LE GRAND MÖGOL Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi In de Muziekschool. Non geworden. Maatschappij der Oud Pompiers Aan de Kooplieden. Théatre d'Ypres. Uit een boom gestuikt. Een schrikkelijk drama te Komen. M. MEIER, heel- en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagen van 9 ure lot 's middags, bij Mevr. Van Kern mek Groote Markt, 5. Mond- en tandzieklen. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledigekunst gebitten vanaf ÏOO fr. gewaar borgd voor het leven. EEN EN^TnDER. en openbare besturen, alle slach van duistere werkingen gebruiken om de officieele scholen te ontvolken en af te schaffen. Ten slotte schrijft onze tegenstre ver het volgende En voor hetgeen de almoes aan- gaat van iooo fr. soep aan de ka- tholieke en kostelooze bewaarscho- len gedaan, hadden de Chronique en het Progrès daarover niet beter gezwegen Mocht de Disch niet dagelijks een teiloortje soep doen uitdeelen aan de kleine arme schaapjes van 2 tot 6 jaar oud De Disch ziet niet anders dan de armoede in, en aangezien de ka- tholieke bewaarscholen alleen kos- teloos zijn, en al de kinderen die er naar toe gaan armen toebe- hooren, zoo moet de Disch alleen daar de aalmoes van een telloortje soep doen uitdeelen. Hierop antwoorden wij dat de li beralen deze uitdeeling nooit beknib beld hebben, integendeel zij vinden ze zeer goed, maar wat wij bedillen is, dat de Disch daarvan de stads- bewaarschool zonder recht noch re den uitsluit. En het Nieuwsblad durft zeggen dat de dischheeren geen onderscheid maken tusschen de stadsscholen. Vindt het niet gelijk wij dat de kleine schaapjes die in stadsbewaar- school aanveerd worden deugd zou den er van hebben er ook een tel loortje soep te bekomen r Indien ons stadsbestuur met goede inzichten bezield ware, zou het zulks gemakkelijk kunnen doen, vermits in het gesticht eene keukenschool bestaat. Waarom ook is de stadsbewaar- school niet kosteloos? Dit is de vraag die veel Yperlingen doen. Het is om de ouders te plagen en te straffen die van hunne vrijheid ge bruik makende er hunne kinderen naartoe te zenden, dat het gemeen tebestuur hun 1 fr. 50 te maande schoolgeld afperst Het zijn nochtans eerlijke arme werklieden onder de welke men vele dischgenooten telt. Is het niet hatelijk zoo karig met hun te handelen voor eene stad wier Burgemeester boft en stoft dat hij de laatste rekening gesloten heeft met een overschot van bijna de 100,000 franks, terwijl hij en zijne kliek zoo mildadigzijn met het geld der lasten- betalers ten opzichte van schatrijke kloostergemeenten die prachtige ge stichten kunnen bouwen gelijk palei zen en gansche wijken, langzamer hand inpalmen. op heeterdaad betrapt was en vastgehouden werd, tot pohtie-agenten zouden gekomen zijn om hem gevangen te nemen; terwijl men in de uiterste rijen der menigte van «•en gevocht op leven en dood sprak, dat tusschen twee k-rels was gevoerd, waarvan de eene gevlucht was, de andere in zijn bloed lag te zwemmen. Intusschen zat de man, op wiens kosten al dezen verschillende gesprekken gehouden werden op de steenen stoep, het hoofd door beide handen ondersteund zijne oogen waren gesloten het ademhalen scheen hem zeer moeilijk, bemannen, die tot het gezel schap böhoordeD, raadpleegden met elkander over de wijze, waarop men hem vervoeren zou. Inmiddels vroeg Karei aan eene jonge vrouw, die den zieke een oogenblik onder steund had is hij uw vader Neen, mijnheer, hij is niet eens van onze familie dat is mijn vader, antwoorde zij, op een der twee mannen wijzende. Gij kent hem toch wel hoe komt hij anders in uw gezelschap 11 0 ja, hij is een oud vriend mijns vaders en woont te Amsterdam hij komt ons nu en dan bezoeken daar wij hem sedert lang niet gezien haddenverzocht mij n vader hem bij gelegenheid van de kermis naar Rotter dam te komen. i> Hoe heet hij 11 Hoefnagels, n Karol stond of hij door den donder ge troffen was de man, als hij de gezochte Hoefnagels was, scheen dus naar Rotter dam g-komen, als om hem eene reis naar een moeiehjk onderzoek in Amsterdam te besparen. Was de hand der Voorzienigheid Welke schreeuwende onrechtvaar digheid Men spreekt veel in de stad over ernstige feiten die gebeurd zouden zijn in de Muziekschool en die het voorwerp zouden geweest zijn eener aanklaging bij de bevoegde over heid. De ouders der kinderen, met recht verschrikt, vragen zich af wat men verwacht om te handelen. Er zijn kwestiën die eene spoedige oplossing vragen men begrijpt niet dat een bestuur kan aarzelen. In het laatste nummer van het Journal d'Ypres neemt Rosette af scheid van de wereld en van de Re- daktie. Zij wordt non, zegt men, in een klooster dat nieuwelijks gesticht is. Aan onze lezers die Rosette niet kennen, zullen wij zeggen dat het eene voorbijgaande en ongekunstel de medeburgeres is, welke onze meesters, met het gevoel en de kieschheid die hen onderscheiden, gekozen hebben om geheel den tocht der drukpers gedurende den kiestijd te leiden. Dit beminnelijk meisje heeft ge durende vier weken al de gal harer vrome ziel uitgezeeverd op zekere der achtbaarste stadsgenooten die zij beter zou gedaan hebben te eer biedigen. Het vuil werk heeft zijne schrijf ster belachelijk gemaakt en heeft dezen doen winnen in aanzien welke de liefdadige Rosette gelast was te verminderen. - Rosette wordt non, in hare afzon dering zal zij peinzen op de vijand schappen die zij er in gelukt is te maken. Mocht zij, ontgoocheld en berouw hebbend, de ontelbare waslichten van erkentenis uitdooven die zij huichelachtig ontsteken heeft voor hare zoogezegde weldoeners. De volgende aandeelen zijn Vrijdag 15 November II. uitgekomen Nrs 216, 182, 196 en 160 deze aaudeeleu zijn van heden af betaalbaar, bij M. A. De- chièvre, bankier, Meenenstraat. hier in het spel Of bedroog hier eene, ma-.r toch altijd wonderlijke, overeenkomst van naam Om zich zekerheid te verschaffen, besloot hij nadere mededeelingen uit te lok- len daarom vroeg hij heeft hij.. Maar alvorens hij uitgesproken had, keer de de vrouw hem den rug en hielp den zieke in een rijtuig dragen, dat zich toevallig ver toond had en door de omstanders was aan gehouden, daar men zag, dat het ledig was. Met groote moeite verkregen de dragers een doortocht door de menigte, waardoor er eene beweging ontstond, die duwen, dringen, stooten, schreeuwen, gillen ten gevolge had en de meesten der aanwezigen van hunne standplaats verdreef. Karei en zijn gezelschap werden tegen het huis ge drongen, en hij zelf had enkele oogenblik- ken moeite genoeg, om de dames voor on willekeurige beïeediging te beschermen. Toen de zieke in het rijtuig was geplaatst reed de koet.'ner langzaam weg, zoowel te voorkoming van ongelukken als om den zie ke gevaarlijke schokken te besparen daarop verspreidde zich ook demenigte. Nu fluister de Karei Amelie's vader, die zijn gesprek met de vrouw gehoord had, in a gij be grijpt mijnheer, dat ik tot iederen prijs dat rijtuig volgen en beproeven moet den zieke, die wellicht in doodsgevaar verkeert, te spreken terwijl ik mij verwijder, stel ik Amelie onder uwe hoede. Ga Karei, en keer zoo spoedig mogelijk weder ik hoop dat deze ontdekking tot de begeerde uitkomst moge leiden. Amelie, b sprak Karei vervolgens tot hot meisje, een gebiedende plicht nood zaakt mij onmiddeltjk nr'j te verwijderen over een uur, wellicht nog vroeger, zie ik u terug later zal u alles opgehelderd wor den. {Wordt voortgezet). Van heden af kan men ter drukkerij van E. Lauiliiu-Matliée bekomen alle slach van memento kalanders, agendas, ontvangsten en uitgaven, me mentos, zakagendas en andere regis ters voor het jaar 1908. La troupe du théatre de Touruai, sous l'habile direction de M. Martini, donnera sa 5e repiésentation le Mardi 3 Déeembre proehain, a 8 heures du soir. Au programme Operette en 5 acles, musique d'Audran. Le prix des places est fixé comme suit Premières 2,50 fr. Secondes 1,25 fr. Troisiènms 0,75 fr. Pour la location, s'adresser chez le machiniste du théatre M.Th Degroote. Place Vandenpeereboom. Verledene week gebeurde een jam merlijk ongeluk langs den steenweg van Diksmüi ie naar Woumen. Een boomsnoeier van Zonnebeke, die in de kruin van een boom aan 't werk was, is op den grond gestuikt. Een priester heeft het slachtoffer het H. 01ie«el toe gediend. Men heeft den armen boom snoeier vervolgens naar het gast huis van Diksmuide gebracht, waar hij door twee geneesheeren verzorgd werd. Hij is vader van twee kinderen. Do man verkeert in een zeer bedenkelijden toe stand. jonge dienstbode kreeg alzoo opnieuw schrik kelijke hoomsieken. Wanneer andere dienst boden, op zijn geschreeuw hem kwamen bevrij den had hij reeds den reutel in de keel, de borst en de beenen waren doorsteken daaren boven vvas zijn oifdi'rsli' kaakbeen verbrijzeld. Twee belaisclie geneesheeren, de lieeien Mayeile en Therry, hebben Item vruchteloos hunne zorgen toegediend. Vrijdag avond heeft zich een schrikkelijk drama ontrold te Komen op den weg van Ten- Bnelen Een zekere Grymonpnez heeft zijne vrouw, Julia Beague, '18 jaar oud, den hals af gesneden en daarna zich-gezelfmoord. Uit nieuws heeft veel opschudding verwekt 10 de streek, en is nog ver van te stillen. Ue vader van de vermoorde vrouw Léon Béague, is 40 jaar oud en zijne vrouw Pha- raï de Uelay, 42 jaar. Julia Béague was de oudste van vijf kinderen fn den nacht van Donderdag op Vrijdag, had Grymonprez reeds zijne vrouw willen ver smachten en drie maal in de week werd zij geslagen zonder reden. Ue ongelukkige had genoeg van dit slechte leven en was van gedacht naar het vaderlijk huis terug te keeren Zij verwittigde hare mieder en vertrok zeg gende dat zij naar het polniebureel ging om bescherming te vragen. Per ongeluk, kwam zij haren man legen op den weg, en hij verplichtte haar in het huis terug te keeren. Dan zocht hij ruzie en alsdan sneed hij zijne vrouw den hals at'daarna heeft zich gezelfmoord. Tegenstrijdig hetgeen men dicht is liet par ket niet afgestapt te Komen. Het onderzoek was volledigden het werk der jusiicie uitge doofd door de dood van den moordenaar. Gry monprez is Zaterdag namiddag begraven ge weest en Julia Béague Maandag morgend. Door eencii stier gedood. Een jonge koewachter van M. Uenoedt, land bouwer aan de Hooge Lee, gehucht van Ploeg- sleert, (België) roskamde eenen slier wan neerzijn werk geëindigd was, bemerkte hij dat zijne mouw, gescheurd door een der hoorns, van het dier, er aan vasthaperde. Plotseling woedend geworden wierp de stier den knaap met een schrikkelijken stoot van zijn hoofd in de krib en daar hem zonder verdediging vin dende, viel hij hem aan met gebogen hoofd Ue Dramatische aanhouding. Een moordenaar wordt aangebonden door eene moedige jonge vrouw die gekwetst wordt door eene messteek. Te Sernaize Bad<n, een meubelmaker, Edmond Meyer genaamd, 49 jaren oud, nam zijn eetmaal in een herberg der Borstraat, waar hij kostganger is een grijsaard zonder beioep, genaamd Menouville, 73 jaren oud, trad liet huis binnen een mes open houdende in de rechter hand, vooreen schijnreden, had eene twist plaais tusschen de twee mannen en Menouville gaf twee hevige messteken in het hert, de moordenaar vluchtte, maar werd aan gehouden in de straat, en ontwapend door eene jonge vrouw van 18 jaren, die hem tn de hand beet, om Hem le kunnen losrukken en die van hem een messteek bekwam aan de linker hand. Levend opgebrand door zijne vrouw. A/schrikkelijk echtelijk drama. -- Eene vrouw doet hel vuur aan de kleederen van karen man na besproeid te hebben met pelrool. In lm doip Bichardais, op de Rance, bij Dinard, woont de familie Hardyde vrouw Har dy zocht uizie met haren man, visscher, die vreedzaam te huis kwam slapen. De man wei gerende te antwoorden op vragen door zijne vrouw gesteld, ging zij een liter petrool nemen en goot het op de kleederen van den ongeluk kige, terwijl zij terzelfde tijde op hem eene kaars wierp. Hardy viel, omringd van vlammen. Zijnen toestand is ellendig. Ue vrouw Hardy, aanstonds aangehouden, heeft verklaard haren misdaad niet te bekla gen. AAP OF MENSOH. Ia het Brooklyn Museum isgeplaatst het beeld van eeninboorlinguit Austra lië, dat uaar de natuur genomen is door een bekwaam- Washingtonsch beeld bouwer. Daarnaast zijn, ter vergelij king, tentoongesteld verschillende op- gezetto exemplaren van mensch-apen. Het is de bedoeling aldus aanschouwe- iij k te maken, hoe enorm groot de ver schil len zijn zelfs tusschen deze laag staande menschesoort uit Australië en de hoogstontwikkelde aapvormen. Men „wil op deze wijze duidelijk maken, dat tusschen beide geen gra- (GESTICHT VAN DEN D'. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door pliotografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte bewei ktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar bij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. O

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3