Hoogesehool Uitbreiding Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I9n December 1907. 5 centiemen. Vierde jaar. !\r 6. ZONDAG 29 DECEMBER 1901, LaJournée d un Bourbon. De nieuwe schoolwel. De twee partijen. De wel dee eerloosheden. Een edel werk. Öfficiëele scholen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten: Ren jaar, Fr. 3-0O. Voor STAD Ren jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariaie én Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. om 15 ure, Voordracht van M. LRCLÈRR, Professor aan do Faculteit van Wijsbegeerte. Onderwerp Wat ze aan 't schotelen zijn. M. Desmet de Naeyer, het oud-kabi- netshoofd, had tusschen andere kwali teiten en gebreken, deze goede hoeda nigheid dat hij minder dweepzuchtig gestemd was dan de kornuiten zijner partij en hij, ondanks het herhaald aandringen van de kliek Woeste, steeds weigerde de schoolwet van 1895 aan herziening te onderwerpen in den zin van de Roomsche belangen. "Wat M. Desmet niet toestond, heeft sieur Detrooz moeten beloven aan de klerikale fijnproeverszijner partij wan neer hij aan 't schipperen ging om zijn vermaard kabinet samen te stellen en naar hij plechtstatig in de Kamer ver klaarde de eendracht en de vrede in de partij te kalfateren en te bezegelen. Wat minder geweten is, nochtans, is dat die voorzoemng van de vijandige broeders en metgezellen is gebeurd op onzen rug en wij eerlang de gebroken potten dezer boerenkermis zullen mo gen betalen. Hoe geheimzinnig het ook geschied de, toch is het uitgekomen dat in de bureelen van 't ministerie de heeren ambtenaars aan werk zijn om een ont werp vau herziening der schoolwet van-- 1895 op te stellen, ontwerp dat veler oogen zal doen opengaan. Inderdaad, en zonder dat het alweer de kraaien uitbrachten, weten wij dat de herziening, in hoofdzaak, hierop zal neerkomen dat de gemeentebesturen zullen verplicht zijn de vrij een de Klooster- scholen met de gelden der gemeentekas in leven te honden Inderdaad sinds lang hoort men in klerikale krochten den kreet opgaan de katholieke koe is totaal leeggemol- ken Wij zijn 't moede geworden onze scholen met ons geld recht te houden Laat ons in de stadskas grijpen Ru nu trachten ze die leus in daden om te zetten. Ook nog zal een eindje amendement worden gestemd om de onzijdigheid der openbare school feitelijk onmoge lijk te maken met de zoogezegde vrij heid van den familievader derwijze te knevelen en te breidelen dat de man het opgeven zal zijn rechten te eischen. Of nu die herziening zoo gladjes van de hand zal gaan in de Kamer als ver wacht wordt te Mechelen en of die be handeling van een leren dakje zal loopen zonder protest of tegenspraak, dat durven we niet verzekeren. Integendeel, 't lijkt ons toe dat er ditmaal alweer zou kunnen storm ge luid worden op den klorikalen toren en dat in de verkiezingen van Mei't volk zal geroepen worden om den snoodsten partij aanslag te beoordeelen waaraan de klerikale geestelijkheid zich sedert 1830, hiei zal plichtig hebben gemaakt. Het langdurig clericaal bestuur bracht ons het volgende meè üonderde miilioenen voor nulle- looze forten rond Antwerpen Verdubbeling der Staatsschuld Verzwaring der krijgslasten Vermeerdering der belastingen Afschaffing der gemeentescholen Verdubbeling der ge vangen huizen Vermeerdering der Verhooging der den Belasting op de eetwaren Het schandelijk vergunningsrecht 100 million's jaars op den ver En... 't pensioen van 9 eenten daags. De Diberalen eisclxen Een ouderdomspensioen, beter dan de 9 centen per dag van de clericalen, voor de bejaarde werklieden. Gelijkheid voor de stembus Alge meen kiesrecht en één man ééne stem, met de gins' gendarmerie pastoorsjaai wed- ge ne- evenredige vertegenwoordi- Gelijkheid in de loting elk sol daat voor zijn lot, de rijke nevens den volksjongen Een beter volksonderwijs, waarbij met eenen de vrijheid van den huis vader gewaarbargd wordt in 't kiezen der school De vrijheid van godsdienst, gelijk zij door de Grondwet gewaarborgd is. Dat willen de liberalen I De Liberale Vereeniging van Brug ge heeft eeue berekening gemaakt over de uitslagen der laatste gemeen- tekiczingen die eens te meer bewijst hoe slecht het huidig stelsel werkt. In West-Vlaanderen geven de 12 voornaamste gemeenten B'-ugge, Oostende, Kortrijk, Veurne, Meenen, Rousselare, Yper, Thourout, Nieu- port, Popennghe, Dixmude, Wer- vick, den volgenden uitslag: Klerikale stemmen 30,926 Oppoutiestcmmen 25,892 West-Vlaanderen is dus in den grond niet zoo klerikaal als men wel meent. Maar de uitslag als ZETEL VEKDEE- LIMG is schandelijk verkeerd. De katholieken krijgen 77 zetels in de gemeenteraden en de antiklerikale partijen krijgen maar 11 zetels. Een verschil van 5 DUIZEND stem men geeft aan de klerikalen 66 zetels meer Zou de gemeentewet slecht zijn Zou het tijd worden dergelijke schelmerij te hoen ophouden Wij zijn voor de evenredige verte genwoordiging, maar niet in den zin zooals de klerikalen dit begrijpen. Wij willen gelijk stemrecht en juiste evenredigheid I Te midden van het druk, politiek le ven, dat in de laatste tijden algemeen de bevolking in besiag neemt, zou het oogenblik zijn indien we ook niet de aandacht vestigden op het vrijzinnig $erk, dat minder luidruchtig, maar soms meer doeitreftend door liberale vrienden in het Vlaamsche laDd wordt verricht. -We bedoelen de grootsche taak, die het Willems-fonds met won derbare toewijding volbrengt, ter be hartiging van alles wat kan bijdragen tot de verstandelijke vorming van het Vlaamsche Yolk. Heel bescheiden begonnen in 1851 te Gent met 38 inschrijvers, heeft het Willems fonds het thans gebracht tot 41 afdeeiingen, verspreid over geheel het vlaamsche land, alhoewel politieke omstandigheden soms een ongunstigen invloed op de uitbreiding van het Wil- lems-fonds hebben uitgeoefend. Het is geworden als de krachtmeter niet alleen van den Vlaamschen geeste lijken ontwikkelingsgang, maar ook van den toestand van het liberalisme in Vlaamsch-België. De melding in het verslag op de jongst algemeene vergadering in No vember 11., dat het ledeutal met 149 is vermeerderd, dat kwijnende afdeeiin gen tot nieuw leven gedijen, dat in het verre vergeten hoekje van Limburg, te S' Truiden, en in het verstokt clerica- le West-Vlaanderen, te Veurne, insgo lijkts afdeeiingen van het Willems-fonds zijn ontstaan, is een onbetwistbaar en verheugend blijk, dat het overal be gint te lichten voor de vrijzinnige beginselen in ons land. Werpen we eventjes een blik op de talrijke pogingen gedaan door het Willems-fonds bij hetStaatsbestuur om de grieven der Vlamingen uit den weg te helpen ruimen, stippen we aan dat sedert de halve eeuw dat het Willems fonds bestaat meer dan 200 afzonder lijke werken in 't licht werden gezon den, die een waarde van 30,000 fran ken overtreffen, wijzen we op de dui zenden en duizenden boeken, die het jaar door aan leesgierige landgeuooten ter lezing worden gegeven, haleD wede werkzaamheid van het Gomiteit ter be vordering van den NederlandscheD zang aan, dat reeds, 24 reeksen oude en nieuwe vlaamsche liederen op duizend tallen exemplaren verspreidde, dan kunnen we ons een denkbeeld geven van den reusachtigen arbeid, zoo moe dig door het Willemsfonds aangevat en doorgedreven. Het nader onderzoek van hetgeen in deze richting gedut oude meer dan een halve eeuw werd verwezenlijkt, is de verheerlijking van het Vlaamschge- zind streven eu volhardend pogen van een pleiade voorbeeldige mannen als wijlen Rens, Heremans, Gondry en Vuylsteke, terwijl de huidige leiding toevertrouwd aan een Miunaert en een Vercoullie, den hechtsten waarborg oplevert dat de volksveredelernie be ginselen door de baanbrekers gehul digd, trouw worden gevolgd. Doch ook steeds naar hooger en rui mer doeleinden wordt gestreefd. Het Willems fonds gaat met den tijd voor uit. Niet ab.een behoudt het de gewone werkzaamheden als voordrachten, kunstfeesten, uitleening >-an boeken, maar de boekerijen nemen in hoeveel heiden hoedanigheid toe. Dank zij den milden steun van edelhartige men- sclieu, worden rondreizende bibliothe ken ingericht otn tot in de kleinste dor pen binnen te dringen en daar het ziel verheffend en geeststerkend genot van het lezen aan te moedigen en te bevre digen en daardoor er bet licht van we tenschap en vrije gedachten te doen stralen. Het voorbeeld te Gent gegeven op initiatief van den bekenden musico loog Fl. van Duyse met de liederen- avonden, om den smaak te louteren AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. en aan het volk een schat van poëzie en muziek te scheuken, wordt elders meer en meer gevolgd. De leergangen, door het Gomiteit van het Hooger Onderwijs voor het Volk, insgelijks te Gent voor 16 jaar ontstaan, worden tot andere gemeenten uitgebreid. Het Willems-fonds begint zich ook op sociaal gebied te bewegen de prachtige voorbeelden van Eekloo, waar door Willems-fondsers handel-, nijverheid- en teekenscholen, samen werkende maatschappijen en werkers verdediging zijn ingericht, - worden thans door andere afdeeiingen bestuu- deerd om die ook elders toe te passen. Aldus wordt door het Willems-fonds getracht naar geestelijke ontwikkeling en tevens bevordering van stoffelijk welzijn, waardoor het mag aanspraak maken op ons aller lof, maar vooralAip onzen flinken steun Men weet dat het bevel der Bis schoppen is, overal en onverpoosd den oorlog te voeren tegen alle öffi ciëele onderwijsgestichten, er alle wereldlijk gezag en overheid uit te bannen en dezelve door alle middels te doen afschaffen. Ook al de pries ters, aan dit ordewoord gehoorza mende, beijveren zich in dit vernie lingswerk. In biecht- enpreêkstoelen doen zij de öfficiëele scholen door gaan als slecht en goddeloos, druk ken op het geweten der eenvoudige ouders en bedreigen van eeuwige straf deze die zich veroorloven er hunne kinders naartoe te zenden. Onze politieke geestelijken worden daarin geholpen door de klerikale gemeente- en armbesturen alwaar zij meester en baas zijn. Door hunne arglistigheid worden de arme werk lieden en behoeftigen die aan hunne eischen wederstaan en voor hunne kinders eene öfficiëele school verkie zen, onbermhartiglijk in hunne be staanmiddelen benadeeligd en zelfs gebroodroofd. De wil van den huis vader is ondanks de wet, niet geëer biedigd, alhoewel zij het tegendeel beweeren, hij is gedwongen zijne kinders naar de kloosterschool te zenden. Is het dan te verwonderen dat de öfficiëele gemeentescholen-het getal hunner leerlingen van jaar tot jaar zien verminderen. Aldus gaat het wanneer de bevolking derzelve ge noegzaam gedaald of onbeduidend geworden is, dan worden ze afge schaft, de priesters hebben hun doel bereikt en lachen in de vuist De öfficiëele school wordt onver wijld vervangen door eene geestelijke of confessionneele school aan welke men den naam van den een of ande ren heiligen geeft. Het gemeente bestuur, mannen van dezelfde soort, neemt ze aan, maar wordt er buiten gecijferd en heeft er niets te zeggen. Praten mag men maar de stad en het armbestuur moeten er subsidien voor stemmen en betalen. Aan de hh. geestelijken kan niets geweigerd worden. Zij bekomen alles wat zij vragen. Vóör de laatste kiezing heeft M. Colaert, om aangenaam te zijn aan GALM O* SS»-

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1