Het Gestolen Kind, Mengelwerk. Eene enkele bemerking Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Aan hol rechter oog van hel Journal. Alle leveringen voor de katholieke vrienden. verleent, te verdeelen tusschen de gemeentescholen, de aangenomen en aan te nemen scholen, zijn lijsten op gemaakt door de oversten dezer ver schillende gestichten, van al de arme kinderen van ten minste 6 jaren oud en ten hoogsten 14 jaren oud, die dezelve bijwonen. Bij het zien van het altijd aan groeiend getal kinderen, als dus danig verklaard en aangenomen in de scholen bestuurd door de geeste lijkheid, vraagt men zich af of die lijsten in kwestie opgemaakt zijn met al de vereischte rechtzinnigheid en of zij genoeg nagezien zijn om de misbruiken te voorkomen Wij hebben reden om er aan te twijfelen. Het is, inderdaad, moeie- lijk aan te nemen dat er in de scho len zoovele kinderen zijn die zich in de voorgeschreven voorwaarden be vinden om voordeel te trekken van het hulpgeld. Van eenen anderen kant moet er opgemerkt worden dat al die gestich ten der geestelijkheid, - deze der S' Aloysiusschool uitgenomen beta lende scholen zijn. Alzoo in de S' Mi- chielschool, en in deze van O. Vrouw van Thuine, is het schoolgeld van 1 fr. te maande in de school van het S' Josefsgesticht is het van 1 fr. 50 c. Ër zijn dus in deze drie gestichten kinderen van twee soorten, de eene arm en de andere behoorende tot ouders die meer of min welstellend zijn. Het ware belangrijk het totaal cij fer te kennen der bevolking van ieder dezer scholen. Het is in 1898 dat het Bureel van Weldadigheid voor de eerste maal eene som van 8000 fr. vergund heeft, te verdeelen onder de scholen in even redigheid van het getal kinderen die dezelve hij wonen en die recht hebben aan het kosteloos onderwijs. De Gemeenteraad, in zijne zitting van 16 November 11., heeft de be raadslaging van het Weldadigheids Bureel goedgekeurd, beslissende tus schen te komen in de kosten van het schoolgeld van deze soort kinderen, waarvan het getal voor het school jaar 1907-1908 vastgesteld is ge weest op 1400, en uit dien hoofde een crediet van 11,000 fr. in te schrij ven. Ter gelegenheid van deze beraad- slagingheeft M.Sobryaangekondigd dat hij voornemens is den Raad een voorstel te doen dat voor doel heeft al de kinderen die recht hebben aan het kosteloos onderwijs, aan te nemen bij de lijfrentkas, met ten hunnen 10) Tafereelen uit het Rotlerdamsche Volksleven. III. De Keraiis-Zatei'ila^nacht. Daarop drukte hij haar de hand, groette de overigen en verdween onder de menigte. Het rijtuig vervdgde inmiddels zijnen weg en hield eindelijk stil voor een onaan zienlijk huis op de Botersloot de zieke werd er uitgenomen, in het huis gedragen, en op een bed gekgd, dat hem reeds wacht te. Eenige leden van het gez'Nchap waren in allerlei de droevige tijding komen mede- deelen en hadden de noodige toebereidselen gemaakt om den zieke te ontvangen ook had men heen geneesheer opgespoord, die onmiddellijk naar den toestand des lijders onderzocht. Al ras was deze overtuigd, dat de lijder zich op den rand des grafs bevond en wellicht den morgen beleven zoude Toen de aanwezigen zulks vernamen, maakten zich groote schrik en angst van hen mees ter, want daar zij niet met aardsohe goede ren gezegend waren, konden zij zich onmo gelijk met de kosten belasten, die de treuri ge gebeurtenissen r.a zich sleêpen zou. Terwijl men hierover beraadslaagde, be merkte men iemand aan de buisdeur men opende, en Karei bevond zich voor de vrouw, van wie hij de kostbare inlichtingen ontvangen had. s Wij hebben reeds kennis rvet elkarder gemaakt, a'dus sprak hij de vrouw aari, die hem verwonderd aanstaarde, a de mede- voordeele 3 fr. 's jaars te storten met voorbehouden kapitaal ten voordeele der stad. De Burgemeester heeft ver klaard dat hij niet vijandig is aan dat voorstel maar hij heeft opgeworpen dat de stad reeds tusschenkomt in de maatschappijen van onderlingen bij stand voor meer dan 4000 fr. 's jaars en heeft M. Sobry uitgenoodigd de noodige middelen aan te duiden voor dat ontwerp. M. Sobry hadde kunnen antwoor den aan M. Colaert: «Niets is gemak- keiijker. Men moet zelfs die midde- len niet zoeken om in deze nieuwe uitgave te voorzien, zij zijn ver- schaft door het overschot der gewo- ne ontvangsten op de uitgaven van den zelfden aard, overschot dat, volgens de laatste rekening, be- loopt tot 46,100 fr. li c. Zou de schitterende financieele toe stand waarop onze Burgemeester zich in het Volkshuis zoo zeer beroemd heeft, toch maar oogenschijnlijk zijn Hebt gij reeds bemerkt hoe de kle- rikalen slecht kunnen lijden dat een liberaal de minste zinspeling maakt op de zedelijke lessen welke de gods dienst hun verplicht te volgen Is het omdat zij zich in het algemeen slecht kwijten van hunne plichten je gens hunne evennaasten dat zij niet willen dat iemand hun dat verheven woord van Christus herinnert, dat een woord van goedheid, van vergif fenis, van naastenliefde was Zekerlijk, er zijn goede katholie ken, rechtzinnige geloovigen en wij achten ze zooveel als onze beste voorstanders. Maar dat men ons niet spreke van zeker schijnheilig en strijdend volkje Is er onder het oog Gods haatdragender, kwaad- sprekender en boosaardiger volk dan dat gebroedsel Het is lang gele den dat Boileau in le Littrin geschre ven heeft «Is er zooveel gal in de ziel der godvruchtigen Onder die betrekking is de wereld niet veranderd. Ah indien de zoete Jezus op de wereld terugkwam, wat zou hij zeggen van dien dweepzuch- tigen met dommen schedel en had- vochtig hart, die zich zijne beste kinderen noemen deelirigenvan u op de Hoogstraat ontvan gen, hebben mij hier heen gebracht, om te verzoeken den zieke onmiddellijk en zonder getuigen te mogen spreken. Versta ik goed wer.scht gij den zieke te spreken vroeg de meer er. meer ver baasde vrouw. Jaeri liefst "ogenblikkelijk, antwoor- de Karei, dje als op heete kolen stond. De vrouw trad naar binnen en maakte haren vader 't verlangen des vreemden heers bekend, waarop deze te voorschijn trad, eerbiedig de pet afnam en zeide verlangt g'j Hoefnagels te sp. eken ij Ja mijn vriend, antwoordde Karei, evenwel opdat ik mij niet iri den persoon vergisse, zoudt gij mij wel'icht kunnen zeg gen of de zieke dezelfde persoon is, die voor eenige jareri in de Baansfraat als kruidenier, hoewel maar kbiten tijd, gevestigd is ge weest a Dat is hij. mijnheer daar heb ik hem leeren kennen, en n Wees dan zoo goed, t> viel Karei hem in de reden, mij bij hem te geleiden. Zou ik Hoefnagels niet eerst gaan zeg gen, wie hein verlangt te spreken i> vroeg de nieuwsgierige vriend des lijders. Dat zal ik zelf hem wel zeggen. Gelief mij dan te volgen, mijnheer. n Karei trad het voorhuis binnen, waar groote vierkante bakken hem deden zien, dat hij zich in eene aardappel-af-faire bevond vei volgens kwam |iij in eene kamer, diedoor een tiental mannen, vrouwen en kinderen geheel gevuld was, en waar zich ook de on gelukkige bevond, die aan zijne voeten was nedergezonken. Aan diens sponde stond de geneesheer, die zich dadelijk tot Karei wend de, hem van h t hoofd tot de voeten opnam Het Journal d'Ypres die de zege praal gezongen had ter gelegenheid der omverwerping van de liberale meerderheid te Stavelot tijdens de gemeentekiezingen van 20 October 11 zal van toon moeten veranderen. Inderdaad, de bestendige Deputa tie der provincie Luik komt, volgens het onderzoek gedaan door M. Jac ques, bestendige afgevaardigde, de gemeentekiezingen van Stavelot te verbreken voor bedriegelijke stree- ken gebruikt door de klerikalen om de liberale meerderheid omver te werpen. Vrijdag toekomende 6n dezer zal de besturende commissie der Bur gerlijke Godshuizen overgaan tot de openbare aanbesteding voor de leve ring van vleesch, rijst, stovekolenen coke ten dienste harer acht gestich ten, gedurende het jaar 1908. De wet en de ministerieele onder richtingen vereischen dat voor al de waren en voorwerpen benoodigd, een oproep tot mededinging gedaan worde. Waarom daaraan niet vol doen en zich bepalen aan enkel vier artikels van verbruik Veel andere zijn nogtans belangrijk genoeg om in eene openbare aanneming begre pen te worden. Een onpartijdig en rechtvaardig bestuur moet de geldmiddelen van den armen ten spaarzaamste gebrui ken, en niemand bevoordeeligen ten nadeele van een ander. Wanneer wij een oogslag werpen in de rekening van de Hospicen, zien wij, dat, onder de menigvuldige uit gaven, dit Bestuur jaarlijks betaalt, in ronde cyfers genomen Voor drooge groensels i.ooofr. Voor versche groensels 12.000 fr. Voor boter 13.000 fr. Voor vleesch en visch 41.000 fr. Voor eieren melk en kaas 8.300 fr. Voor dranken 15.500 fr. Voor wijnen 2.000 fr. Voor kleedingsvoorwerpen 26.000 fr. Voor slapingsstukken 6.600 fr. Voor wasschen (zeepe sel de soude, enz.) 3.000 fr. Toebehoorten voor de alge- meeoe bakkerij ongeveer 600 fr. idem voor de algemeene apotheek 4.000 fr. Dat maakt te samen 133,000 fr. en vragend aanzag. Op zijn blikken antwoordende, sprak de jongeling: mijnheer, ik wenschtte met den zieke een paar woorden te wisselen, om eene zaak, waarbij zeker persoon het hoog ste belang heeft, tot helderheid te bren gen... De lijder heeft nog slechts weinige uren te leven... n Reden te meer om mijn verzoek onmid dellijk in te willigen ofschoon de man mij geheel vreemd is, veroorloof ik mij da vrij heid te vragen, of men reeds om den pries ter gezonden heeft Dezen hopen wij spoedig hier (ezien, antwoordde de huisvader. Daarop groette de geneesheer met «ene beleefde buiging, zeide dat hij over een uur zou terugkeeren, beval dat men den zieke inmiddels de voorgeschreven geneesmiddelen nauwkeurig zou toedienen, en verwijderde zich. Een oogenbiik later hadden allen de kamer verlaten, om elkander in een naburig vertrek over het zonderlinge van het bezoek des vreemden heers te onderhouden, en Karei bevond zich alleen bij het ziekbed. t> Hoefnagels, sprak Karei, zich tot den lijder richtende, de geneesheer heeft, zoo a's 8'j gehoord hebt, in duidelijke bewoor dingen uw aanstaand uiteinde aangekon digd de priester is misschien reeds op weg om u te komen voorbereiden tot de ontzag gelijke reis naar de eeuwigheid over eeni ge uren zult gij voor den rechterstoel Gods staan in dit plechtige uur kom ik u vra gen, kom ik u smeeken mij eenige inlichtin gen te geven omtrent erne geb°ur tenis, die een en twintig jaar geleden heeft plaats g°had. Indien wij wel onderrichtzijn, deze uitgaven begrijpen voornamelijk 3000 kilos rijst, 168 tot 170,000 kilos aardappels, 6085 kilos boter, 31.700 kilos vleesch, 1100 hectoliters bier, 5 stukken wijn, en andere menagebe hoeften zooals zout, -zeepe, enz. ver ders eene groote hoeveelheid stukken lijnwaad, laken, kleedergoed, wollen en katoenen beddedeksels (sargien en balen), 500 kilog. gist voor de alge meene bakkerij, en broodsuiker voor de algemeene apotheek. Deze aanzienelijke en menigvuldi ge leveringen waarmede men ieder een zou kunnen tevrede stellen, wor den willekeurig gegeven aan eenige katholieke brouwers, winkeliers en neringdoeners, allen autaarbewaar- ders, kosters en flambeeuwdragers, die prijzen mogen stellen gelijk zij het goed vinden. Al wat liberaal is of daarvoor aan zien of verdacht, en degenen die onafhankelijk willen blijven en de priesterpartij niet aankleven, worden door onze politieke hospiceheeren onbarmhartig uitgesloten. Is dit juist en rechtvaardig Daarom is het dat al de waren en voorwerpen hier hooger vermeld zouden moeten, even als voor al de gestichten van den Staat gedaan wordt, in openbare aanbesteding ge geven worden, tot groot voordeel van allen en vermindering der uitga ven. Deze wijze van levering zou aan iedereen, zonder onderscheid van denkwijze, het recht geven te sou- missionneeren. Maar onze klerikale en partijdige uitsluiters willen daarvan niet hoo- ren W aarom Om hunnen invloed en hunne over- heersching te behouden op een groot getal kiezers, in weerwel der wet die zij alzoo overtreden. Al geen oproep willende doen tot mededinging, wordt een groot getal handelaars en nijveraars in hunne belangen benadeeligd. Zooveel te meer daar dezelfde klerikale mannen reeds bevoordee- ligd worden door tusschenkomst van onze zwarte kiesdravers, met al de bestellingen voor de leveringen aan de kloosters te doen. In eene redevoering onlangs in het K. Volkshuis gedaan, heeft Burge meester Colaert uitgeroepen Degene die met ons niet zijn, zijn tegen ons Dit is eene kerkspreuk die hij ont houden heeft van den tijd dat hij op de banken van 't Seminarie zat en die hij nu op de liberalen van Yper d Wie zijt gij en wat bedoelt gij .vroeg de zieke met zwakke stem. Wie ik ben, wat, ik bedoel Welnu, ik zal u mijn naam noemen, dan zult gij u oogenbükkelijk de rampzalige gebeurtenis herinneren, die er aan verbonden is ik heet Karei Van den Oden. 8 Zijt gij den zoon van den krankzinni gen Van den Oden ij Juist, 1 antwoordde Karei haastig, ge lukkig door de zekerheid, dat hij den rechten Hoefnagels voor zich had. God, 0 God zuchlte de zieke en verborg zijn gelaat in beide handen. Hoefnagels, n vervolgde Karei, eene treurige ontdekking heeft mij tot de over tuiging gebracht, dat mijn vaderde goed heid van den heer Van Steenen beloonde door hem zijn kind te ontstelen, maar een tweede ontdekking heeft mij geleerd, dat hij een medeplichtige had, en gij dien waart, s Waarom komt gij mij op mijn sterfbed folteren Niet ik folter u, Hoefnagels, maar de verschrikkelijke misdaad, die gij hielpt bedrijven. Nu evenwel kunt gij, door mij de verlangde inlichtingen te geven, aan u ziele- leed een einde maken weigert gij, dan wacht u eeuw ge knaging, eeuwige smart. Ik heb reeds zooveel geleden mijn Teven is eene aaneenschakeling van lijden geweest; zwijg toch over hetgeen geschied is herstelling is niet meer mogelijk... Daar gij de bitterheid des iijdens kent, moest gij het eeuwige te meer vreezen dat het kwaad niec meer te herstellen is, kunt gij niet met zekerheid beweren, daar gij zelf steeds aan den dood des kinds getwij feld hebt... i) En nu las Karei hem het be- - «-i

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2