Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 5n November 1907. 5 centiemen. Vierde jaar. Nr 4. Alzijdig volksonderwijs. CONCERT-VOORDRACHT: NA OE VOORDRACHT, kosteloow Tombola Geineentekiezing van 20 Oktober en de Kamerkiezing van 24 Mei 1908. Miljoenen vei'brassing. Een klerikale groote Jan die in gruis valt. De partijen in de kamers. De vergadering der burgemeesters. Goed gesproken. Kosteloos lager onderwijs en Pensioenkas. Eendracht maakt Macht. 9 er schijnende des iMonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buitenEen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naarude artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. Zondag- 15 December 190^, ten 3 ure, ZAAL DER BEURS, Cartonstraat. Voorwerp u ONZE WONING door R. CORDENIER. voor de werklieden. Wij halen hier eenige zinsneden aan uit een artikel van M. Hector Planc- quaert, die in Eet Recht de uitslagen der gemeente-kieziDgen beoordeelt In de arrondissementen Luik en Charleroi, waar met Mei aanstaande ook wetgevende kiezingen moeten plaats hebben, ondergingen de katho lieken zeer gevoelige nederlagen, zoo zegt M. Plancquaert. En, zoo gaat hij voort, in 't Luiksche schijnen de socia listen bij te winnen in Charleroi heeft het kartel de katholieken uit veel ge meentebesturen gejaagd. Te Antwerpen hebben de katholie ken eene groote nederlaag nooit waren de omstaudigheden gunstiger dan te Antwerpen om een gemeentebestuur omver te werpen. Gent, Brugge en de omstreken dezer steden wijzen eerder een vooruitgang, aan de liberalen in beide arrondisse menten gaan de katholieken niet voor uit. In 't arrondissement Oostende gaan zij merkelijk achteruit, 't stemmental der liberalen is zeer versterkend en in verscheidene dorpen komen liberalen aan het hoofd. Zelf in Limburg heeft de oppositie bijgewonnen en de getalsterkte der antiklerikale lijsten in 't arrondisse ment Rou8selaere bewijst zonneklaar dat de katholieken er zijn achteruit gegaan. Ziedaar voor wat het gedacht van M. Plancquaert betreft, nopens de ge- meentekiezingen van 20 Oktober laatst. Laat ons nu eens zien wat hij denkt over de wetgevende kiezingen van Mei aanstaande. Volgens M. Plancquaert bestaat er weinig kans voor de katholieken van een zetel te winnen in het Walenland. Zij verliezen er om zoo te zeggen voor zeker twee, en drij zijn min of meer ernstig bedreigd. Laat ons veronderstellen dat de oppo sitiepartijen nietB verliezen in Vlaande ren, de meerderheid der katholieken in de kamer kan vallen op 6 of zelfs op 4 stemmen en met wat wilskracht en wat krachtdadigheid van wege de vereenigde oppositiepartijen ware het de katholieken onmogelijk geweest alleen te besturen Zezouden verplicht geweest zijn een deel van het bestuur in handen te geveu van de oppositie partijen en eens de alleenheerschappi j der klerikalen gebroken, kan er groote verandering komen in het land. De katholieke partij telt ouder hare lei ders veel oud-liberalen die zouden terugkeereu onder hun vroeger vaan del. Ziedaar, volgens M. Plancquaert, den echten politieken toestand. Het vergunningsrecht-, ingesteld door 't klerikaal ministerie, zoogezegd om de dronkenschap te beteugelen, heeftniets goeds in dien zin voortgebracht. Er werd geen borrel minder gedron ken, de zatlappen loopen er zoo talrijk als vroeger, het alcoolisme zet immer zijne verwoestingen voort ondanks de onrechtvaardige belasting waarmede vijf en veertig duizend tappers of her bergiers getroffen worden. 't Is een regeeringsorgaan, de bis schoppelijke Bien public t van Gent, die bekent dat het vergunningsrecht niet den minsten invloed uitgeoefend had op de geneverplaag. De klerikale ministers,de nieuwe be lasting voorstellend, zwoeren bij hoog en laag dat zij dat geld hoegenaamd niet noodig hadden en zij sloeften op hunne jaarlijksche bonis. Maar nu beweren zij dat de regee ring de hulpmiddelen niet zou kunnen missen welke haar door 't vergunnings recht aangebracht worden. Gij ziet, herbergiers, dat die kleri kale bestuurders altijd voorwendsels vinden om u maar voortdurend te blij ven pluimen, zonder dat gij zelfs zoudt- mogen s-breeuwen. Maar diezelfde regeering, die u eene onrechtvaardige belasting oplegt, laat allejaren millioenen verloren gaan door hare zorgeloosheid en door hare uit zinnige manier van besturen. Ziet maar wat er gebeurt met de openbare werken van den Staat Gij moet er zelfs buiten Yper of buiten ons arrondissement niet voorgaan Langs alle kanten heeft de iegeering groote werken ondernomen, waaron der verscheidene uit loutere kiesrecla- me. Weluu; deze werken worden ge leid met eene traagheid welke oprecht schandalig is, dikwijls onderbrekeu of soms voor maanden en jaren stil gelegd. En zoo gaat het 't land door, met honderden werken. ündertusschen blij ven de onteigende gronden onvruchtbaar De reeds be gonnen werken worden beschadigd en komen in verval, bij zoover dat ze soms moeten herbegonnen worden. De kosten verdubbelen en verdriedubbe len. Op deze wijze gaan er alle jaren talrijke millioenen verloren door de onnoemelijke nalatigheid of onbe kwaamheid der regeering die de zwaar ste lasten laat drukken op de herber giers, neringdoeners, handelaars en landbouwers. Al de kiezers zouden een handje moeten toesteken om deze millioenen- verbrassers aan do deur te zetten. Niet zoodra is M de Smet de Naeyer van zijnen ministerieeleu troon geste gen of van alle zijden wordt hemde steen toegeworpen. De man moest zich thans de historie herinneren van de fabel van den leeuw, die oud geworden en machteloos, van iedereen stampen kreeg, ook van den ezel De ezelstamp werdt in de vergade ring der leden van de katholieke rech terzijde der Kamer aan M. de Smet de Naeyer toegediend door zijnen opvol ger M. Liebaert, die met tranon in de stom de parlementsleden smeekte de staatsuitgaven in to krimpen en te be snoeien, daar 't land recht naar de failliet gaat, blijft men 't regeering- stelsel van M. de Smet de Naeyer vol gen. Zoo M. de Smet de Naeyer is dus de groote man, de Messias, de red der niet meer die België opgevoerd had tot eenen staat van voorspoed en geluk die ons door Europa wordt be nijd M. de Smet ne Naeyer heeft dus 's lands financiën zoo in de war gegooid dat zijn opvolger een noodkreet moet slaken en de Kamer wijst op failliet dat voor de deur staat. Nochtans, waar blijven al de miro- boiante bonis waarmede de klerikalen onder :t zoogezegd profijtig bestuur van M. de Smet de Naeyer hebben ge pronkt Er was immer overschot in kas, waarom dan begint de minister der Schatkist lamentaties te houden, als ware hij een tweede Jeremias De. waarheid is, dat de liberale pers, die de financieele goocheltoeren van M de Smet de Naeyer sinds tien jaar aan kloeg, 't goed eindje vast had, dat de Kamerleden die de bonis ran M. de Smet de Naeyer in twijfel trokken en tot bluf en humbug bestempelden, waarheid spraken, alhoewel ze niet aanhoord werden. Bin terwijl M. de Smet de Naeyer als groot man de geschiedenis is ingetre den en eerlang op alle hoeken en kan ten van boulevards en straten die zijn naam dragen zijn standbeeld zal zien verrijzen, klaagt de opvolger zijn leed ten hemel en roept de spitsgenooten toe Helpt, broeders, of we vergaan M. de Smet de Naeyer had er zich denkelijk niet aan verwacht dat Loon tje zoo vroeg om zijn boontje zou heb ben aangeklopt. Eu wie weet wt Ika verrassingen nog zijn weggelegd Het. kan voorzeker niet van belang ontbloot zijn, onzen lezers eens voor oogen to leggen, hoe, in Kamer en Senaat, do Z9tels tussebpn de verschil lende partijen verdeeld zijn.' De Kamet der volksvertegenwoordi gers telt 166 leden, te weten 89 klerikalen, 46 liberalen, 30 socialisten, 1 daensist. De klerikale meerderheid bedraagt er dus 12 stemmen Het Senaat bestaat uit 83 leden, door het kiezerskorps gekozen, en 27 geko zen door de provinciale Raden. De zetels ziju verdeeld als volgt 62 klerikalen, 37 liberalen, 11 socialisten. De klerikale meerderheid in het Se naat bedraagt dus 14 stemmen. In Mei 1908 moeten Kamer en Se- naatkiezingen plaats hebben in de pro vincien Oost- Vlaanderen, Henegouwen, Limburg en Luik. Er is spraak geweest van de burge meesters der voornaamste steden van 't land te doen vergaderen om maatre gelen te doen beramen ten einde in den AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. vreemde praktische reclaam te maken voor de Belgische aantrekkelijkheden en zienswaardigbeden, meer bepaalde lijk in Amerika. Een oomiteit is hiertoe in wording dat zich voorstelt het eerevoorzitter schap daarvan op te dragen aan de bur gemeesters van Brussel, Antwerpen, Luik en Gent-, Van stonden aan mag men op de bij treding van meest al de belanghebben de steden rekenen. Brussel en Antwer pen hebben reeds eene toelage van 2,500 fr. toegezegd, ander6 zullen vol- gen. Men zou Amerika overstelpen met geïllustreerde plakkaten, tracts, vlug schriften, enz. De katholieke Duinengalm van Oosten de is voor de zuivere evenredige verte genwoordiging. Hij zegt Ik vrees het licht niet. Ik ben overtuigd dat in de groote meerderheid onzer gemeenten het katholiek bestuur er beter z vl bij varen en de algemeeue belangen nooit beter zullen verdedigd geweest zijn. dan wanneer er li beralen in den gemeente raad zuilen zetelen. Dat de liberalen voorbeeldige en zui nige bestuurders zijn, dat wisteD wij, maar dat een klerikaal blad zooals de Duinengalm dit zonder omwegen bekenne, daaraan hadden wij ons toch niet vei wacht. Nieuwsblad en Journal d'Ypres wat zegt gij daarvan Of is de <i Duinengalm nu misschien ook al aan de Framassons ver kocht De Commissie van het Weldadig heidsbureel had in 1897 maar als gewone ontvangst 50,000 fr. het geen nauwelijks voldoende was om hare begrooting in evenwicht te brengen, maar ten gevolge van een aanzienlijk erfdeel dat M. J. Capron haar gedaan heeft, beschikt zij se dert 1898 over een dubbel inkomen, hetzij meer dan 100,000 fr. per jaar. Deze aanzienlijke middelen van het weldadig bestuur hebben de doorslepen geestelijkheid aangelokt, die, gelijk men weet, onze magistra ten beheert. Zij heeft zich verhaast er voordeel uit te trekken met hun op- volgentlij k al hare' vrije scholen en deze der kloosters te doen aannemen en ondersteunen. Door deze aannemingen, is het Bureel van Weldadigheid verplicht, volgens het art. 3 der wet van 15 September 1895, tusschen te komen in de onkosten van het schoolgeld der kinderen die recht hebben aan het kosteloos onderwijs. Het is dank aan deze geldelijke tusschenkomst en aan alle slach van middelen dat in ieder van deze een onderpastoor gelast is den godsdienst en de zedeleer te onderwijzen. Ten einde de som, welke het Bu reel van Weldadigheid alle jaren RGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1