Tib off ebt pab le Vice President Cercle Het Gestolen Kind, Allerlei Nieuws. I\a Slavelot, Diest. Betrapt op heeler daad vanrechtzinnigheid Onze gemeente Secretarissen. Sermoen van liefdadigheid. Société Royale des Francs Arbalétriers. Mengelwerk. 1 Vlaamsche Ster. DEDOODE ROODKAPJE, Harmonie Communale Medelyden voor Rosette, maar schande aan die schoone heeren met handschoenen aan, die haar van verre ophitsen, terwijl zij met haar zooveel spotten als wij. Bieden wij onze rouwklachten aan onzen medeburger, die door Rosette aangevallen wordt voor een artikel dat van hem niet komt. Het Journal d' Ypres, dat op alle da ken geschreeuwd had dat de liberale meerderheid omvergeworpen was te Diest, in de kiezingen van October 11. zal mogen van toon veranderen. De bestendige Deputatie van Bra bant komt de gemeentekiezingen te verbreken van Diest voor bedriege- lijke streeken gebruikt door de vrien den van het Journal. Nog eenen kaakslag voor onzen godvruchtigen confrater. Wanneer wij er honderd zullen tellen, zullen wij een kruis maken. In 1906, in een officiéél feest, ver klaarde onze Burgemeester met den plechtigen en overtuigden schijn welken men kent, dat in den loop van het jaar 1907, de inrichtingswerken der Schietbaan zouden zoo niet vol trokken, ten minste begonnen zijn. Het was zonder omwegen bevestigen dat studiën, plans, onderzoeken, tus- schenkomst der Regeering, alles in één woord in gang was. Welnu, wij bereiken 1908 en niets, volstrekt niets, is gedaan De minis ter van Binnenlandsche zaken kent zelfs de goede inzichten niet van onzen Burgemeester, waaraan geen een Yperling gelooft. Wij putten er het bewijs van uit de redevoering welke de heer Mi nister de Trooz komt uit te spreken op de plechtige prijsdeeling der schieting In de laatste jaren zijn aanzienlijke hulpgelden 'verleend geweest aan de ge- meenten Luik, Brugge, Leuven, Hoei, Dinant, Jumelle, Om hun de verbetering der schietbanen te vergemakkelijken. Nieuwe instellingen zijn gesticht ge- weest te Aalst, te Morlanwelz te Chimay, en te Spa. Te Oostende, te S' Niklaas en te Wetteren zal het weldra hetzelfde zijn eindelijk zijn studiën ondernomen voor het stichten van Schietbanen te Namen, te Anderlecht en te Kortrijk. Yper heeftzelfs de eerniet vermeld te worden en om reden. Wij besluiten met den Majoor van den Corput, voorzitter van den Bond der schietings-maatschappijen van Belgie, in eene redevoering in ant woord aan den Minister Wij zien overal de schuttersmaatschap- pijen zich vermenigvuldigen en in haren schoot altijd talrijker aanhangers ont- staan. Het schijnt dat de Belg onder de ingeving van vaderlandsliefde zijnen wil persoonlijk, handig te zijn den lange vrede en den bloei te verdedigen die hij geniet. De Regeering zet hedén overal de in- richting van gemeente schietbanen aan. Wij betreuren ongelukkiglijk dat de ge- meente overheden niet altijd aandachtig luisteren naar de vaderlandslievende aan- moedigingen die zij ontvangen. Zooals menziet, de rechtzinnigheid van Mijnheer Colaert is op de hoogte zijner vaderlandsliefde. In antwoord op een verslag van de Commissie der Verzoekschriften op een rekwest van den algemeenen bond der gemeente Secretarissen, betrekkelijk de jaarwedde en het pensioen dezer ambtenaren, heeft de heer Minister geantwoord door de volgende depêche Mijnheer de Voorzitter, In antwoord op den brief van 9 Augusti loopende, Reg. D., Nr 64, bij welken gij mij wel hebt willen eene vraag overhan- digen van den algemeenen Bond der gemeente Secretarissen van België, ver- gezeld van een verslag der Commissie van de Verzeekschriften van den Senaat, heb ik de eer u te laten weten, voor wat de verhooging der pensioenen betreft, dat ik denk, mij vereenigende met de besluitse- len van de Commissie der Verzoekschrif- ten, dat de eischen der gemeente Secreta- rissen gematigd zijn en dat, daarin t'akkoord met de bijzondere Commissie, de pensioenen zouden mogen vereffend worden tegen 1/55e op voorwaarde van aftrekking der jaarweddsn met 1 te verhoogen. Het is in dien zin dat er geantwoord is geweest aan M. Mabille, verslaggever der midden-afdeeling, gelast met het onder- zoek ran het wetsontwerp Maenhaut, betrekkelijk het pensioen der gemeente Secretarissen. Wat de verhooging van jaarwedden aangaat, de Kamer van Volksvertegen- woordigers, ingenomen zijnde van een wetsontwerp betrekkelijk deze zaak, ver- schuldigd aan het parlementair initiatief, ik zal zorg hebben, Mijnheer de Voorzit- ter, u kennis te geven van de inlichtin- gen die ik aan deze vergadering zou moe- ten do»n Wat de kwestie der bepaling aangaat der kostuum of van het onderscheidings- teeken der gemeente Secretarissen, zij zal het voorwerp uitmakan van een oplettend onderzoek. Aanvaard, enz. (G.) J. de Trooz. Men weet dat de verslaggever der Commissie der verzoekschriften, M. Emiel Delannoy was, provinciale Senator van Brabant, een der hoofd mannen der liberale linkerzijde van den Senaat. De gemeente Secretarissen zullen hem dank weten voor de bekwaam heid waarmede hij hunne zaak ver dedigd heeft, die aan geen betere handen kon toevertrouwd zijn. Het is altijd met genoegen dat wij rekening geven van de parlementaire werkzaamheden van onzen politie leen vriend M. Delannoy, die, of schoon gekozen door den provincia len Raad van Brabant, door de tal rijke banden die hij heeft in ons arrondissement waarvan hij afkom stig' is en aan hetwelke hij gehecht blijft, mag aanzien worden als zijnde onze Senator. Uren der treinen. Men had ons veranderingen aan gekondigd in het uurwijzer der trei nen voor den in Januari aanstaande. Indien men zeker gerucht moet gelooven, niets zou voor de mei maand gedaan worden. Wij hebben moeite chet te geloo ven, ofschoon de bestuurlijke traag heid sedert lang bekend is. Veel volk Zondag in December laatst in de kerk van S' Maarten, om den grooten parijschen predikant pater Olivier te hooren. Het was eene kans. Helaas de talentvolle predikant, die de geloovigen voorge- preekt heeft, was zeker maar de gelijknamige..van den grooten franschen predikant. De list was goed verzonnen 't is gelijk, het is nog al aardig te zien dat men zeurt tot zelfs in de kerk. Wat de gewoonte toch doet Lundi 9 Décembre 1907 lr prix lr oiseau, De Baeck Joseph. 2e prix 2e oiseau, Van Nieuweuhuize. 3" prix 1'' bas total, Legroe L. 4e prix lr haut total. Brunfaut A. 5" prix 2e bas total, Podevyn A. 6e prix 2e haut total, Fraipont M. Tafereelen uit het Rolterdamsche Volksleven. III. De Kermis-Zaterdttgwacht. Toen hij eenmaal tot den kinderroof ba- sloten had, beraamde hij maatregelen om dien te volbrengen hij begreep echter spoelig, dat zulks hem niet gelukken zou zonder mijne medewerking en die vau de kindermeid. Om die te verkrijgen bood hij ons, ieder afzonderlijk, eene som geld aan toevallig hadden wij beiden daaraan te her stellen, die iederen dag aan het licht kon den komen, de kindermeid, wijl zij zich in 't huwelijk wilde begeven met een schrijn werker, die eene kleine som geld behoefde om zich te vestigen. Wij lieten ons door den sluwen Van den Oden, die op onzen nood speculeerde, verléiden, en voor 400 f'twik, die wij gel ij kelij ks zouden rerdee- len, verkochten wij hem 't kind van onzen heer. Op zekeren nacht, nadat mevrouw zich ter rust had begeven, sloop Antje in de kamer, nam het kind uit de wieg en hield het bij zich, tot ik zacht op de deur harer kamer tikte. Toen stond zij op, volg de mij met het kind en reikte het aan uw vader, d e er zich mede verwijderde, o' er vervolgens spoedden wij ons naar onze kamer en verantwoordden ons des morgens, zooals wij reeds te voren afgesproken had den. Uw vader betaalde ons de bepaalde som en sprak daarna niet meer over het gebeur de, of ik moest hem opzettelijk naar het kind vragen. Daardoor vernam ik, dat het aan eene plotselinge ziekte overleden was, en hij het, om iedere ontdekking te vermij den, b graven had op het stukje grond, dat hij achter zijne woning had. Ik wilde zulks evenwel niet geieoveu, wijl ik ir. zijn ver haal slechts eene poging zag om van mij af te komen, daar ik hem onophoudelijk om geld vroeg onder bedreiging de misdaad aan den dag te brengen. Ik nam als stellig aan, dat hij het kind in of buiten de stad besteed had, tot gij overleden zoudt zijn, om het dan tot zich te nemen daar uwe dood niet volgde, moest hij naar mijne meening het kind laten waar 't was. Verder geloof ik dat de vrouw, die hij na het vertrek uwer moeder naar het gast huis tot zich nam, de hand in de verdwij ning des kinds heeft gehad een onderzoek naar die vrouw, in de buurt waar zij woon de, leerde mij dat zij zich tot alles leende, als er slechts geld mede te verdienen w-as. j> Hoe heette die vrouw,en waar woonde zij Men noemde haar vrouw Lammers zij woonde in de Raamstraat en was toen on geveer 60 jaar oud~; zij zal thans haar geheim zeker reeds lang geleden met zich in het graf genomen hebben. Nadat zij uw vader verlaten had, heb ik mij niet meer om haar bekommerd. ij Antje bereikte haar doel niet met het bloedgeld haar minnaar verliet haar, en zij zocht een anderen dienst, om niet altijd de treurige slachtoffers harer misdaad onder de oogen te hebben. Maar ook mij bracht het geld geen zegeu aan ik beproefde verschifende zaken, maar alles liep mij tegen ik was nauwe lijks het een of ander begonnen of moest er weder spoedig mede eindigen. Ik huwde mijne vrouw stierf, na mij twee kinderen te hebben geschenken o God '.deze zijn thans te Amsterdam en zullen niet tegen woordig zijn, als hun vader deo laatsten snik geeft. God, o God wat straft Gij mij vreeselijk De zieke zweeg een wijl, weende bitter en vervolgde daarop Onophoudelijk, als ik geldgebrek had, begaf ik mij tot uwen va derenperstehem nietonbelangrijkegeldsom- raen af ik zag zijn toenemend verval maar was onverbiddellijk en liet mijne mede plichtigheid aan zijne misdaad duur betalen. Daar ik wist, dat hij eene ontdekking vrees de en vermoedde, dat hij Van Steenen te zeer haatte, om hem zijn kind terug te ge ven, had ik altijd het middel in dehand hem te dwingen. Ik was getuige van zijne vol- komene armoede maar bekommerde er mij niet om en bleef als een bloedzuiger aan hem gehecht, zoolang hij nog iets af te geven had dronkenschap hielp mij hem berooven. Toen zijn laatste penning verteerd was, liet ik hem met rust zoodra hij opnieuw in de herberg verscheen, klampte ik mij weder aan hem vast en herinnerde hem, dat ik niet geloofde, dat het kind gestorven en be graven was. Op zekeren avond begaf ik mij, wat ik nooit deed, in de herberg waar hij in betere dagen gewoon was zijne avonden door te brengen ik trof er hem aan, eisch- te nogmaals geld van hem, lette niet op zijne verklaring dat hij niets bezat, verliet met hem de kroeg en dreigde hem mij on middellijk naar het bureau van politie te be geven. Slechts zelden en ook niet dien avond was ik voornemens van mijne bedrei ging gevolg te geven enkele keeren was ik zoo diep gezonken, dat ik het brood der ge vangenen verlangde om niet van honger te - - Wij vernemen dat de 4e vertooning van het Festival uitgeschreven door de tooneel maatschappij VlaamseAe Sterzal plaats hebben Zondag 22 December 1907 Zij zal gegeven worden door de Tooneelmaatschappij ONDER ONS van Gent, met de medewerking van MejIrène Lemoine, en bestaan uit drama in drie bedrijven, en blijspel in één bedrijf. Dus dat men zich nog eens aan eenen vermakelijken en aangenamen avond mag verwachten. CONCERT, DLYIANOHE 15 DÉCEMBRE 1907, a 5 1/2 h. du soir. aux Halles, Salie I'auwels. entree sous le Nieuwerk.) PROGRAMME: 1. Lespetits Beigesmarchn militaire. Edm. JamiDé. 2. Obéronouverture, de Ch. M. de Weber. 3. Rigodon de Dardanus, musique de Rameau (1739) 4 Les deux Pigeonsn° 1, 2, 3, 4. Ballet d'André Messager. 5. Fantaisie de i'opéra Riqolettode Yerdi. 6. Ségovidne, danee espagnole. Lacome. Brand in een kasteel. Woensdag avond, 4 December rond 8 ure, ont stond er brand in het kasteel van den heer de Thibault de Boesinghe, burge meester en provinciaal-raadslid. De heer en Mad. de Thibault waren afwe zig. De zoon en de dochter namen het avondmaal in de eetzaal, toen een be diende bemerkte dat er brand uitge broken was in het bureel. Hij gaf' het noodsein en het personeel van het kasteel richtte de eerste reddingswer ken in. Weldra waren de pompiers ter plaats en, dank aan de vereenigde werking, kon men bet vuur beperken in de plaats waar het ontstaan was. Het bureel is bijnagansch de prooi der vlammen geworden met al de schoone meubelen de schade bedraagt ver scheidene duizenden frank. Men denkt sterven. Uw vader ontvluchtte mij ab een razende en was in een oogenblik uit mijn gezicht verdwenen den volgenden morgen vernam ik, dat hij krankzinnig was. t> Weet gij niet, vroeg hij, nadat de zieke zich eenigszins van zijne vermoeienis hersteld had, wat er van Antje Moorsel, de kindermeid, is geworden. Ik heb, nadat zij Van Steenen verliet, haar nimmermeer ontmoet of iets van haar vernomen wellicht heeft zij even als ik een ongelukkig leven gehad, want onze mis daad was gruwelijk in Gods oogen uw vader en ik zijn beiden vreeselijk gestraft zou God haar sparen Op dit oogenblik hoorde men een zacht kloppen op de deur. Karei opende en zag een hem bekenden priester voor zich staan hij groette hem beleefd en leidde hem naar het bed van den zieke, wien hij zeide Hoefnagels, thans is mijne taak ten einde, en begint, die des priesters ik laat u met hem alleen alvorens mij te verwijderen, dank ik... Zwijg van dank, Karei, het voegt mij u vergiffenis te vragen voor 't leed dat ik uw vader en daardoor u aandeed vergeef het mij wellicht treed ik dan met een gerost gemoed de eeuwigheid in. B Moge God u vergeven gelijk in het u doe, Hoefnagels, en vaarwel. n Aom mij nog eens bezoeken, voor ik sterf. Ik beloof het u. Nu groette ook Karei den priester en ver wijderde zich haastig in weinig tijds had hij het huis van Schuurman bereikt en vond het geheele gezin, dat zich niet ter rust had willen begeven, voor hij teruggekeerd was in de huiskamer.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2