Stadsnieuws. De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 12n December 1907. 5 centiemen. Vierde jaar. IVr 5. Verschijnende des tïonderdafjs. Alzijdig volksonderwijs. CONCERT-VOORDRACHT: NA DE VOORDRACHT, kostelooze Tombola Kale excusie. Een schreeuwend en hatelijk misbruik Ouderdomspensioenen. Het schoon werk van Rosetle. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voor stad Een jaar, Fi3-5Ö. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Liixfnudeslraatnr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel, lteklarnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Zondag' 15 December 19ÖÏ, ten 3 ure. ZAAL DER BEURS, Cartonstraat. Voorwerp ONZE WONING door R. CORDENIER. vooi- de werklieden. De klerikalen komen nu voor den dag met de kale excusie dat 's lands financiën in de war zouden gebracht worden indien de regeering ten volle moest afzien van de door vergun ningsrecht opgebrachte gelden, Bah En al de mtllioenen bonts, waarop de klerikale pastoors-ert ktes- draversgazetjes gedurig stoefen en poseeren op den builen 'l Is dus wel al bedriegt-den-boer gelijk wij het reeds zoo dikwijls deden uitschijnen. Van wege de klerikale gazetten kunnen wij dal nog verstaan. Maar dat de regeering haren toevlucht nam tot hetzelfde bedrieglijke kwakzalvers gebluf, ten ein.lede herbergiers in doeken te steken, daL gaal waarlijk over zijn hout I De klerikale ministers, het vergun ningsrecht voorstellend, gaven hun eerewoord dat hel hun hoegenaamd met om geld te doen was, dat ze de opbrengst, van deze belasting niét noodig hadden om te besturen. Geen ander doel hadden zij zoo verzeker den o. a. de katholieke volksvertegen woordigers van Gent, met Desmet de Naeyer aan 'l hoofd dan de genever- plaag te bestrijden Welnu, thans moeten zij bekennen, met den bis- schoppelijken Uien Public aan 't hoofd, dat t vergunningsrecht geer. zier geholpen heeft tot de verminde ring van de geneverplaag. 't ls bijgevolg zonder eenige reden dat de klerikalen aan 45 duizend her bergiers alle jaren zoo wat vijf mil- lioen frank extra belastingen aftap pen. Akte nemend van de verklaring der regeering, bevestigd door den bis- schoppelijken Uien Public heb ben de 45 duizend met vergun- nirgspalent belaste herbergiers! recht de afschaffing van dezen nuüeloozen taks te eischen. Wal de honderd vier en ze-stig dui zend herbergiers betreft wien men de ondoelmatige en onrechtvaardige be lasting thans ook op den hals wil schuiven, als een man moeten zij op staan om te protesteeren legen de langevingerziokte van de zaakwaarne mers der politieke geestelijkheid Dat de regeering wat minder mil- lioenen verbrasse ten vootdeele van schatrijke kerk- en kloostennslelhn- gen dan kan het vergunningsrecht totaal afgeschaft worden zonder de regeeringstoelagen aan de gemeenten te moeten inkrimpen. De roep van al de kiezers tot de klerikale vertegenwoordigers moet in Met aanstaande algemeen zijn Ge noeg millioenenverfirassingen I Blijft uil onze zakken Niets is hatelijker en verdient nmer gelaakt te worden dan het uitbuiten, met een politiek doel, van het gods dienstig geloof. Een arme sukkelaar, 'neu mensch met de vlammen der hel bedreigen omdat hij voor een liberaal gestemd heeft, zulks is een schandelijke aan slag, ja eene heiligschendende daad. Zonder twijfel zijn er vele lieden die ongevoelig blijven voor soortelijke argumenten, maar ook, boe talrijk zijn zij niet, in ons Vlaanderen, die zich door zulke bedreigingen laten beïn vloeden en schrik aanjagen. Die hatelijke ongerijmdheden zijn eene ware schande voor onze verlichte twintigste eeuw Hoe is het mogelijk, in een beschaafd land als het onze, het barbaarsche gedacht te onderhouden dat de eeuwige verdoemenis de straf is eener stemming wel ke nietstrookt met den wil der Kerk Altijd moeten branden omdat men zijne stem geschonken heeft aan de heeren liberale kandidaten, zulks 'is eene veroordeeling die een rechtvaar dige en goede God niet kan uitspreken en daarom zegden wij hooger dat het verspreiden van zulke leerstelsels eene heiligschende daad is. Wij zijn overtuigd dat er katholie ken ztjn die onze meening hieromtrent deelen en wij beweren zelfs dat de be dreigingen, gelijk de hierboven aange haalde, onder de bepalingen van bet strafwetboek zouden moeten vallen. Daardoor zou volstrekt geen inbreuk gemaakt worden op de vrijheid van godsdienst. De wet, overigens, straft alle soortgelijk misbruik dat op een ander gebied dan op het godsdienstige zou begaau worden. De priester, men vergete het. niet, wordt door den Staat bezoldigd, plaat.-1 zich, vrijwillig, onder 't toezicht van den z ilven. Veronderstellen wij dat een magis traat, een politiebeamte, of zelfs een eenvoudige veldwachter, met een proces-verbaal den kiezer bedreigt wiens stem bij wil ontfutselen 't is waarschijnlijk dat het gerecht zich de zaak zal aantrekken in de veronder stelling dat er ook nog elders dan te Berlijn rechters zijn en dat hij die misbruik gemaakt heeft van zijH ge zag, zich er van zal beroofd zien en te vens ook van zijn traktement. 't Zou niet onrechtvaardig zijn het begrootingsmanna te ontnemen aan eiken bedienaar van eeredienst die zou vergeten dat de Kerk in ons land vol strekt niets met den Staat te maken heeft Wil men den godsdienst met de kieszaken mengen, dan moet men eerst beginnen met niet meer uit de openba re schatkist te putten. Eene zeeramp Krageroe. Do Zweedsche boot Ballona, komende van Frankrijk, is Zaterdag op de hoogte van Jomfum- lund gezonken Van de 14 koppen der bemanning is er maar een gered. De mijnramp van Amerika. Faltmont. Tot Maandag morgen wer den 85 lij keu opgehaald Men geeft de hoop op nog iemand van de 400 mijn werkers die zich iu de mijn bevinden levend op te halen. Er worden dood kisten bereid. De crisis in de diamantnijverheid Amsterdam Da crisis wordt in de diamautcfij verheid nog grooter teuge volge van den algemeenen fiuancieelen toestand. Meer dan 400 diamantbewer kers zijn zonder arbeid. Door zijn zoon vergiftigd. Luneville Een ïnwoMer van Bac carat is door zijn zoon vergiftigd ge worden. Het parket deed overgaan tot de lijkschouwing. De muiters van Wladivostoch. Wladivostock. - Van de tweede groep militairen die deelnamen aan den laatsten opstand van 't leger in de Ci tadel en op de oorlogschepen, werden er 21 ter dood veroordeeld, 24 tot dwangarbeid en 6 tot de opsluiting. Zelfmoord in het gevang. Stuttgart. Baron van Schertels- Bustenbraet, kasteel heer van Trendent- hal en onlangs aangehouden voor ze delooss feiten, zelfmoordde zinh in 't gevang. Hij stak zich met een dolk in. het hart. Hevige brand te Birmingham. Birmingham. Een schrikkelijke brand vernielde de werkhuizen der groote fabriek Georges, waar men toe stellen voor scheikunde en electriciteit vervaardigt. Er is een half millioen schade. Geen presidentschap meer. Washington. M. Roosevelt ver klaarde aan een bankier uit Pensylva- nië, welke hem bezocht in het Witte Huis, dat hij geen kandidatuurschap tot het voorzitterschap meer zal aan vaarden. De winter in Frankrijk. Parijs. Een geweldige storm woedde over Gex en omstreken. Het Ju'ragebergte is bedekt met sneeuw. Het sneeuwde eveneens op de Ceven- nen Rond Sl Etienue liggen al de ber gen vol sneeuw. Overeenkomstig artikel g der wet van io Mei 1900, verleent het Staats bestuur een jaarlijksch pensioen van 65 fr. aan eiken werkman of oud werkman die Belg is, eene verblijf plaats in België heeft, den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt op 1 Januari, en in nood verkeert. Om deze toelage te kunnen genie ten moet hij of zij - de vrouwen zijn ook daar in begrepen tot staving van hunne aanvraag, bewijzen dat, zij gedurende een tijdperk van 3 jaar, in de algemeene lijfrentekas, stortin gen hebben gedaan tot een bedrag van ten minste 3 fr. 's jaars, in 't geheele met de premien 18 fr. uitma kende. Dus de werklieden, zoo wel man nen als vrouwen, geboren in 1842, die aan deze voorwaarden hebben voldaan, moeten voor het einde dezer loopende maand December, hunne aanvraag ten stadhuize gaan doen, om in 1908 hun pensioen te kunnen bekomen. Wij herinneren de personen, gebo ren in 1844, dat zij hunne eerste stor ting van 3 fr. moeten doen zonder uitstel, hunne tweede storting in 1908, en hunne derde storting in 1909. Verwaarloozen zij zulks, dan ver liezen zij hun recht op het pensioen van 65 fr. 's jaars. Met deze gelegenheid raden wij elkeen aan, willen zij op 55, 60, of 65 jaringen leeftijd, volgens keus, een levenspensioen genieten, en die zich noch niet hebben laten aansluiten bij eene maatschappij van onderlingen bijstand, het, zonder uitstel, te doen, alsook al hunne kinderen in te schrij ven. De voordeelen hieraan gehecht zijn zeer aanzienlijk. Een voorbeeld De verzekerde die zich eene geringe geldstorting ge troost van 3 fr. 's jaars, door tus- schenkomst van eene maatschappij ontvangt de volgende premien van de maatschappij 2 fr., van den staat 3 fr.jvan de Provincie 1.50, en van de stad 50", dat maakt te samen 10 fr. Ieder lid der maatschappij is in be zit van een boek op welk de geld stortingen en de premien ingeschre ven staan. Stort men meer dan 3 fr. dan wor den natuurlijk de premien en ook de pensioenen in evenredigheid grooter. Wij kennen hier ter stede personen die in hunne jonge jaren regelmatige kleine geldstortingen gedaan hebben in de lijfrentkas onder de waarborg van den Staat en tegenwoordig een pensioen ontvangen van 360 fr. 's jasrs. Er bestaan in Yper 15 pensioengil den. Iedereen kan dus kiezen degene die hem voordeeligst schijnt en die hem de meeste verzekering van eene goede bestiering aanbiedt. Ongelukkig zijn er nog te veel on voorzienige lieden die de weldaad van deze schoone instelling misach ten, en niet de minste kleinigheid willen uitsparen om later een pen sioen te bekomen. Zij hebben onge lijk. Wanneer deze den ouderdom van 60 of 65 jaar zullen bereikt heb ben, dan zullen zij hunne onwijsbe radenheid bitterlijk beklagen. In antwoord op ons artikel Non geworden valt het Journal, door de pen van Rosette, dat snuift zich op, op eene uitzinnige wijze eenen kan didaat aan, die in de laatste kiezin gen ontzet is geweest Ziehier de bijnamen gebruikt door de liefdadige en zachtmoedige vrouw in gevaar brengend, volslagen leu- genaar, twistgierige briefwisselaar, onbezonnen, onrechtvaardig, ge- meene correspondent, in vuilnissen roeren, onnauwkeurigheid, golven- de personnaadje, onbehoorlijk. Beklagen wij de arme Rosette, onbewuste speelbal onzer meesters, die misbruik maken van hare eenvou digheid en van hare dweepzucht om het werk te doen doen dat hen zeiven afkeer inboezemt. IH.UH

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1