven waarvan er kwestie is. (1) 5. Stadseigendommen Vraag om vergunning van een doorgangsrecht. De heer Voorzitterde stukken in zijn huis gelaten hebbende, ziet zich ver plicht de bespreking uil te stellen tot eene naaste vergadering. 6 Stadsfinanciën leening van 850,Oüü franken. De heer Voorzitter. De voorgaanden dezer zaak zijn gekend. Men heeft be raadslaagd over de noodzakelijkheid eeue leening van 850,000 fr. aan te gaan. Eéne commissie is benoemd ge weest om de zaak onder al hare ge daanten te onderzoeken en er is beslist geweest de leening aan te gaan met het bestuur der Godshuizen. M. Colaert geeft lezing van bet ont werp vau overeenkomst. De leeüing zal van 850,000 fr. zijn, aflosbaar in 66 jaren aan den taks van 100 voor 100. De intrest zal van fr. 3-25 zijn. Er: zullen 850 obligatiëu zijn van 1000 fr. en de intresten zullen twee maal 's jaars betaalbaar zijn. Volgens de over eenkomst is het College bemachtigd de leening vóór den tijd weder te ge ven, te rekenen van het tiende jaar volgende op het in omloop brengen. Indien de stad vóór de tien jaren eene nieuwe leening aangiug, de voorkeur zou gegeven worden aan de Godshui zen. Er is vastgesteld dat indien het Weldadigheidsbestuur het noodig oor deelt, het de goederen der stud- zal mogen te pande zetten. M. Fraeys zou in de overeenkomst willen zien lasschen dat de titels van 1000 fr. verdeeld zijn in kleinere dee- len den dag dat de Hospicen het go- schikt zullen oordeelen ze onder het publiek in omloop te brengen. Het College zal twee exemplaren dezer overeenkomst aan elk lid doen uitdeelen opdat het deze overeenkomst kunne onderzoeken met zorg en eene afdoende beslissing zal genomen wor den in eene naaste zitting. Dö openbare zitting wordt ten 6 ure geheven. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. (1) Verwacht u. M. D'Huvettere dat uw voor stel naar het jaar blok zal verzonden worden, gelijk zoovele andere die een zeker nut hadden. De Vader der .stad is geen voorstander uwer vraag Dat de achtbare lieer D'Huvettere geduld hebbe en wachte, 't is het beste dat hij doen kan. (N. d. R Wij lezen in het a Vaderland Alle man kent Brugge, da stille doodsche stad, waar de middeleeuwen nog herleven, waar de hedendaagsche plaag, de nijverheid die nachtmerrie der klerikalen, nog niet binnengedron gen is. In plaats van fabrieken, stijgen er de kloosters uit den grond, gelijk padde stoelen. En hoe stelt daar het armbestuur Brugge telt 55,000 inwonersrond de tien duizend zijn door die onder steund Een man op vijf komt er aan de nooddeur kloppen van de stad Nevens Brugge, de grootsche wereld stad van vroeger, vindt men Yper. Daarook, heerschte rijkdom en weel de in vroegere jaren. De nijverheid was er zoo uitgebreid, dat in 't jaar 1310, er 92,500 stukken laken gemaakt werden. Deze welvaart verdween langzamer hand nij verheid en handel verkwenen, 't. luilekkerland der Papen verscheen zooals te Brugge rezen de kloosters op. Van de vroegere dichte bevolking, telt Yper thans maar 17,000 zielen meer vier duizend zijn er ondersteund door het armbestuur, 't zij 1 man op 4 Nog b9ter dan Brugge. Stichtend niet waar En nu Gent. Zoo wij Brugge kenDen met hare doode straten, verouderde huizen, in gesluimerde vaarten, verlaten kaaien, nog beter kennen wij Gent, het woe lige Gent met hare breéde straten hare ii verige inwoners, hare krioelende dok ken, hare uitgebreide fabrieken. Alles getuigt er, spreekt er van leven en weelde De nijverheid heefter de bovenhand. Het welzijn is algemeen. Op 100 inwoners onderhoudt het armbestuur er vier Vergelijkt dit met Brugge, waar dit cijfer stijgt tot 20 t. h. en Yper tot 25 t. h Zij'zes maai meer Schoone reputatie niet waar, die wij in den vreemde bezitten Armoede en klerikalen zijn zuster en broer 1 Dat het licht weze sprak de Heer, en het licht was. Aldus verhalen de ge loofsverkondigers de wording van het licht. Dat het licht weze Ja, dat hét licht strale door ganscb ons Arm Vlaande ren, tot in de verborgenste hoekjes der gemeenten en dorpen. Dat het licht neerdale in de verachterste breinen onzer buitenlieden, dat het helder schijne voor hen, die niet ziende blind niet hoorende doof willen blijven 1 Ziedaar wat wij liberale propagan disten van het platteland, moeten be trachten en aanhoudend voor oogen moeten houden. Het eerste middel ter bereiking van ons doelwit is de pers. Het weekblad is de toorts, het vlugschrift is de straal die als de schicht des bliksems de duis ternis doorklieft. Onze tegenstrevers zijn machtig zij hebben voor hen de priesters/het geld, den invloed, den dwang en de brood- rooverij. Talrijk waren de dorpen, waar zij schier met onbeperkt gezag

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1