Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi Lambin-Mathée, Visietkaarten DAGKLAPPER. Aan de Kooplieden. De misdaden van het tempeest in België Men verzoekt ons ken baar te maken dat M' en Mrae MEIER, Heel- en Tandmeesters, 2, Moes- kroenstraat, 2, te Korl- rijk, zullen afwezig zijn van 12 December 1907 tot 6 Januari 1908. De ellende in de Vereenigde-Staten. Verkrijgbaar bij 55, Dixmudestraat55, YPER van af 1-50 fr. de 100 op schoon ivoor van af 5-00 fr. de 100 Willems-Fonds. jaargetijden die sedert plaats hebben gehad onze bestuurders der Godshui zen hebben zich geschikt naar den wil van den erflater en zij hebben de leve ring der brooden verdeeld onder al de bakkers der stad, zonder onderscheid, juist gelijk het M. Berten altijd deed. Met alzoo te handelen hebben zij wel is waar zich maar onderworpen aan de nauwkeurige wettelijkheid en wij zijn verplicht er bi] te voegen dat deze een voudige maatregel van onpartijdigheid zelfs maar nagekomen is geweest dan dank aan het aanhoudend verzoek van een lid der Hospicen, M. M. Vande- casteele, ofschoon hij maar overeen kwam met den wil klaarlijkuitgedrukt van onzen overleden Burgemeester. Sedert de laatste gemeentekiezingen heeft M. Vandecasteele zijn ontslag ge geven van bestuurlid der Hospicen, en sedert dien geneeren de andere leden der hospicen, allen klerikalen en voor gezeten door dezen overdreven dwee- per M G. Lebbe, zich niet meer, zij gevoelen dat zij vrij spel hebben, en het is alzoo dat zij niet gewacht hebben op den zwakken wil van onpartijdig heid terug te komen, die zij gehad hebben tijdens de twee voorgaande jaargetijden die volgden op de dood van M Berten. Zij komen den derden lijkdienst waar te nemen die gedaan is geweest ter nagedachtenis van dezen om eene daad van aanstóotelijke par tijdigheid te plegen, die M. Boden rekerhjk zou afgekeurd hebben Üe leveringen der brooden voor de armen is ditmaal verdeeld geweest onder de klerikale bakkers alleen en al de andere, min ot meer gekend als toe- behoorende aan de liberale denkwijze, zijn uitgesloten geweest Dit stichtend Bestuur der Hospicen van Poperiughe, waar model van dweepzucht strekt overigens vele andere fratsen uit, sedert het den spaarpot van M. Berten in handen heeft. Het is alzoo dat het op dit oogenblik al de gebouwen eener hofstede doet herbouwen, voortkomende van dezelf de erfgift, om er eenen zoon te plaat sen van eenen der zes heeren die den Raad der Hospicen uitmaken Volgens het gedacht van iederen is het eene dubbele onrechtvaardigheid ten eerste omdat de eigendommen der Hospicen moeten verpacht zijn aan den meest biedenden, met waarborg wel te verstaan en dan omdat de werken die aan deze eigendommen te verrichten zijn in openbare aanbesteding moeten gebracht worden en niet gegeven zijn aan de klerikalen alleen, vooral als het, gelijk in dit geval, aanzienlijke werken geldt. Van een anderen kant vindt het publiek het zonderling dat onze Be stuurders der Hospicen zoo haastig zijn om een nieuw hoofdgebouw met aan hangsels te doen bouwen op eene hof stede om er den zoon van eenen onder hen er voordeel te doen uittrekken, wanneer zij niets doen op eene hofste de waarvan de woonst sedert lang ver nield is geweest door eenen brand, en waar, sedert dien,de ongelukkige land bouwer, verplichtis te wonen in de droogplaats der hoppe met geheel zijn gezin omdat hij geene andere toevlucht meer heeft. Deze feiten zijn ernstig en recht schandalig, en er zijn zeker wel ande re aan te halen ten laste van ons Wel dadigheidsbureel welks faam algemeen verspreid is. Daar is alles welkeurig Maar in tegenwoordigheid van het geen gebeurt, vragen wij ons af hoe het mogelijk is dat er nog lieden zijn die vinden dat de Evenredige Vertegen woordiging niet noodzakelijk is inde kleine plaatsen gelijk de onze. Is dit alles niet het bewijs dat deze hervorming er noodzakelijker is dan in dogroote steden, waar de kontrol reeds bestaat en waar de onrechtvaardighe den niet mogelijk zijn omdat de Hos picen en de Bureelen van Weldadigheid bestuurd zijn door personen die tot verschillende partijen behooren. Wij bopen echter dat de klachten der inwoners van Poperiughe hunnen weergalm zullen vinden bij de hoogere overheid. De indrukwekkende gebeurtenis van Brussel en geheel bet Sand. De gebeurtenis van den dag is de Grooie Verkoop der Winter- zoiden van het Huis Leonhard TIETZ, Nieuwstraat. Ziet in ai de gazetten der hoofdstad al de bijzonderheden, ofwel vraagt de lijst der gelegenheidswaren. Nijverheidsraden. Dit is ook nog eene lolle door onze klerikalen uitge vonden om 't werkvolk bij den neus te vatten. Op 1 Januari 1906 bestonden er in 't land 77 uijverheidsraden met 317 af- deelingen waarvan er echter slechts 165 waren ingericht. Op 't einde des jaars was er eene af- deehng meer ingericht, 't zij 166. Men ziet dat uijverheidshoofden en werklieden den brui geven van deze instelling en wel met reden. Inderdaad, drie maal geroepen in den loop van 't jaar om een conflikt bij te leggen, heeft de tusschenkomst van den Nij verheidsraad zooveel efiekt ge maakt als een eksteroogpleister op een steltvoet. De gevolgen van den Nobel-prijs. - Se dert de Engelsche schrijver Rudyard was tegen den middag, werd de deur geo pend, en een rijzig, zwaar gebouwd man, ongeveer van denzelfden leeftijd als de vrouw, trad binnen. God dank zuchtte deze, zoodra zij hem zag. Hij droeg eene buis en broek van dezelfde donkere stof, waaraan, naar het scheen, de naald wanhopige pogingen had aangewend, om ze tot dragelijke kleedingstukken te houdeD een pet dekte zijn hoofdhaar, ter wijl een bouffante, om zijn hals geslingerd, hem tegen de grimmige koude moest bevei ligen. Hij zette zich zwijgend op een stoel aan den muur tegenover den schoorsteen neder en zag nu en dan de vrouw woest in het ge laat. Zij t gij weder te vergeefs naar buiten geweest. Willem? vroeg zij na eene wiIj op half luidon toon en voegde er aanstonds bij, alsof zij het antwoord vreesde te hooreu komt bij het vuur zitten gij moet wel koud zijn. i> Ik voel geen koude mijne ellende laat mij niet toe daaraan te denken ik ben het leven moede... v Ach, Willem, spreek zoo niet deze woorden heb ik in de laatste dagen reeds dikwerf moeten hooren wat zal ik dan aanvangen met mijn kind, als gij mij ver laat? blijf moed houden. i) Moed riep de man op vervaarlijken toon, moed als gij, als ik, als mijn kind van honger sterven Ik heb den ganschen morgen langs de havens gedwaald, gebeden gesmeekt om werk, maar men keerde mij den rug en wees er op, dat ik niet alleen i leeg loop Toen ben ik naar een paar kamaraden gegaan, heb hun onzen bitteren nood voorgelegd, doch zij gaven mij te ken nen dat zij in deze"n tijd werks genoeg had den, om in de behoeften van hun eigen huis gezin te voorzien en gaven mij niet eens een snede broods voor u. Gij hebt toch weder jenever gedron ken, Willem n Ja, een glas, dat zij mij bij het schei den gaven, t De vrouw wilde of durfde niet zeggen, dat zij overtuigd was dat hij haar bedroog om het hem te doen gevoelen, zeide zij zuchtend O God ik heb zulk een hon ger. De man stond woedend op, als hadde een adder hem gestoken "jagij hebt honger, riep hij en ik kan u geen brood geven. Wee mij, rampzalige Kom, waarom langer getoefd waarom maak ik geen eind aan mijn lijden Willem, Willem, kermde de vrouw, heb toch medelijden met mij zoo lang gij bij mij zijt, heb ik hoop op uitkomst door u verlaten, verga ik van gebrek, na mijn kind aan mijne borst te hebben zien verhongeren, n Wat heb ik sinds een aantal jaren anders gekend, vervolgde de man, als hadde hij de woorden zijner vrouw, niet gehoord, dan armoede en verdriet Nog jongeling zijnde had ik een genoeglijk en onbezorgd leven de eene dag ging na de anderen in stilte tevredenheid voor mij voorhij. Wel werkte ik van den ochtend tot den avond, maar de arbeid was mij aange naam, en soms duurde mij de nacht, die er mij van terughield, te lang. Mijne Zonda gen waren inderdaad feestdagen ik ging vlijtig ter kerk en bracht den dag verder met mijne makkers in uitspanning en genot door. {Wordt voortgezet.) Kipling den Nobel-prijs behaalde voor de letterkunde, is zijn honorarium als schrijver ook geklommen. De uitge vers betalen hem nu 3,75 fr. per woord. De Amerikaansche crisis heeft aan het Leger des Heils gelegenheid gegeven veel goed te stichten in de Vereenigde- Stateu. Een der eerste werken van de Salu- tisten is geweest het oprichten van a Bureelen tot bestrijding van de zelf moorden Allen die 't leven moede waren mochten zich in die bureelen aanbie den en wanneer er middel bestond om ze te helpen, werden zij geholpen. Het aantal kandidaten-zelfmoorde naars die zich aanboden was vrij aan zienlijk. Velen echter zijn verkwikt en getroost naar huis teruggekeerd. De jumeelen der Koningin Naar gezegd wordt had de Koning reeds ie mand aangesteld om bij de openbare veiling der juweeleu van de Koningin deze in te koopen. Reeds 42 jaar Dinsdag laatst was het 42 jaar geleden, dat Leopold II den Belgischen troon besteeg. Hij legde den 17 December 1865den grond- wettelijken eed af in de Kamer en sprak te dezer gelegenheid eene merk waardige rede uit. Van heden af kan men ter drukkerij van E. Lambiii-Mathée bekomen alle slach van memento-kalanders, agendas, ontvangsten en uitgaven, me mentos, zakagemlas en andere regis ters voor het jaar 1908. In de provincie Namen Een echt tempeest is losgebarst op onze provin cie de wind en den regen zijn oorzaak van vele ongelukken Verscheidene daken, schouwen, telefonische en tele grafische draden zijn losgerukt. De Maas en de Samber en hunne bijrivieren ondergaan groote stijgin- geu en op verschilüge plaatsen loopen zij over. Te Namen staan de loskaaien onder water Daar de vloed zeer hevig is, is het varen zeer moeilijk en gevaar lijk. In de streek rond CharleroiDe voort durende regens der laatste dagen drei gen groote schaden te veroorzaken in de streek rond Charleroi. Reeds ver scheidene trams kunnen niet meer rijden. In de provincie Luik: Een schrikke lijk orkaan heeft over Luik en omstre ken gewoed in den nacht van Zaterdag. Om 1 ure, hebben bliksems den hemel doorstraald en den donder heeft zich laten hooren. Verschillige boomen op alle kanten zijn ontworteld geweest door de rukwinden. Verschillige daken van huizen zijn opgewaaid. Eet tempeest in Zee Door het tem peest is het vertrek der maal Stad Doever uitgesteld geweest. Men vreesde voor ongelukken op zee. De maal Prinses Henriette heeft 8 uren gebruikt voor den overtocht van Doe ver naar Oostende. De drie-master Padous van Zweden, gaande naar Bilbao en naar Portugal heeft schipbreuk geleden. Acht matrozen en den kapitein hebben is dood, en 3 andere zijn verdwenen. Een ongehoord tempeest woedt op den golf van Gascogne Een schip Jat zonk werd gezien door de bevolking, die het onmogelijke inspande om hulp te brengen. Men trachtte de mannen te redden, maar alles was nutteloos, de zee was te wild. De drie master Bru nei uit Engeland, heeft gezonken, door het slechte weder, niet ver van Duinkerke. In de omstreken van Yper, heeft het tempeest dat Vrijdag nacht en Zater dag namiddag woedde, insgelijks vele schade veroorzaakt. Te Yper, zijn ver schillige daken en schouwen afgewaaid en bij de Statie zijn zware steenen van een bouwend huis losgewaaid. Op den buiten zijn verscheidene boomen ontworteld en vele hofsteden beschadigd geweest. Terugkeer van Italiaanse/ie emigranten. Duizenden emigranten, terugkeerend uit de Vereenigde-Staten, door gebrek aan werk, komen eiken dag toe te Napels. De postbooten Venezia, Prin cipe die Piémon, Moltke, Santa, Cala bria en Carpata brachten in twee da gen 10,454 emigranten aan. Deze vertellen dat de Italianen te New-York in de grootste ellende ver- keeren, en geen geld hebben om de boot te nemen. En wat zullen de ongelukkigen in Italië komen doen, waar geen werk voor hen is, waar zooveel werkloozen zij" DRUKLETTERS VAN DE LAATSTE NIEUWIGHEID op schoon ivoor gesteendrukt Af deeling Yper. Het Bestuur der afdeeling van het Willems-Fonds te Yper brengt ter ken nis van het publiek dat de volksboeke rij gevestigd in het lokaal Zilveren Hoofd Rijselstraat, voortaan zal open zijn s' Zondags van 10 tot 11 ure in plaats van 10 1/2 tot 11 1/2 voormid- kunneh aanlanden, maar een matroos lag. (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot lo dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 830 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen /Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enzVolstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte bewei ktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docier DOGNIAUX woont nabij zijn geslicht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. aa^rTa^-jraaggreiBTii» f-ssJLlAi Jfc-M tN

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3