Het Gestolen Kind, Stadsnieuws. Kamernieuws. Mengelwerk. 9) StadsgTonden en Kapitalen. Disch en scholen. den scepter zwaaiden dit getal is ten gevolge der laatste gemeentekiezingeu gelukkiglijk wat geminderd. De brave lieden onzer buitenge meenten, kenden deliberate partij niet aüders dan door de leugens en de las teringen onzer tegenstrevers als zn van liberalen hoorden spreken dachten zij aanstonds op iets duivelsch, iets monsterachtigs. Dagelijks werden zij in die gedachten gesterkt door den dorpsherder, die hen van op den stoel der waarheid met allerlei dwaze verzinselen en ongerijmdheden de hersenen vult. Zoo werden haat en afkeer jegens eerlijke en deftige meuschen in de har ten der buitenlieden gekweekt, zoo worden gansche geslachten in dweep zucht en onverdraagzaamheid opge voed. Hebben wij er in de vroegere kiesperioden niet meer dan eens het be wijs van gevonden, door dorpelingen op weerlooze liberale propagandisten gepleegd Tegenover zulke stelselmatige geest verstomping bleven de vrijzinnigen to taal onmachtig, ware het niet, dat zij een vredelievend wapen ter hand heb ben om trots tegenkanting en vervol ging hunne leerstelsels tot in de ge- duchtste vestingen van het klerika lisme te doen doordringen. Dit wapen is de pers. Daar ligt het middel om de domperspartij te bekam pen, te ontmaskeren en te overwinnen. Door het dagblad moeten wij voortgaan met licht te brengen, waar het duister is, moeten wij waarheid strooien, waar logen heerscht. moeten wij hoop doen stralen, waar verdrukking den toon voert. Licht werpen, licht doen schijnen ziedaar, liberale strijders van den bui ten, onze taak. Vergeet, niet, dat de strijd over eeni- ge weken hard was en nog hard zal wezen in de toekomst. Want vergeet ook niet dat de paitij der duisternis immer vaardig staat om de versprei ding van het licht te verijdelen en dat zij alle klaarte welke wij in deze laat ste tijden doen flikkeren hebben, zal zoeken te dooven. Dus niet gedraald. Verspreiden wij het licht met nog kwistiger handen, verspreiden wij de liberale dag- en weekbladen en eens die taak verricht, laat dan de klerikalen maar tieren t Schuwt het licht, dat u begoochelt en u ten eeuwigen verderve voert s> Dat alles kan hun arm zieltje niet meer baten. Schijnen zal het licht, groot schitterend, onverdoofbaar als de glanzende zonne aan het firmament Het nieuw kamerlid voor Brugge. M. Thooris, deed Dinsdag 12 Nov. zijne intrede, in de Kamer. Ta/ereelen uil het Rotterdamsehe Volksleven. III. De Kermis-Zaterda^nacht. De keur van Rotterdams burgerij na eenigen tijd aan de pret te hebben, spoedt zich opnieuw naar, «den Doel wordt daar weder vergast op muziek en al lerlei andere vermaken, en verlaat in de grootste ongewondenheid het groene loof, de ruime zalen, om zich nogmaals onder de massa's te werpen en met haar zich te ver lustigen, tot de dag aanbreekt. Nu heeft de beweging haar grootste punt bereikt, dat zich handhaaft, tot het morgenrood de moe- gedanste kermisgasten huiswaarts drijft van nu af siddert de grond onder de voeten der duizenden, en beven de huizen op hunne grondvesten van nu af zijn de brandpun ten der kermis tot stikkens toe ongevuld, en heeft zich de chaos van liederen, kreten, gezangen opgelost in den éénen schreeuw, die uit de straten opgaat, hoven de stad zweeft en aan den verren omtrek mededeelt, dat men te Rotterdam den kermis Zaterdag nacht doorbrengt, den kreet hossen hossen hossen Ouder de groepen, welke een uur na middernacht den Doel verlieten, behoorden ook Karei met de familie Schuurman-; ver rukt door 't prachtige schouwspel, dat zij hadden bijgewoond, waren vooral de jonge lieden onuitputtelijk in lofreden op het schitterend vuurwerk, dat de plaats van den M. Thooris is een der sympathiek-te personaliteiten van het liberale Vlaam- sche land. Omstreeks 50 jaar oud, zeer groot van gestalte, met kalmen bbk, schijnt hij een stalen wil te b-zitten te oordeeien naar de uitdrukking des ge- lats. Getreden uit de Hoogescbool van Geut, waar hij in 1883 zijn diploma van doctor in de rechten verwierf, aarzelde hij geen oogenblik zich bij de liberale rangen aan te sluiten, clan wanneer zoovelen het zeil naar den wind hingen eD de meesters van den dag naar de oogen blikt' n. Gedurende twintig jaren voerde hij onverpoosd den strijd voor de goede zaak in West-Vlaanderen, rnet voor de eer of de profijten, maar om de grond beginselen. De Liberale Associatie van Brugge telt hem gedurende reed- zeventien jaar aau haar hoofd als secre taris en zoo de partij te Brugge nog zoo spriuglevend is, mag het wei aan hem worden geweten. Was hij steeds de eerste aan den ar beid, nooit streefde hij naar lauweren en 't is bijna zijns ondanks, dat de ge beurtenissen hem in de Kamer hebben gebracht. Hij zal er, onget wijfeld, goed wetk verrichten en er zijn man weten to staan. De Kamer der Volksvertegenwoordi gers telt 166 leden, verdeeld als vo'gt 89 katholieken, 46 liberalen, 30 socia listen en 1 daensist. De katholieke meerderheid bedraagt erdusBlechts 12 stemmen De Senaat bestaat uit 83 leden, door het kiezerskorps gekoz-n, en 27, geko zen door de provinciale raden. De ze tels zijn verdeeld als vogt 62 katholieken, 34 liberalen, 3 pro gressisten en 11 socialisten. Klerikale meerderheid 14 stemmen. De Kongokwestie. Het is zeker (lat het wetsontwerp maar zal neergelegd worden toekomen de week. Voor be'geen de Commissie der XVII betreft zij heeft nog hare bezigheden niet voleind. De aklen van den burgerstand. M. Mabille komt een voorstel neer te leggen, het recht eischende dat voor de vrouwen, om te mogen getui gen in al de akten van den burger stand. De verdediging der kindsheid. Voor hetgeen do wet betreft over de verdediging der kindsheid waarmede eene sectie in bezit is, is nog niet- be sloten. De kwestie zal door en door onderzocht worden. Ondervraging M. Mecbelynokzal ondervrageu over het schoolschip. iudien de kweotie die gesteld is geen bevredigend antwoord geeft. Doel eenigee tijd een tooverachtigen gloed en luister had bijgezet. Met hijzonder wel gevallen spraken zij over het Bengaalseh vuur, dat nu eens den omtrek rood, dan weder blauw gekleurd, soms ook den nacht in den hnldersten dag veranderd had. Onder deze en dergelijke gesprekken had men het Haagsche Veer verlaten en was in de Wa genstraat gekomen waar de volksmassa's al dikker en dikker werden. Om niet van elkander gescheiden te worden, gingen Karei en Amelie vooruit op hen volgden Schuurman en zijne echtgenoote, terwijl de kleine trein gesloten werd door Frederik Schuurman, die aan iederen arm eene zuster had Daar het doel rechtstreeks naar huis voerde, waar men nog eenigen tijd in gulle vroolijkheid hoopte door te brengen, was men voornemens gew eest den weg over de Kaambrug te nemen, doch het dringend verzoek der meisjes, dat door Karei onder steund werd. had ten gevolge dat men een kleinen omweg maakte, om zich te verlusti gen in het buitengewone schouwspel van een hossende menigte. De drie paren haddén werk genoeg om bij elkander te blijven van alle kanten drongen lange rijen tegen elkander in als winden, de uit verschillende hoeken naar één punt stroomen, wierpen zich door en in elkander, voegden zich te zamen tot eene massa, en deze bleef eenigeoogeriblikken op de plaats, danste en hoste ongeveer als een troep wilden van een der Australische eilanden, onder den duizendmaal herhaalden schreeuw, waaropzij zich weder verdee'de in de rijen, die haar hadden gevormd en nu elk haars weegs gingen. Dikwerf geheel onwillekeurig vereenigden zich op die wijze scharen van inenschen, die elkander nooit hadden gezien, óm eenige oogenblikken den doortocht geheel te versperren soms echter De socialistische linkerzijde. De socialistische linkerzijde, Vrijdag laatst, vergaderd is gesteld bet wets voorstel aangaande het herstellen van het kr.iis op de lijkwagens, te stem men, op de voorwaarde dat de vrijden kers het zinnebeeld mogen gebruiken die hunne denking uitdrukt. .VI. Van iervelde zal een voorstel ne- derleggen betrekkelijk het algemeen stemrecht voor de provincie en de ge meonte. Voor wat het kartel betreft, zonder eert zeker besluit te nemen, denkt de vergadering dat het kartel moet ver wezenlijkt worden voor de aanstaande wetgevende kif zingen. Omdat wij gezegd hebben dat de gronden bij de Statie mochten ver kocht worden, zou het Nieuwsblad aan zijne lezers willen doen gelooven dat wij thans onze tot hiertoe gedane beknibbelingen intrekken. Hoegenaamd niet. Wij hebben niets herroepen noch te herroepen. Integendeel, wij houden staande wat wij vroeger over de zaak gezegd hebben. Onze kritiek droeg enkel op het onwettelijk gebruiken van aanzien lijke kapitalen van die gronden voortkomende. Het Nieuwsblad bekent dat de stad nooit gevraagd heeft om de verkoop prijzen er van te mogen verteeren, en in zijne wijsheid, beweert onze tegenstrever dat zij het niet moest vragen omdat de wet het niet oplegt. M. Surmont was van een geheel ander gedacht. In zijn verslag over het onderzoek der rekening en begrooting van het liberaal beheer, drukte hij zich aldus uit Alle kapitale waarde moet als dusdanig gebruikt worden. Dit vereischte de wet, zoo niet zouden de gemeenten volstrekt meester wezen hun hebbenschap te ver- kwisten. Anders doende vervolgde hij, zij overtreden de wet die niet toe- laat dat de kapitalen ontvreemd worden van hunne natuurlijke be- stemming, ten ware dat zij door eene bijzondere en uitdrukkelijke beraadslaging, de bemachtiging gevraagd en bekomen hadden om was een onbeduidend toeval, een koopman in rate's, een appelvrouw, een afzichtelijke Jodin het middenpunt, waarom zich een honderdtal schreeuwers en dansers versa- melde. Na langen tijd voortgeduwd, gedrongen, gestooten te zijn, bereikte eindelijk de fa milie Schuurman de Hoogstraat, waar zij een weinig kon 'ademhalen wel waren tnk hier de drukte en 't gewoel bijzonder groot, doch de vele straten, die op de Hoog straat uitkomen, ofschoon nieuwe massa's aanvoerende, namen ook dikwerf bonte groepen op, zoodat er nu en dan opene plaatsen ontstonden. De meeste winkels waren gesloten nog hier en daar specu leerde een enkele op den kooplust der menig te, doch zonder veel gevolg, want men dacht hoofdzakelijk aan hossen en drong alle an dere overwegingen op den achtergrond. Het licht, dat uit die enkele winkels naar buiten drong, gevoegd bij den ble ken glans der straatlantaarns, hulde de menigte in een half duister en gaf den door genever en brandewijn verhitte aangezichten een zieke lijke bleekheid, die eensklaps in Sea vuur rood overging, zoodra zij in de onmiddel lijke nabijheid der straatlantaarns kwamen. Karei rukte moedig voorwaarts, allen te genstand zoekende te ontduiken of dien moedig tegemoet gaande, om hem te verbre ken. Amelie hield zijn arm vast omklemd, om niet io het gedrang verloren te gaan of medegesleept te worden door de massa's, die haar eerst na eenige oogenblikken en op grooten afstand zouden loslaten. Op eens stonden beiden stil ais door den donder ge troffen een groep, ongeveer uit een tien tal mannen en vrouwen uit d -n lageren stand bestaande, rukte aan en bood plotse ling een tooneel van onbeschrijfelijke treu- r gheid. Een man, die reeds bejaard scheen, aan het kapitaal eene andere be- stemming te geven. Aangaande den verkoop van eeni ge perceelkens grond door het libe raal beheer in 1889 gedaan, voor de som van 3488 fr., zegde hij dat het gebruik van dit kapitaal niet toe- gestaan was geweest en had moe- ten op rente geplaatst worden. En betrekkelijk het voorstel van op de begrooting voor 1891, een krediet van 15,000 fr. in te schrijven voor verkoop van gronden bij de statie, verklaarde hij, dat, volgens de wet, deze som moest geplaatst worden als kapitaal, tenzij de vraag te doen om dit anderzins te mogen gebruiken. Wanneer een bestuur een deel van zijn kapitaal vervreemd, het moet daartoe be- machtigd worden. Onder de stadseigendommen voegde M. Surmont erbij, is een deel dat zou mogen verkocht wor- den dit ware een middel om zich geld, te verschaffen, maar ten zelf- den tijde vergeten wij niet dat wij alzoo onze gewone inkomsten ver- minderen. Dit is duidelijk, denken wij. Wanneer M. Surmont zijn verslag in 1891, in den Gemeenteraad voor droeg, kende hij zekerlijk, zoo wel als het Niéuivsbtacl^eszeXt'è meesters, de gemeentewet en de veranderingen er aan toegebracht door de wet van 30 September 1887. Zal het Nieuwsblad nu de bestuur lijke kennissen van den overleden Burgemeester betwisten, wiens be kwaamheden het altijd zoo hoog heeft geprezen Of wel zijn 's lands wetten thans maar toepasselijk meer aan de libe rale gemeentebesturen en niet aan de katholieke die dezelve mogen ver draaien, uitleggen en overtreden volgens de omstandigheden en hunne politieke belangen het vereischen Men zou het waarachtig moeten gelooven wanneer wij ons klerikaal en partijdig Staatsbeheer alles, hoe onregelmatig en onwettelijk ook, ziet toelaten wat zijne partijgangers kan bevoordeeligen. Onder dezen titel kraamt het Nieuwsblad eene reeks onwaarheden uit, en, volgens zijne oneerlijke ge woonte, beschuldigt valschelijk de liberalen van kwade inzichten te heb ben nopens de priester- en klooster scholen, terwijl de zoogenaamde katholieken, geholpen door de stad begon op eens te waggelen als een eik, waarvan de bijl haar laatste slagen toe brengt, verbleekte en zonk in de armen eener vrouw, die hij aan zijne zijde had, terwijl een lange bloedstroom hom uit den mond sprong. De lieden van het gezelschap, waartoe hij behoorde, grepen hem haastig vast en trokken hem naar de huizen, waar zij hem op een stoep nederzetten. De menig te stroomde van alle zijden toe en sloot na weinige oogenblikken de geheele groep in een betrekkelijk kleine ruimte in. Karei werd met zijn geze'sohap voortgedrongen en bevond zich welhaast nabij den zieke er» zoodanig, dat hij zich wenden noch keereti kon. Aanstonds vormde zich onder de om standers een tal van de verschillendste mee ningen omtrent den aard der ziekte, die den oogenschijnlijk krachtvollen man zoo plot seling in een toestand van machteloosheid had gebracht. Eene beroerte, n riep da een, a eene bloedspuwing, de andere, hij is slechts in be/.wijming geval'en, meende een derde. Hoe verder de faam het gebeurde verspreidde, des te meer ging da waarheid over in verdichting. Spraken de meest nabij zij nden van een bewusteloos heid, de volgenden schreven die aan dron kenschap toe. Hij heeft te veel roode je never gedronken, riepen sommigen kom, kom, t hernam eene groenvrouw, die men onder haar m its met zwierige lin ten moeilijk als zoodanig zou herkend hebben, het. is kermis, waarom zou de man geen aalbessenjenever mogen drin ken ij en een zeer gemengd koor schreeuw de leve de kermis leve de roode aal bessen s halen we een kruiwagen, 6ti rijden we met den man naar zijn huis vooruit, hossen, hossen t maar voor zoo min als achteruit was mogelijk. Een weinig verder heette de man een zakkenrolier, dio

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2